Hvězdný návrat kapitána Válečníků! Opavu spasil nový král

Událostmi nabitá byla pětice sobotních bitev 14. kola. Válečníci po druhém složení Pand v sezoně, tentokrát ve vyprodané domácí pevnosti (93-82), zůstávají vládci severu, k čemuž velikým dílem přispěl jako 19bodový top skórer kapitán Tomáš Pomikálek, vracející se po měsíční absenci.

Opava doma přišla s Olomouckem o 15bodové vedení a až v prodloužení ji musel zachránit (97-94) ve své premiéře v NBL nový tankový rozehrávač Marques Townes. Nymburk na svém kurtu rozdrtil oslabené Sovy (108-60), Rashad Madden velkým výkonem dovedl v duelu s Beksou ke třetí výhře v sezoně Novou huť (87-75) a Medvědi se 15 trojkami navzdory 20 ztrátám prostříleli ke čtvrtému vítězství v řadě v pražském Edenu (93-100).

Sovy sfouknuté ničivou silou

Souboj prvního s třetím byl na galaktické míle vzdálen prvnímu sezonnímu střetu Nymburka se Sovami na pražské Folimance, kde se o dva body senzačně radoval snaživý celek mladíků zpod Nuselského mostu. U Labe si favorit na oslabeném soupeři (bez Matta Johnsona) smlsnul bez jakýchkoli problémů 108-60, když jen druhá půle vyzněla pro hosty velmi krutě (51-18).

USK se v zápase držel jen v první čtvrtině (30-24) hrou do koše a trestnými hody. Jenže domácí byli z vymezeného území ještě ničivější a v prvních čtyřech minutách druhé části je Bohačík s Křížem vytáhli přes soví ztráty až k rozhodnému trháku 42-29. Po poločase 57-42 už nebylo co řešit.

Vítězové měli šest dvojciferných střelců v Sehnalovi (16), Svejcarovi (15), Collinsovi, Křížovi (po 14), Bohačíkovi a Mathonovi (po 11). USK měl takové hráče jen dva - Samouru a Faulknera (po 12). Z pole kralující Nymburk (v procentech 61-40) byl o parník napřed zpod koše (56-26), z trojek (21/8 - 16/3) i ve ztrátách (12-29) a měl tak o 21 střel víc.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburka):
„Jsem velmi rád za takovou výhru, protože USK se v této sezoně ukazoval jako velmi silný protivník. Musím jim poblahopřát k tomu, jakou hráči i trenéři v čele s Frankem Kuhnem odvádějí práci. A naše dnešní výhra by neměla házet nějaký stín na to, co dosud v sezoně odvedli. I vzhledem k tomu, že jim chyběl důležitý hráč. V první půli to od nás ještě nebylo hlavně v obraně tak uvolněné, byli jsme trochu nervózní, ale ve druhé půli jsme ale měli velmi dobré pasáže v útoku i v obraně a zápas jsme rozhodli do hezké výhry. Teď se můžeme soustředit na velkou výzvu v podobě další skupiny FIBA Europe Cupu, ale rozhodně nebudeme podceňovat ani další ligové zápasy, které nás čekají.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme jim tu prohru vrátili i s úroky, ale nebylo to o tom, že bychom jim chtěli něco oplácet. Spíše šlo o to, abychom se po té prohře v Ústí znovu nastartovali. V Ostravě už to tak vypadalo, ale ještě nám tam nepadaly střely. Dnes se k tomu přidal i útok. V obraně jsme po té první čtvrtině, kdy jsme dostali 24 bodů, zabrali a ve zbytku zápasu jsme dostali 36 bodů, což je skvělé. Musíme na tohle navázat i v úterý v Zaragoze ve FIBA Europe Cupu. Ten náš vytažený presink po celém hřišti dělá soupeřům problém a z toho pramenilo i těch jejich 29 ztrát. Až na tu první čtvrtinu nám to dnes fungovalo v obraně výborně.”

