Johnson senzačně popravil Nymburk!

Kooperativa NBL vygenerovala už ve třetím kole první nadrozměrnou výsledkovou bombu. A ta přistála na účtu Nymburka a USK.

Ten v nejnepravděpodobnější sestavě a oslabení skolil doma favorita v poslední vteřině ranou své nové posily Matta Johnsona 75-73! V dalších sobotních bitvách třetího dějství už nenadálosti nenastaly, když uspěly tři nadále neporažené celky. Kolín doma přemohl Slavii (85-75), Pardubice Novou huť (70-61) a Opava konečně dobyla Hanou (77-88).

Výhra Medvědů vzešlá z těžkostí

Kolín se jako favorit doma proti Slavii dlouho nedokázal výrazněji prosadit, nakonec se ale přes spoustu trápení probil několika důležitými trojkovými projektily Číže s Novotným ve čtvrté části ke třetí výhře sezony (85-75).

Medvědům patřil úvod a zejména Smith s Petrášem vytlačili vedení v 11. minutě při solidní obraně týmu a také řadě minel hostů až na 23-13. Rozehrávač Newkirk pak hosty vrátil blíž, ale dvě trojky Smithe vysunuly nový náskok domácích na 32-23 s už 17 body amerického power forwarda. Závěr poločasu však při ztrátě defenzivní koncentrace Kolína patřil v útoku téměř nechybujícím Pražanům, jež zejména Varner poslal do šaten s minimálním mankem (41-39).

Ve třetí čtvrtině se vývoj nijak nezměnil, když domácí tu táhli Smith s Čížem, a hosty Varner, který už tady měl 20 bodů. Pak se ale až do konce odmlčel, domácí do posledního dějství snížili sestavu (s jediným dlouhým Petrášem) a ta jim přinesla ovoce. Centr Petráš se zaktivizoval pod košem, z oblouku se poprvé prosadil Novotný, jeho tým přidal i nájezdy a rázem vedl o devět. Medvědi sice prováhali několik obranných doskoků, ale sešívaným zcela odešla střelba a domácí tak mohli slavit.

Jejich šiky vedli Smith (27), Číž (22+6 asistencí) a Halada (11), za Slavii (bez Pearsona) odpovídali Varner (21+11 doskoků), Newkirk (18) a Radek Pumprla (10). Nový power forward hostů Shelton zaznamenal 9 bodů a 9 doskoků za 28 minut. Na straně vítězů byly zejména trojky (34/10 - 20/5) a doskoky (50-38).

Michal Mareš (křídlo SK Slavia Praha): „Zápas jsme nezačali podle našich představ a od začátku měl Kolín vedení, pokud si dobře pamatuju, tak maximálně 10 bodů. Někdy ve třetí čtvrtině se nám podařilo zlepšenou obranou dotáhnout Kolín. Bohužel v koncovce měl možná víc štěstí, možná víc zkušeností a došlo to bohužel do jasné koncovky pro domácí.”

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Znovu jsme splnili cíl, chtěli jsme zvítězit, zvítězili jsme. To bylo vydřené vítězství, Slavia hrála výborně, hrála dobře, opravdu jsme se trápili skoro 40 minut, ale dokázali jsme v poslední čtvrtině to otočit a udělat rozdíl 10 bodů a rozhodnout utkání. Samozřejmě díky dobrému doskoku, měli jsme 50 doskoků, z toho 18 útočných. Nedařily se nám tolik trojky, ale měli jsme útočný doskok a spoustu obranných v poslední čtvrtině.”

Adam Goga (guard BC GEOSAN Kolín): „My jsme nesmírně rádi za třetí vítězství v řadě, je to velmi důležitý start takhle se odpíchnout, protože na začátku sezony jsme moc nevěděli, jak budeme vypadat. Ten tým se skládal, řekl bych z poloviny nově, zůstaly tu hlavní pilíře, ale o pár hráčů jsme to obměnili a je to pro nás super start začít 3-0. Dnešní zápas byl trošku za mě nervóznější, než jsme čekali. Slavia má taky nový tým. Hodně amerických hráčů, je to takové rychlé, bez pořádného postupného útoku. Nevěděli jsme moc, na co se připravit, ale i tak je nesmírně důležité, že jsme to zvládli, takže doufám, že takhle budeme pokračovat i dál. Teď máme sérii domácích zápasů, tak z toho musíme vytěžit co nejvíc a začít sezonu naprosto skvěle.”

Hugo Salgado (kouč SK Slavia Praha): „Kolín zápas zvládl, byl dnes lepší. My musíme hrát celých 40 minut, což se nám nepovedlo. Nebyli jsme tak efektivní jako Kolín, který nás do půle ničil na doskoku. Pak jsme to dorovnali, ale v závěru jsme potřebovali, když se zápas lámal, proměnit víc trestných hodů.”

