Kouřil kouzlil kariérní noc!

Nedělní dohrávky 13. kola exkluzivně patřily hostům. Radovan Kouřil si v Ústí naložil do batohu celou mistrovskou Opavu a velké vítězství 91-96 podepsal nejbrilantnějším výkonem ligové kariéry. To Sovy v Písku rozvrhly zátěž utkání na úplně celý tým, který z hnízda nováčka vybral až nečekaně snadnou výhru 59-77.

Sršni doma Sovami kouzla zbavení

USK podal v Písku sebevědomý a soustředěný výkon, použil na domácí Sršně jejich zbraně a nebezpečností všech hráčů ve hře skolil soupeře jednoznačně 59-77, přičemž čtvrtou výhrou z pěti posledních zápasů se posunul už na třetí příčku před Ústí.

Sovy sice několika ztrátami v úvodu Sršně lehce nakoply k vedení 15-10, vzápětí ale Bátovský všestranně aktivním výkonem zosnoval obrat na plus 4 body a ve druhém dějství už jeho tým zejména zpod koše, kam se dostával až příliš snadno, vystavěl trhák 28-42 po 17 minutách. Písek tu příliš míjel a chyboval v útoku, což ale bylo dáno i kvalitou obrany mužů z hlavního města. Ti domácím do půle povolili jen 3 útočné doskoky a přetlačili je z brejků 6-16.

Definitivně pak rozhodli úvodní šestiminutovkou třetí čtvrtiny, kdy šňůrou 0-13 odskočili až na 35-59 a v tomto hracím období zavřeli Sršně na pouhé 4 body.

Při vyrovnanosti střeleckého pole měli jen dva dvojcifery v Mattu Johnsonovi (11) s Vlkem (10). Z pole přesnější Sovy (v procentech 33-46) měly víc zpod koše (30-38), šestek (12-18), brejků (10-19) i útočných doskoků (13-10, body z nich 4-10). Za domácí se v kulise osmi stovek fanoušků dvojciferně prosadili Martin Svoboda (16, TH 10/7) s Borovkou (12).

Frank Kuhn (trenér USK Praha):
„Písek je velmi agresivně hrající tým. Skvěle celoplošně brání a díky tomu má spoustu brejků a snadných košů. My se tak museli dobře připravit na to, jak na jeho obranu hrát, a jsem hrdý na své hráče za to, jak se s tím vypořádali. Zvládli jsme pokrýt i jejich podkošové hráče, což se nepodaří každý zápas. Písek také minul víc střel než obvykle, což nám pomohlo zápas zavřít dřív.”

František Fuxa (pivot USK Praha): „Jsem určitě rád, že jsme vyhráli na této palubovce, kde se nesnadno vyhrává. Jsem rád, že jsme udrželi koncentrovaný výkon po celých 40 minut, i když skore nevypadá, že to byl atraktivní basketbal. Přesto si myslím, že si to diváci v hale užili a chci moc poděkovat fanouškům za atmosféru, která není v Čechách obvyklá. Písek může být opravdu pyšný.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „Než na náš výkon se raději zaměřím na výkon USK. Věděli jsme, že jsou skvělí v obraně, disciplinovaní a hrají s obrovskou energií, což potvrdili do puntíku. Hlad po našem útočném doskoku po první čtvrtině způsobil 11 bodů z brejků v podání USK. Když jsme se začali nadechovat, tak jsme nebyli schopni zastavit Johnsona, který nás potrápil ve druhé čtvrtině. Druhý poločas byl z naší strany zoufalství. Už nám nešlo nic a nebyli jsme schopni proměnit jedinou střelu, což vedlo k zasloužené výhře USK. Rád bych poděkoval všem fanouškům, kteří nás sem přišli povzbudit. Povzbuzovali nás po celých 40 minut, i když utkání bylo již rozhodnuté. Budeme se dál bít za jižní Čechy, za město Písek a za naše logo. Určitě se nevzdáme, a jedna prohra nás může jen posílit.”

Štěpán Borovka (křídlo Sršni Photomate Písek): „Utkání je těžké zhodnotit, protože jsme před takovouhle kulisou prohráli a neukázali, co v nás vlastně je. Dneska jsme téměř netrefili žádné trojky, což bylo znát. Musím uznat, že USK přijel dobře připraven. Věděl, co hrajeme, hrál fyzicky a nám se nedařilo přizpůsobit. Musíme se oklepat z této prohry. Pořád jsme v pozitivní bilanci a doufám, že utkání s Brnem v sobotu zvládneme, protože to bude další důležitý zápas.”

Kouřil kariérním výkonem víc než nahradil Šiřinu!

Věděl, že při absenci lídra týmu Šiřiny bude muset podat na horké ústecké palubovce nadstandardní výkon, aby se mistr mohl po poslední siréně radovat. Radovan Kouřil ale ani sám nemohl tušit, že se vyšponuje rovnou ke kariérnímu představení, a to hned v několika statistických ukazatelích.

Celkem zaknihoval 31 bodů s 8 doskoky, 4 asistencemi, trojkami 13/7 a užitečností 38, kdy první, čtvrtá a pátá uvedená hodnota znamenaly jeho dosavadní osobní rekordy v Kooperativa NBL. Navíc byl i klíčovou postavou svého týmu v koncovce při mocném dotahování domácích, kdy velkými střeleckými kousky dovedl mistra ke čtvrtému triumfu v řadě (91-96).

