Ježek velel vyrovnání. Lions ze hry o NBL!

ECHO SOBOTY V SEMIFINÁLE A BARÁŽI V semifinálové sérii mezi Válečníky a Tury je to po čtyřech utkáních 2-2, když Ježkem vedený Děčín se z vysoké páteční porážky v sobotu rychle vzpamatoval, a tentokrát šlapal vodu pro změnu svitavský soupeř. Jasněji je po druhém utkání v baráži o Kooperativa NBL, kde po tříbodové výhře Jindřichova Hradce nad Hradcem Králové Jihočeši vypadávají ze hry a o postup do nejvyšší soutěže si to v neděli v pražských Stodůlkách rozdají východočeští Sokoli s domácí GBA.

Děčín zpod koše vrací úder

Z hlubokého tratoliště s 63 fauly vylovil Děčín ve čtvrtém semifinálovém utkání srovnání série, když mu po vyrovnaném poločase (38-38) jednoznačně patřilo druhých 20 minut (55-42). Klíčovou disciplínou zápasu (skore 93-80) se změtí soubojů, přihraných pádů, technických chyb a desítek přerušení hry byly trestné hody, v nichž fatálně váhali svitavští hosté, jež spolupopravila bilance 37/22, jež kontrastovala s exekucí domácích (40/31).

Válečníci po trojkově slabém třetím utkání sesměrovali hru maximálně pod koš (body odsud 40-28, spolu s trestnými hody tak dosáhli 71 bodů ze hry do vnitřního území), kde ale tentokrát nenaráželi ani zdaleka na takový odpor jako v předchozím zápase. Tuři jako by vložili všechnu energii do páteční bitvy a tentokrát byli laxní v řadě obranných situací a zejména při lovu odražených míčů pod oběma koši. To rezultovalo v doskakovací převahu domácích 37-28, z toho v útoku 14-7. Na body z druhých šancí pak Děčín uspěl 19 ku 9.

Hosté čtvrtý duel zahájili pod košem s dvojicí Aiken - Jelínek, ale prvnímu chyběly doskoky a druhý rychle sbíral fauly (4 už v poločase za 7 minut ve hře). A i když Aiken nakonec shromáždil díky pasům spoluhráčů 13 bodů, základní pětice jeho týmu s tou děčínskou prohrála na body o patro 61-30 (ač do půle byl poměr bodů 21-26), když svitavské perimetrové opory Marko, Slezák i O´Brien skončily na maximálně 8 bodech. V děčínském dresu se pro změnu první poločas vůbec nevyvedl Autreymu (0 za 9 minut), ale nakonec zapsal 13 bodů se 7 doskoky. První děčínskou bodovou vlnu tak vedl Ježek, autor úvodních 10 bodů týmu.

Zápase se začal lámat při trvajícím míjení svitavských šestek v posledních 3 minutách třetí čtvrtiny, kdy tentokrát nevýrazný svitavský O´Brien nachytal 4. faul, 6 bodů tu zaznamenal domácí Autrey a trojka Kroutila po dvojím útočném doskoku týmu už posouvala skore na 69-58. Domácí vytrvale útočili pod koš přes ne tak váhově vybaveného Kováře a v jednoznačné poslední čtvrtině už vedli rozdílem dokonce 20 bodů.

Vítěze (dál bez pivota Grunta) nejvíc tlačili Ježek (19), Carlson (15+8 doskoků), Autrey (13+7 doskoků) a Kroutil (11), Tury sytili Svoboda (17), Aiken (13) a Teplý (12).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dnes nás domácí přehráli na útočném doskoku, ze kterého vytěžili 19 bodů, zatímco včera jsme útočný doskok opanovali my. Ve třetí čtvrtině rozhodla sekvence, kdy jsme nedali několik trestných hodů, kterými jsme se mohli domácích udržet, a oni odskočili na rozdíl jedenácti bodů po třech čtvrtkách. A pak už bylo vidět, že domácí hrají v pohodě, dostali se do tempa. Naopak my jsme nenašli dobrý rytmus v obraně, ani v útoku, obdrželi jsme zase 93 bodů, což je strašně moc. Oproti včerejšku to byl veliký rozdíl. Nic se neděje, série se přesouvá k nám, čeká nás zase boj o každý centimetr palubovky, neměli bychom věšet hlavu. Děčín má své kvality a my také. Budou rozhodovat spousty detailů.“