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Dnes jsme nenašli recept na intenzitu Nymburka, proti kterému se velmi těžko hraje. Dnes nás donutil k 29 ztrátám, což je opravdu hodně. Francesco Tabellini a Nymburk odvádějí opravdu dobrou práci a velmi dobře reprezentují v evropských pohárech. Hrají basketbal, kterému se opravdu těžko čelí. Nám se to dnes nepovedlo. Musíme si to analyzovat a využít k dalšímu zlepšení. Nymburk si tohle vysoké vítězství zasloužil. Nám chyběl Johnson, ale není to o jednom hráči. Samozřejmě by nám pomohl, ale je to spíše kolektivní porážka. Větší problém pro nás byla ta dvoutýdenní přestávka, se kterou se nám těžko vyrovnávalo. Už před zápasem jsem na to hráče upozorňoval, že Nymburk je oproti nám rozehraný, jelikož v přestávce hrál zápasy. My ztratili rytmus.”

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „My se dnes vůbec nedostali do zápasu. Nebyli jsme úplně připraveni na tu jejich agresivitu. Měli jsme 29 ztrát, což je strašně moc. Nymburk hrál svou hru a my se celý zápas trápili. Obrana Nymburka byla dost agresivní, nenašli jsme rytmus v útoku a všechny střely byly strašně na sílu. Nymburku dnes patří velká pochvala. Matt Johnson by nám určitě pomohl, ale týmově jsme to dnes nezvládli. I takové zápasy jsou součásti sezony a důležité bude, jak se teď z toho odrazíme. Musíme to hodit za hlavu a jedeme dál.”

Mistr se při velké hře s ohněm nakonec nespálil. Spasila jej posila

V prodloužení vypadal, jako by mistrovskou Opavu řídil už roky. Ač to byl jeho první zápas v NBL a druhý duel v dresu Slezanů, nebál se ukázat 1250 fanouškům, že pro ně chce domácí zápas s Olomouckem vyhrát právě on. A nakonec to i přes pěkných pár horkých chvilek celého týmu i ztrátu 15bodového náskoku v druhé půli autor 20 bodů a 8 asistencí Marques Townes zvládl. Slezané tak po vydřeném triumfu 97-94, v utkání, které dohrávali bez obou svých obvyklých dirigentů, dál drží krok s Nymburkem na čele ligy.

Celý poločas marně zkoušeli setřást soupeře, až se jim to povedlo na přelomu druhé a třetí čtvrtiny, kdy po smršti trojek a také hanáckých ztrát unikli z 41-38 na 57-42. Hosté se ale resuscitovali vlastní baterií trojek a ve čtvrté části ze 77-65 dokonaly jejich americké akvizice obrat na 79-80 po 37 minutách. Slezané zapomněli skórovat, a když dvě minuty na to přišli o na útočném doskoku zasaženého playmakera Kouřila, za stavu 81-83 jejich akcie padaly stále níž. Jednou šestkou Slavíka a Mokráně se ale dostali sedm sekund do konce na remízu a tím i do prodloužení.

Minutu do jeho závěru Townes poslal z nájezdu Opavu na 93-91, aby pak spoluhráč Slavík promarnil dvě trestné rány, Bailey jednou šestkou snížil na bod, Townes přidal 4 trestné hody proti dvěma Hanáka Žáka a po minuté trojce jeho kolegy Feštra už mohl slezský stánek začít slavit, i přes poslední dvě minuté šestky Mokráně, který tak zakulatil počet odmítnutých trestných hodů týmu na dvacet.

