Jediný koš hrdiny Dedka spasil Olomoucko

ECHO 6. KOLA Sobota v Kooperativa NBL nabídla kompletní předsváteční šesté kolo. Dvěma týmům se podařilo nastřílet přes sto bodů, když se k tradičně střelecky silnému Nymburku přidali Tuři ze Svitav, kteří rozstříleli Kolín. Pražskému USK se tentokrát nepodařilo vyloupit Děčín, když podlehl v koncovce. Největší drama však proběhlo v Prostějově, kde Olomoucko nevídaně otočilo duel s Opavou.

Ostrostřelba Turů

Basketbalisté Svitav využili skvělý start do zápasu šestého kola NBL proti Kolínu a dokráčeli k pohodovému vítězství 104:68. Domácí vedla k výhře vyrovnaná ofenziva se sedmi dvoucifernými střelci mezi jedenácti a patnácti body.

Tuři vlétli do duelu ve velkém stylu a prohrávali jen v úvodní minutě, když zápas otevřel košem hostující David Machač. Pak však přišla série devíti bodů domácích, která předznamenala zbytek první desetiminutovky. Za tu totiž dali hosté jen dva koše z pole a celkem deset bodů a nabrali hrozivou dvacetibodovou ztrátu. Pak se Medvědi probrali a zlepšili se v útoku, jenže snižovat náskok rozjetých domácích se jim nedařilo. Naopak Svitavy vedení ještě zvýšili a atakovali před přestávkou třicet bodů rozdílu.

Tu se podařilo poprvé překonat v polovině třetího období, když Kolín nejprve snížil na 34:56, pak ale inkasoval osm bodů v řadě včetně trojky Matěje Svobody. Špatná obrana Středočechů pokračovala i v poslední čtvrtině, ve které inkasovali podruhé přes třicet bodů, a nakonec prohrávali až o osmatřicet bodů.

Domácí kompletně dominovali většině statistických údajů, když vyhráli na trojky 14:7, asistence 34:18 a přeskákali soupeře 45:24. Turům nevadilo ani sedmnáct ztracených míčů. Nejlepším střelcem vítězů byl náhradník Russell Woods s 15 body. Z lavičky ho doplnil 12 body Svoboda, do dvouciferných čísel se pak dostala i celá základní pětka Turů. Luboš Kovář přidal i 12 doskoků, Roman Marko deset asistencí. Poražené táhl se 16 body Adam Čiž, o bod méně dal Alexander Thompson.

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kokín): „Z naší strany není co hodnotit. Rozhodla o všem první čtvrtina a nástup domácích do zápasu. Ač by se mohlo zdát, že domácí budou lehce nervózní, když třikrát prohráli a my dvakrát za sebou vyhráli, tak to bylo přesně naopak. My jsme sice na utkání byli připraveni, ale nevstoupili jsme dobře do utkání, nebyli jsme razantní, nesplňovali jsme to, co jsme chtěli a v té chvíli, kdy se rozehráli domácí, tak jsme v podstatě neměli žádnou šanci utkání otočit. Dneska nejhorší výkon z naší strany za celou soutěž a doufám, že se z toho oklepeme, protože ve středu potřebujeme zvítězit.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Samozřejmě rozhodla první čtvrtina a zároveň přístup celého družstva v celém týdnu k tréninkovému procesu. Já jsem sám do středy byl nemocný a za to i děkuji svým asistentům, jak to zvládli. Bylo na nás vidět na včerejší, předvčerejším tréninku jak jsme odhodlaní. Já jsem šel do zápasu vcelku klidný, protože na svých hráčích poznám, jestli jsou hlavami „in“, jestli jsou připravení. Chtěl bych pochválit i lavičku a zároveň ač to nedělám moc často, chtěl bych říct, že nám tu pro český basket roste jeden výborný hráč Luboš Kovář! Doufám, že až si tohle pustí, nezpychne a bude na sobě dál pracovat. Tohle je jeho první double-double, i přestože v zápase o čtyřicet, ale pokud bude dál na sobě pracovat, tak nám tu roste další český reprezentant. Ale jak jsem řekl, zahrála i lavička a doufám, že jsme i pobavili diváky.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Zápas se pro nás zlomil v první čtvrtině. Bylo to tím, že jsme Svitavy nedokázali nijak přibrzdit v obraně a oni hráli ten svůj pěkný basket. Hráli jako tým, kluci si vyhověli, my naopak vůbec ne a rozdíl je takový jaký je.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Vstoupili jsme do zápasu velice koncentrovaně, těšili jsme se na zápas, byli jsme hlavami tady! Myslím, že jsme podali skvělý týmový výkon a všichni jsme si ten zápas užili a jsme rádi za výhru.“

