Jen jednou za trenérskou kariéru

ECHO STŘEDY V NBL Distanční kanonáda kolínské ligové historie, Autrey po 20 bodech z první půle na nule po změně stran a obrat Medvědů v pohárové ouvertuře z minus 16. Nečekané potíže Válečníků doma s USK, který se i bez Jaromíra Bohačíka ještě dvě minuty do konce držel na třech bodech rozdílu. Radim Klečka je definitivně zpět a Opava po třetím sezonním dobytí Vajgaru už s velkým očekáváním vyhlíží Hyundai Final-4. Naopak stále trvá trápení ústeckých Pand, které byly na kusy rozsápány ve špilberském podhradí. To jsou hlavní zprávy 4 středečních bitev 29. kola.

14 minut hraných ve snu

Možná na All-Star dostaveníčku nejlepších snajprů, kde by se vůbec nebránilo. Možná ve vrcholné fázi tréninku. Možná pak byste uvěřili, že je něco takového uskutečnitelné. Ale v zápase, ve kterém jejich soupeři šlo o tolik? V ostrém ligovém zápase mít za 14 posledních minut trojky 14/11? To, na co byste se neodvážili pomyslet málem ani ve snu, dokázali v labském derby 29. kola domácí Medvědi!

Ti byli od startu duelu inzultováni sprškou pardubických brejků, útočných doskoků a nůší zakončení zpod koše a za stavu 42-58 se v polovině třetí čtvrtiny zdáli být odsouzeni k porážce. O Kotase, Nečase a Kohouta oslabenou Beksu v tu dobu 20 body (nasázenými už do poločasu) vedl Autrey a 13 Švrdlík.

Pak ale domácí odjistili své zbraně hromadného ničení a začali obruč hostů zasypávat smrští střel ze všech dlouhých vzdáleností, jež téměř bez výjimky nacházely cíl. Do konce čtvrtiny z trojkové bilance 5/5 zapsal 3/3 Vocetka, který trefil tři projektily v řadě během pouhé minuty, a byť Pardubice i nadále přidávaly body z šestek a zpod koše po útočných doskocích, bylo po 30 minutách skore 63-69.

Zónující Medvědi v malé sestavě s jediným dlouhým Skinnerem pak vsadili na playmakera Hunta, který v poslední čtvrtině trefoval trojky (4) i přes nedostatečně blízko stojící obránce, anebo se prosazoval z nájezdů 1 na 1, na něž se hosté rozhodli nevypomáhat. Celkem v této části zaznamenal 16 ze svých 18 bodů a podílel se na trojkovém nástřelu týmu 9/6. Celková 3-bilance Geosanu činila 28/16 a jednoznačně stála za jeho velkým obratem v utkání.

Beksa v rozhodné čtvrtině nebyla u střelců dostatečně blízko, Hunta nechávala volného za clonami, sem tam minula i zpod koše nebo ztratila, a i když se ještě z 86-80 dostala na 88-87, trojka Hunta z útočného doskoku 40 vteřin před koncem na 91-87 už měla kritickou sílu.

Kolín, který uchvátil druhý poločas v poměru 59-39 a vyskočil na 6. místo, sice při shodném počtu 13 trefených šestek zaostal o jednu trefu z pole, ovšem díky 16 trojkám proti 6 Pardubic vyhrál 97-89 a v posledních 10 utkáních má průměr už 84,4 bodu. Lavička druhý zápas v řadě zapsala 51 bodů. Vedle MVP utkání Hunta (trojky 7/4) se v kulise 610 diváků nejvíc prosadili Skinner (20, 8 doskoků, 5 asistencí), Vocetka (16, trojky 5/4) a Ličartovský (14, trojky 4/3).

Beksu, která dvakrát více ztrácela (8-17), nezachránilo ani 52 bodů zpod koše, jasně vyhraný doskok a 24 bodů z druhých šancí. Její šiky vedli Švrdlík (23), Autrey (20, po půli bez bodu) a Půlpán (14).

