Kometa Novotný 21! Wallace out! Lup Beksy

ECHO STŘEDY V NBL Největší zápas za dva roky v lize vystřihl 19letý guard v barvách kolínského GEOSANU Filip Novotný, který vystřílel 21 bodů a navíc byl u velkého obratu Medvědů z -15 bodů šest minut do konce domácího duelu 5. kola A2 s Ostravou. V témže oddělení zapsal už třetí výhru v řadě USK, který v domácím prostředí bez potíží skolil hradecké Sokoly. V šestém dějství A1 zapnula poprvé za víc než měsíc na všech dvanáct válců Opava a oslabené Tury sestřelila ve velkém stylu, už i s Jakubem Šiřinou a Luďkem Jurečkou v boxerské helmě od Rockyho Balboy. Olomucko si dojelo pro povinnou výhru na kurt oslabeného Brna a Pardubice po velké bitvě loupily v Ústí, kde vyhrály i podruhé v sezoně, když využily náhlého exitu MVP listopadu Devanteho Wallace.

SKUPINA A1
Ničivá síla kompletní Opavy!

Jak že to po finále Českého poháru řekl kouč nymburských mistrů? „Opava má deset životů a nikdy neumírá.“ Platí to i pro tuhle sezonu. A po uzdravení posledních marodů Šiřiny a Jurečky už se teď musí bát každý další soupeř. Pro vyšší umístění ještě nedávno odepsaný tým po čtvrté výhře v řadě nejenže už dorovnal šestý Děčín na bilanci 14-14, ale při aktuální formě možná pošplhá ještě výš.

Středeční soupeř na opavských prknech, tedy Tuři ze Svitav, by po debaklu 110-68 mohli barvitě vyprávět. Chyběl jim sice i nadále klíčový forward O´Brien, ale ani ten by zřejmě nezabránil úvodnímu orkánu domácích, kteří prvními sedmi a půl minutami s odskokem na 25-10 rozhodli. Házeli tu spoustu šestek, přihodili tři trojky a zbytek vsítili zpod koše. Po 5 trojkách vyhráli první čtvrtku 31-17 a hosté se nestačili divit. Ve druhé čtvrtině to bylo dokonce o dvacet a po půli 54-36 (Opava tu měla dvojnásobně vyšší úspěšnost z pole) se svitavský tým mohl opírat jen o 15bodového Matěje Svobodu. Kvartet Marko, Puršl, Slezák, Kovář se složil na pouhých 9 bodů a ve zbytku zápasu už jej kouč Růžička spíš šetřil.

Manko druhého celku tabulky ještě narůstalo a zastavilo se až na hrozivém konečném skore 110-68! Slezany jako lídr řídil Kouřil (21), následován Dragounem (18), Gniadkem (15), Klečkou (13) a Bujnochem (11+7 doskoků). Za hosty kontrovali dvojciferně jen Svoboda (20) s Aikenem (12). Výstavním artiklem vítězů byly především trojky (32/15 (trefilo se 9 mužů), Tuři 30/8).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Rozhodla již první čtvrtina, kdy jsme byli mnohem energičtější a hladovější. S narůstajícím rozdílem ve skore jsme již byli rozjetí a hosté nám nestačili.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Dnes jsme byli ta dobrá loňská Opava. Již jsme se otřepali z Ligy mistrů a i na tréninku je vidět, že jdeme nahoru. Doufám, že to tak půjde dál.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Na hřišti bylo jen jedno družstvo a to byla Opava. Hořeli jsme ve hře jeden na jednoho a je to pro nás dobrá facka před play-off.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Chtěl bych najít na utkání něco pozitivního pro nás, ale bohužel nic jsem nenašel. Musíme se poučit z prohry a začít přistupovat k utkáním s větší koncentrací.“

Po další ráně ještě prohra

Kouč SLUNETY Antonín Pištěcký je jedním z velkých kandidátů na „Pechfógla sezony“. Když už poněkolikáté zapracoval někoho z důležitých zahraničních hráčů a dokonce vytlačil tým až na senzační třetí místo tabulky, musí řešit další kádrovou katastrofu. Podle vyjádření klubu musel Ústí už v úterý opustit kvůli hrubému porušení vnitřního klubového řádu ligový MVP listopadu Devante Wallace. To ovšem může znamenat i nemalou díru do plánů týmu pro nadcházející vrchol sezony.

Beksa, už si pomalu zvykající na nepřítomnost Williamse s Jacksonem, situace náležitě využila a po spíše bojovném průběhu utkání urvala výhru 69-77. Stále se tak drží o dvě vítězství za nyní už osaměle třetím Olomouckem a za čtvrtou SLUNETOU už je o výhru jedinou.