Sluneta nestačila v Ostravě a padla počtvrté v řadě

V souboji dvou týmů, které prohrály své poslední tři zápasy, přehrála Ostrava na domácí palubovce Ústí 92:85 i díky 23 bodům a 11 asistencím Milana Stanojeviče.

Duel byl hned od začátku jako na houpačce, když většinu první čtvrtiny byl ve vedení domácí tým, který vedl až o sedm bodů, kvůli závěrečné sérii Slunety ale po deseti minutách vedli nejtěsnějším rozdílem hosté. Severočeši si pak dobrou formu přenesli i do druhé desetiminutovky, ve které utekli do osmibodového náskoku a vedli až do poloviny třetího období. Pak se v krátkém sledu několikrát měnily celky ve vedení a rozhodovat se tak muselo až v závěrečné čtvrtině.

V té skvěle střílející Stanojevič srovnal šest minut před koncem na 70:70, pak mělo chvíli navrch znovu Ústí, o tři minuty později domácí Smith srovnával trojkou na 80:80. Jeho trojka nastartovala sérii Ostravy 11:0, která zápas definitivně zlomila. Wallace ještě trojkou duel zdramatizoval, ale Nová Huť si výhru pohlídala.

Slunetě nepomohlo ani pouze pět ztrát, protože se trápila zpoza trojkového oblouku a měla méně asistencí. V dresu Ostravy, která nastoupila jen se sedmi hráči se ke Stanojevičovi se přidal střelecky ještě Justus Alleyn s 21 body, Petr Bohačík zaznamenal 11 bodů a 13 doskoků. Poražené vedl s 22 body Pavel Houška, sedmnáct bodů přidal Ladislav Pecka.

Dedek spasil Olomoucko

Ve vyrovnané koncovce urvalo Olomoucko domácí výhru nad Opavou 91:90, když o jejich vítězství rozhodl svým jediným košem v zápase sekundu před koncem Jiří Dedek.

Olomoucko vlétlo do zápasu ve velkém stylu, po třech minutách získalo dvouciferný náskok a o tři minuty později už to bylo dokonce o dvacet bodů. Ve druhé čtvrtině začal zářil hostující Václav Bujnoch a podařilo se mu prakticky individuální ostrostřelbou dostat rozdíl pod deset bodů.

Nápor Opavy pokračoval i po přestávce a rozdíl ve skóre se bod po bodu snižoval. Olomoucko dalo za třetí čtvrtinu jen jedenáct bodů a Miroslav Kvapil v poslední minutě třetího období snižoval na rozdíl dvou bodů. Do poslední čtvrtiny vstoupila Opava trojkou Jakuba Šiřiny a košem Bujnocha a najednou byla ve vedení. Pak si týmy v krátkém sledu vyměnily tři trojky na obou stranách v krátkém sledu a natěšení diváci šíleli.