Příští pátek v semifinále Českého poháru lze na pardubické půdě čekat v souboji stejných soupeřů ohromně výbušnou show…

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Chtěl bych poděkovat svým hráčům za předvedený výkon nejen ve druhém poločase, ale v celém zapase. Vypadalo to zoufale, prohrávali jsme už o 16 bodů. Tak jsme se rozhodli v timeoutu změnit obranu a začali hrát na 5 malých hráčů. To přineslo výsledek, i když trpěl náš doskok. Pak jsme předvedli trojkovou smršť, která není běžná, a stane se možná jednou za život nějakého hráče nebo trenéra. Určitě díky ní došlo ke změně zápasu. Měli jsme výbornou úspěšnost trojek a výbornou hru, projevila se i zkušenost Jimmieho Hunta na rozehrávce. Myslel jsem, že ty jeho trojky na USK byly náhoda, ale po dnešku vím, že nebyla. Také musím říct, že Michal Vocetka nás vrátil do hry svými třemi trojkami za sebou na konci třetí čtvrtiny."

Michal Vocetka (forward BC Geosan Kolín): "Byl to zápas dvou poločasů. První byl z naší strany úplně hrozný, v útoku jsme nebyli schopni dát jednoduchý koš, na vše jsme se moc nadřeli. A když už jsme koš dali, tak vyloženě po nějaké urputné práci v útoku. Z toho plynuly protiútoky pro Pardubice, které jsme nezastavovali fauly, ačkoli jsme si to před zápasem říkali. A svými vniky po cloně nás zlobil Aurtrey, s čímž jsme měli problémy i v Ústí. Nebyli jsme schopní to zastavit, v šatně jsme si ale řekli, že nás nemůže porazit jeden hráč, změnili jsme obranu, a i když to na začátku třetí čtvrtky nevypadalo dobře, posledních 17 minut utkání se nám změnou obrany a tím, že to začalo padat v útoku, hrozně zvedlo sebevědomí. A ohledně poháru si myslím, že semifinálový zápas příští pátek bude mít díky dnešku o to větší náboj."

Tomáš Bartošek (kouč  BK JIP Pardubice): "Domácí tým hlavně ve druhém poločase předvedl skvělý basketbal. Klíčové bylo, že v něm měl trojky 15/11. To týmu dalo ohromné sebevědomí, vrátilo ho to do zápasu. My jsme v prvním poločase skvěle bránili, nutili jsme soupeře k těžkým střelám, byli jsme velmi dobří na doskoku, nedovolili jsme kolínským hráčům dokončit doskoky. Sami jsme se tím dostávali do rychlých protiútoků, dávali jsme dříve koše. Ale ve druhém poločase se hra otočila, je vidět, že Kolín je velmi zkušený tým, plný zkušených hráčů. Nesesypali se, když jim to nevycházelo, a rozhodla jejich vysoká úspěšnost střelby za 3 body. A velkým faktorem bylo i našich 17 ztrát, což je hrozně moc, a v tak těžkém zápase to rozhoduje."

Viktor Půlpán (rozehrávač  BK JIP Pardubice): "Za druhý poločas jsme si nechali dát 11 trojek, což je obrovské číslo, a to domácí nakoplo. V prvním poločase, když se tolik netrefovali, jsme měli lehké doskoky, hráli jsme rychle a ve druhém poločase, když to tam soupeři padalo, jsme nedokázali hrát svou hru a to nás brzdilo. Domácí postavili zónu, my si s ní párkrát nevěděli rady, a Kolínu na druhé straně spadlo skoro vše, co vystřelil. To rozhodlo, druhý poločas byl z jeho pohledu famózní."

Klečka show. Třikrát ze tří u Vajgaru!

Radim Klečka se pár zápasů od návratu na ligová prkna rozžhavil už na temperaturu pro play-off. U Vajgaru se stal tažným koněm Opavy při jejím třetím sezonním triumfu (83-92) na jihu Čech ze tří pokusů (včetně poháru)! Snad ještě víc než s domácími Lions se ovšem trumfoval s kolegou z rozehry Šiřinou, když ke 20 bodům přisadil 7 doskoků a 4 asistence, zatímco lídr týmu identický počet bodů obložil 7 asistencemi a 4 doskoky, ovšem potřeboval na to o 7 minut navíc. 15 body se za oba guardy zavěsil power forward Blažek a 14 snajpr Jurečka. Slezané (bez Gniadka s Dragounem) vysázeli 11 trojek proti 6 hradeckým.

