Kolín překvapil Beksu! A veleobrat Hanáků vteřiny před koncem!

Středeční ligové dění vychrlilo několik zásadních výsledků. V severním derby 11. kola A1 druhé Pandy bez milosti vyplenili sídlo Válečníků (71-93) a i při jasné domácí výhře Opavy nad Brnem (99-71) udržely před Slezany náskok.

Nymburk až v závěru skolil doma Sovy (84-72) a Kolín i bez Číže zcela zaskočil na Dašické domácí Beksu (82-85). V dohrávce 6. kola A2 pak Olomoucko trojkou v posledních vteřinách dokonalo velký obrat doma s Novou hutí (88-87).

Medvědi šokovali Dašickou!

Tak tohle se absolutně nečekalo. Že by Kolín vůbec jen mohl myslet na úspěch v sídle dosud enormně rozpumpovaných Pardubic, nabitých už tuctem výher z posledních 14 utkání. Ne po domácím výprasku s Děčínem, ne po úseku s 9 porážkami z 10 zápasů. A přece se to stalo - i bez šéfdirigenta Číže! Medvědi ustáli i koncovku a po triumfu 82-85 vylepšili svou situaci před osmým USK.

Když hosté vykryli na přelomu prvních dvou čtvrtin ofenzivní osmiminutové strádání s pouhými šesti body a propadem z 10-11 na 26-17, mizérii poté zastavili díky ztrátám soupeře a trojkám snajpra Novotného a po poločase 34-34 se ve třetí části už hrou do koše mírně drali dopředu a trojkami Novotného si drobné plus hýčkali i ve finální desítce. Tam se Beksa dorovnala, ale v posledních 140 sekundách hosté odskočili ze 74-75 na 74-82, čímž definitivně rozhodli.

Jejich šiky vedli Novotný (22, trojky 12/6), Bistrovič (17+8 doskoků), Veljkovič (14+9 doskoků), Boškovič (11) a Halada (10). Medvědi byli lepší z pole (v procentech 38-47), dali víc trojek (10-11) a přežili o 12 menší počet střel. Za domácí (bez Vyorala, Marshalla) byli vidět Šafarčík (19+8 asistencí), Chatman (16), Škifič (13+7 doskoků) a Švrdlík (10).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):
„Prohra nás samozřejmě mrzí, ale hráčům nemám moc co vytknout. Vítěznou sérii jsme drželi hodně dlouho, s dvěma výjimkami v podstatě od 30. prosince. Postrádáme několik zkušených hráčů a odpovědnost hodně leží na mladších hráčích, bylo až nerealistické, jak jsme to zvládali. Porážka zkrátka jednou přijít musela. Náš největší problém v dnešním utkání byl, že hned od 1. sekundy jsme nehráli s takovou energií a s takovým nasazením, jaké jsme předváděli v předcházejících týdnech. Touto prohrou se nesmíme příliš zabývat, je potřeba si v hlavách nastavit na nedělní utkání s Nymburkem, což je jediný tým v lize, který jsme v této sezoně zatím neporazili.”

Petr Šafarčík (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Začali jsme dobře, jak jsme chtěli. Hlavně tedy v obraně, v útoku nám nevycházelo to, co jsme chtěli. Dostali jsme se do vedení o 9 bodů, ale v tu chvíli jsme úplně vypnuli, hlavně v koncentraci. Nedali jsme 3 nebo 4 šoupáky zpod koše: kdybychom je proměnili, rozdíl byl na 14 až 16 bodech a v tu chvíli, věřím, by se Kolín položil. Bohužel jsme si mysleli, že to půjde samo, asi nám po těch výhrách trochu narostla křídla. Myslím, že kdybychom hráli celý zápas znovu, stejně bychom dneska nevyhráli. Gratulace Kolínu, klobouk dolů. Vím, v jaké nelehké situaci jsou, protože se s klukama znám. Bojovali jak o život a zaslouženě vyhráli.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Celý zápas byl vyrovnaný. Myslím, že Pardubice nečekaly, že to tak bude, čekaly, že to bude lehčí. Až v závěru si uvědomily, že je můžeme porazit. Hlavně druhý poločas kluci odehráli výborně. I bez zraněného Adama Číže a pak Adama Gogy jsme dokázali favorizované Pardubice porazit. Na konci utkání jsme měli i štěstí, ale já říkám, že štěstí se musí zasloužit a my jsme si ho za bojovnost zasloužili. Možná nás Pardubice podcenily, ale my jsme toho využili a zaslouženě zvítězili.”

