Koncovka pro Děčín a Hanáci drtivě

VIDEOECHO SOBOTY V NBL 79bodový kvartet Olomoucka Dunans, Pelko, Douglas, Bohačík drtivě rozhodl druhé čtvrtfinálové utkání a Hanáci tak vedou po domácích utkání 2-0. Poprvé proměnili výhodu domácího prostředí i děčínští Válečníci, kteří lépe zvládnutou koncovkou skolili Opavu o pět bodů.

Hanáci přesvědčivě za 2. výhrou

Třetí čtvrtinou (27-15) domácí Olomoucko jednoznačně ovládlo druhý duel čtvrtfinále s Pardubicemi (102-91) a v sérii vede 2-0, když tým 23 body vedl guard Dunans, v prvním utkání hrající pouhých pět minut.

Vyrovnaný první poločas neměl vyjma chvilkového úniku Beksy na 16-25 výraznější zápletky, když domácí při třech faulech podkošových Norwy a Petra Bohačíka drželi především 13bodoví Pelko s Douglasem, a u vedení 48-46 přitom nebyl ani jediným bodem za 13 minut ostrostřelec Palyza.

V prvních čtyřech minutách třetí čtvrtiny pak domácí podřadili a především 8 body Dunanse se vyšvihli do trháku 61-48, což byla klíčová sekvence celého utkání. Ve čtvrtém dějství domácí navýšili vedení až na 24 bodů a bezpečně zápas dokormidlovali k vítězství.

K němu tým tlačili především Dunans (23), Pelko (21+10 asistencí, trojky 7/5), Douglas (19+11 doskoků) a Petr Bohačík (16+7 doskoků). Za hosty (bez Jacksona) korigovali Švrdlík (17), Půlpán (16+7 asistencí), Singletary (13) a Pavlovič (12). Domácí byli lepší z trojek (12-8) a v bodech zpod koše (46-38).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Bylo to opět hodně těžké. Soupeř má ve svém středu hodně kvalitních hráčů, jeden mu navíc ještě chyběl. První poločas nebyl z naší strany úplně povedený, některým hráčům základní sestavy se nedařilo podle jejich představ. Ale po přestávce se nám povedlo získat dvouciferný náskok, což bylo rozhodující. Teď bude tlak na soupeři a přesně toho jsme chtěli v domácích zápasech dosáhnout.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „První poločas byl z naší střeny v pořádku, v tom druhém jsme však polevili a Olomoucko nás potrestalo. Domácí byli tentokrát lepší, využili chyb, které jsme udělali. Prohráváme 2-0 na zápasy, ale nic pro nás nekončí. Série se stěhuje do Pardubic a my se na další zápasy připravíme. Hraje se na čtyři výhry, uděláme maximum, abychom příště byli lepší a po zápase se radovali.“

Válečníci v koncovce urvali výhru

Opava v Děčíně propásla na úvod čtvrtfinále velkou příležitost k prvnímu úderu a domácí tak nakonec vydřeli první výhru (84-79) v sérii.

V dlouho vyrovnané první půli domácí nasadili k úniku v posledních pěti minutách druhé čtvrtiny, kdy se z 30-28 utrhli až na 44-30. V prvních šesti minutách druhé půle však lídr hostů Kouřil zavelel šesti body a dvěma asistencemi ke snížení na 55-52.

Ve čtvrté čtvrtině se Opava produkcí guardů opakovaně prodrala i do vedení, když však za stavu 73-75 Kouřil po získaném faulu na trojce minul všechny tři šestky a jeho tým nevyužil po útočném doskoku ani následný útok, domácí Šiška kontroval trojkou, Autrey brzy zvýšil na 78-75 a ještě později Šiška upravil na 80-77, aby Autrey z šestek po útočném doskoku stvrdil 18 sekund do konce odskokem na pět bodů výhru Válečníků.

Ty řídilo trio Šiška (17), Pomikálek a Autrey (po 16). Za Opavu se prosadili Kouřil (22), Bujnoch a Klečka (po 12). Hostům nepomohlo ani 10 střel navíc, domácí soupeře přetlačili z šestek (21-17) a na doskoku (42-35).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme přijeli o den dřív, abychom využili toho, že Děčín dnes musel vyhrát, že na něj byl tlak, což je docela svazující. Bohužel nám nevyšla druhá čtvrtka, kde jsme opravdu zaspali a nechali soupeře naskočit na koně. Od začátku bylo vidět, že Děčín je více semknutý a více chce. Sice také dostal technickou za nějaká gesta, ale náš problém byl, že jsme spíše mluvili, než hráli. Takhle se ale nechceme prezentovat, takhle nechceme play-off odehrát. Ve třetí čtvrtce jsme se vrátili do hry, pak to byla přetahovaná a šlo o to, kdo dá rozhodující koš, či lépe uchopí konec duelu. Tam přišel smolný okamžik, když Radovan Kouřil, který nás držel celý zápas, neproměnil za stavu plus dva tři šestky, a hned vzápětí jsme dostali trojku, takže z možných plus pět to bylo minus jedna. Pak už to bylo o individuálním umění a soupeř měl Autreyho, ke kterému se přidali Šiška a Pomikálek. Soupeř víc chtěl a zaslouženě vyhrál.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Bylo to pro nás těžké utkání, jako bude každé další. Bude to velmi vyrovnaná série a představuji si, že bude trvat šest, možná i sedm zápasů. Jsme rádi za první bod, přestože jsme mnoho basketbalové krásy nepředvedli, ale odpracovali jsme celých čtyřicet minut a hráči svojí houževnatostí urvali zápas na svoji stranu. V neděli musíme na obranné polovině předvést minimálně stejný výkon jako dnes, což bude ale velmi těžké, protože máme velký respekt k Opavě, která má mnoho osobností, které jsou velmi kvalitní v útoku, a tohle zastavovat není žádná legrace. Doufám, že hráči odvedou stejně kvalitní defenzivní výkon jako dnes.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Mrzí mě, že v prvním poločase jsme se víc soustředili na rozhodčí než na naši hru. Nechali jsme se vyprovokovat, kecali jsme a nesoustředili se na to, co máme dělat. Děčín nám odskočil, ale ve druhém poločase jsme se víc soustředili, vrátili jsme se do hry a dostali do vedení. Bohužel, pár minut před koncem jsem nedal tři trestné hody, které nás mohly dostat na koně. Místo toho jsem nás poslal dolů a naopak dostal na koně Děčín. Pak už to byl boj o každý bodíček, Děčín to ubojoval a zaslouženě vyhrál.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Mně se líbila naše bojovnost, kterou ukazujeme již několik zápasů. Říkali jsme si, že když tohle přeneseme do play-off, máme velikou šanci na úspěch. V závěru nás kluci opavští trošku trápili nájezdy na střed, ale nemyslím si, že by to byla věc, se kterou bychom se do budoucna nepopasovali.“