Po přestřelce první půle (51-49) se začalo i bránit a pro Lions nastalo už mnohokrát poznané druhopoločasové deja vu. Opava se přes trojky a další trefy mužů z perimetru vyhoupla na přelomu třetí a čtvrté čtvrtky z 63-65 na 63-77. Domácí tu pohřbily ztráty a do zápasu už se nedokázali vrátit. V utkání vyhráli doskok, ale opět měli jen 40procentní střelbu. Výrazněji se prosadili jen Nofflet (24, 13 v první čtvrtině) a Lamar (16+8 asistencí).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Ukázala se vyzrálost soupeře a velikost některých jednotlivců. Myslím tím Kubu Šiřinu i Jurečku, který proměnil střely, které Opava potřebovala. Soupeř přijel lépe připravený než na pohár. Dal si pozor na začátek a úsek ve třetí čtvrtině pak rozhodl. Nabrali jsme manko a Opava si náskok zkušeně hlídala. Znovu nám byla k ničemu převaha na doskoku. Nedokázali jsme v jednu chvíli najít střelce, který by nás podržel a pomohl překlenout období, kdy jsme nemohli dát koš, což bylo dané i opavskou zónou."

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Pro nás důležitá výhra, před týdnem jsme zde hráli pohár a porazit dvakrát v tak krátkém úseku Hradec v jeho domácím prostředí je velice těžké. První poločas byl oboustranně útočně laděný, s vysokým procentem střelby. Ani jeden z týmů se nemohl dostat do obrany. Rozhodla 3. čtvrtina, kde jsme zlepšili obranu a soupeř se netrefoval.  Poté jsme zaznamenali šňůru 12-0, šli jsme na rozdíl 15 bodů a to jsme si již pohlídali. Byli jsme ukázněnější, 10 ztrát je dobré číslo. Bohužel jsme výrazně prohráli na doskoku, což zapříčinil první poločas, kde nám soupeř, který je v této činnosti dobrý, útočně doskakoval do zóny."

Vyoral opět 24. USK hrozil do konce

Válečníci proměnili jen 39 procent svých střel, v rukávu však měli 20 útočných doskoků a šestky 25/22, jež jim doma daly nevýrazné, přesto vítězství 78-69 nad notně oslabeným USK. Ten famózně pálil za 3 (12/8), poškodilo jej ovšem 20 ztrát.

Děčín už v první čtvrtině udělal zejména body dlouhých šňůru 12-0 (na 15-7), hosté však kontrovali sérií 0-8. V závěru půle se pro změnu děčínští rozehrávači trojkami postarali o únik na 39-31, aby po 26 minutách domácí vystoupali k náskoku 53-36.

Za stavu 64-49 se ale vzchopili hosté a 2 minuty do konce kolektivním úsilím přirazili na 70-67. Domácí se tu dlouho nedokázali prosadit, až šestkami Landy a trojkou Vyorala se přes minuté trestné hody Sovy Šafarčíka dostali 72 vteřin do konce na uklidňující vedení 75-67.

Podruhé v řadě zaznamenal 24 bodů (trojky 10/5) děčínský rozehrávač Vyoral, který už počtvrté za posledních 8 utkání dal nejméně 21 bodů. Minule nulový playmaker Šiška tentokrát knihoval 13 bodů, centr Houška stihl v kulise 900 fanoušků 12 bodů. Za USK (bez Bohačíka a Aliče) byli nejvýraznější Michal Mareš (16) a MVP utkání Petr Šafarčík (12 s 6 asistencemi).