I tak ale Opava z linie soupeře přetlačila (44/24 - 30/21), mnohem významněji si ale pomohla z útočných doskoků (26-5, body z nich 25-7), zpod koše (44-30), lavičkami (41-10) a celkem měla o 18 střel z pole víc. Vedle Townese ji při absenci Šiřiny, Zbránka a Kvapila nejvíc sytili pivoti Puršl (16+10 doskoků) a Pecháček (13). Za hosty odpovídali Bailey (22+15 doskoků), McBrayer (19, TH 13/9), Shaver (18+7 asistencí), Hemphill (14) a Adamu (11). Jejich tým byl napřed v úspěšnosti z pole (v procentech 40-48), z brejků (2-16) a z trojek (36/7 - 22/11).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Z naší strany hodně nervózní utkání. Olomoucko nám dnes bylo vyrovnaným soupeřem. Přestože jsme již měli patnáctibodový náskok, Američané v dresu hostů utkání nezabalili a dotáhli ho až do prodloužení. Nevyhrál lepší tým, ale ten šťastnější.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Dnes to byl náš typický výkon po výjezdu na utkání Ligy mistrů. Neproměňovali jsme trojkové pokusy a trestné hody, měli jsme těžké nohy. Musíme utkání zanalyzovat a poučit se z chyb. Olomoucko dotáhlo utkání do prodloužení a bylo nám víc než vyrovnaným soupeřem.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Myslím, že jsme nepodali špatný výkon. Opava má za sebou utkání v Dijonu a my jsme toho chtěli využít. Bylo to dramatické utkání, kde až problémy s fauly v prodloužení nás připravily o výhru.”

Hvězdný Madden dovedl NH ke třetí

Jeho výkony rostou každým zápasem a už v tom třetím americký guard Rashad Madden vystřihl osmé nejlepší představení celé ligy v tomto ročníku, kterým v domácím duelu s Beksou rozhodl o teprve třetí výhře Nové huti (87-75) a jejím zarovnání s předposlední Slavií. Tento ostravský milník orazítkoval 23 body, 11 doskoky, 6 asistencemi a šestkami 11/10.

Beksa, která načetla už pátou porážku v řadě, byla mírně vpředu jen v první čtvrtině, ve druhé už šla do vedení NH a v úvodu třetí vyhnala svůj náskok až na 11 bodů. Jenže nový pardubický muž Chatman spolu se Škifičem se postarali o ostravskými ztrátami sycený obrat na 55-56 po 29 minutách.

To už ovšem žhavil motory Madden, který od startu čtvrté čtvrtiny režíroval klíčovými body i asistencemi rozhodný odskok na 77-64 po 36 minutách.

Jeho hlavními pobočníky byli Jeter (23+7 doskoků) a Williams (11+7 doskoků). Za Beksu, jíž vedle Burdy citelně chyběl především playmaker Vyoral, marně korigovali Šafarčík (21+6 asistencí), Švrdlík (17), Pekárek (11+11 doskoků), Škifič (10) a Chatman (9 za 34 minut). NH patřily trojky (25/8 - 21/4), body zpod koše (44-36), z brejků (13-6) i produkce laviček (39-19).

Michal Svojanovský (guard BK KVIS Pardubice):
„Zápas se hodnotí těžko. Chtěli jsme tu vyhrát, jelikož 14 dní teď pracujeme na něčem novém. Do zápasu jsme se dokázali několikrát vrátit, pomohli jsme si zónou, ale nakonec to nestačilo. Navíc jsme se nedokázali trefit z dálky.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili bez prvního rozehrávače, nakonec musel hrát na této pozici Šafarčík. Odehrál své maximum, ale stejně hře chyběla ta patřičná organizace. Ke konci nám chyběla i energie. Nedá se nic dělat, v pondělí musíme opět do tréninku, v neděli nás čeká další zápas. Gratuluji Ostravě k výhře.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Cenná a důležitá výhra proti Pardubicím. Dnes byli oslabeni o Tomáše Vyorala a výhru bereme my, za což jsem rád. Rozhodl počet (ne)ztrát, když jsme to udrželi na 9. Navíc jsme měli přes 20 asistencí, dokázali jsme si půjčit balon. Co nám dělalo problém, to byl útočný doskok Pardubic. Po poločase jsme to změnili k lepšímu a bereme výhru.”

Rashad Madden (guard NH Ostrava): „Na zápas jsme se výborně připravili a bereme důležitou výhru.”