Trojková forma Opavy vrcholila, když Šiřina dalším projektilem poslal svůj tým do vedení o tři body dvě minuty před koncem. Pelko šestkami snížil, ale okamžitě odpověděl košem Radovan Kouřil. Dostal však vzápětí technickou chybu a dovolil Palyzovi snížit šestkou. Opava pak sbírala fauly soupeře až Jurečka proměnil devět sekund před koncem obě šestky a hosté vedli o čtyři. Když pak čtyři sekundy před koncem proměnil domácí Dunans trojku, zdálo se být i tak rozhodnuto o vítězství Opavy. Jenže Rostislav Dragoun pak nezachytil vyhození z autu a dal domácím šanci na zvrat. Pelko z autu vyhodil na Dunanse, který mohl rozhodnout, ale nedokázal zblízka přesně zakončit. Naštěstí pro domácí byl faulován Zbránkem a mohl šestkami tři sekundy před koncem otočit skóre. Dunans neproměnil ani jednou šestku, pod koš ale vlétl neohroženě Dedek a zblízka skóroval. Opava reklamovala přešlap, ale neuspěla a když se hostům nepodařilo po oddechovém čase vyhodit na Martina Ginadka, mohlo Olomoucko slavit.

Opavě nepomohlo ani 15 trojek, protože se dostalo jen jedenáctkrát na čáru trestného hodu, kde byl zřejmě největší rozdíl mezi oběma celky. Střelecky táhla Olomoucko základní pětka, která dala 83 z 91 bodů. Nejvíc se dařilo Lukáši Palyzovi, který dal 21 bodů včetně 5 trojek, 19 bodů doručil Dunans. Opavě nepomohlo 22 bodů Bujnocha ani sedmnáct Kouřila.

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko):„Měli jsme výborný vstup do utkání. Takovou pětiminutovku jsem dlouho neviděl. Bylo jasné, že vysoký náskok proti tak silnému soupeři nepůjde udržet. Ukázal to už závěr poločasu. Po přestávce nám dal soupeř řadu trojek. Přes ruku a z velké dálky. Opava tak hraje a umí to. V závěru jsme měli štěstí. Vždy říkám, že si štěstí musí tým zasloužit. Myslím, že to byl tento případ.“

Petr Czudek (trenér BK Opava):„Gratuluji Predragu Benáčkovi k vítězství. První čtvrtina patřila Olomoucku. My jsme zaostávali, byli všude pozdě. Kredit si tým zaslouží za to, že se dokázal vrátit do zápasu. Nakonec jsme prohráli utkání, které se prohrát nedalo. Udělali jsme několik chyb. Hráči i já osobně.“

USK tentokrát v Děčíně neuspěl

Státní hymnou zahájené utkání ve stánku ARMEXU se ze začátku vyvíjelo lépe pro domácí. Za stavu 10:2 si byl Dino Repeša nucet vzít první oddechový čas, který mladé Sovy probudil a jiskru jim dodal i příchod svěžího Jakuba Tůmy na hřiště. Necelé dvě minuty před koncem poločasu zvyšoval první trojkou domácích Lukáš Feštr na 34:27. V prvním poločase táhlo v útoku vysokoškoláky tradiční trio Whack-Appleby-Vukosavljevič, na straně Děčína se střelecky prosadilo hned 9 hráčů, výrazněji však jen Carlson s 8 body. Do šatny odcházely týmy za stavu 36:29. V polovině třetího dějství poslal Sovy do vedení Mareš, to trvalo ale jen do 29. minuty zápasu, kdy košem s faulem vrátil vedení na stranu Děčína košem s faulem Krakovič. V poslední čtvrtině se vedení několikrát překlopilo pro oba týmy, 20 sekund před koncem byl však u míče Děčín i s tříbodovým vedením, což donutilo Sovy spoléhat na taktické fauly. Calrson však trestné hody neproměnil a vrátil hráčům z hlavního města šanci na výhru. Sovy však tuto šanci nevyužily a na tabuli se zastavilo skóre 68:65 pro domácí.

