Kdo teď zastaví Válečníky? A kdo Sovy?

ECHO SOBOTY V NBL Už na neuvěřitelných 14 výher natáhli svou pohádkovou šňůru vítězství Válečníci z Děčína, kteří na palubovce Lions ovládli v 16. kole pod taktovkou kapitána Houšky i třetí vzájemný střet sezony. Stále neporazitelnější USK vytáhl z klobouku už svou šestou výhru za sebou, když hosté z Brna nenalezli zbraň především na sovího lídra Jaromíra Bohačíka. A Nová huť prohloubila všechny aktuální trable kolínských Medvědů, kteří padli už pošesté v sedmi posledních zápasech.

Dvojky spasily 6. výhru NH

Šestiminutovým únikem ve třetí čtvrtině (z 36-36 na 51-38) rozhodla Nová huť o své šesté výhře v sezoně (75-66) a hosty z Kolína odsoudila už k páté porážce v řadě a také k šesté v posledních sedmi zápasech. Opřela se o trio Hooker (16), Kerr (15+10 doskoků, MVP utkání), Bohačík (15+9 doskoků) a díky skvělým dvojkám (41/27, body zpod koše 44-26) přežila i katastrofu zpoza trojkového oblouku (22/2) stejně jako 12 minel ze 27 trestných pokusů. Naopak Medvědi, jež výrazněji podržel jen 19bodový guard Allen, opět nepřesáhli svůj nyní šedesátibodový útočný standard.

Jejich nejsvětlejší sekvencí byl start utkání, kde tým 9 body v řadě potáhl právě americký rozehrávač k trháku 6-14. Geosan vedl ještě 8-20, pak už se ale utkáním dlouho jen propadal. Ve druhé čtvrtině za 7,5 minut vsítil jen 2 body a Medvecký junior nastartoval stíhačku NH až k obratu na 30-29. A ve třetí části domácí obrat v utkání dokonali. Středočeši sice ještě ve čtvrté čtvrtce pokusili zázrak, ale jejich finiš skončil jen na stavu 70-64 38 vteřin do konce.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Kolín vstoupil do zápasu velmi dobře. My jsme dostali v první čtvrtině 20 bodů, což je na nás moc. Pak jsme lépe bránili, Kolín už nestřílel tak přesně a do poločasu jsme šli za vyrovnaného stavu, i když jsme nedali několik šestek. To by náš velký problém. Do druhého poločasu jsme již vstoupili koncentrovaně a udělali si náskok 10 bodů. Pak tam byly lehké chyby, které Kolín potrestal v závěru dvěma koši s faulem, což trochu tu koncovku zdramatizovalo, ale jinak pro nás důležité vítězství."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Domácí předvedli velmi bojovný výkon. S malým počtem hráčů, kteří nemají moc ligových zkušeností, porazili Kolín. My jsme dnes dobře začali. První čtvrtinu jsme hráli tak, jak jsme si představovali a jak jsme chtěli hrát celý zápas. To se bohužel nestalo. Není to ale jen případ dnešního utkání, přenáší se to z minulé sezony. Teď se k tomu přidali i další američtí rozehrávači, kteří nebrání, jak mají. Dále velmi špatně organizují hru a jsou z formy. Především Hunt. Allen se pak musí dostávat do role, která není jeho, a naše útoky vypadají, jak vypadají. Poslední měsíc je téměř každá tisková konference z naší strany podobná. Pořád se to opakuje. To je problém, který se nedá vyřešit tréninkem, to je v dovednostech a schopnostech hráče."

Sovy pošesté v řadě!

Stačí pohled na jedinou statistiku utkání a už ani nemusíte hádat, jak zápas dopadl. USK doma s Brnem nashromáždil trestnou bilanci 26/17 oproti soupeřově 4/4, což při 16 faulech Pražanů znamená takřka absolutní disciplínu ve využívání nešestkových faulů. I ta Sovám přinesla už šestou výhru v řadě a také šestý domácí úspěch za sebou (83-73), který USK přiblížil už jen jedinou výhru za Opavu.

Vítězové měli převahu zpod koše (44-30) a také efektivní trojky (13-6). Stejně jako v Kolíně je vedli křídla Bohačík (25) a Michal Mareš (17, trojky 6/4). Za Brno kontrovali Jones (21), Zachrla (20, trojky 6/4) a Egwuonwu (17), naopak jen 11 minut odehrál před vyfaulováním power forward Norwa.