100 Medvědů v Edenu i s 20 ztrátami!

Kolín se ve stánku sešívaných málem prohazardoval ke ztrátě téměř kompletního 17bodového vedení, nakonec však díky útočné potenci zvládl vyhrát zápas (93-100), v němž nasázel stovku i navzdory 20 ztrátám. Získal čtvrtou výhru v řadě a vyskočil už na třetí pozici v tabulce, což se po neklidném klubovém létě v této fázi soutěže jeví jako další z majstrštyků doyena mezi ligovými kouči Predraga Benáčka.

Naopak slávisté byli po šesté porážce v řadě už dostiženi poslední Ostravou a jejich spaní bude nyní ještě o stupeň krušnější.

Medvědi vyrukovali na Slavii rychlými pěti obloukovými projektily a vedením 10-19, které ještě domácí umazali na dva body, ale jejich nadměrně propustná obrana umožnila hostům nový trhák až 36-53 po 18 minutách. Po půli 42-57 s kolínskými trojkami 17/10 se to s muži z ráje zdálo být již hodně nahnuté, leč v úvodu třetí části stáhli manko na osm a po novém propadu na 16 z dalších kolínských trojek se 2:30 do konce probili až na 84-87. Ztráta v útoku jim ale vzala šanci jít ještě blíž a pět bodů Medvěda Halady a dva využité útočné doskoky jeho týmu už zavřely vodu nad sešívanou nadějí nadobro.

Kolín stovku bodů zvládl i bez svého top skórera Smithe, navíc ještě nepovolal do zbraně ani nové křídlo Boškoviče, připraven už ale byl nový obrpivot Veljkovič (11+9 doskoků za 26 minut), kterého dvojciferně napodobili i Novotný (19), Stegbauer (17), Číž (16+8 asistencí), Redparth (12) a Halada (11). GEOSAN dominoval z trojek (21/8 - 30/15), šestek (11/9 - 25/23) i na doskoku (22-37). Za domácí byli vidět Varner (21), Thompson, Okereafor (po 16), nové křídlo Agravanis (16+7 doskoků) a také Shelton (11). Slavia byla údernější zpod koše (46-28), třikrát méně ztrácela (7-20) a měla o 16 střel z pole víc.

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha):
„Zápas by se dal rozdělit na dvě úplně rozdílné části. První půlku jsme nehráli s veškerou energií, se kterou bychom mohli, a kterou jsme pak předvedli v druhé půlce. Druhá polovina byla úplně jiný příběh, ale bylo pro nás složité se vrátit z 15bodového deficitu proti takhle dobrému týmu. Musíme hrát celý zápas, jako jsme hráli ve druhé polovině, a výsledky se brzy dostaví. Je jenom na nás, jestli předvedeme stejnou energii, budeme držet při sobě a bojovat, protože teď už máme vše, co je potřeba k úspěchu.”

Alex Thompson (power forward SK Slavia Praha): „V první polovině jsme je nechali skórovat spoustu střel, oni získali sebevědomí a to se vezlo už celý zápas. Pro příště musíme hrát lépe v obraně, to je základ. Máme spoustu talentovaných hráčů a je potřeba to proměnit v nějaké výhry.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Jsme rádi za tohle vítězství. Nevyhrává se jen tak lehce na Slavii. Byl to bojovný zápas. I přesto, že jsme vedli 40 minut, tak to bylo skoro vyrovnané utkání. Slavia dohrála zápas dobře. Nám se dařila střelba za 2 a 3 body. Hlavně v prvním poločase. A byli jsme lepší na doskoku. To rozhodlo - střelba a doskoky.”

Lukáš Stegbauer (forward BC GEOSAN Kolín): „V prvním poločase to bylo nahoru dolů. Byl to koš za košem. Věděli jsme, že kdo začne dřív bránit, ten se utrhne a vyhraje zápas. Naštěstí jsme to byli my a celou dobu jsme si drželi 14 až 15 bodů náskok. Sice ke konci jsme to nechali trochu do nervózního závěru, ale naštěstí jsme to udrželi. Bylo to docela v suchém triku o sedm a jedeme dál.”

Velký návrat profesora Pomikálka v derby plném emocí!