Dino Repeša (trenér USK Praha):„Gratuluji trenéru Budínskému a jeho týmu za zaslouženou výhru. Hrálo se v krásné atmosféře a domácí měli výborný začátek, což pro nás bylo těžké. Náš mladý tým musí na toto reagovat rychleji, a nikoliv po pěti, šesti minutách, jako tomu bylo dnes. V koncovce rozhodovaly detaily, úspěšná střela Děčína a jeho doskoky. Prohra nás samozřejmě mrzí, protože dnes jsme cítili šanci na úspěch.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín):„Za vybojované vítězství proti USK jsme moc rádi. Utkání mělo tradiční scénář a průběh jako většina vzájemných zápasů. Vstupovali jsme do duelu s tím, že chceme potvrdit domácí výhodu, ale bylo vidět, že někde vzadu v hlavách ty porážky z loňska byly. Měli jsme výborný úvod a hráli jsme přesně to, co jsme chtěli. Pak ale došlo ke zlomu, USK se vrátilo do hry a tím, že se mu rozehráli někteří hráči, stala se z toho klasická bitva. Především pak ve druhém poločase, kde se bojovalo o každou pozici i míč. Dnes nám chyběla jedna vlastnost, a tou byla přesnost, především pak při střelbě z tříbodové linie, kdy jsme proměnili jen tři z pětadvaceti pokusů. Ale bojovali jsme, máme víc doskoků i asistencí. Nakonec rozhodla trojka Carlsona, ale hrálo se až do konce, protože jsme to opět trochu zdramatizovali nedanými šestkami.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha):„Gratuluji Děčínu za dobrý zápas, především pak za výborný vstup do utkání. Byli jsme na to připraveni, že domácí budou hrát agresivně a běhat dopředu, ale přesto jsme jim to dovolili, což se nám tady stává dost často. Pak jsme se ale do zápasu vrátili, dokonce se dostali do vedení, ale v závěru jsme neproměnili střelu na vyrovnaní. Myslím, že utkání nemůžeme hodnotit negativně."

Klint Carlson (křídlo BK ARMEX Děčín):„Byl to těžký zápas, protože USK přijel připravený a chtěl bojovat. Z toho pak plynula vyrovnaná hra. Ocenil bych náš týmový výkon, drželi jsme spolu a bojovali, přestože jsme nedávali některé střely. Makali jsme až do konce a udělali všechno proto, abychom získali výhru, což se povedlo díky jedné trojce.“

Beksa zlomila Brno v poslední čtvrtině

Beksa v roli favorita začala utkání v Brně velmi vlažně, špatnou střelbu však doháněla v první čtvrtině dobrým doskokem (6:13). Brno se spoléhalo na drtivé nájezdy Keelyho a Robyho, které na hřišti dobře řídilo duo Kereselidze s mladíkem Farským. Trenér Sanders poměrně dlouho hledal na hřišti ideální sestavu, do čtyřbodového vedení poslal Pardubice v 15. minutě trojkou s faulem ostrostřelec Potoček. Poločasové vedení Pardubic 32:37 měl na svědomí především Richard Williams s 9 body a 5 doskoky. Trenér Jakara zřejmě v šatně své hráče řádně namotivoval a Brnu se začala dařit střelba za 3 body. Pardubice však ne zcela fungující obranu stále doháněli aktivním a úspěšným doskakováním. Brno se ale nevzdávalo, bodově se však mohlo spolehnout pouze na trojici Geiger-Keely-Roby. Zlomový nátlak přišel v 35. minutě utkání, kdy se Pardubice dostaly už do čtrnáctibodového vedení. Brněnským hráčům už nestačily síly na zvrat a utkání skončilo za stavu 70:87.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Říkal jsem hráčům, že to nebude lehký zápas, že nám nic nedají zadarmo a budou připravení. Říkal jsem, že musíme být odhodlaní hrát a bojovat už od začátku. Často přijedete a uděláte několik ztrát, nesoustředíte se a pak vám zápas uteče. Dáte domácímu týmu příležitost získat jistotu. Myslím ale, že jsme dneska odvedli dobrou práci a nenechali jsme si zápas na začátku utéct. Byl to od nás rovnoměrně rozložený výkon. Spousta hráčů dostala příležitost na hřišti a je podle mě důležité vědět, že máme vyrovnaný útok. Nemusíme spoléhat na jednoho nebo dva hráče. Čili celkově dobrý týmový výkon a na tom musíme stavět a zlepšovat se.“