Kapitální senzace na Folimance!

Jejich vítězství mělo být nad slunce jasné a předzápasový kurz 1,02 o čitelnosti tohoto duelu říkal úplně vše. Naopak na úspěch domácích Sov se potenciálně sázelo s kurzem 14, neboť jejich výhra se považovala za cosi mimo realitu tohoto světa. V „Předem nevíš” lize je však možné skutečně vše, a hned od začátku nové sezony se to ukázalo v plné kráse.

Vlastně nikdo, ale opravdu nikdo nemohl reálně předpokládat, že by USK mohl myslet na byť aspoň hratelný vývoj s Nymburkem poté, co těsně před utkáním opustil soví hnízdo klíčový power forward Böhm, a dosud za něj nenastoupila jedna ze dvou zámořských akvizic, křídelník Grigsby. Týmu tak zbývalo jen pár opěrných mužů.

Polabané navíc mířili na pražskou Folimanku po dvou ukrutných sestřelech Olomoucka a Slavie, v danou chvíli jako absolutní favorit. Proto když nadešla poslední 2400. vteřina utkání, a letní posila Pražanů Matt Johnson v ní za stavu 73-73 odpoutala dalekou dvojku skoro z trojkového oblouku, jako by se zastavil čas.

Už za moment však Američanův projektil propadl obručí a Folimanka zaplněná více než osmi stovkami fanoušků tonula v šokující euforii. Nymburk právě v nejneočekávanější moment, v době startu svého comebacku směrem k českému trůnu a teprve podruhé za posledních dvacet let padl pod Nuselským mostem (75-73). A dřív než by očekával tak musí naplno spustit rehabilitační mód.

Vedle samotné senzační porážky nejvíc zaujaly tři pětky a jedna jednadvacítka. Pro pět faulů nedohrály tři opory favorita. Jen 16 minut stihl před vyfaulováním ex-soví lídr Sehnal, po necelých dvaceti byl nucen povinně střídat křídelník Svejcar a jen o minutu a půl dál se propracoval pivot Mathon. Jeho tým zapsal celkem 31 faulů a věnoval tak soupeři 32 šestek. Ještě víc než tohle všechno ale udivilo 21 ztrát, k nimž donutil favorita nejmladší celek ligy.

Už úvod utkání indikoval velké nymburské potíže. Domácí guardi Švec se Samourou sami získali USK trhák 13-4. A po páté ztrátě hostů to bylo už za osm a půl minuty 24-11! Pak ale Nymburk přidal, vynutil si ztráty soupeře a po 14 minutách otočil na 30-32.

Od té doby se ale až do koncovky odehrávala lítá bitva, v níž se hosté, pod ex-sovím koučem Tabellinim ještě víc spoléhající na brejkovou hru, mnohdy nestíhali vracet proti úderným protiútokům domácích, navíc míjeli i situace zpod koše a dávali soupeři další a další šestky.

Přesto i přes řadu vlastních minutých šestek se díky dominanci na doskoku minutu do konce probili k vedení 68-73. Johnson pak ale trefil trojku a Bátovský ze snadného brejku dunkem srovnal. A když se pak nymburský Bell dopustil kroků, zbyly ještě necelé tři vteřinky na soví senzaci.

Johnson lídroval domácím 18 body, Švec přidal 14 a Samoura s Vlkem po 10. Za Nymburk (bez Dávida Nováka a bez využití nového guarda Adamua) kontrovali Bohačík (16) a Gordon (15). USK kraloval z brejků (19-8), z trojek (8-6), ve ztrátách (12-21) i v produkci laviček (39-24) a mohl jen litovat 15 šestkových minel. Nymburku nakonec nepomohla ani dominance na doskoku (30-51, útočné 10-18, body z nich 8-14).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „V první řadě bych chtěl pogratulovat USK. Hráli úžasný zápas s obrovským nasazením a výhru si opravdu zasloužili. Počínali si velmi dobře. Co se týče nás, byl to pro nás první zápas v sezoně, kdy jsme čelili tak tvrdě hrajícímu týmu. A přestože jsme to čekali, byli jsme stejně překvapeni a určitě jsme tuto situaci měli zvládnout lépe. Zápas jsme mohli a měli vyhrát, nezáleží na tom, že jsme nehráli dobře. Stačilo proměnit šestky, nepovolit rychlý protiútok a činit správná rozhodnutí. Ale hlavním důvodem prohry bylo neudržení tlaku, který jsme vyvinuli při návratu do zápasu. To nakoplo soupeře, protože domácí viděli, že naopak jejich tlak na nás se jim vyplácí a nakonec to byla velmi zasloužená výhra USK.”

