Kouč Turů: Někteří nám začali lítat v oblacích

ECHO SOBOTY V NBL Nová huť zavřela doma Tury na 69 bodů. USK stejně jako v poháru zaútočil venku a Lions dál čekají na první vítězství. A Opava se vrátila na výherní stezku v Brně, navzdory 30 bodům domácího snajpra Sullivana. To byly hlavní události sobotního programu 9. kola Kooperativa NBL.

ECHO SOBOTY V NBL Nová huť zavřela doma Tury na 69 bodů. USK stejně jako v poháru zaútočil venku a Lions dál čekají na první vítězství. A Opava se vrátila na výherní stezku v Brně, navzdory 30 bodům domácího snajpra Sullivana. To byly hlavní události sobotního programu 9. kola Kooperativa NBL.

NH udeřila ve třetí čtvrtce

Ostrava utnula venkovní výboje Turů, když po dlouho vyrovnaném průběhu unikla ve střední části třetí čtvrtiny šňůrou 10-0 na 50-38 a dál už se neohlížela zpět. Zvítězila 78-69 a zapsala svůj čtvrtý úspěch v sezoně, o nějž se nejvíc zasloužili Stanojevič (17), Payne, Blagojevič (po 14), Woods (13+11 doskoků) a Petr Bohačík (13 doskoků). Za hosty se činili Teplý (16) a Roseboro (11+9 doskoků). Domácí byli lepší zpod koše (22-12), na doskoku (51-31), v bodech z druhých šancí (14-1) a v daných šestkách (20-9).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně, jak jsme chtěli. Řekli jsme si, že do něj nemůžeme vstoupit tak jako na Olomoucku. To se nám dařilo asi 7 minut, pak Svitavy šly přes nás. Do poločasu jsme to ale otočili, a i když jsme dostali v závěru hloupou trojku, tak to bylo OK. Do druhého poločasu jsme vstoupili agresivněji v obraně a celkem jsme dostali 69 bodů, což je od takového týmu jako Svitavy super počin. Sice nedaly nějaké „šoupáky“, ale to my také ne. Dnes jsem spokojen s obranou… Když Svitavy změnily svou obranu na zónu, tak jsme s tím měli problémy, ale to je i tím, že máme nový tým a spíš trénujeme hru na osobní obranu. Blagojevič pak dal důležité trojky a zápas jsme dovedli do důležitého vítězného konce. Gratulace klukům za obranu. Když takto budeme bránit, bude to dobré.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí hráli dobrý basketbal. My jsme věděli, že to zde nebude lehká záležitost. Družstvo je dobře poskládané, hráči tady mají vysokou kvalitu. My jsme přijeli s nějakým plánem, který nám zpočátku nevycházel, pak jsme přeskupili řady a dostali se do pětibodového vedení. Pak jsme udělali triviální ztráty. V prvním poločase jsme jich měli 10, ve druhém jen dvě, ale Ostrava byla dnes hladovější a agresivnější. To taky dokumentuje jejích 14 útočných doskoků a 31 šestek. V neposlední řadě někteří naši hráči začínali po posledních zápasech lítat v oblacích. Byli jsme trapní, že nedáváme absolutně volné dvojtakty, za stavu -4 máme volné střely za 3 body a místo toho, abychom prokázali zabijácký instinkt, tak se bojíme a domácí toho využili. Pak jsme se díky zóně v obraně nadechovali, ale zónu nemůžete hrát tak dlouho proti tak silnému týmu, jako jsou domácí. Čeká náš ještě hodně práce.“

Umějí to i bez Petersona

Řecký mág Chougas dokáže pro USK míchat vítězné lektvary i po odchodu top skórera Petersona. Zde jsou důkazy – dobytí Děčína v Českém poháru, domácí přemožení Ústí a čerstvě i úlovek z Vajgaru (72-77), který značí další prodloužení bídné bilance Lions (0-8).

Sovy začaly trhat v úvodu druhé čtvrtiny (v níž domácí ztratili 6 míčů) trojky Madsena a Tůmy a v závěru dějství hosté vedli až o 13 bodů. Ve třetí čtvrtině odstup udrželi a 7 minut do konce jej dvěma trojkami navýšili až na 17 bodů. Domácí top skórer Šoula (celkem 24) pak 11 body přiblížil Lions na 68-72, jenže Madsen 90 vteřin do konce kontroval trojkou a snížení domácích na 72-75 už přišlo příliš pozdě.

Šoulu doprovodili z týmu Jihočechů shodně 12 body Tawiah a Zuzák, Sovy táhli Michal Mareš (16) a Madsen (15+11 doskoků). Statisticky největší rozdíl byl ve trojkách (3-9).

