Klady viditelné i přes Fénixův monokl

V jednom okamžiku první půle skončil tvrdě knokautovaný na palubovce třítisícového stánku v Szombathely. Avšak věren své pověsti Fénixe forward Martin Kříž zas a znova dokázal vstát z popela a i po inkasované ráně do oka se vrátil do hry.

Navíc i s bonusem pro svůj tým po videokontrole arbitrů. Lvi však ve druhé půli duelu světové kvalifikace nenavázali v Maďarsku na solidní první poločas a padli 83-69.

Martine, za vašeho vedení 24-31 po 14 minutách skore vypadalo nadějně, ale pak následovalo 16 minut s 12 body v útoku a skore se po třech čtvrtinách překlopilo až na 67-43. Co tu byl hlavní problém?
Stejně jako v předchozím zápase s Černou Horou nás postihl výpadek v závěru poločasu, kdy jsme nebyli schopní dát koš, nějak hru zklidnit a postavit se do toho, co chceme hrát. Ve třetí čtvrtině jsme pak dělali zbytečné ztráty, když domácí trochu zatlačili v obraně na míč. Asi čtyřikrát jsme v rohu přešlápli do autu, což tým pak stojí hodně. Byly to potenciálně čtyři pozice ke skórování. Ty různé ztráty nás asi položily, protože to byly chyby, po kterých jsme dostávali jednoduché koše z dvojtaktů.

Poměr ztrát byl po 30 minutách 3-16, označil byste je tedy za problém číslo 1?
Asi ano. Rozdíl 13 ztrát, kdy jsme tak z poloviny zu nich dostávali body z dvojtaktů, byl jeden z hlavních faktorů. Domácí samozřejmě od třetí čtvrtiny trochu přitlačili na míč a z toho tlaku na rozehrávače pramenily nějaké chyby. A občas jsme šli do útoku zbytečně zběsile. Nemůžeme se ale na nikoho zlobit, protože po dlouhé době se hrálo v hodně odlišné sestavě, než byl národní tým zvyklý.

Když po svém prvním úseku odcházel ze hry Richard Bálint, vedli jste o pět a on byl plus 11 bodů. Narodil se v tomhle okně reprezentaci nadějný nový dirigent?
Ríša dostal velkou šanci, které se zhostil docela dobře. Nebál se hrát na koš, což je určitě důležité. Do poločasu dal deset bodů, když hrál výborně, pak přišly nějaké blbé ztráty, ale to ho nepoložilo a snažil se hrát dál tak, jak umí.

Jak velkým problémem je v této improvizované sestavě bez mnoha opor situace, kdy se skore začne rychle měnit ve váš neprospěch? Nechybí pak víc hráčů, kteří by se tomu dokázali postavit?
Svou roli to hraje. Občas jsme byli až moc zběsilí, nedokázali jsme to zklidnit a postavit častěji set, kdy bychom dostávali míč pod koš na Ondru Balvína, z čehož pramenily volné střely nebo získané fauly. Je to ale jiné, když z týmu chybí polovina nebo tři čtvrtiny. Na to se ale nikdo ptát nebude a pro český basket je jen dobře, že tu šanci dostali noví nástupci.

Nakonec si ze Szombathely odvážíte porážku o 14 bodů, jak ji za dané situace berete?
Nemusíme to hodnotit úplně negativně, protože dostalo příležitost spousta mladých hráčů, kteří by to za nějakou dobu měli převzít. A je pro ně dobře, že tu šanci dostali a mohli se poměřit se soupeřem na evropské scéně a nakouknout do nároďáku s větší rolí.

Co se vám přesně stalo ve druhé čtvrtině, kdy jste zůstal ležet na hřišti?
Vytlačoval jsem soupeře ve cloně a on se ohnal rukou a rozsekl mi nehtem víčko. Zaplaťpánbůh to nebylo přímo do oka, a i když to krvácelo, doktor to tkáňovým lepidlem spravil. Možná z toho bude ještě monokl, ale jinak to nebylo nic extra.

Sudí se k té situaci po nejbližším přerušení vrátili na videu a odpískali nesportovní faul na vás, což ale není právě běžná basketbalová situace.
Já v tu chvíli nevěděl, co se stalo. V ten moment jsem hledal oko, které se mi mlžilo. Doufal jsem hlavně, že mi nic není. Takže jsem neřešil, co se kolem toho dělo.

Jak se vám zamlouvala atmosféra utkání, kdy mimo jiné ve druhé čtvrtině jeden z domácích fanoušků přes mikrofon hecoval do hry celou halu, což není povoleno?
Já se na venkovním hřišti snažím atmosféru moc nevnímat, nicméně byla skoro naplněná třítisícová kapacita haly a musíme fanouškům dát pochvalu za vytvořenou atmosféru. Určitě nám nepomohla, když jsme s tím skore chtěli něco udělat.

Co si z těchto dvou zápasů lze vzít do plusu?
Tak, samozřejmě nikdo z nás nechce prohrávat. Teď jsme dvakrát prohráli a vzalo nám to šanci na mistrovství světa. Nicméně měli jsme tu úplně jiný tým, hodně nových mladých hráčů. Asi se nemusíme bát říct, že za nějaký rok pomalu přijde ta generační obměna a ty mladé kluky je třeba do toho zapojit a už tyhle dva zápasy toho byly příkladem. Já jen doufám, že ti kluci budou po téhle zkušenosti ještě hladovější a budou se chtít co nejvíc zlepšit a s nároďákem něco dokázat. Souhlasím v tomhle s trenérem, který po zápase v kabině řekl, že tihle mladí kluci ukázali, že na to mají.

Autor: CZ BASKETBALL