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Porazit Nymburk je určitě satisfakce. Každý den tým na takové úrovni neporážíte. My se soustředili na obranu, protože oni dávali přes 110 bodů. Dnes dali 73, takže si myslím, že ten čtyřicetibodový rozdíl je výsledek naší tvrdé obranné práce a intenzity v obraně. To mi dělá radost. Před zápasem nás trápilo, že už tu není David Böhm a musíme hledat řešení. Nakonec jsme se rozhodli dát větší prostor Matyáši Ježkovi z dorostu. USK má v klubu hodně talentovaných hráčů a ukázalo se to jako dobrý tah. Ve svém prvním zápase si vedl dobře a nám to pomohlo rozložit minuty. Do příštího utkání musíme zlepšit trestné hody.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „USK dnes odehrál dobrý zápas. Především hrál agresivněji a rychleji než my, což zrovna nejsou věci, ve kterých bychom se chtěli nechat porážet. Velký vykřičník pro nás a gratulace na Folimanku.”

Matt Johnson (guard USK Praha): „Myslím, že jsme měli dobrý vstup, ale ve druhé čtvrtině jsme trochu ztratili energii. Hosté mají dobrý tým a dalo se čekat, že se do utkání vrátí. Věděli jsme, že musíme na jejich nástup odpovědět a udržet nasazení. Došlo to do koncovky a my vyslali jasnou zprávu, že tady se jen tak nevyhrává. Byl to skvělý zápas.”

Třetí v řadě pro Beksu i NH

Tři ze tří. Pardubice se před kvalifikační misí o Europe Cup nemohla naladit líp. Aktuálně je už jen jedním ze tří celků s dokonalou bilancí 3-0. Čerstvě si Beksa doma poradila s Novou hutí (70-61), když zápas začala kontrolovat už během druhé poloviny druhé čtvrtiny. Ostravané naopak i po třech kolech čekají na první radost.

Jen prvních 16 minut se dokázala NH držet nablízku, a to díky překvapivému duu Štěpán Svoboda - Týml. Kvartet osových opor Williams, Weaver, Jeter, Majerčák do půle (41-26) vygeneroval jen 9 bodů a celý tým, který drželo hlavně 9 bodů z druhých šancí, zvládl pouhých 8 tref z pole s 23 procentní úsěšností. Naopak drtivě ztrácel v produkci zpod koše (26-10).

Beksa (bez Kheila) zvedla kotvy v závěru půle z 25-23 na 36-23 a do konce zápasu se už neohlížela zpět. Její vyrovnané pole tvořili Škifič (13+9 doskoků), Alford (13), Brunk (11+14 doskoků) a Pekárek (11).  Za NH víc odporovali jen Štěpán Svoboda, Jeter (po 14) a Týml (10). Z pole v procentech (42-29) vládnoucí Beksa drtila soupeře zpod koše (38-24) i na doskoku (50-39) a víc ji tížily jen ztráty (19-12).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
„Znovu jsme hráli s obrovskou energií na doskoku. Neodehráli jsme tak skvělý útočný zápas, minuli jsme dost otevřených střel, také jsme měli dost ztrát, ale hráli jsme kvalitní obranu. Co bych chtěl říct: je jedno, jací hráči jsou na hřišti, nemůžeme zakončit zápas šňůrou 0-11. Takhle nemůžeme odehrát poslední 2,5 minuty, je to škoda. Myslím si, že výkon, jaký jsme předvedli proti Ostravě, by bohužel nestačil v kvalifikaci FIBA Europe Cupu, která nás čeká v úterý a ve středu ve Švédsku. Nemáme moc času. V neděli máme trénink, v pondělí cestujeme a v úterý budeme hrát proti Zaragoze. Musíme odehrát výrazně lepší zápas než dnes.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Dobře jsme začali a rychle jsme si vybudovali 8bodový náskok. Následně jsme trošku prostřídali a místo toho, abychom elán a energii dostali na vyšší úroveň, to trošku spadlo. Vzpamatovali jsme se z toho a po prvním poločase jsme vedli o 15 bodů, skoro totožně, jako v prvních dvou zápasech. Pak bohužel zase úplně nesmyslně, místo toho, abychom zápas jak se říká zavřeli, soupeře zašlápli a nedali mu šanci, jsme zbytečně polevili a těmito výpadky ukazujeme, že v žádném případě ještě nejsme vyspělý tým, tým na takové úrovni, na jaké chceme být. Musíme mít na sebe nějaké nároky a ty rozhodně nejsou takové, abychom se v zápase, kdy vedeme o 20 bodů, nakonec téměř strachovali o výsledek. Takováto utkání musejí končit vyšším rozdílem a končit v uvozovkách dřív.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „S výkonem jsem spokojený, nebo tedy - nemůžu být spokojený po prohře, ale myslím, že jsme se drželi plánu, jaký jsme měli. Po celý zápas jsme se drželi obrany, kterou jsme chtěli hrát: dostali jsme v Pardubicích 70 bodů, což je dobrá vizitka, ale bohužel, dali jsme jen 61. S procentem střelby, jaké jsme měli - 18 procent za 3 body, 65 procent z šestek a 39 procent za 2 body - to prostě nejsou čísla, kde se chceme pohybovat a kde bychom se jako tým střelců měli pohybovat. My jenom čekáme na den, kdy to začne padat a objeví se naše pravá tvář. Oproti výkonu v Děčíně byl vidět vzestup a v tom musíme pokračovat. Myslím si, že jdeme správným směrem.”