Dejan Jakara (trenér egoé Basket Brno): „Věděli jsme, že to pro nás bude velmi fyzicky těžký zápas. Proti týmům tohoto typu nemůžete mít tři špatné minuty v jedné polovině, pak zase tři ve druhé, protože půjdou okamžitě bodově nahoru. Myslím, že je to pro náš tým velmi dobrá zkušenost, ze které se můžeme učit. Je velmi těžké se uvolnit, protože jsou tak agresivní, tak silní. V podstatě každý hráč, který od nich přijde na hřiště je fyzicky silnější než náš hráč. Čili je to dobrá zkušenost, ze které se můžeme poučit a jsem si jistý, že naši hráči budou jen lepší. Nakonec bych chtěl ještě Pardubicím popřát hodně štěstí v evropské soutěži.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Jsem hrozně rád, že jsme tohle utkání zvládli. Já už jsem v Pardubicích pátou sezonu a nepamatuji si, že bychom měli v Brně jediné lehké utkání. Nebo že bychom vyhráli jednoznačně. Myslím, že oba týmy předvedly konstantní hru. Rozhodla naše širší rotace a to, že jsme byli schopní udržet vyšší tempo. V poslední čtvrtině jsme pak zápas překlopili na naši stranu.“

Marián Hrabovský (křídlo egoé Basket Brno): „Myslím, že jsme si dokázali, že můžeme hrát i s těmi nejlepšími týmy tabulky. I když to tomu nakonec neodpovídá, tak jsme s nimi hráli většinu času vyrovnaně. Měli jsme trochu problém s tím, jak říkal trenér, že Pardubice jsou hodně fyzický tým. To nám dělalo problémy.“

Další stovka Nymburka

Nováček soutěže před utkáním věděl, že dnes může jen překvapit. Mistr si však nebral servítky a spustil svojí kanonádu hned od začátku. Sokoli se však nedali a především zásluhou dobře hrajícího Sedmáka stále drželi přijatelný výsledek. Začala se však projevovat slabší lavička domácích a v poločase byl poměr bodů střídajících hráčů 6:27. Důsledkem toho bylo poločasové vedení o 17 bodů. Se začátkem třetího dějství mohl být opět spokojenější trenér Oren Amiel, neboť Nymburk donutil hráče trenéra Peterky k 6 ztrátám za 5 minut. 80 sekund před koncem 3. čtvrtiny zvyšoval Kříž na třicetibodové vedení a o výhře obhájců titulu nebyl pochyb. Konečné skóre 72:108.

Zajímavou jiskrou utkání byly souboje bratří Peterků. Ondřej Peterka, řízený z lavičky otcem trenérem, to měl však velmi těžké. Martin se stal nejužitečnějším hráčem zápasu s 18 body a 7 doskoky. Ondřej ustálil svá čísla na 11 bodech a 4 doskocích.

Lubomír Peterka (asistent Královští sokoli): „My jsme se dnes soustředili na obranu, neboť ta nám dělá problém. Bohužel jsme však dostali opět přes 100 bodů. Do příštího zápasu to určitě musíme zlepšit.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Měli jsme vlažný start, ale postupem času se nám podařilo dávat koše z rychlých protiútoků. Dnes jsme se soustředili na útok, a to se nám velmi dobře povedlo. Také bych chtěl Královským sokolům popřát štěstí v nadcházející části soutěže.“