Jurečka není člověk a další milníky příprav

Kluby Kooperativa NBL se opět posunuly o několik dní blíž ke startu nového ligového ročníku a ve stále hutnějších přípravách se utkávaly i mezi sebou. Vzešla z toho také řada zajímavých výsledků. Nymburk, Děčín nebo Opava ale vyrazily i do zahraničí, kde z toho zejména v utkání Slezanů s Paksem byla i pěkná divočina.

Ligový mistr ČEZ Basketball Nymburk na každoročním soustředění ve Slovinsku potkal i známé soupeře. Už i s reprezentanty a kouči Ginzburgem a asistentem Růžičkou se na úvod utkal s domácím vicemistrem Rogaškou, jejž Středočeši (v sestavě bez Welsche a Bendy) složili 86-67. Nejvíc se prosadili Randle (18, trojky 7/4), De Zeeuw (15, trojky 6/3), Dixon (14) a Hruban (10).

Ve druhém zápase s trojkaři z Laška (čtvrtfinalista slovinské ligy) bylo vítězství Nymburka při jasné převaze na doskoku ještě výraznější (99-66), když hlavními přispěvateli byli Sant-Roos (23), Dixon (14), Randle, De Zeeuw a Vaughn (po 10).

Poslední slovinský semifinalista Domžale měl být nejtěžším oříškem, a to se také potvrdilo. Český mistr přesto dosáhl na výhru (83-77), o niž se nejvíc postarali De Zeeuw, Vaughn (po 16), Dixon (12) a Sant-Roos (10).

Vicemistr z Děčína (bez Bažanta a Kaši) si zajel ke dvěma duelům do Polska. S posledním čtvrtfinalistou TBL z Wroclavi padl 68-82 (Jelínek 18, Houška 11), v již druhém přípravném utkání s úřadujícím vicemistrem ze Zhořelce pak prohrál těsněji 78-82.

Nečekaný skalp bronzového Ariete Prostějov si v domácím prostředí připsali Bohemilk Tuři. Po obratu v druhé půli z minus 10 bodů triumfovali v prodloužení 89-87, a to jim ještě chyběl nový úderný centr Doaks. Barker vysázel 22 bodů, Jaroš 17, Jones 13 (7 asistencí, 7 doskoků),  Špaček 13 (9 asistencí) a nový kapitán Teplý 11. Orly sytili Slezák (15), Tomanec (12), Roseboro a Ondřej Peterka (po 10).

"Zápas nám ukázal, že stále musíme pracovat na obraně. Především v důrazu pod košem a na doskoku. V útoku nám to taky nešlo, vystřelili jsme přes 30 trojek a úspěšnost byla mizerná. V zápase jsme předvedli situace, které v žádném případě nemůžeme ukázat v lize," kritizoval kouč Orlů Zbyněk Choleva.

Protějšek Stanislav Petr podotkl, že zápas rozhodla morální síla, kterou jeho celek zúročil v prodloužení. "Velmi mile mě překvapily výkony Barkera a Jaroše."

Prostějovské Orly si na domácí palubovku pozval i Kolín a skolil je jasně 96-84 (Horák 31, Bakič 22, Vocetka 12, Allen 10 - Palyza 25, Roseboro 20, Dokoupil 10), když už v poločase nasypal do koše Ariete 55 bodů. Po těsném úspěchu na Hané tak Medvědi se stejným soupeřem v přípravě uspěli i podruhé, ač jim chybělo trio Faifr, Ličartovský, Hunt.

"Výsledek i hra mě těší, ale co mě netěší, jsou naše výkyvy. Jeden zápas zahrajeme výborně, v dalším hrajeme tragicky a nedá se na to koukat. Věřím ale, že všechno do začátku sezony vyladíme," řekl kolínský lodivod Predrag Benáček.

Sousedský duel Geosan zavedl i na pardubickou palubovku, kde už se ale Medvědům vůbec nedařilo. Podlehli 106-74, přičemž ani v jedné čtvrtině neudrželi domácí pod 22 body. Kolínské střelecké šiky vedli Hunt (20), Machač, Allen, Horák (po 11) a Vocetka (10), pardubickou baterii pak Švrdlík (15), Šoukal, Příhonský, Pandula (po 12), Kotas, Wall (po 11) a Sanders (10). JIP dosáhl 36 bodů z protiútoků a 24 po ztrátách hostů.

Mnohem těžším byl pro Východočechy souboj v Ledči nad Sázavou, kam si pozvali bratislavský Inter, vedený 29bodovým Radoslavem Rančíkem. Pardubice se přesto radovali z výhry 94-89, pod niž svůj výrazný podpis vystavili Kotas (24, 4 trojky), Švrdlík (17), Wall (14), Sanders (11) a Půlpán (10). Zástupce NBL uspěl i navzdory nebývalému přídělu 6 trojek Interu mezi 32. a 37. minutou.

"Viděl jsem na hráčích enormní únavu. Po týdnu, kdy jsme měli dost náročné tréninky, jsme neměli takovou energii, co se týče pohybu," všiml si po duelu s charitativní nadstavbou pardubický trenér Dušan Bohunický. "Dokázali jsme to ale překonat, což je pozitivní. Je třeba brát také v potaz, že na konci nehrál Rado Rančík, kterého v předchozím průběhu soupeř dobře využíval ve vnitřním prostoru. I my jsme však v těchto fázích dobře dávali míč pod koš, anebo jsme rychle přecházeli do útoku."

Opava vyrazila ke dvojzápasu do Maďarska. Nejprve díky hvězdnému představení snajpra Jurečky s 26 body a trojkami 8/8 složila posledního čtvrtfinalistu PVSK Pannon 85-72, když ústředního střelce 19 body podpořil Gniadek, 12 Kvapil, a 10 asistencemi se blýskl Cvek.

Druhé utkání s maďarským ligovým semifinalistou Paksem bylo za stavu 52-46 pro domácí ve třetí čtvrtině předčasně ukončeno. Podle klubového webu Opavy se tak stalo po potyčce hráčů, na jejímž začátku byl zápasnický chvat domácího Szabóa na Gniadka.

Jindřichoradečtí Lions na domácím turnaji porazili (bez Faita a Hanuše) 89-82 Slunetu, jež dorazila pouze s osmi hráči (bez Edwardse, který již skončil, a dále bez zraněných Čarneckého, Votroubka a Dvořáčka), ale v závěru se z 22bodového manka dostala až téměř na dostřel (po šňůře 35-4). V dresu vítězů Nofflet zaznamenal 22 bodů a 9 doskoků, Zuzák 16 bodů s 9 doskoky, Young 16 bodů a Šoula 13. Hosty zásobili Kendrid (22), Czajkovski (14), Jiříček (13), Anderson (12) a Pecka (11).

Lions ve druhém utkání i bez čtveřice Zuzák, Novák, Fait a Hanuš rozstříleli slovenský Svit 110-55, u čehož byl Stegbauer 24 body, Šoula 18 (12 doskoků, 9 asistencí), Lamar 16, Melski 15 (12 doskoků) a Vošlajer 12.

Pandy si se Svitem poradili rovněž bez problémů, a to 102-58. Anderson vysázel 20 bodů, Pecka a Eggleston po 16, Jiříček 15 a Kendrid 14.

Se Svitem mělo co do činění i mmcité Brno, jež si také sáhlo na stovku, a to po domácí výhře 105-72.