Po ruce však měl ještě jednoho důležitého muže. Ligového doyena, který popírá platnost letokruhů, a ani v jednom okamžiku na palubovce jej nenapadne myslet na to, jak velký milník jej čeká letos o Vánocích. Snajpr Luděk Jurečka hned v úvodu utkání záhadně několikrát unikl z radarů ústecké obrany, posadil do obruče tři trojky ze tří ran a všemi svými 11 body v duelu už po pěti minutách (za stavu 7-15) donutil kouče letargických Pand vzít si timeout. Na klíčový odskok Slezanů už ale bylo založeno a hosté z něj žili prakticky až do konce zápasu, zvlášť když ještě během prvního dějství narostl rozdíl na 11 bodů.

Česká divize sluneťanů si pak v kulise 1200 fanoušků vzala na starosti minimalizaci manka, jenže hrdina hostů Kouřil ve druhé čtvrtině uměl na jejich dorážení najít vždy střeleckou repliku, a to včetně řady trojkových projektilů. V poločase tak vedl tým do kabiny s náskokem 45-56. Marný ústecký boj Autreyho s Nicholsem o eliminaci deficitu pokračoval i ve třetí části, kdy se snažili i podkošoví Opavané, a drama tak nastalo až v samém závěru, v už poměrně nečekaný moment.

Domácí ze 68-82 sedm minut před koncem přirazili po ofenzivně hluchém úseku mistra na 80-83 a na řadu tak musely přijít další kousky Kouřila. Ten po hře jeden na jednoho skóroval z těžké dvojky přes Nicholse, a když jeho tým nechával volného na trojce, či fauloval na oblouku Autreyho, který se tak poděkoval devíti body a stále vracel domácí na rozdíl jedné střely, musel Kouřil z toulce vyjmout své dva zlaté obloukové šípy, aby 40 sekund před koncem za vedení 89-95 definitivně zmrazil ústecké naděje.

Vedle něj a Jurečky táhli Opavu (nadále i bez Kvapila) významněji i Puršl (11+8 doskoků) s Farským (10). Slezané ničili soupeře z trojek (25/10 - 38/17), když 17 trefami vyrovnali rekord sezony, při poměru útočných doskoků 14-15 vytěžili mnohem víc z druhých šancí (6-14) a k tomu měli plodnější lavičku (24-37). Za podruhé v řadě padlé Ústečany (bez Žikly), kteří byli výraznější zpod koše (40-28) i šestek (17-13), se dvojciferně prezentovali Nichols (22+9 asistencí a 4 zisky), Autrey (21), Váňa (15), Pecka (12+10 doskoků) a Delvon Johnson (10+11 doskoků).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„My jsme velmi rádi za výhru v Ústí, která se nerodila lehce a zároveň jsme tady dlouho nevyhráli. My jsme začali poměrně slušně, rozhodili jsme Ústí zónou a totálně jsme vymazali střelce Rowena, který se nemohl trefit celý zápas. To samé se nám dařilo na Autreym, ale pouze první poločas. Nás v prvním poločase drželi Radovan Kouřil a Šimon Puršl, který ke svým bodům přidal ještě 4 asistence, které byly velmi důležité. Druhý poločas byl divácky velmi atraktivní, samozřejmě domácí by chtěli, aby dopadl opačně, ale velmi důležitou trojku dal Honza Švandrlík a potom dvě Radovan Kouřil a tím se zápas uzavřel. I když američtí rozehrávači Ústí dělali, co mohli, tak na nás to v koncovce nestačilo a za to jsem velmi rád.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Dneska Opavě paradoxně vůbec nevadilo, že neměla Kubu Šiřinu, protože si přivezli Radovana Kouřila, který nás ve finále porazil, protože dal 7 trojek a skvěle dirigoval svůj tým. My jsme do utkání nevstoupili vůbec dobře, spíše jsme navázali na porážku v Kolíně. V druhém poločase jsme se to pokusili zvrátit, začali jsme lépe bránit i lépe útočit, ale na tak dobrý tým, jako je Opava, to bohužel nestačilo. Musíme se dát dohromady, máme doma Nymburk a pak jedeme do Děčína.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Zápas se bude hodnotit docela dobře, protože jsme ho dotáhli do vítězného konce. Tady se nehraje nikdy jednoduše, protože Ústí je na domácí půdě hodně silné a obzvlášť letos mají výbornou formu, kdy po prvních 4 prohrách dostali slinu a začali hrát velmi dobře. Nám se povedla první čtvrtka, hráli jsme solidně, hráli jsme to, co jsme chtěli, dokázali jsme si vytvořit dobré pozice, které jsme proměňovali, ale i tak jsme se nedokázali odlepit na nějaký větší rozdíl. Bylo to vyrovnané celý zápas, Ústí kousalo a my jsme rádi, že jsme nakonec dokázali urvat tu výhru.”

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Těžký zápas, začali jsme hodně pomalu, pak jsme se dostávali zpátky do zápasu, ale oni měli odpověď na všechno, co jsme vymysleli, a trefovali velké střely. Kdybychom začali první poločas tak, jako jsme začali ten druhý, tak by byl výsledek úplně jiný. Byl to určitě zápas, ve kterém jsme se chtěli vrátit na vítěznou vlnu.”