Tak má vypadat správný kapitán! Tomáš Pomikálek se vrátil po měsíční deaktivaci rovnou do největšího šlágru ligy a v něm - jako top skórer dovedl 19 body s šestkami 10/7 Válečníky k triumfu nad ústeckým rivalem (93-82), což dosvědčil vyprodaný domácí chrám (1200), radující se z nablížení k Pandám na rozdíl jediného vítězství.

Děčín nasadil k drtivé úvodní pětiminutovce (17-4), tažené zpod koše, a sluneťané se začali sbírat z provazů až za stavu 30-17. Ex-Válečník Nichols se tu samostatnou misí postaral o snížení na 36-34 a začínalo se znovu. Když se k němu ve třetím dějství přidali i další ex-Válečník Autrey spolu s Váňou, už Pandy otočily na 55-58. Vedly až 60-65, pak ale domácí podřadili, pod vedením nového Válečníka Štěrby začali sázet trojky, šest minut do konce unikli na 79-71, aby se nedlouho poté pod velkými emocemi z pátého faulu poroučel ze hry ligový top skórer Nichols a jeho tým už nenašel síly na zvrat.

Děčín vedle Pomikálka táhli i Matěj Svoboda, Kroutil (po 16), Walton (14+14 asistencí a 7 doskoků), Šturanovič (12+7 doskoků) a Štěrba (12+6 doskoků za 22 minut). Za SLUNETU korigovali Nichols (28, TH 11/8), Autrey (14), Rowan (10+7 doskoků) a Karlovský (10). Klíčovými disciplínami utkání byly body zpod koše (46-34) a doskoky (43-34).

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí):
„My jsme se nechali hned od začátku rozhodit, nehráli jsme svoji hru. Na obranné polovině vždy někteří hráči nevěřili tomu, co chceme hrát. Pak se vám hraje špatně i v útoku, když soupeř dává, tam jsme propadli. Potom se trochu obraz hry změnil, i když to nebylo ideální... Pak to ale vyvrcholilo tou reakcí, kdy Tye za to asi nejde pochválit, ale zase bych z toho nedělal velkou tragédii. Myslím, že to vyloučení byla jen třešnička na dortu v negativním smyslu. Jeden z těch hlavních bodů je, že potřebujeme využívat silných stránek našich hráčů, což je u Lamba Autreyho i Tye hra s míčem, ale když na to obrana reaguje, je třeba se podle toho také zařídit. Nefungovala nám úplně exekuce, ale bylo to také dobrou, tvrdou obranou Děčína. Byl to jeden z klíčů, byť ne jediný, to si ještě musíme zanalyzovat.”

Jan Štěrba (forward BK ARMEX Děčín): „Uplynulé dva týdny byly hodně hektické, přijel jsem v pondělí, potrénovali jsme a dobře jsme se na derby připravili. Chci pochválit naše fanoušky, vždy jsem tu byl jako host, ale obzvlášť v derby je to fakt něco neuvěřitelného. Jsem rád za tuto příležitost, mohlo to být lepší i horší, ale my to hlavně musíme potvrdit příští týden v Olomouci. Je jasné, že moje pardubické angažmá nebylo úspěšné a moje motivace je, abych ukázal basketbalové veřejnosti a trochu i Pardubicím, že ten basket umím.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „My trochu máme problém s koncentrací, někdy až příliš spoléháme na AJ Waltona a taky neproměňujeme trestné hody. Pro nás každých pár bodíků je důležitých, dneska jsme měli šestky 74 procent, a to taky přispělo k výhře. S Honzou Štěrbou se znám, přivedl jsem ho do USK do mládežnického programu, a když se naskytla tato příležitost, tak jsem o něj hodně stál a myslím, že dneska ukázal, že nám může obrovsky pomoct. Ohledně vyloučení Tye, on je vítězný typ, a jakmile cítí, že ten zápas utíká, tak umí předvést i takovou situaci, ale to je basket a přináší i takové situace. To nemění nic na tom, že Ty odehrál skvělý zápas.”