Jen 73 bodů v Zápase roku nestačilo

ECHO ČTVRTFINÁLE LIGY MISTRŮ V nebývalé řeži s tureckou Karsiyakou se Nymburku jako nejofenzivnějšímu týmu Ligy mistrů fatálně zadrhl jeho útočný stroj. V nejkritičtějším a největším zápase této sezony, jímž čtvrtfinále elitní soutěže FIBA bezpochyby bylo.

Místo vysněné historické jízdy za klubovým top úspěchem tak Polabané končí po porážce 73-84 už v prvním utkání Final-8 v Nižném Novgorodu a po překonání obrovského zklamání se budou muset soustředit na semifinále Kooperativa NBL proti Brnu.

Ve vyrovnané první čtvrtině se Nymburk srovnával s agresí třetího celku turecké ligy na útočném doskoku, odkud se Karsiyaka několikrát díky svým skákavým Američanům prosadila. Také ale kvůli zranění ruky už po dvou minutách přišla o svého super skórera Kennedyho, který tím v utkání prakticky skončil.

Český šampion se postupně naučil obranný doskok líp hlídat, a byť jej zbrzdily dva rychlé fauly Daltona, díky triu Hruban, Obasohan, Zimmerman týmu v úvodu nechyběly body, navíc po první čtvrtině (vyhrané 24-22) neměl ani jednu ztrátu a při brzkých rotacích už tady měli na kontě 11 bodů náhradníci.

Ti začali i druhé dějství a kouč Amiel na nejméně 11 minut vytočil v utkání celkem 10 hráčů (soupeř devět), zřejmě ve víře, že tureckému celku zvyklému hrát v omezenější rotaci a navíc po nedávné nákaze covidem by mohl časem docházet dech. Jenže opak byl nakonec pravdou.

Po poločase, jejž Nymburk vyhrál 41-38, protivník nastoupil do druhé půle s obrovsky intenzivní obranou, proti níž si český mistr těžko vytvářel solidní střely, a hlavně mu nadále citelně chyběly zásahy z oblouku.

V útočně kritické fázi třetí čtvrtiny za manka 44-48  po čase pozvedl prapor až mladý rozehrávač Tůma, který tu nahradil ve druhé půli už málo viditelného Obasohana, jenž byl s 10 body top skórerem týmu v prvním poločase. Tůma trefil dvojku, poté vymíchal driblinkem celou obranu až k otevřenému nájezdu, aby svou hvězdnou sekvenci uzavřel trojkou z rohu na 55-53.

Po hříchu to ale byla jen jedna ze tří trojkových tref týmu ve druhé půli, což ostře kontrastovalo z dlouho rovněž neplodným soupeřem, který ale po změně stran poslal do obruče hned 8 trojek, jimiž rozhodl.

Nymburk obloukové manko částečně dorovnával skvělou obranou, kdy několikrát nedovolil soupeři během 24vteřinového útoku ani vystřelit (ztráty 6-14 po 30 minutách ve prospěch Nymburka).

Zápas se začal lámat tři minuty do konce z vedení Nymburka 71-69. V rychlém sledu si tu udělal čtvrtý a pátý faul Obasohan a soupeř se z trojky, dvou šestek a brejků dostal k obratu na už fatálních 71-78 1:30 do konce. Nymburk v této sekvenci při tvrdých zákrocích soupeře několikrát neskóroval a pak už nezbývalo dost času.

Z pole 37procentní český mistr měl pět dvojciferných střelců: Daltona (14+7 doskoků), Hrubana (12), Zimmermana (11+10 doskoků), Hardinga (11) a Obasohana (10+5 asistencí, vyfaulovaný za 20 minut ve hře). Karsiyaku táhl kvartet M´Baye (20), Henry (19, trojky 9/5), Morgan (18+16 doskoků a 5 bloků) a Birsen (12+13 doskoků). Vítězové měli lepší trojky (31/10 - 27/6), Nymburk méně ztrácel (9-15).

”Byl to hodně fyzický a tvrdý zápas, ale to nebyl zase takový problém. My jsme nehráli v našem obvyklém tempu, nehráli jsme dost rychle, a to soupeř potřeboval. Bojovali jsme, ale dnes tomu chyběla potřebná kvalita. Chyběla nám lepší střelba, nedávali jsme ani otevřené trojky, míjeli jsme i šestky (19/11) a pak je proti takovému týmu těžké uspět. Také ale musím říct, že Karsiyaka odehrála velmi dobrý zápas,” rozebral utkání velice zklamaný nymburský kapitán Vojtěch Hruban.

Ten přiznal, že na týmu v utkání viděl až přemotivovanost a zároveň nejistotu kvůli tlaku, který na sobě hráči cítili kvůli šanci dosáhnout na historický úspěch. "Možná jsme o tom před turnajem neměli mluvit, ale my jsme to tak prostě cítili," dodal upřímně.