Jihočeská senzace s 97 body bez trojek!

ECHO STŘEDY V NBL Čtvrtá stovka mistra i přes 18 statečných pandích minut. Tři Hráči kola v utkání v Brně díky 30 bodům Bojana Bakiče, ratingu 31 v podání Garreta Kerra a 13 doskokům muže z gumy Stana Simpsna. Králem asistentů 6. dějství Kooperativa NBL byl s 9 kousky zaskakující rozehrávač Lions Jiří Šoula, který po jednom ze svých hvězdných výkonů dovedl Jihočechy k senzaci 6. kola. Sovy i bez nemocného křídelního pilíře Jaromíra Bohačíka přemohly vysoké Tury. A Beksa v Ostravě už téměř naladila evropský výkon před očekávaným vstupem do FIBA Europe Cupu.

Bleskový úder rozhodl

34bodová úvodní čtvrtina Pardubic udala ráz duelu v Ostravě, kde se hosté z 12bodového náskoku odrazili ke klidnému průběhu utkání, v němž většinou vedli mezi 10 až 20 body. Až 90 vteřin před koncem Smith trojkou ještě vykřesal v sedmi rotujícím domácím jiskru naděje (78-84), již však okamžitě uhasila kontra trojka Autreyho.

NH, jež první půli odehrála prakticky na pět mužů, popravilo 8 ztrát už v první čtvrtině, v jejíchž posledních dvou a půl minutách Beksa utekla z 18-21 na 22-34. Jen za první půli měla při poměru ztrát 14-5 o 16 střel z pole víc a k tomu domácího rozehrávače Guercyho tížily už tři fauly.

Beksa při výhře 80-92 dvakrát méně ztrácela (24-12), 19 bodů dosáhla z druhých šancí (byť doskok celkově prohrála 38-32) a zpod koše vyhrála 36-50. Při šíři kádru hostů je paradoxem, že domácí lavička před 600 diváků přestřílela tu pardubickou 26-14, což bylo dané zejména 19 body power forwarda Bohačíka (8 doskoků, ale i 5 ztrát). Až za ním skončili ve střelecké tabulce kolegové Smith (15), Bratčenkov (14) a Guercy (13, 5 ztrát).

Na straně vítězů vládli Burnett (23), Wall (19) a Nečas (16), bez bodu a se 4 fauly zůstal za svých 16 minut playmaker Půlpán.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Dnes Pardubice ukázaly, proč hrají evropské poháry. Mají 10 až 11 hráčů do rotace a svým tlakem nás donutily ke 24 ztrátám, což byl jeden faktor, a druhým byl Radek Nečas, který nám dal body, které jsme od něj nečekali. Ve druhém poločase Pardubice polevily v obraně a my jsme dali nějaké trojky a dostali jsme se na rozdíl 6 bodů, ale pak jsme udělali nějaké ztráty, které nás dnes potopily. Tím jsme je opět dostali do hry.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „My jsme rádi za vítězství, jelikož jsme si vědomi síly NH v jejím domácím prostředí. Po útočné stránce se nám povedl vstup do utkání, kdy jsme v první periodě dali 34 bodů. Vyšla nám taktika, kdy jsme se snažili o co nejrychlejší přechod dopředu, tlačili jsme na domácí tým a donutili jsme ho k několika chybám. Když už to vypadalo, že půjdeme do vedení přes 15 až 20 bodů, tak jsme to lehkovážností a ztrátou koncetrace dovolili domácím stáhnout na rozdíl 6 bodů. Několikrát se vrátili do zápasu, za což jim patří kredit, že to nezabalili, i když to bylo i o více než 20 bodů. Do příště se musíme ještě více vyvarovat ztrát a být konzistentní v průběhu celého zápasu.“

Zázrak u Vajgaru!

Jen 6 ztrát. Jen 2 trojky ze 16 pokusů, přesto 97 nastřílených bodů! To všechno díky nebývalému přívalu 76 bodů z dvojek při úspěšnosti 69 procent (55/38). Čísla Lions z domácího duelu s Orly se zdají být při uvážení dosavadních výsledků Hanáků a dosud jen 67bodovém útoku Lions jak z jiného světa. Přesto jsou pravdivá. A ve výsledku dala Jihočechům senzačně vysokou výhru 97-76!

18 body, 9 asistencemi (bez ztráty) a 6 doskoky se pod ni podepsal falešný rozehrávač Šoula. 21 body jej před 610 diváky podpořil z křídla Brooks a dalšími 18 body a 9 doskoky veterán Zuzák. Z Orlů si střelecký standard udržel Palyza (19), 13 bodů stihl Dokoupil a po 11 Marko s Tomancem.

