Kouzla muže s brýlemi a GBA krok od NBL

ECHO ZÁPASU 3 SEMIFINÁLE I STARTU BARÁŽE Násobně nebezpečnějším snajprem se v ochranných brýlích stal svitavský playmaker Adam Číž, který byl jedním z klíčových mužů při tuřím povstání v Děčíně ve třetím duelu semifinále Kooperativa NBL, po němž je druhý celek dlouhodobé části už jen dvě výhry od finále. První bitvou byl v Praze zahájen i barážový turnaj, kde na úvod domácí GBA po prodloužení složila Jindřichův Hradec a přiblížila se tak na dosah elitní soutěži.

Nebývalé vzepětí Turů

Adam Číž byl v této sezoně 25procentním trojkařem s doposud jen dvěma zápasy se třemi obloukovými zásahy. Bez brýlí. V rozmezí čtyř minut obepínajících poločasovou pauzu třetího semifinále však v děčínském stánku práskl do obruče tři balony právě z trojkového oblouku – i v ochranných brýlích po zranění sítnice z druhého utkání -, a na svitavské lavičce v tu dobu sedící první rozehrávač Marko, od začátku laborující s fauly, si mohl zhluboka oddechnout.

Druhý rozehrávač Číž při třech faulech Marka už po 18 minutách byl nejprve u důležitých posledních 90 sekund první půle s únikem z 30-31 na 30-40 po celkem třech trojkových zásazích svého týmu. A po změně stran byl u klíčových prvních čtyř minut dvěma trojkami i dvěma asistencemi, když až pod koš nabíjel power forwardu Aikenovi, a hosté se tu utrhli až na 34-50. Po návratu Marka navýšili vedení až na 18 bodů (po dílčí šňůře ve třetí části 4-12), a i když si slovenský playmaker okamžitě udělal čtvrtý faul, zápas už dohrál a jeho tým se nikdy nedostal i přes maximální tlak domácí obrany do jakýchkoli potíží, když Válečníci po snížení na 55-65 za posledních 8:20 skórovali pouhé 4 body.

Ve světle druhého duelu doma zvítězily Svitavy nečekaně vysoko (59-78), inkasovaly nečekaně málo bodů a především nečekaně jasně deklasovaly domácí na doskoku (34-50), což platilo především o tom útočném (v útoku 5-16, body z druhých šancí 4-18). V čele lovu doskoků pod oběma koši byl Aiken, ve druhém utkání v této činnosti nebývale pasivní, což však platilo o většině svitavského týmu.

Turům se nevydařil jen start zápasu, kdy se zdálo, že stále nevybředli z mizérie druhého utkání. Když však Autrey domácí dovedl k vedení 11-6 (už tady měl 3 fauly jejich pivot Krakovič), začali se hosté kutat zpět a pak se až téměř do konce půle hrálo vyrovnaně. Děčínu ale proti zlepšené obraně soupeře nevycházelo agresivní atakování koše, jímž byl úspěšný ve Svitavách. Tuři si proti nájezdům zvládali vypomáhat a vzápětí i rotovat ke střelcům na perimetru a domácím až do půle nepadly téměř žádné trojky (11-2). A na útočném doskoku ztráceli 1 ku 7, když hosté čistili obranný doskok téměř dokonale. Kromě Krakoviče měl navíc už ve druhém ze tří zápasů série do poločasu 3 osobní chyby jeden z hlavních děčínských vodičů míče Šiška.

Pro hosty, kteří se ujali v sérii vedení a vzali si tak zpět výhodu domácího prostředí, nakonec jediným stínem utkání může být zranění guarda Slezáka, který se po jednom zakončení zřítil na zem, ale později v zápase pokračoval.
Lídry vítězů v tentokrát bez větších emocí hraném utkání byli Aiken (19+12 doskoků), Marko (12), O´Brien (11) a Číž (9+4 asistence, trojky 5/3). U domácích (nadále bez centra Grunta) se dvojciferně prosadili jen Autrey (16+6 asistencí) a Šiška (15). Kromě již uvedených statistik byli Tuři lepší i zpod koše (26-34), z trojek (5-8), v šestkách (8-16) a bodech laviček (19-29).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě jsem rád, že jsme poprvé v sérii ukázali, že umíme bránit. Nedovolili jsme domácím dostávat se do jednoduchých bodových situací z vymezeného území nebo z trojkového oblouku. Rozhodlo naše nastavení hlav, kdy jsme sem přijeli ukázat, že umíme hrát lepší basket, že umíme ubránit jeden na jednoho, kde jsme v prvních dvou zápasech neskutečně hořeli. Dnes jsme ty souboje ustáli, vypomáhali si a vyráželi do rychlých protiútoků. Výborně nám zahrála lavička a to se sečetlo. Rozhodujícím faktorem byl závěr prvního poločasu a náš nástup do druhého, kde jsme udělali šňůru asi 12 bodů. A v neposlední řadě rozhodl hlad po útočném doskoku, měli jsme jich 16 a tam se zlomil zápas v náš prospěch.“

