Komentátor Pekárek trénoval od 6:30. Uspěl jako Caesar

To byl nástup do týmu a do prvního zápasu po půl roce bez většího sehrávání s novými spoluhráči!

David Pekárek v sobotu jako čerstvá posila pomohl nováčkovi z Jindřichova Hradce při dvakrát prodlužovaném dramatu sedmi body, čtyřmi doskoky, třemi bloky, jednou asistencí, ziskem a třemi získanými fauly za 27 minut k první výhře sezony, když proti Brnu byl dokonce nejlepším z týmu GBA v plus minus s +21.

Davide, bylo to slovy Caesarovými „přišel, viděl, zvítězil”?
(usměje se) Nevím, asi jo, jsem samozřejmě rád, že se nám povedlo získat první vítězství a snad se od něj odpíchneme.

Jak jste to při 27 minutách v prvním pořádném zápase od konce minulé sezony udýchal?
Šel jsem do toho z minimální přípravy, extra natrénováno nemám a od dubna jsem nehrál zápas. Fyzicky to bylo náročné, i nějak se sžít s kluky po třech čtyřech dnech, co jsem tu byl. Ale zvládli jsme to a připsali si důležitou první výhru.

Co jste vůbec od konce minulé sezony stihl?
Strávil jsem tři měsíce v Americe u přítelkyně, jak to dělám každý rok. Normálně jsem se tam připravoval a čekal na nějakou nabídku. Něco nevyšlo a pak se dlouho nic neobjevilo, tak jsem si dal delší pauzu a od září jsem pak už byl v Česku. Bylo složité najít nějaké místo na trénování, tak jsem chodil v Olomouci od 6:30 do osmi ráno, než začne škola, do Čajkarény, kde jsem trénoval sám. Tak se toho ale nedá udělat tolik, ani nastřílet tolik nebo simulovat hru pět na pět. Herní praxe mi tak ještě chybí a potrvá nějaký čas se do toho dostat.

K těm sedmi bodům a dokonce nejlepšímu číslu v plus minus jste tedy přišel shodou štěstí a náhod?

Štěstím bych úplně neřekl. První poločas jsem hrál docela dobře, ve druhém už jsem tolik nehrál a měl jsem tam i nějaké úseky, kdy jsem na tom fyzicky nebyl nejlíp, ale že bych se ztrácel v herním systému, to ne. Není to zase tak složité, pochytil jsem to relativně dobře. Jde spíš o to se líp poznat s kluky a zvyknout si na to, co jak kdo dělá, a jaké má tendence.

Jak dlouho jste byl v kontaktu s GBA Jindřichův Hradec?
S asistentem Julianem (Beťkem) se z GBA (z předchozího působení) známe už dlouhá léta, máme super vztah, ale vše se to seběhlo rychle. Zavolal mi někdy v pátek předminulý týden a v úterý hned na to jsem byl v Jindřichově Hradci.

Jedna věc je prohrát šestkrát v řadě jako stabilní tým NBL a druhá, když to postihne nováčka, který se do soutěže dostal na poslední chvíli. Jak byla po vašem příchodu v týmu cítit touha a vůle změnit neradostný začátek soutěže?
Když jsem přišel, byla na týmu cítit určitá deka, šest proher v řadě se podepíše na jakémkoli týmu. Rychle jsem ale poznal, že v tomhle mladém celku je dobrý talent a chuť trénovat, takže bych taky neřekl, že by z toho byl někdo extra nešťastný. Bylo tam odhodlání tu první výhru získat. A podle toho zápas i vypadal.

Je malý paradox, že se to povedlo proti jedné z nejlepších obran ligy, byť za sebou měla čerstvě dvě inkasované stovky?
Já jsem toho ještě moc neodehrál a nevím, jak na tom ostatní týmy jsou. My jsme prostě zahráli dobrý zápas. Nebrali jsme si nějak těžké střely, ve druhé půli nás sice Brno zónou v obraně hodně přibrzdilo a ve čtvrté čtvrtině zápas i otočilo, takže jsme měli i štěstí. Trochu ho ale po těch šesti prohrách bylo potřeba.

K náskoku až 15 bodů před poločasem jste se dostali hodně zpod koše, šestkami a výbornou produkcí náhradníků, kteří porazili do půle ty brněnské 25-2. Soupeř měl navíc 13 ztrát. Tam jste ještě šlapali dobře?
Z těch ztrát Brna jsme hodně těžili v přechodu do útoku. Vybudovali jsme si náskok, a nebýt té poslední čtvrtiny, kde jsme se zasekli v zóně, nemuselo to dojít ani do prodloužení.

V tom prvním dorovnával na konci křídelní spoluhráč Bajema a zajistil tak druhé, jež v závěru několika koši sám rozhodl. Byl to při 31 bodech jeho zápas?
Má výbornou ruku, na univerzitě měl kariérně úspěšnost přes 40 procent, střílí dobře, což vidím i na tréninku. Sedm trojek z deseti je samozřejmě fantastický počin, ale mě to nepřekvapilo.

Na utkání se dostavilo kolem čtyř set fanoušků, jakou tohle drama mělo atmosféru a může první vlaštovka s dalšími návštěvami pomoct?
Fanoušci byli super, byli hlasití a jsme moc rádi, že si našli cestu do haly i v tomhle dosud nepříznivém období. Doufáme, že to tak bude pokračovat a ještě se to zlepší. Čím víc fanoušků bude, tím líp se nám bude hrát. Za každého nového budeme rádi.

Ještě před příchodem k Vajgaru jste stihl být spolukomentátorem jednoho z ligových přenosů na ČT sport. Je to práce, na kterou jste kdysi v zámoří studoval, tak jak jste se v této roli cítil a bylo v plánu i pokračování?
Beru to jako super zkušenost. Napsal mi komentátor Honza Smetana, jestli bych neměl zájem v říjnu komentovat. S chutí jsem to přijal, už jsem to při zranění párkrát dělal ještě v Pardubicích na TVCOMu. A v plánu byly i zápasy 26. a 30. října, což jsme pak museli zrušit, ale sedmadvacátého bych měl spolukomentovat utkání španělské ACB Malaga - Barcelona na ČT sport. Tahle práce mě baví, měl jsem vedle sebe super hlavní komentátory, kteří mi v těch prvních zápasech pomohli, a společně jsme to zvládli. Nějak jsme si neskákali do řeči a nebyl tam problém.