I o tucet je stále zlatá výhra

Až do posledních vteřin živili lvi po divokém večeru naději na postup do druhé fáze světové kvalifikace už po prvním ze dvou utkání aktuálního okna. Vše na sebe vzal za vedení 93-81 lídr týmu Tomáš Satoranský, který najel do koše, ale při pokusu o otočku byl Bosňany úspěšně zdvojen a šance na kýžený 14bodový rozdíl tím na pardubické palubovce padla. I za dvanáctibodovou výhru byli ale Češi hodně rádi, protože mají postup i dál ve svých rukou.

Pokud v pondělí zvítězí v Litvě, nemusí se už na nic ohlížet. Jen v případě porážky by se postup poněkud zkomplikoval, neboť by pak Bulhaři nesměli doma vyhrát nad Bosnou o 3 až 5 bodů, aby vzájemné skore hrálo při minitabulce tří celků ve prospěch postupu lvů.

A to ještě nebyl vůbec od věci výsledek předcházející českému zápasu, kdy až v posledních vteřinách Litevci v Bulharsku završili obrat ve čtvrté čtvrtině se nepříznivě vyvíjejícího utkání - až k výhře 70-72. Bez toho by situace lvů mohla být mnohem komplikovanější.

Češi zápas ve velmi slušné kulise 3621 fanoušků, z nichž necelou stovku tvořili řádně hluční podporovatelé hostů, otevřeli ofenzivně vysokooktanovou první půlí (51-36) s téměř 61procentní střelbou, jíž položili více než slušný základ do dalšího průběhu. Na čele se Satoranským a Audou se dokázali umně tlačit do koše a také bravurně pálit za tři (do půle 9/6), v čemž vynikali především Bohačík (4/3 a 13 bodů) a Jelínek (2/2 a 10 bodů), tedy dva snajpři laborující během letošní sezony s vážnými zraněními. Jelínek se blýskl hlavně svou druhou trojkou, kdy se ve vzduchu vyhýbal obránci, ale přesto zvládl neomylně zacílit.

Lvi se začali trhat už během úvodního dějství, kde přesně podle pokynů z přípravy zavírali soupeři možnosti nájezdů. Zároveň si ale důsledně nehlídali obranný doskok, čímž soupeři dovolili 16 druhých šancí a 8 bodů z nich. Na celkovém doskoku po 20 minutách ztráceli jen 19-27, ale Bosňané díky druhým šancím získávali stále nové životy, které při 22procentní bídě z pole nutně potřebovali. Nebýt toho, bylo by poločasové vedení lvů ještě jednoznačnější. Ale i 15bodový náskok jim před druhou půlí dával už kýžený postupový rozdíl.

MVP sezony španělské ACB a lídr hostů Džanan Musa to tu měl z pole jen 7/1 a hlavně díky šestkám 7/6 došplhal na 9 bodů, byť ke třem mu pomohlo přehnané herectví po odpoutané trojce. Nadměrným a nezřídka oceňovaným etudám se nevyhýbali ani jeho spoluhráči a k nevoli řady lvů tak hosté do půle vytěžili i trestnou bilanci 17/14.

Ve třetí čtvrtině si Češi chtěli své vedení pojistit zpevněním obranného doskoku a zlepšenou hrou pod koš na dunkujícího centra Balvína, který na začátku utkání musel kvůli dvěma rychlým faulům střídat. Většinu druhého poločasu se pak české vedení potulovalo kolem kýženého 14bodového rozdílu, ale nikdy se nedostalo na dvacet, aby se podařilo soupeře setřást nadobro.

Zároveň neustávaly ani hru znervózňující eskapády hostů, jež později vyvrcholily zajímavým paradoxem, kdy byla na hrozbu technické chyby za simulování upozorněna naopak lavička Čechů. Ti si ve druhé půli pomáhali větší individuální aktivizací Satoranského a v pozdější fázi i úspěšnými zákroky všeho druhu power forwarda Audy.

I podle hráčů enormně fyzický duel pak dospěl do svého finále, kdy neustále volné střelce hledající a útočně neúnavně doskakující hosté snížili ze 17 bodů až na 90-81. To zbývala do konce minuta. Pak ještě vykřesal velkou trojkou naději na 14bodovou výhru Hruban (bez ní by situace lvů byla rovněž mnohem horší) a po následném průrazu Musy přišel čas poslední akce Satoranského.

Top skórery lvů byli Balvín (19+11 doskoků), Bohačík (16, trojky 7/4), Hruban (13+7 doskoků), Satoranský (13+10 asistencí), Auda (12) a Jelínek (10). U soupeře se nejvíc činili Musa, Roberson (po 16), Halilovič (13) a Kamenjaš (10). Pro vítěze hovořilo procento střelby (53-35), počet trojek (11-10) i produkce zpod koše (38-26) a z brejků (15-6), hosté těžili z útočných doskoků (15-24, body z nich 14-20) a šestek (12-19).

Ronen Ginzburg (kouč českého týmu): „Myslím, že to pro nás bylo dobré vítězství. Hráči odvedli skvělou práci. To je při zápasech za národní tým vždy důležité. Zápas jsme začali dobře, ale pak jsme začali být trochu unavení. Ve druhém poločase jsme měli nějaké špatné momenty. Co ale na konec počítá, je vítězství. Před zápasech bych vůbec neuvažoval o rozdílu ve skóre, protože důležitá byla výhra. Byl to první zápas, který jsme spolu hráli po dlouhé době. Nebýt malých chyb, mohli jsme vyhrát o 14 bodů. Jsme ale pořád v situaci, kdy to záleží na nás.“

Vojtěch Hruban (křídlo českého týmu): „Důležitější než to, že jsme nevyhráli o 14 bodů, je to, že jsme vyhráli o víc než sedm bodů (kvůli lepším vzájemným zápasům s Bosnou). Bylo by pěkné ten postup dnes dotáhnout, ale my stejně chceme v Litvě vyhrát, protože jít bez té výhry do skupiny ve druhé fázi by bylo dost těžké s ohledem na postup na šampionát. My tam vyhrát prostě potřebujeme a pak těch 14 bodů moc neřeší. Pokud jde o útočný doskok Bosny, tam to byl velký rozdíl. Ve druhém poločase už jsme se s tím dokázali popasovat líp, ale na konci jsme zase nechali několik doskoků, které nám vzaly šanci vyhrát o těch 14 bodů. Víme, co tam bylo špatně, spousta těch odrazů byla i dlouhých, letěly až za pivoty a tam jsme prostě nebyli. Bosna má takový tým, na doskoku to dělali dobře, chodili tam všichni a na to si budeme muset dát příště pozor. S Litvou to ale zase bude jiný zápas, protože ta je daleko míň na útočný doskok zaměřená.”