Ještě těsně před poločasem (40-40) by nikdo na debakl Orlů nevsadil. Třetí čtvrtina však pro hosty skončila naprostým výbuchem (33-11). Po šesti ztrátách a plně potrestaném nesportovním faulu byl stav 77-46 a v 29. minutě už dlouho nebylo co řešit.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Slova jsou zde zbytečná, Prostějov se neporáží každý den a já jsem za tu výhru strašně rád. Hlavně za to, jakým způsobem jsme se prezentovali. Hráči nechali na hřišti úplně vše, oproti minulým zápasům jsme dokázali být agresivní pod košem, s čímž máme obrovský problém. My propadáme panice, když nám soupeř dává trojky. Prostějov ukázal, jak moc dobrý je střelecký tým, dal 10 trojek. My jsme se však neodchýlili od taktiky nepovolit jednoduché koše, tam jsme jim to hodně znepříjemnili. Druhá věc, která byla pozitivem, byla hra obou pivotů. Oba zahraniční hráči předvedli to, co od nich chceme. Byli nebezpeční na koš a nejenom díky nim se nám zvedly dvojky, které máme 69 procent. Je to souhra několika faktorů, které nám dopřály sladkou výhru nad Prostějovem.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Patrný rozdíl mezi týmy byl v euforii, kterou jsme soupeři dopřáli plnými doušky. Domácí tým se chytil, ve 3. čtvrtině nás nekompromisně vymazal z palubovky. Byť s malým nástřelem trojek, pod košem díky spolupráci a situacím 1 na 1 a 2 na 2 úplně rozebral naši obranu. Téměř vše mu padalo a my nenašli protizbraň. U nás byla snaha, ale nestačila na ten rozjetý vlak, euforii a pohodu, ve které domácí hráli. Musíme se na to podívat, příště začít bránit, nezkoušet hrát profesorsky, ale s velkým nasazením, jinak to totiž nepůjde.“

Čtvrtá 100 za 6 kol

Předzápasová přestřelka na sociálních sítích mezi zástupci obou týmů se přetransformovala v nečekaně vyrovnaných prvních 18 minut. Řadou individuálně schopných chasníků disponující Sluneta (i bez rozehrávače Šotnara) hrála do předností svých mužů, stejně jako po 40 minutách (se 14 útočnými doskoky) měla i v půli lepší doskok (9-18, v útoku 1-6) a mistr místy jako by ukolébaný snadností svých dosavadních zápasů zůstával zaskočený suverénností hry Pand, které dokázaly překonávat i celoplošný presink obhájců trofeje.

Nebylo to však pravidlem, a proto poločasových 15 ztrát Ústí muselo být někde znát. Přesto ještě po téměř 18 minutách bylo skore jen 41-37, a to hosté ve druhé čtvrtině spáchali 9 ztrát. Závěr poločasu jim však utekl a domácí i díky trojkám 9/6 nakonec odcházeli do šaten s náskokem 48-37. A když prvních pět minut třetí čtvrtiny neminuli, po ústecké ztrátě a třech neúspěšných trojkách za vedení Nymburka o 21 bylo o vítězi definitivně jasno. Konečný rezultát zněl 100-63 a byla to už čtvrtá stovka mistra v šestém utkání.

Nymburk ze 24 ztrát hostů (Glover 7, Smith 5) vytěžil 17 zisků, před 410 diváky přidal 7 bloků i efektivní trojky (16/8) a dvojky (45/32). Jeho střelecké pole vedli Hruban (20) s Allenem (19), za Pandy výrazněji kontrovali jen Smith (16) a Pecka (12+9 doskoků).

Tajné soví eso

Kouč Alilovič musel při absenci virózového nešťastníka Jaromíra Bohačíka vytáhnout nečekaný trumf, kterým by zacelil vzniklou produkční díru. A ze sovího osudí nemohl vybrat lépe. V sezoně dosud tichý rozehrávač Lukáš Feštr vysázel 14 ze svých 16 bodů v posledních 15 minutách a dovedl tým s podporou pobočníků Madsena a Michala Mareše (oba po 14) k těsné výhře 65-60 nad Svitavami, které v Praze propásly šanci na dva body. V povirózovém stavu se totiž nacházel i domácí centr Primorac, pro nějž tak 9 bodů a nula při pobytu ve hře za 25 minut byla druhým středečním vítězstvím.