Dino Bistrovič (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Dnešní výhry si velmi vážím. Měli jsme dostatek energie, dalším klíčem k vítězství bylo, že jsme neměli tolik ztrát míče, také jsme se snažili pohlídat útočný doskok domácích. Chyběli nám Adam Číž a pak i zraněný Adam Goga, doufám, že oba budou brzy v pořádku a příště už nastoupí.”

Nymburk v závěru odvrátil katastrofu

Polabský lídr si po 38 minut domácího duelu se sovím outsiderem hrál s pořádně dlouhým ohněm, než v závěru několika přesnými projektily z oblouku zacílil na vítězství 84-72. Pro osmé Sovy tento výsledek naopak znamená 16. prohru z posledních 18 utkání.

Už úvodní čtyřminutovka (4-13) ukázala, že zpod koše úderní hosté nepřijeli do Nymburka na výlet. Kříž se Stephensem ještě v první části zaveleli k obratu, ale ve druhém dějství USK z 27-22 otočil na poločasových 34-40, když jako mazák opět hrál zelenáč Šafařík podpořený snajprem Vlkem, a jejich tým zónou bral favoritovi údernost. Třetí část ještě ve vývoji zápasu změnu nepřinesla, ale čtvrtá, již Nymburk i díky 10 bodům Bohačíka vyhrál 30-13, už ano. Domácí se tlačili pod koš, za útočným doskokem, soupeře obírali o míče a získali mírný náskok, který v závěru i přes odpor mladých Sov díky trojkám udrželi.

Vítěze (bez Sehnala, Sanderse, Svejcara) táhli Gordon (15+9 asistencí), Kříž (14), Bohačík (12+7 asistencí), Mathon (12) a Stephens (12+8 doskoků). Za USK (bez Bátovského) odpovídali Šafařík, Vlk (po 14), Samoura (12) a Mbida (10+7 doskoků). Domácí měli víc zpod koše (44-38), šestek (17-14), druhých šancí (17-12) i trojek (7-4) a taky méně ztráceli (6-14), takže měli o 13 střel víc.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Nesmíme podcenit důležitost této výhry a hlavně způsob, jak jsme k ní došli. Nebylo to nic jednoduché. Sami jsme si to ztížili, když jsme v první půlce hráli měkce. Ale zůstali jsme při sobě, dostali jsme do hry emoce a chtěli jsme to zvrátit na naší stranu. Ve druhé půli to bylo výrazně lepší. Máme teď hodně zápasů, ale není důvod se šetřit, protože hlavní jsou výhry. My chceme vyhrávat a podle toho to musí vypadat. Jaromír Bohačík je hráč s charakterem, snažil se týmu pomoci a dal důležité koše. Také zlepšil obranu, což pro nás bylo důležité. A také Martin Kříž zahrál jako správný kapitán.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „V prvním poločase jsme navázali na výkon z Ústí, což jsme nechtěli. Zapnuli jsme trochu na začátku druhého poločasu a pak až ve čtvrté čtvrtině. Jsem rád, že jsme nakonec tu deku ze sebe shodili, dali jsme tam nějaké střely a vybojovali výhru. Nikdo z nás nechtěl mít dvě porážky po sobě. Ale nehrajeme tak, jak bychom chtěli. Musíme se z toho poučit a změnit to, abychom hráli naplno už od úvodních minut. Oni hráli hodně zónovou obranu a nám tam dlouho nic nepadlo z dálky, ale náš úkol je najít jinou cestu, jak dostat míč do koše. Problém byl hlavně v obraně, kde jsme byli měkký. Dovolili jsme jim koše s faulem a nájezdy. Oni naopak hráli tvrdě a rozhodčí to hodně pouštěli. Museli jsme se tomu přizpůsobit. Sice jsme dal 3000 bodů, ale já na tohle nekoukám. Je to hezká meta, ale pro mě je hlavní, že jsme body pomohl k výhře. Já své statistiky nesleduji. Jsem rád i za Bočiho, že se v závěru trefil a shodil ze sebe střeleckou deku, která na něm teď trochu ležela. Věřím, že teď nám to všem začne padat tak, jak chceme.”