Charles Aiken (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že jsme dobře bránili, pomáhali jsme si, skvěle jsme doskakovali a to pro nás dnes stačilo.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme do utkání nastoupili bez adekvátního nasazení, takto se play-off hrát nedá, byli jsme všude o krok pozdě, tohle byl náš nejhorší zápas v play-off. Když prohrajeme na doskoku 34-50, tak nemůžeme vyhrát. Dovolili jsme soupeři 16 útočných doskoků, to je pro nás smrtící a jakmile tuhle činnost nezlepšíme, tak nemáme šanci. Musíme si to nechat uležet, co nejlíp zregenerovat a připravit se na zítřejší utkání. Takto se doma prezentovat nechceme a nemůžeme. Náš výkon musí být diametrálně odlišný. My jsme se v prvním poločase, řekněme, nezaslouženě drželi v utkání, pak Svitavy trefily tři nebo čtyři trojky v řadě, odskočily nám a to dalo ráz dalšímu průběhu. Ve druhém poločasu jsme se snažili vytáhnout obranu, zrychlit hru, chvilku se nám to dařilo, ale dnes byl náš výkon špatný a nezasloužili jsme si nic uhrát.“

Šimon Ježek (guard BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme to vůbec nebyli my, musíme se pyšnit naší agresivitou a energií, kterou dáváme do zápasu. Dnes jsme tomu nebyli zdaleka ani blízko. Takhle se play-off hrát nedá. Nezbývá než tohle překousnout, udělat dobrou regeneraci a zítra odehrát úplně, ale úplně jiný zápas z hlediska vložené energie.“

První krok k NBL udělala GBA

Když časomíra ukazovala necelých devět sekund do konce čtvrté čtvrtiny, vedli na palubovce GBA Europe jindřichohradečtí Lions po šestkách Farského 89-91 a měli nakročeno k prvnímu barážovému vítězství. Soupeř už navíc neměl k dispozici timeout a musel tak vyhazovat zpod vlastního koše. Míč však rychle našel Pekárka, který prosvištěl útočnou polovinou a s faulem přesně zakončil svůj nájezd na vyrovnání. Ještě než mohl provést dodatkovou šestku, kouč Jihočechů Forejt si vzal timeout a Pekárek poté minul trestný hod na výhru v základním čase, což znamenalo nástup prodloužení.

V něm už ale GBA měla navrch (15-7) a po vítězství 106-98 je o krok blíž k postupu do Kooperativa NBL, kterou si zajistí jen ten nejlepší ze tří účastníků baráže. Naopak týmu Jindřichova Hradce se hned první den vidina návratu do nejvyšší soutěže notně zamlžila.

Domácí měli mírně navrch v první čtvrtině, ale v polovině druhé Lipkins otočil pro Lions. Dvě trojky Pekárka však ve třetím dějství nakoply trhák GBA na 72-62 a Jihočechy stálo ohromné úsilí, aby se ve čtvrté části probili zpět a dokonce i k šanci na vítězství. To jim ale v závěru základní hrací doby proklouzlo mezi prsty.

GBA se v kulise téměř tří set diváků, z nichž mnozí dorazili z tábora soupeře, opírala o dvojciferný kvintet Pekárek (26+16 doskoků, trojky 7/4), Sisoho (20, trojky 7/4), Chachašvili (15), Novotný (14) a Štafl (10). Lions táhli Lipkins (25, trojky 8/5), Zuzák (17), Šoula (14) a Stegbauer (11+11 doskoků), pouhých osm minut odehrál ex-reprezentant Hubálek. Z pole jen 37procentním Jihočechům nepomohl ani o 21 větší počet střel z pole (při podobném počtu šestek) a rozdílovou statistikou nakonec byly body z protiútoků (30-14 pro GBA).