Kolín znovu s USK a Hanáci na Tatranu

PREVIEW SOBOTY V NBL Dnešní večer bude i časem dvou dohrávek druhého kola ligové nadstavby. Ve skupině A1 si dají opakovačku středečního dramatu na pražské Folimance Medvědi se Sovami, jen tentokrát na palubovce Kolína (17:45). A ve skupině A2 se na ostravském Tatranu utkají od 17:30 dva týmy s aktuálními minišňůrami: Nová huť a REDSTONE.

17:45
BC GEOSAN KOLÍN (15-15, 2V) - USK PRAHA (12-17, 10P)

Medvědi se po třech porážkách nabili dvěma venkovními výhrami v Hradci Králové a na Folimance, a aby nevyšli ze cviku, Sovy je čekají hned vzápětí i na domácí půdě, neboť na programu je dohrávka 2. kola skupiny A1. Kolín by případná sobotní výhra už srovnala s pátými Pardubicemi a zavěsila by jej jediné vítězství za čtvrté Ústí.

Tým nyní už čtyřikrát v řadě dal dvojciferný počet trojek, třikrát za sebou sebral nejméně 43 doskoků. A na Folimance uspěl i s pouhými osmi body nejplodnějšího skórera ligy Adama Číže, jejž 36 body zastoupila ex-Sova Mareš.

Číž nyní vede pořadí střelců o jediný bod před křídlem Mangasem z USK (585-584) a po posledním utkání je také až druhý v počtu trojek, opět za oporou USK, tentokrát ale za guardem Westem, který se jako první v sezoně dostal na 100 zásahů a má jich už 103. Číž je na 99.

Sovy dál zažívají trudné období sezony, když porážka s Medvědy byla už jejich 10. v řadě a také 12. za posledních 13 utkání. Tým už poněkolikáté byl blízko ke zlomení černé série, ale s Kolínem naposledy nezvládl čtvrtou čtvrtinu a nechal soupeře vrátit do hry a v koncovce prodloužení i zvítězit. V rotaci USK dál schází rozehrávač Vyroubal, s Kolínem navíc absentoval křídelník Farský.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 95-88, 93-97, 90-88 PP

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění ruky)

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Čeká nás veledůležité utkání, USK Praha jsme ve středu sice porazili, ale nepředvedli jsme dobrý výkon. Musíme se poučit a v sobotu předvést lepší výkon, abychom dokráčeli k dalšímu vítězství.”

Josh King (trenér USK Praha): „Výsledek posledního zápasu nedopadl tak jak jsme si představovali. Vyústil až do prodloužení, kde jsme opět těsně prohráli. Byli jsme velmi blízko, celý tým se opravdu velmi snažil, ale opět to nestačilo na výhru. Co musíme změnit v sobotu, je jednoznačně obrana Mareše, i když má Kolín hned několik hráčů, kteří nás mohou ohrozit zpod koše nebo zpoza perimetru. Michal měl proti nám prozatím kariérní výkon, toho se musíme v sobotu vyvarovat. Ve středu jsme vedli po 35 minut ze zápasu, byli jsme opravdu blízko, ale nevyšla nám koncovka. Jednoznačně musíme zvýšit naši aktivitu pod košem, soupeř měl až příliš mnoho ofenzivních doskoků a následně nás trestal jednoduchými koši. Opět budeme bojovat o vítězství, věřím, že se opravdu stále zlepšujeme, musíme to však potvrdit i vytouženým vítězstvím. Pokud nastoupíme v sobotu se správně nastavenými hlavami, věřím, že se nám podaří zápas dotáhnout k vítězství. Už jsme k tomu opravdu blízko!“

Nate West (guard USK Praha): „V sobotu pojede opět o velmi zajímavý zápas. Budeme mít šanci bojovat o další vítězství proti týmu, který nás zdolal ve středu. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát náš domácí zápas, ale udělali jsme až příliš chyb v závěru, což nás stálo vítězství v napínavém prodloužení. Na druhé straně máme šanci tuto prohru odčinit, a to opravdu v krátkém časovém rozhraní. S Kolínem se známe velmi dobře, oba týmy mají soupeře velmi dobře načteného. Rozhodujícím faktorem bude to, kdo bude hrát tvrději a efektivněji v útoku.“

17:30
NH OSTRAVA (11-17, 2V) - BK REDSTONE OLOMOUC (6-22, 3V)

Hanáci během 18 dní zdvojnásobili počet vítězství v této sezoně, rázem jsou o dvě výhry před poslední GBA a šest kol do konce nadstavby tudíž i blíže k záchraně v soutěži. V této sérii postupně zdolali celý peloton skupiny A2, když jim solidně fungovala obrana i doskok, a znát už byli dva noví zámořané Bracey a McSwain.

I NH po čase slepila dva vítězné zápasy a doma bude chtít zůstat na vítězné vlně, byť není jasné, zda se do sestavy vrátí ústřední power forward Radukič, který naposledy proti GBA chyběl. Ostrava by se výhrou už na dvě vítězství přiblížila za devátý Děčín, nyní velmi oslabený, a ještě se tak může pokusit zaútočit na jeho předstižení.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 86-81, 87-81, 76-85

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „V A2 poprvé doma přivítáme Olomoucko. To nedávno posílilo o dva zahraniční hráče a ve středu opět vyhrálo. Čeká nás jistě těžké utkání, ale chceme být opět úspěšní!”

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Po doplnění sestavy máme k dispozici docela širokou rotaci a toho chceme využít. Noví hráči rychle zapadli do kabiny, s novými spoluhráči našli rychle společnou řeč. Potvrzují to i výsledky, na které chceme navázat. V Ostravě chceme vyhrát. Bude to pochopitelně těžké. Nová huť je na své palubovce silná. V nadstavbě zatím doma ještě neprohrála. Když budeme koncentrovaní a rychlí, můžeme přesto uspět.”