USK se díky triu Madsen, Mareš, Grunt dostal dopředu hned v první čtvrtině, a to i s notným přispěním 9 zapsaných ztrát Turů. Domácí po 13 minutách vysunuli své vedení až na 30-17, jenže Bašta 8 body za 1,5 minuty přes ztrátovou sekvenci USK vrátil Svitavy do hry.

Po 25 minutách se ovšem do zápasu opřel Feštr a tým v mírném náskoku dotlačil až k cílové pásce. Ve čtvrté části přitom USK dělal dost pro to, aby před 356 diváky o výhru přišel – za posledních 7 minut dal 6 bodů a 6krát ztratil, jenže Tuři (jediná ztráta) pobídku nevyužili a blíž než na 3 nebo 4 body se nedostali, když sami za posledních 5,5 minuty skórovali pouhé 4 body.

V 6 až 7 hrající USK uspěl díky skvělým dvojkám (31/20), nenápadně mu pomohl i Šafarčík (7 asistencí a 7 doskoků, +14 za 36 minut), a byť se tým sebeohrozil 17 ztrátami (Tuři 18), ve hře ho udržel vyrovnaný doskok, což byla při výškové síle hostů jeho výhra. Východočechům nakonec nepomohlo ani 23 bodů z brejků. Nejvíc je zásobili Roseboro (12+9 doskoků) a Vučica (11, +11 za 26 minut).

Stanislav Petr (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme nezačali dobře první čtvrtinu. To jsme přesně nechtěli a chtěli jsme držet krok s domácími co nejdéle. V první čtvrtině se nám to nepodařilo. Domácí měli více energie, chodili rychleji do přechodové fáze a dávali z toho lehké koše. Do poločasu se nám podařilo do zápasu vrátit a od toho jsme se chtěli odrazit i v druhé půli. Chvilku jsme vedli, ale pak nás USK přeskočil. Zvítězily obrany, čemuž napovídá i skore. Ta čísla v technickém zápisu jsou stejná, domácí byli lepší jen v procentu proměněných střel v tu pravou chvíli. My když jsme potřebovali, tak jsme nedali ani zpod koše, ani z delší vzdálenosti. To byl stupínek navíc, kterým nás domácí přehráli.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Během utkání to bylo jako na houpačce. My jsme hráli skvěle 12 minut a drželi jsme koncentraci, ale pak to šlo z kopce. Měli jsme problémy v obraně, ať už to byla hra 1 na 1, či v dolním postavení. Svitavy toho využily především pod košem. Kvůli tomu jsme měli problémy na doskoku. V poločase jsme si řekli, že musíme hrát chytřeji a že bez obrany nejsme schopni jít do útoku. Na konci bylo důležité, že i přes stahování soupeře jsme se drželi své hry a nepanikařili. Chci svým hráčům pogratulovat. I přes zdravotní komplikace ukázali, že chtějí vyhrát a že jsou schopní se o to poprat.“

Zápas mužů kola

Sřelecký výkon 6. kola v podání Bojana Bakiče (30 bodů, trojky 9/6) přivedl Medvědy ke druhému vítězství v řadě a k opět zlepšenému defenzivnímu výsledku. Geosan se z průměru 100 inkasovaných bodů propracoval „už“ na 95 a výhra v Brně 81-90 jej přiřadila mezi kvartet celků dělících se o 7. místo.

Bakiče zásadně doprovodili další dva veteráni - power forward Machač (17) a rozehrávač Maleševič (druhý zápas v řadě shodných 10 bodů a 7 asistencí) -, a vůbec nejvíc svým tradičně všeplatným výkonem forward Kerr (17 bodů, 10 doskoků, 4 asistence, 4 zisky), což ze syna hokejové legendy Flyers učinilo nejužitečnějšího hráče kola. Jeho tým těžil ze 17 domácích ztrát, získal 23 brejkových bodů a 31 bodů dostal od své lavičky.

Kolín převzal otěže utkání v posledních 5 minutách první půle, kdy se 4 trojkami dostal do trháku 44-55 (Bakič v půli 17, Kerr 13). Ve třetí čtvrtině však cizinecká legie Brna i díky několika trojkám přisála domácí na těsný dostřel. Na to hned na startu čtvrté části zareagoval třemi asistencemi v řadě Maleševič, vrátil hostům desetibodové vedení a domácí se při spoustě minutých trojek a 6 ztrátách ve čtvrté periodě už nedokázali dostat na nebezpečný distanc.

Z Brňanů se před 350 diváky 24 body činil playmaker Sinadinovič (trojky 13/6), 13 body a 13 doskoky (výkon kola) Simpson a 13 body, 9 doskoky a 6 asistencemi Zachrla.