Karel Forejt (kouč Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Těžko se mi tento zápas hodnotí. Víme, že USK měl za sebou náročný zápasový program. Hraje v úzké rotaci. Proto jsme do zápasu chtěli vstoupit agresivní celoplošnou obranou, bohužel mi tento tah nevyšel, protože jsem sestavu v prvním poločase pravděpodobně zvolil velmi špatně. Někteří hráči nejsou tuto obranu vůbec schopni praktikovat. Tohle beru na sebe, je to moje chyba. Ve druhém poločase i pod vlivem toho, že jsme ztráceli, se na hřiště dostali čeští hráči. Najednou jsme mohli využít tu obranu, o které jsem mluvil. Najednou nás bylo plné hřiště a USK jsme zdatně dotahovali. Pro nás je velmi důležité to, že jsme za druhý poločas obdrželi jen 27 bodů. To je pozitivum, které si chci z tohoto zápasu odnést, abych se z toho nezbláznil. Je to pro nás osmá prohra v řadě a uvidíme, co se v nejbližších dnech přihodí…“

Dalibor Fait (power forward Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Byl to zápas dvou poločasů. V tom prvním jsme špatně bránili, dělali jsme hloupé ztráty a z toho vyplynula spousta jednoduchých košů USK z protiútoků. Dařilo se nám dostávat míč do dolního postavení, kdy z toho naši pivoti posléze těžili. Ve druhé půli jsme začali líp bránit. Začali jsme spolu víc mluvit. Dokázali jsme si půjčit míč. A taky to podle toho vypadalo. Druhou půli jsme dokonce vyhráli. Škoda koncovky, kdy jsme nebyli schopni uhlídat ten poslední útočný doskok Mareše.“

Sullivanovy trojky nestačily

Opava už nechtěla vršit další porážky a v Brně udeřila výhrou 75-85, jež se však nerodila lehce. Slezané sice díky dobrému startu i závěru první čtvrtiny vedli už po 10 minutách o devět a v úvodu druhého dějství až o patnáct, ale za stavu 23-39 se na vlně opavských ztrát svezl Sullivan, který třemi trojkami a celkem 11 body vrátil ještě do půle oslabené Brno (bez R-Pumprly) do zápasu (38-41).

Do čtvrté části už se vstupovalo za remízy, ovšem od stavu 64-66 zápas začala definitivně trhat Opava, již nakoply trojky Šiřiny a Bujnocha až k vedení 64-78, když domácí 4,5 minuty vůbec neskórovali.

Vítěze sytili Gniadek (16), Jurečka (14), Šiřina a Bujnoch (po 13), jejich tým byl lepší zpod koše (26-36) a na doskoku (34-44, v útoku 11-16). Domácí držel především autor 30 bodů Sullivan 30, který proměnil 6 z 11 trojkových pokusů.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme přijeli s respektem, Brno porazilo vedoucí celek slovinské ligy, takže jsme věděli, že je v dobré kondici. My máme občas problémy s koncentrací, dneska se to projevilo v tom, že jsme nechali rozehrát Sullivana, který zahrál životní poločas, dával těžké střely, ale to je tak vždycky, když se kvalitní hráč dostane do pohody. Naštěstí na něj platil Rosťa Dragoun, který mu ve druhém poločase dovolil jen 4 trestné hody, což nám hodně pomohlo, a věřili jsme, že síly jsou na naší straně. V prvním poločase jsme vedli o 16 bodů, ale lehkomyslně jsme o náskok přišli, naštěstí poslední čtvrtka ukázala, že soupeři došly síly a my jsme to zkušeně dohráli. Někteří hráči se trápili, ale v závěru zvedli hlavu a a dohráli jsme to tak, jak jsme si představovali. Máme cenné vítězství z Brna, protože tady se vyhrávat nebude.“

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Co na to říct? Stejný příběh jako proti Svitavám a proti Děčínu. Ze začátku jsme prohrávali o 16 bodů, stálo nás hodně energie to dohnat a tyto síly nám chyběly na konci. Dnes jsme také byli hodně špatní na obranném doskoku a měli jsme málo asistencí.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Brno sehrálo tři ostré zápasy v krátkém sledu a my jsme v průběhu zápasu vedli až o 16 bodů, Brno muselo dohánět, stálo ho to síly a ty potom nemělo na konci. Perfektní práci předvedl Rosťa Dragoun proti Sullivanovi, který dal 4 body za druhý poločas, a to, myslím, zápas rozhodlo.“

Zurab Kereselidze (guard mmcité+ Brno): „Souhlasím s trenérem, zaspali jsme první čtvrtinu, pak jsme prohrávali o 16, ke comebacku jsme spotřebovali síly a ve čtvrté čtvrtině už jsme je neměli.“