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Nemyslím si, že rozhodla až ta poslední čtvrtina. Celkově jsme v té druhé půli polevili. Také jsme si nepohlídali útočný doskok domácích, kteří měli hodně doskoků. Pak nás porazili Ty Gordon s Jaromírem Bohačíkem, kteří nakombinovali polovinu všech bodů, které jsme ve druhé půli dostali. Nám také trochu došla pára. Ale nebyl to od nás špatný výkon, musíme si z toho vzít pozitiva, že jsme schopni hrát i takové zápasy. Chybělo několik maličkostí a detailů. Jádro tohoto týmu se přesvědčilo o tom, že můžeme hrát s Nymburkem, došlo tam k mentálnímu zlomu, a to je hlavní důvod, proč jsou naše zápasy s nimi často vyrovnané. Na hráčích je vidět extra motivace, ale úkolem nás trenérů je, aby s takovou motivací hráli každé utkání a ne jen ta s Nymburkem.”

Dalibor Vlk (forward USK Praha): „Je to škoda. Konečně jsme hráli to, co jsme chtěli, ale nevím, co se v té poslední čtvrtině stalo. prostě jsme s nimi už ten krok neudrželi. Já se teď trochu trápil a nevěděl jsem, jak týmu pomoc. Dnes jsme se konečně chytil, něco jsme dal, tak doufám, že na to budu schopný navázat v dalších zápasech. Sám nevím, čím to je, že zrovna proti Nymburku se nám tak daří. Určitě je naše výhoda, že máme načteného trenéra Tabelliniho. Také nám pomáhá větší motivace proti nejlepšímu týmu tabulky. Kdybychom takto hráli i v jiných zápasech, tak máme výher určitě více. Teď se snažíme soustředit na to, abychom vybojovali sedmou příčku a pak zvládli předkolo.”

Pandy v Děčíně udržely náskok před Opavou

Když se Ty Nichols s Lambem Autreym rozhodnou, že soupeře zničí, většinou to mívá drtivý dopad. Jedním takovým případem bylo poslední vydání severního derby pod děčínskou skálou, kde americké duo v ústeckých službách doručilo 44 bodů, kterými založilo na parníkové vítězství 71-93 a tím i na udržení náskoku před třetí Opavou.

Nichols měl na kontě 14 bodů už při vedení 24-34, přičemž jeho téměř nemíjející tým se domácím stále víc vzdaloval a minutu před poločasem vedl 38-58 s dvojkami 15/14, trojkami 14/7 a 26 body lavičky. Tomu z trojek téměř nuloví Válečníci, kteří byli z pole o víc než dvacet procent zpět a vůbec nestíhali v obraně, neměli jak čelit. Po poločasové šatnové bouřce se ještě zkusili vrátit, zlepšením v obraně uhráli třetí čtvrtinu na 10-8 a Matěj Svoboda je 11 body v řadě ve čtvrtém dějství přivedl na drama navozujících šest bodů, ale tým opakovaně srážela zátěž bolestivých ztrát a Pecka, Nichols a Karlovský vrátili v závěrečné pětiminutovce hosty do klidných vod, což vyznačilo už jejich 13. výhru ze 16 posledních utkání.