USK poprvé udeřil za stavu 7-8, když Mareš táhl zisky a útočnými doskoky protkanou tříminutovku na 18-8. Jenže mmcité nic nevzdalo a duo Zachrla (do půle 14) – Egwuonwu (9) jej ve druhé čtvrtině táhlo přes 6 ztrát USK za obratem na 30-34. Pak se vedla vyrovnaná bitva až do 29. minuty, kdy Mareš, Slavík a MVP utkání Bohačík nasadili k pětiminutovému trháku na 70-57, který zápas fakticky rozhodl.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): "Jsem rád, že hráči do třetího zápasu v pěti dnech vstoupili tak, jak do něj vstoupili. I když trochu vypadali, že tahají nohy za sebou, tak ve druhém poločase se zvedli a v pěti minutách zápas rozhodli. Sami sebe nastartovali k mnohem lepší a agresivnější obraně. To byl zlomový úsek zápasu. Brno mělo problém s naším aktivním útokem. Napichovali jsme obranu, chodili si pro fauly a nedovolili jim nabrat nějaké větší sebevědomí v obraně. Zápas hráči rozhodli velkou aktivitou při hře 1 na 1."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Odehráli jsme dobré utkání. Měli jsme ale jeden výpadek na konci třetí čtvrtiny, kdy za našeho bodového vedení jsme další úsek prohráli 9-0 a tím jsme USK nastartovali. Tento prohraný úsek mě osobně mrzí. Druhá věc byla, že USK změnil obranu, začal vše přebírat a my jsme na to nedokázali najít úspěšný recept, jako když jsme předtím hráli proti vysokému předskoku. To byly dvě naše velké slabiny. Další byly ztráty, které jsme kupily ve druhém poločase, a potom bych zmínil individuální výkon Jaromíra Bohačíka, kterého jsme nebyli schopni ubránit. To rozhodlo o prohře o 10 bodů, ale znovu říkám - z naší strany dobrý výkon."

Jen jedno číslo: 14

Ne, ani potřetí a poprvé doma nedokázali Lions v této sezoně vyzrát na aktuálně neporazitelné děčínské Válečníky. Zápas 600 divákům nenabídl ani drobnou zápletku, neboť hosté zvedli kotvy hned za stavu 9-4, kdy se třemi trojkami přehnali přes domácí celek na 9-15, do půle menší náskok udržovali a ve třetí čtvrtině už ho vyhnali do dvojciferných hodnot.

Klubový rekord tak po vítězství 64-79 posunuli už na 14 výher v řadě, když svou úspěšnost vylepšili na 93,3 procenta! Zavřeli většinu domácích hrozeb včetně všech rozehrávačů (Lions pouhých 17 tref z pole), téměř neztráceli (7) a sami naopak těžili z chyb soupeře (po jeho 14 ztrátách 14 bodů a celkem 18 bodů z brejků). V utkání s celkem 101 doskoky sice domácím povolili 24 útočných doskoků, ale sami jich měli 20, a Lions tak nepomohla ani trestná bilance 37/26, což bylo dvakrát víc než v případě hostů.

Děčín se opřel o 43 bodů lavičky, ale opět i o skvělou produkci kapitána Houšky (13+15 doskoků), jejž silným výkonem doprovodil forward Pomikálek (16+9 doskoků, MVP utkání). Domácí měli dva autory double-doublu v Novákovi a Zuzákovi.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Jeli jsme sem s myšlenkou, že bychom neradi devalvovali výhru z Prostějova a že bychom chtěli natáhnout vítěznou šňůru, což se podařilo. Byl to paradoxní výkon. Čekali jsme, že domácí budou nažhavení a po tom, co se dobře prezentovali u nás ve dvou předchozích zápasech, jsem očekával, že kvalita zápasu bude trošku vyšší. Byl to však festival promarněných šancí, alespoň v našem případě. My jsme zahodili kvantum střel z jistých pozic. Další věc je počet doskoků – my jsme tuto bitvu nebyli schopni vyhrát s 20 útočnými doskoky, to je až neuvěřitelné! Domácí měli útočných doskoků 24 a to se jen tak nevidí. Nízké procento střelby bylo na obou stranách, my ho však měli o něco lepší a měli jsme i lepší selekci střel. Kdybychom dávali, tak máme zápas v režii. Bylo to však stále otevřené až do 36. nebo 37. minuty. Vyhráli jsme, přišlo mi však, že domácí byli trošku přemotivovaní, nebo nebyli ve své kůži. Nadřeli se hodně, ale co tam  doskákali a chtěli urvat, to bylo až neuvěřitelné. My jsme měli 19 asistencí, ale mohli jsme jich mít 30. Bylo to druhé utkání venku, máme dvě výhry a to se počítá."

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Musím konstatovat, že všechny zápasy s Děčínem jsou podobné – soupeř si vypracuje náskok 10 až 12 bodů a ten poté v pohodě drží až do konce.  Jestli někomu přijde, že jsme hráli vyrovnaný zápas, tak je to naopak – hosté si to zkušeně hlídali. Souhlasím, že naši hráči byli možná až moc přemotivovaní a to nám svazovalo ruce. Neproměnili jsme střely, které bychom v domácí hale měli dát, na rozdíl od Děčína, který měl několikrát naprosto volné pozice. A to pramenilo z přemotivovanosti. Snahu upřít nemohu, ale mnohdy nám chyběla hlava. A to je mnohem důležitější. Přiznám se, že jsme chtěli výhru. Možná je to odvážné tvrzení, ale hrajeme doma a my si nemůžeme dovolit nějaký zápas pouze odehrát. Výhra však dnes patřila lepšímu týmu soupeře."