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Jsem rád, že po pauze jsme předvedli velmi soustředěný výkon v obraně i v útoku. Do zápasu jsme vstoupili výborně, Děčín jsme dostali pod tlak svou aktivitou, kdy měl problémy v obraně i útoku. Škoda konce druhé čtvrtiny. Zásadní problém vidím ve třetí čtvrtce, kdy jsme se měli trochu dotáhnout, a Děčín by znervózněl, ale bohužel tam nebyly některé proměněné střely, takže Děčín odskočil. Dobrá byla bojovnost, kdy se kluci dokázali vrátit do zápasu a zdramatizovat ho. Jediná věc, která rozhodla, jsou útočné doskoky Děčína, protože 20 útočných doskoků je moc a to rozhodlo."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Jsme rádi za výhru. Hrát s USK je vždy o spoustě soubojů a rozhodnutí. Nemyslím si, že by nás USK dostal pod tlak. Dnes se hra hodně kouskovala a nedostala patřičnou plynulost. My jsme nebyli schopní dostat svou hru do souvislého rytmu. Obalovali jsme se fauly a museli jsme častěji střídat. Škoda, že jsme nebyli schopní vyjádřit bodově naši převahu na útočném doskoku. Také bylo důležitých 20 ztrát USK oproti našim 12, z nichž asi 8 bylo nevynucených. Mohli jsme hrát s větší lehkostí, kdybychom proměňovali příležitosti, a kdyby někteří hráči neudělali pár mentálních chyb. USK nás hodně zlobil kombinací pick-and-roll. Byla tam neustálý koloběh předávek mezi perimetrem zakončený vysokou clonou. Dnes tam byl obzvlášť výborný Petr Šafarčík a my jsme si špatně vypomáhali. Udělali jsme pár drobných chyb, které soupeř velmi dobře trestal. Po navýšení skore už to vypadalo na obvyklý ráz, USK se střelami za tři body ještě vrátil na dostřel, ale my už jsme pak utkání dohráli. Ne každý zápas je pohledný, ale musíme být rádi za výhru."

Ohňostroj nad Špilberkem

Šest ztrát Ústí v úvodní čtvrtině udalo ráz utkání, v jehož úvodu Eqwuonwu 11 body a Šotnar osmi vytáhli s trojkami Křemena a Nehody vedení domácího Brna až na 25-9. Zámořská legie hostů (bez absentujícího Hookera a také Kendrida, který byl propuštěn pro opakované porušení slouvy) stáhla manko tři minuty před poločasem na 32-24, Zachrla však vzápětí vedl další zteč mmcité na 39-24, jež už zápas utrhla definitivně.

Poslední Brno nakonec rozdrtilo matného soupeře 87-60 a už jen o výhru zaostává za jedenáctými Lions. Těm nyní 4 výhry scházejí na osmé místo, zároveň už ale musí řešit i barážové starosti.

Sluneta z pole střílela jen s úspěšností 36 procent, k tomu přidala i 18 ztrát. Jejím jediným dvojciferou byl nový playmaker Anthony s 12 body, 10F+ a TH 10/8. Domácí dominovali trojkami 22/12 (hosté 16/3), MVP utkání Egwuonwu je vedl 21 body, Zachrla 17 body (trojky 3/3) a 9 doskoky a Šotnar 11 body (trojky 5/3) a 7 asistencemi.

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Jak dnes mělo Brno dobrý den, tak my jsme se sešli se dnem špatným. Byli jsme velmi nezodpovědní, laxní a bez energie. Byl to náš nejhorší útočný výkon za poslední dobu. Normální basket jsme hráli pouze pět minut ve třetí třetině. Ale za tak krátkou dobu zápas nevyhrajete. Hráči Brna byli v laufu. Dávali lehké střely i několik těžkých střel. Tak to prostě chodí. Když bráníte s nasazením, což Brno bránilo, daří se. My jsme bránili špatně a nedali jsme spoustu otevřených střel. Nebyli jsme schopní se trefit. Ve finále je to nečekané, protože jsme sem nepřijeli prohrát o třicet bodů. Věděl jsem, že nás tady nečeká nic jednoduchého. Brno nás jednoznačně přehrálo."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Vítězství jsme si za výkon na obranné polovině zasloužili. Měli jsme o den delší přípravu na utkání, protože Ústí hraje své domácí zápasy vždy až v neděli odpoledne, takže o to to mělo těžší. Navíc cestovalo přes celou republiku a na začátku utkání to bylo znát. My jsme si řekli, že naší obrannou aktivitou soupeře donutíme k tomu, aby měl těžké střely, což se nám v první čtvrtině dařilo. Když se podíváte na zbytek utkání, tak první čtvrtina o průběhu utkání rozhodla. Pak už se vám hraje líp a hráči jsou klidní. Odehráli jsme výborný týmový výkon, což ukazuje celkem dvaadvacet asistencí. Jsem rád, že se konečně trefil Michal Šotnar, výbornou formu z posledních utkání potvrdil Paul Egwuonwu."