Kdo zastaví Šiřinu?! A Medvěd Skinner na misi

ECHO STŘEDY V NBL Rozhodný úder skvěle trojkující Opavy už v první čtvrtině a souboj dvou ligových top mužů pro Jakuba Šiřinu. U Vajgaru pak druhý lup výtečně šestkujících Medvědů s Leem Skinnerem na velitelském můstku. Dvě velmi interesantní dohrávky čtvrtého kola Kooperativa NBL mohli sledovat diváci na pražské Folimance a v Jindřichově Hradci.

Soví deja vu

Slezané představili na Folimance umění bleskové války, když na stejném místě takřka do puntíku zopakovali režii prvního duelu čtvrtfinálové série z minulé sezony. A do křesla artového režiséra výpravné podívané usedl reprezentační playmaker Jakub Šiřina, který v úvodu sezony naladil nebývalou fazonu.

Naprosto suverénně řídil opavský útok, neomylně hledal přihrávkami ty nejlépe situované spoluhráče, a když vystřelil, tak neminul. V obraně měl navíc na starosti největší soví nebezpečí Quentina Petersona. Ten byl v první půli do kolem šestky sevřené obrany hostů spíše pasivní, nechával hru na ostatních, z dálky se neprosazoval, a než se Pražané nadáli, první čtvrtina jim uletěla 12-32, když Opava k 6 trojkám z 9 pokusů přidala i létání do brejků a ještě si pomáhala útočnými doskoky. Šiřina s Gniadkem už tady nastřádali spolu 19 bodů, aniž oba minuli.

Slezané pak i dál najížděli z perimetru beztrestně až do koše a ve 13. minutě vedli nejvíc v zápase, 17-41. Až pak se díky zóně a několika trojkám začali ve skore přibližovat domácí a po druhém koši s faulem již agresivnějšího Petersona se dostali až na nadějných 38-46. Jenže Opava stále měla Šiřinu, který dvěma trojkami chladnokrevně vrátil týmu poločasový klid (38-52).

A byl to znovu opavský lídr (první trojku minul až po šesti trefách a 32 minutách hry), kdo dalším trojkovým projektilem a vysokou školou pick-and-rollu v úvodu třetí čtvrtky ještě zvýšil náskok hostů. S ním se domácí občas ještě pokoušeli něco udělat, ale bolestivě placené ztráty a podkošové minely jim nedovolily srazit manko pod 10 bodů.

Zatím bezchybná Opava si pro čtvrtou výhru sezony (70-88) došla výbornou bilancí trojek (26/13, domácí 24/10) a trojnásobně větší kadencí útočných doskoků, které jí daly při pouhých 10 ztrátách dvojnásobně větší počet dvojek a o celkem 27 větší počet pokusů z pole. Domácím pak hosté dovolili pouhé 4 body zpod koše.

Top skórerem vítězů byl Šiřina (24+7 doskoků, 6 asistencí), aktuální lídr užitečnosti a druhý střelec ligy. Za ním byl s 20 body Gniadek, se 14 Klečka a se 13 Bujnoch. Ligový top skórer a druhý nejužitečnější muž Peterson se po 7 poločasových bodech nakonec dostal na 25, s 16 body jej následoval jediný další výrazný Pražan Křivánek.

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Opava získala jasnou výhru. My jsme vstoupili do utkání velmi nekoncentrovaně. Jsme sice mladí, ale musíme hrát s maximálním nasazením a úsilím. To se dnes nedělo a my působili velmi pasivně. Prohráli jsme na doskoku a dostali příliš laciných bodů. Měli jsme spoustu ztrát a v útoku jsme hledali rytmus velmi špatným způsobem. Jsme teprve na začátku, výkyvy jsou možné, ale nemyslím si, že by dnes hráči měli spát klidně. Společně vyhráváme i prohráváme a z tohoto se musíme poučit.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „USK je mladý tým, který si věří zvlášť doma. Asi mu neprospěla ta zápasová pauza, to bylo vidět i na našich hráčích. My jsme měli skvělou první čtvrtku, kde vycházelo úplně všechno, a měli jsme dvacetibodový náskok. Samozřejmě nám to USK nedal jen tak, snížil skore, ale my jsme ten zápas měli v rukou. Skvělý výkon podal Hráč utkání Jakub Šiřina, který zasadil soupeři ránu trojkou nebo jinými prvky, když se USK nadechoval k návratu. Jsem rád, že jsme vyhráli doskok a byli jsme aktivní. 17 útočných doskoků je skvělé číslo. Liga je vyrovnaná a každá výhra zvenku je o to cennější. Proto jsem za tohle vítězství ještě raději.“

Lions čekají dál

Medvědi na pokračujícím turné po venkovních palubovkách sklidili druhou výhru, když v dohře čtvrtého kola vyloupili stánek Lions (82-95), kteří tak i po třech utkáních zůstávají jako jediní bez výhry, navíc s průměrem 103 inkasovaných bodů.

Z pětice střeleckých dvojciferů vítězů nad jiné vynikl power forward Skinner, autor 28 bodů a 16 doskoků za 39 minut. S 18 body a 9 doskoky jej následoval rozehrávač Šafarčík a s 18 body včetně šestek 12/10 pivot Pajovič. Za bankéře kontrovali dva guardi - 27bodový Šoula a 23bodový Lawhorn (+9 asistencí). Medvědi dominovali na doskoku (34-50, v útoku 10-21), 18 bodů dosáhli z druhých šancí a výrazně víc si pomohli z čáry trestného hodu (9/7 – 30/26), kam se dostávali prakticky jen tři nejlepší střelci týmu.

Domácí na tom byli nejlépe při Šoulou a Lawhornem tažené šňůře 13-0 ze závěru první čtvrtiny. Závěr poločasu už patřil především obracejícímu Kolínu, který se díky aktivitě Šafarčíka definitivně vysunul do vedení po polovině třetí čtvrtky (57-66). Na této úrovni svůj náskok přes jedno chvilkové snížení Lions na dva body držel až do konce, a to hodně díky záplavě házených trestných hodů.