SLUNETU (bez Váni) sytili Nichols (22+6 asistencí a 4 zisky), Autrey (22, TH 10/9), Pecka (15+8 doskoků) a Karlovský, který se v NBL konečně dostal přes tucet bodů (15). Jeho tým dal víc trojek (7-9), šestek (18-26), lavičkových bodů (15-32) a také méně ztrácel (18-11). Domácí se v kulise 1150 fanoušků opírali o Matěje Svobodu (22), Waltona (11+7 doskoků a 9 asistencí na 6 ztrát), Pomikálka (11) a Ogundirana (10).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme dneska v prvním poločase byli v situacích o krok později a obrana byla naprosto katastrofální, 58 bodů mluví za všechno. Pokud nebudeme hrát obranu, nemůžeme porazit nikoho v takto kvalitním zápase. Třetí čtvrtina byla úplně o něčem jiném, skončila 10-8. Tak potřebujeme hrát.”

Josef Pokorný (kondiční trenér SLUNETA Ústí): „My jsme měli poslední dobou těžký program. Byl to pro nás velmi náročný zápas i po emoční stránce, po nedělním zápasu nás dnes čekalo El Nordico. Další zápas hrajeme v pátek, potýkáme se s drobnými zraněními. Dali jsme klukům hodně volna, ale taky jsme hodně trénovali.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „První poločas byl naprosto hrozný. Dostali jsme 58 bodů, SLUNETA nás porážela jeden na jednoho a všichni si dokázali vytvořit vlastní pozice. U nich to v útoku vypadalo hodně jednoduše, naopak my jsme se trápili, takže základ k tomu byla naše obrana. Ve druhém poločasu se nám líp dařilo nedostávat tolik jednoduchých košů z „bedny”, ale na obrat to nestačilo.”

Jan Karlovský (power forward SLUNETA Ústí): „Hrálo se mi velice dobře. Nevím, co to do mě zase vešlo, ale super, jsem rád, že jsme vyhráli a že jsem k tomu přispěl svými body. Klíčové bylo, že jsme to nevzdali, po dlouhé době jsme měli možnost v Děčíně vyhrát, když nás dotahovali, tak jsme se z toho nepo.. a vyhráli jsme zaslouženě.”

Demolice Brna z trojek a druhých šancí

Jen něco přes poločas, dokud tým 16 ze svých konečných 17 bodů držel rozehrávač Šiška, o jehož startu kvůli hrozbě disciplinárního trestu panovaly pochyby, mohli poločas střelecky přesnější Brňané doufat ve velkou loupež na mistrovské palubovce. Pak byl ale jejich top skórer zcela umlčen, a když v zápase jen pár minut kvůli zranění pobyl klíčový tahoun Lee, neměli už hosté další zbraně na efektivní čelení tlaku Slezanů (bez Kvapila, Puršla).

Ti už po 4 porážkách z posledních pěti utkání nutně potřebovali zabrat, aby se udrželi v loterii o druhé místo, a ve třetí čtvrtině je podkošáci s doyenem Jurečkou odloučili na 61-49 a prakticky tak nad zápasem zavřeli vodu, byť brněnští zelenáči Rychtecký se Šimonem zkusili ještě v úvodu čtvrté části snížením na sedm navodit zdání blížícího se dramatu.

Pod nakonec drtivé vítězství obhájce (99-71) se v kulise 1332 fanoušků ligovým střeleckým maximem nejvíc podepsal Pecháček (25 bodů, dále 10 doskoků), jejž následovali Šiřina (17+6 asistencí), Jurečka (12) a Slavík (10). Za hosty vedle Šišky odpovídali i Dáňa (11) a Šimon Svoboda (10). Opavě patřily trojky (37/15 - 22/8), útočné doskoky (23-7) a body z nich (29-12), navíc méně ztrácela (16-22) a měla o 25 střel víc.

David Zach (asistent BK Opava): „Jedna z důležitých věcí dnešního zápasu byl útočný doskok, který chceme mít v každém zápase, soustředíme se na to denně na tréninku. Dneska jsme hráli dobře v obraně, věděli jsme, že musíme zastavit rychlý protiútok Brna a zabránit mu v útočném doskoku a to se dneska povedlo a díky tomu jsme byli úspěšní.”