Adam Číž (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme zápas prohráli v obraně a na útočném doskoku. Když už jsme ubránili, tak oni si míč doskočili a měli ho znovu. Také nás mrzí velká spousta minutých šestek.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme chtěli zápas odehrát daleko líp než včera, protože to jsme nebyli důstojným soupeřem, Svitavy nás přehrály ve všech činnostech, a to jsme chtěli změnit. Částečně se nám to povedlo, zápas měl obrovskou intenzitu a agresivitu a nám se to povedlo ve druhém poločase urvat. Trochu mi to připomnělo zápasy s Opavou tady doma, kdy šli hráči za vítězstvím v každé minutě utkání a nakonec byli odměnění výhrou. Jsem moc rád, že jsme zlepšili doskok. Vypadá to, že kdo vyhraje doskok, vyhraje zápas. Teď nás čeká pátý zápas ve Svitavách, myslím, že bude obrovsky atraktivní, pravý play-off zápas. Doufám, že všichni hráči, kteří měli dnes drobné zdravotní problémy, budou k dispozici.“

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „My jsme dnes udělali, co jsme chtěli. Samozřejmě je pořád co zlepšovat, ale chtěli jsme hlavně odstavovat hráče na doskoku a to se nám povedlo a myslím, že to bylo rozhodující. Doufám, že to udržíme i do dalšího zápasu, který nás čeká už v úterý, a na který si musíme připravit všechny síly.“

Lions vypadli z boje o NBL

Ač v poločase svého druhého a posledního barážového duelu jindřichohradečtí Lions nakračovali za vedení 50-33 k posílení naděje na návrat do NBL, konečné vítězství 93-90 nad Hradcem Králové jim naopak dalo definitivu setrvání v první lize na druhý rok v řadě. V součtu s páteční 8bodovou porážkou od GBA jsou v rámci turnaje na bilanci 1-1 s -5 body ve skore, a ať už poslední nedělní zápas mezi domácí GBA a Hradcem Králové dopadne jakkoli, získá jedinou vstupenku do Kooperativa NBL jeden z těchto celků.

Pokud zvítězí tým GBA, stane se jasným pánem baráže, pokud uspěje Hradec, bude záležet na výši jeho výhry. Při vítězství do pěti bodů by stále postupovala GBA, při vyšším už by udržel příslušnost k elitě hradecký Kingspan. Ve hře je navíc ještě jeho protest proti neuznání koše Ondřeje Peterky ze samého závěru utkání s Lions. V případě úspěchu by se situace Východočechů ještě vylepšila.

V samotném utkání na Sokolech, kterým chyběli Canda s Hamplem, byla zřejmě znát měsíční soutěžní odstávka, což ukázal pro ně hrůzný vývoj první půle. Lions si díky trojici Tomanec, Zuzák, Lipkins podmanili už první čtvrtinu (30-16), a když pak především Marquardt přitáhl Hradec po 17 minutách na 39-31, Zuzák rozjel v závěru druhé čtvrtiny další nápor (11-2) soupeře.

Od stavu 60-42 se Kingspan začal v posledních 15 minutách do utkání vracet, nicméně ve čtvrté části se dlouho nemohl prodrat výrazněji pod 10bodový rozdíl. To se mu povedlo až v posledních třech minutách a Stamenkovičova trojka stanovila půl minuty před koncem konečný rozdíl.

Hradec Králové se nejvíc opíral právě o playmakera Stamenkoviče (18+10 asistencí), jemuž sekundovali Lošonský (18), Ondřej Peterka (16+12 doskoků), Marquardt (14, trojky 7/4), Sedmák a Andres (po 11). Za nešťastné vítěze, na nichž se ve druhé půli už mohl projevit druhý zápas hraný během 24 hodin, navíc opět téměř bez Jiřího Hubálka, se prosadili Zuzák (24, trojky 5/4), Tomanec (20), Lipkins (17+9 asistencí), Šoula (11) a Stegbauer (10). Lions nepomohlo ani o 20 střel navíc, neboť z pole o stupeň přesnějšího soupeře nakopla převaha v šestkách (+9) i o dvě trefy lepší oblouková produkce.