Jeden den 25, druhý 10

Do konce zápasu chyběly ještě dvě minuty, ale kouč českého týmu už mohl spokojeně korzovat před střídačkou. Proti nejnabitější chorvatské skvadře, usilující o rehabilitaci za poslední roky i za hrůzné třetí okno světové kvalifikace s jasnou porážkou ve Slovinsku i s domácím selháním s Finskem, celek Ronena Ginzburga otočil z minus 11 bodů na konečných 95-83.

A to je v úvodní fázi přípravy, navíc při nekompletní sestavě, zvučný výsledek, když soupeřovo mužstvo zdobili borci z NBA Bogdanovič, Zubac a Šarič, byť ten je po ročním výpadku kvůli zranění kolena, a také úřadující MVP VTB ligy a jeden z nejlepších hráčů Euroligy Mario Hezonja.

„Je dobré, jak utkání dopadlo, protože máme dobrý útočný tým, ale určitě musíme pozvednout obranu, protože ne každý den budeme střílet jako v tomhle utkání. Já nám samozřejmě v útoku věřím a věřím naší střelbě, ale defenziva včetně týmového bránění musí jít nahoru. K tomu zápornému skore ze závěru první půle nemělo dojít. Je ovšem pravda, že druhá půlka pak byla z naší strany dobrá,” podotkl kormidelník i směrem k parádní trojkové bilanci (32/15) v zápase, jež zaretušovala i poněkud nejisté trestné hody (18/8).

Český tým měl hned půltucet dvojciferných střelců, z nichž vynikl autor 18 bodů s trojkami 8/6 Martin „Mičego” Peterka.

„Co na to mám říct - tohle je prostě „Miči”. Když má z trojek dobrý výhled a je ve formě, tak to tam sází. Jsem za něj moc šťastný, protože je to skvělý kluk. Jen si přeju, ať takhle pokračuje. A nezapomeňte, že nám ještě chyběli Balvín s Krejčím. Máme prostě spoustu dobrých hráčů a je na nás trenérech, kdy a jak je správně vložit do hry. Budou důležitá utkání, kdy určitý hráč může být ve hře 25 minut, a příště to může být jen deset. Závisí to na aktuální formě v daném zápase. Jsme ale jeden tým,” ubezpečil Ginzburg.

A přiznal, že aktuální široká a kvalitní rotace může mít i dvojsečný efekt. „Někdy to je dobré, někdy ne,” usměje se trenér, než doplní: „Máme opravdu hodně možností, což klade nároky na dobrý odhad situace.”

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený cz.basketball (@cz.basketball)

Kouč také detailně rozklíčoval, co stálo za obratem jeho týmu. „Především jsme pak dali mnohem víc úsilí do obrany, byli jsme aktivnější a agresivnější na míč. A v útoku jsme odhalili, že soupeř má problémy s našimi sety při „double elbow” pick-and-rollech a začali jsme z toho těžit víc. Oni na to pak neměli odpověď. A jistě, pokud střílíte dobře zvenku, je to problém pro jakýkoli tým.”

Na vysvětlenou - při double elbow pick-and-rollu jsou podkošoví hráči připraveni postavit clonu každý na jednom konci čáry trestného hodu, a rozehrávač si může vybrat, s kým pick-and-roll zahraje, přičemž jeden z dvojice pivotů má pak za úkol sbíhat ke koši, a druhý naopak odskočit na střelu z dálky.

Od konce první půle lvi navíc zlepšili i doskakovací aktivitu pod oběma koši. „Ano, bylo to pak mnohem lepší, ale musím dodat, že jsme neměli našeho nejvyššího hráče Ondru Balvína. což nás v některých sekvencích oslabovalo, ale i tak jsme to nakonec dokázali vykrýt silnou vůlí na doskok jít,” pochvaluje si Ginzburg, který opět mohl ocenit i druhou vlnu vedenou z rozehry Ondřejem Sehnalem.

„V první půli to ještě tak dobré nebylo, ale ve druhé na sebe Ondra vzal zodpovědnost a hrál dobře. Je pro nás důležitý.”

Ronenu Ginzburgovi, který na blížící se turnaj do Hamburku bude brát 14 hráčů (bez Karnika a Vyorala), úvodní přípravné duely ukázaly předně to, že duch a charakter mužstva zůstal nezměněn. „A viděl jsem i to, že v týmu je síla a my na tom musíme dál stavět a zlepšovat se, hlavně pak v obraně. Pardubický turnaj mi dal víru a naději do dalších dnů.”

Autor: CZ BASKETBALL