Martin Vaněk (kouč Basket Brno): „Jedna z věcí, na kterou jsme se chtěli před zápasem zaměřit, byl útočný doskok Opavy, to se nám úplně nepovedlo, věděli jsme, že Opava v posledních zápasech střílí okolo čtyřiceti trojek, jsou z toho dlouhé doskoky, které se nám nepodařilo uhlídat, ale myslím si, že nás taky hodně limitovaly ztráty, kterých bylo taky poměrně dost, bohužel nepodařilo se nám to, ale i tak jsme s Opavou 30 minut drželi krok i v té užší sestavě. Měli jsme problémy s fauly, plus náš nejlepší hráč z posledních zápasů si v páté minutě udělal něco s kolenem. I tak si myslím, že jsme se Opavy drželi, jen škoda, že to dopadlo takovým rozdílem.”

Velký obrat Olomoucka za posledních 5:30 z minus 10!

Je to výsledek, který může hodně naklonit misky vah ve skupině A2 ve prospěch Hanáků. Ti v závěrečných pěti a půl minutách smazali doma manko deseti bodů s Novou hutí a trojkou Baileyho pár vteřin před koncem uchvátili důležité šesté vítězství ze sedmi posledních utkání (88-87). Ostravu porazili podruhé během pár dnů a vylepšili tak svou situaci na devátém místě.

REDSTONE byl mírně lepší většinu prvního poločasu (53-47), kdy hosty drželo na dostřel 15 bodů z brejků a 34 bodů dua Michal Svoboda (22) - Rhodes. Třetí čtvrtina už ale jasně patřila hostům, kteří se šesti trojkami prostříleli do osmibodového vedení. To v posledním dějství navýšili na tucet, ale v posledních pěti a půl minutách využili domácí vyhasnutí soupeřova útoku a vyhráli tento úsek 16-5.

Vedli je Townsend (20), Vogt (17), McBrayer (16+6 asistencí), Bailey (14+12 doskoků) a Adamu (12). NH, která byla bez svého lídra Maddena (dostal volno kvůli narození dcerky), nabil kariérním maximem Michal Svoboda (36 bodů, dále 8 doskoků a kariérní rekord 7 trojek z 15 pokusů). Výrazněji už mu ale sekundoval jen Rhodes (17). Olomoucko dalo víc šestek (20-11), Ostrava trojek (10-14) a bodů z brejků (9-24).

Andrerw Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
„Ostravě chyběl nejlepší střelec Madden, přesto hrála výborně a pořádně nás potrápila. Dařilo se jiným střelcům, měli jsme s tím problémy. Ale ukázalo se, že jsme mentálně silní. Stále jsme věřili, že můžeme vyhrát. Vyrovnali jsme se i se zraněním hráčů během poslední čtvrtiny. Kluci to urvali, smekám před nimi.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „V prvním poločase jsme odehráli jeden z nejlepších výkonů v útoku. V obraně to bylo horší, trápil nás především Michal Svoboda. Po pauze jsme na útočné polovině přestali hrát svoji hru. koncovka nám ale vyšla, bylo to šťastné vítězství. Potvrdili jsme úspěch v Ostravě, to je hodně důležité. Jdeme za postupem do předkola, víme, že potřebujeme vyhrávat a tomu naše hra odpovídá.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Taková porážka se kouše hodně těžce, hlavně proto že to není poprvé. Podobným způsobem jsme prohráli snad čtyři zápasy během sezony. Přitom jsme dlouho hráli dobrý zápas, drželi se svého plánu a měli šanci vyhrát. Padli jsme až v koncovce, musíme se z ní poučit a poslední vzájemný zápas s Olomouckem na začátku dubna vyhrát. Může to hrát velkou roli.”

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): „Domácí zápas zlomili bojovností. Nám možná trošku došly síly, přestali jsme dávat body a v úplném závěru jsme udělali brutální chybu, když jsme soupeři dovolili střelu za tři body. Měli jsme faulovat a poslat Olomoucko na šestky. Přitom trenér nás přesně na tuto možnost upozorňoval. Příště ji nesmíme dopustit.”