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): „Pro nás utkání nic moc, prohráli jsme o 9 bodů. Bohužel jsme netrefovali volné střely, pak se koncentrace z našeho neúspěšného útoku přenesla i do obrany. Místy jsme přestali bránit, což vedlo k tomu výsledku, jaký máme. Řekl bych, že jsme hráli o něco lépe než v Děčíně, ale máme hodně na čem pracovat. Musíme začít hrát daleko líp, koncentrovaněji, víc se najít a proměnit volné střely. Pokud tohle napravíme, myslím si, že můžeme být úspěšní.”

Slezané nevstoupili potřetí do stejné řeky

Opavský mistr nechtěl do třetice zopakovat selhání na hanáckém poli a po předchozích dvou sezonách, kdy tam ani jednou neuspěl, se konečně radoval z výhry (77-88) a zůstává tak jedním ze tří celků s bilancí 3-0. Ani tentokrát to ale nebylo nic jednoduchého.

Slezané v druhé části úvodní čtvrtiny otočili z 12-10 na 12-19, po příspěvcích pivotů Puršla (do půle 21 bodů) a Pecháčka se po 15 minutách odloupli na 24-40 a po hanáckých ztrátách až na 28-48, když za poločas kralovali zpod koše 10-30. Domácí se tu sice blýskli 15 body z brejků, ale také minuli 9 šestek.

Po změně stran se ovšem REDSTONE zlepšil a v polovině poslední čtvrtiny zejména díky zámořské produkci přirazil až na dva body. Nakonec ale sehranější Opava pod vedením kapitána Šiřiny závěr zvládla lépe.

Její nový úderník Puršl zazářil 27 body a 7 doskoky, Pecháček přidal 15 bodů a 11 doskoků za 16 minut a Švandrlík 10 bodů. Do hry se naopak vůbec nezapojil zkušený podkošák Gniadek. Opava těžila z produkce zpod koše (36-52) a z efektivnějších šestek (24/11 - 24/18). Dále bezvítězné Olomoucko (bez Matthewse, Erika Klepače) se nejvíc opřelo o McBrayera (19) a Shavera (18+7 doskoků, 2 asistence na 6 ztrát).

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
„Výsledek se mi pochopitelně nelíbí. Ovšem zase jsme se o kousek zlepšili. Dali jsme do utkání hodně úsilí, podařilo se nám vrátit do zápasu i za nepříznivého stavu. To je pozitivní. Bohužel nás některé věci zklamaly. Především trestné hody, kde jsme zahodili více než polovinu šestek.”

Dominik Žák (power forward BK REDSTONE Olomoucko): „Pocity jsou smíšené. Nepovedl se nám první poločas, ale po pauze jsme se skvěle zvedli, dokázali Opavě konkurovat v obraně. Bohužel se nám nepodařilo ani jednou výsledek překlopit na naši stranu. Koncovku si soupeř pohlídal zkušeností a sehraností.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Celý první poločas jsme využívali naší převahy pod košem. Po pauze jsme nechali domácí Američany nadechnout a ty to začalo bavit. Neměli co ztratit, my jsme začali být trošku nervózní. Bylo z toho nakonec utkání, které jsme dotáhli do vítězného konce i s trochou štěstí. Možná jsme měli v hlavách, že jsme tady předchozí dva zápasy prohráli. Ta minisérie skončila, z toho máme radost.”

Šimon Puršl (pivot BK Opava): „Opakovaně se nám stává, že máme horší pasáže. Je to hodně o hlavě. Možná jsme se po dobrém poločase až příliš uvolnili, nad tím se musíme zamyslet a pracovat na tom, aby se nám to nestávalo. Osobně se mi od příchodu do Opavy hraje dobře, jsou tady kluci, kteří mě zásobují skvělými přihrávkami, což mě těší.”