Jak na ME drží NBL reprezentaci do 20 let

Vedle „španělského dua” Ondřejů Hanzlíka (průměr 14,7 bodu) a Hustáka (9,3) tvoří zásadní součást sestavy české reprezentace U20 na aktuálním A-divizním mistrovství Evropy v Podgorici především mladíci s větší či menší zkušností z Kooperativa NBL.

Tým vedený koučem Lukášem Pivodou a asistenty Antonínem Pištěckým a Janem Šotnarem završil základní skupinu C s bilancí 1-2 na čtvrtém místě, když dopadl nejhůře v minitabulce tří celků s jednou výhrou a dvěma porážkami. Postupně v prodloužení přemohl Ukrajinu (98-86) a podlehl dosud neporaženému Španělsku (71-88) a vysoko i Litvě (66-108). Lvy tak v dnešním osmifinále od 21 hodin (sledujte na YouTube kanálu FIBA) čeká vítěz skupiny D, domácí Černá Hora.

A jak si zatím na elitním šampionátu dvacetiletých, který se kvůli covidu vrátil na scénu po dvou vynechaných ročnících, vedlo zastoupení NBL? Řečí čísel to v pořadí podle bodových průměrů vypadalo následovně:

ONDŘEJ ŠVEC (rozehrávač USK Praha, 19 let, v minulé sezoně NBL odehraných 808 minut): na ME 10,7 bodu (druhý střelec týmu) a 3,7 asistence na 3,7 ztráty za 26 minut

RICHARD BÁLINT (guard Basket Brno, 19 let, 1133 minut): na ME 10,3 bodu (třetí střelec týmu) a 5,7 asistence na 2,7 ztráty za 25 minut

FILIP KÁBRT (křídlo, 19 let, 186 minut za ERA Basketball Nymburk, od nové sezony Královští sokoli): na ME 8,0 bodu (pátý střelec týmu) za 18 minut

DALIBOR VLK (křídlo USK Praha, 20 let, 476 minut): na ME 7,0 bodu (šestý střelec týmu) za 21 minut

JAN MIČKA (power forward BK OPAVA, 20 let, 164 minut): na ME 5,7 bodu a 9,7 doskoku (jasně nejlepší z týmu) za 21 minut

MATYÁŠ VRÁBEL (power forward, 18 let, 15 minut za USK Praha, od nové sezony BK KVIS Pardubice): na ME 4,7 bodu za 18 minut

FRANTIŠEK RYLICH (guard ERA Basketball Nymburk 20 let, 378 minut): na ME 4,0 bodu za 21 minut

MARTIN KHEIL (guard GBA Jindřichův Hradec, 19 let, 6 minut): na ME 4,0 bodu za 16 minut

TOMÁŠ JANSA (rozehrávač Basket Brno, 20 let, 53 minut): na ME průměr necelých tří minut ve dvou utkáních