Hostům se díky efektivním trojkám povedla i přes ztráty první čvrtina (15-22), ve druhé však domácí zabrali a snížili na poločasových 34-36. V ohromně vyrovnané druhé půli domácí tým, hodně těžící z útočných doskoků, táhlo duo Martin – Pecka, hosty, kteří se prosazovali především zpod koše a trestných hodů, zásoboval odvážnými zakončeními ex-ústecký playmaker Singletary.

V koncovce byla klíčová trojka pardubického McGaugheyho na 69-70. Američan vzápětí získal míč v obraně a na druhé straně dopíchl zakončení Singletaryho Švrdlík. Ústí pak nevyužilo dvou otevřených trojek v řadě, načež už muselo faulovat a jedna šestka Půlpána na 69-73 už 17 sekund do konce vyznačila stezku Beksy k vítězství.

Hosté, těžící z převahy v šestkách (11-17), se nejvíc opírali o kvartet Singletary (17), McGaughey, Pavlovič (po 11) a Kohout (10). Jedinými dvojcifery Pand byli Martin (19) s Peckou (15).

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „V úvodu jsme neodvedli dobrou práci, co se týče kontroly tempa hry, dopustili jsme se mnoha zbytečných ztrát. Před zápasem jsem mluvil s koučem domácích o tom, že hrajeme spoustu podobných těsných utkání a už jsme potřebovali nějaký takový zápas vyhrát. Je to pro nás důležité vítězství.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Chci pochválit hráče za nasazení a práci, kterou dnes odvedli, obecně to bylo z obou stran velice upracované. Bohužel došlo v závěru k momentu, kdy jsme zahodili jasnou dvojku zpod koše, soupeř trefil trojku a to nás položilo. Rozdíl osmi bodů neodpovídá průběhu. Dostali jsme se do vyrovnaného závěru a štěstí se zkrátka přiklonilo na stranu Pardubic. Nemá smysl z toho dělat nějaké přehnané závěry, než že se jedná o jednu prohru. My se připravíme na další utkání. Jsem rád za to, že hráči dnes nechali na hřišti srdce.“

Hanáci osaměli na třetí příčce

Dokud se oslabení a jen v osmi rotující Brňané (nadále bez Keelyho, Farského a Vašáta) poločas drželi na relativně nižším skore a byli na přijatelném trojkovém deficitu (4-6), ještě je mohl hřát stav 36-45. Když však už během první minuty druhé půle tři různí asistenti nabili na alley-oop svému šéfovi Douglasovi, bylo za stavu 36-51 hotovo. Hosté ještě ve třetí čtvrtině přihodili i pět trojek a svůj náskok vyhnali nad 30 bodů. Po vítězství 73-103 se už osamostatnili na třetí příčce a 8 kol do konce nadstavby se přiblížili na dvě výhry druhým Turům.

Střeleckému poli Hanáků (stále bez Močnika) dominovali Douglas (21), Váňa (20, trojky 8/4) a Palyza (19, trojky 10/4), jež nejvíc obsluhoval především Pelko (bez bodu, ale 14 asistencí). Za domácí se činili Kereselidze (13), Geiger, Nehyba (po 12), Stegbauer (11) a Roby (10). Více ztrácející hosté měli o 12 střel méně, ale zase o 30 procent lepší mušku. Na doskoku kralovali 27-45, z trojek 31/8 – 28/14, zpod koše 22-48 a z brejků 5-18.

SKUPINA A2
Další hvězdný výkon greenhorna!

Devatenáctiletý guard Filip Novotný se stal parádní „last minute“ akvizicí Kolína v této sezoně. A zařadil se do zástupu mladých pušek, které v tomto ročníku vystoupili ze stínu ligových hvězd. Za posledních 11 minut domácího duelu s Ostravou vysoustružil 12 ze svých 21 bodů a kariérním výkonem pomohl k nebývalému obratu Medvědů, kteří ještě 6 minut před koncem ztráceli 15 bodů (64-79), aby závěrečným náporem otočili na konečných 87-82! Poslední úsek tak ovládli v poměru 23-3.

Domácí, hrající bez Waltona s Šoulou, se po 4 trojkách už 90 sekund do konce dostali na 81-81, Číž pak obracel na 83-81 a nesportovní faul Boggse Medvědi v posledních 15 sekundách zúročili 4 šestkami. Vítězstvím se udrželi na jedné výhře manka za lídrem A2 USK Praha. Naopak NH už má nyní na desátý Kolín ztrátu 3 výher, navíc při vzájemné bilanci 1-3.

Ostrava začala svůj náskok budovat od stavu 32-31 pět minut do konce poločasu, kdy třemi trojkami v řadě nastartovala trhák na 34-48. Medvědi se ve třetí čtvrtině zkoušeli vracet, ale hosté si i dál drželi dvojciferný náskok. Až do závěrečného kolapsu.

Vítěze střelecky vedl 32 minut hrající Novotný (trojky 6/3, s +16 jasně nejlepší), neméně důležitý výkon podali i Purifoy (17+7 doskoků, trojky 10/5), Thompson (16+8 doskoků) a Číž (11+9 doskoků, 6 asistencí). Novou huť sytili Petr Bohačík (15+12 doskoků), Boggs (15), Barham (14) a Nábělek (13). Domácím nejvíc pomohly lepší trojky (13-9), Ostravu nezachránila ani převaha z druhých šancí (5-13).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Do utkání jsme vstoupili lépe než s USK, ale bohužel jsme to neudrželi. Následoval asi dvacetipětiminutový propad, kdy nás Ostrava přehrávala a dostala se až na 16bodový odstup. V tu chvíli jsme nevěděli, kde nám hlava stojí. Když už jsme ubránili, tak jsme si nedoskočili míč. A Bohačík nás následně trestal zpod koše. Zase se ukázalo, že máme problém v tréninku, že trénujeme v osmi lidech, a to toho moc nenatrénujete. Basket se prostě hraje pět na pět. V zápase to tak nevypadá, to můžete protočit pouze osm lidí, ale je to vidět na souhře. Za posledních deset minut patří našim hráčům kredit, ukázali charakter a s troškou štěstí jsme vyhráli.“

Filip Novotný (guard BC GEOSAN Kolín): „Bylo to pro nás velmi důležité utkání v boji o předkolo play-off. Tři čtvrtiny jsme nehráli dobře. Trápili jsme se na obranném doskoku. Naštěstí jsme to ve čtvrté čtvrtině zlomili, trefili nějaké těžké střely a povedlo se nám to otočit.“

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Přijeli jsme do Kolína vyhrát, protože jsme věděli, že nebude hrát Walton. Tři čtvrtiny se nám to dařilo, byli jsme produktivní v útoku a vypadalo to, že to dotáhneme do vítězného konce. Ve čtvrté čtvrtině jsme dostali třicet bodů. S takovou obranou prostě vyhrát nemůžeme. V obraně jsme špatně přebírali, kolínští hráči zůstávali sami a my jsme dostali asi šest trojek. Kolín se tak dostal do zápasu a my v útoku byli trapní. Kolín zvítězil zaslouženě, v poslední čtvrtině hrál výborně v obraně a nesobecky v útoku.“

Petr Bohačík (power forward NH Ostrava): „Jsem velmi zklamaný po tom průběhu zápasu. Stručně řečeno, pokud nebudeme používat hlavu celý zápas, ale jenom třicet minut, tak nemůžeme vyhrát ani jinde.“

Třetí v řadě pro Sovy

USK i bez rozehrávače Ondřeje Sehnala sklidil už třetí výhru v řadě a po domácím složení Hradce 78-58 udržel na čele A2 výhru náskoku před Kolínem. Už za pět minut vyskočil do trháku 13-2 a podobný náskok si hýčkal navzdory 10 ztrátám po celý první poločas, v němž veden 11 body Vukosavljeviče měl o 20 procent vyšší úspěšnost střelby. Ve třetí části posiloval své vedení na úroveň 15 bodů a o klíčového muže Lošonského oslabený Hradec neměl protizbraně na dramatizaci zápasu. Nadále tak na posledním místě zůstává o dvě výhry zpět za Novou hutí.

USK měl vyrovnané v opory ve Vukosavljevičovi (17+8 doskoků, 7 asistencí, 3 zisky), Stevanovičovi (16+11 doskoků), Applebym (16+7 asistencí) a Marešovi (16, trojky 7/4). Nováčka víc drželi jen Sedmák (21+9 doskoků) s Candou (11). USK byl lepší z trojek (5-3) i dvojek (28-22).

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Hradec Králové): „My jsme jeli do Prahy s tím, že máme problémy, ale chtěli jsme odčinit výkon v Ostravě. Tam se nám nepovedlo posledních 14 minut. Tady jsme objektivně na víc neměli. USK kontroloval zápas od začátku do konce. Když prostřídal lavičku, dostali jsme se na dostřel, ale když se vrátila základní pětka, utekl nám. Bojovali jsme do konce a musíme se s tou naší zdravotní situací vypořádat. Mrzí mě, že to skončilo o 20 bodů, ale USK předvedl solidní výkon a zasloužil si to.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Všechna předešlá utkání s Hradcem byla vyrovnaná. Tak jsme k tomu také přistoupili a připravovali se. Podařilo se nám dostat se do vedení aktivitou v rychlém protiútoku. Dařilo se nám kontrolovat hru. Neřekl bych, že to bylo díky dobrému útoku, ale spíš díky obraně. Budeme pracovat na chybách, které se dnes objevily, a doufám, že se nám podaří udržet herní formu a zlepšit ji.“