Králi Šiřina s Puršlem. Hanáci zničili Beksu

ECHO 4. KOLA Forward vítězného Nymburka Vojtěch Hruban se stal MVP duelu 4. kola v Děčíně i ve vypůjčených botách od bývalého spoluhráče a nyní Válečníka Tomáše Pomikálka. V souboji dvou nedávných kolegů z jednoho týmu kouč Svitav Lukáš Pivoda přehrál na domácí půdě Lubomíra Růžičku z Brna, jež dorazilo posílené a drželo se na dostřel až do čtvrté čtvrtiny. Za domácí Tury si kariérní rating 38 zapsal Šimon Puršl a na prvních 43 sekund zažil na vlastní kůži Kooperativa NBL mládežnický reprezentant Vojtěch Sýkora. Pandy si v Opavě nevěděly rady s dalším úžasným představením domácího Jakuba Šiřiny, který ratingem 41 vyrovnal rekord této sezony. USK doma zlomil - už počtvrté poražené hradecké Sokoly -, ale vítězný kouč Dino Repeša z toho neměl žádnou radost. Kolín neproměnil ve zlato ani čtvrtý domácí duel a po slabé první půli se sklonil před poprvé slavící a také čerstvě posílenou Novou hutí. A Beksa doma nestačila o 20 bodů na olomoucké hosty.

Posílené Brno odpadlo v závěru

21bodový rozdíl ze svitavské palubovky ve prospěch Turů vůbec nereflektuje dění ve většině utkání, v němž Brňané až nečekaně kousali. Nakonec však odjeli poraženi 94-73, zapsali čtvrtou porážku v řadě a bývalému kouči Svitav Lubomíru Růžičkovi tak první návrat na ještě nedávno domovský kurt notně zhořkl.

V cestě mu stál především reprezentant Šimon Puršl, který si monstr double doublem za 25 bodů a 15 doskoků se 7 získanými fauly utvořil ligový osobák v užitečnosti s hodnoutou 38! Po 4 kolech je sedmým střelcem i sedmým nejužitečnějším mužem NBL a rostem každým dalším utkáním. Po 17 bodech přidali Matěj Svoboda se Slezákem a 16 Crandall.

Brňané sice přijeli vyzbrojení novým 201 vysokým senegalským křídlem Papem Diattou (25 let), který v premiéře stihl 12 bodů za 20 minut, ale ani on nezabránil tomu, aby domácí zkoncentrovali svou hru výrazně pod koš, kde týmu zpod Špilberku chybí výrazné zbraně.

Svitavy nicméně k úvodnímu trháku na 13-2 dospěli po třech trojkách v řadě. Pak se přidal do mixu i Puršl, jeho tým jen za první čtvrtku trefil 4 trojky a skóroval i po útočných doskocích. Za stavu 23-8 ale přesto povstali i hosté a snížili na 25-20, aby se poté i díky nové posile drželi až do 33. minuty na zhruba deseti bodech manka. Jenže od stavu 71-65 domácí využili skoro každý další útok a po necelých čtyřech minutách rázem vedli 86-67 a tím bylo definitivně hotovo.

Klíčovou veličinou zápasu byly fauly – domácí centr Dodd měl čtyři už během tří minut první půle, na straně hostů byli v poločase na třech chybách Smithson, Farský i Jokl. Mnohem víc šestek házeli v utkání domácí, jenže z 36 jich hned 13 zahodili (Puršl měl bilanci 13/7). Brno házelo 15 a proměnilo 7. Domácím patřily doskoky (44-31) i body z brejků (13-3), hosty vedle Diatty střelecky táhli i Stegbauer (16), Heřman (14+9 doskoků) a Nehyba (11).

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Brno): „Skore hovoří jednoznačně, i když jsme tady udělali zajímavý a dobrý zápas. Vstup do utkání nám nevyšel i přesto, že jsme měli dobré pozice. Neproměňovali jsme a naopak na druhé straně jsme otevřeli prostor pro Páju Slezáka a Matěje Svobodu, kteří proměňovali. Potom jsme se dotáhli a ukázali lepší tvář, ale samozřejmě nás trošku trápí podkošová sestava. Odchodem Ríši Körnera jsme doplnili na pozici vyššího křídla Papeho Diatteho pro kterého to byl křest ohněm, je u nás na zkoušku, ale v pondělí se k nám připojí ještě jeden podkošový hráč, který vyztuží naši sestavu, a tím pádem budeme mnohem konsolidovanější, tak abychom mohli zastavovat hráče typu Šimona Puršla a podobně. Je škoda, že to skončilo tímto rozdílem, protože to bylo nějakých šest minut do konce o 6 bodů, takže jsme si zasloužili prohrát menším rozdílem. I když je to jedno, protože je to jen o výhrách. My jsme v procesu a tento týden jsme pracovali dobře. Já už se těším na zápas s Kolínem.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Výsledek neodpovídá průběhu utkání. Brno se prezentovalo velmi dobrým výkonem a my jsme se až do konce museli strachovat o vítězství. Rozhodnul doskok, který jsme vyhráli o 13 míčů, přičemž už v prvním poločase jsme měli deset doskoků v útoku. Brno nám v první půli zastavilo rychlý protiútok, který se dá označit za naši DNA, a my jsme z něj dali jen 5 bodů. Ve druhé půlce jsem naopak měli myslím, dvě pasáže, kdy jsme sprintovali do protiútoků, ale vždy vše vycházelo z dobré obrany. I Brno tam mělo pasáž, kdy mělo sedm úspěšných útoků z deseti pokusů, a to se hraje protiútok těžko. Jsme moc rádi za vítězství a Brnu přeji hodně štěstí do dalších kol.“

Bryan Smithson (rozehrávač mmcité1 Brno): „Zaprvé je super být zpět ve Svitavách. My jsme nezačali dobře zápas, i když jsme měli dobré úseky. Poté náš tým ukázal charakter a dokázali jsme se vrátit zpět do hry. Ve třetí čtvrtině měly Svitavy bodovou šňůru a nedokázali jsme se už dotáhnout. Dvě věci vyčnívají - prohráli jsme doskok a Svitavy střílely s téměř 50procentní úspěšností, a proti tomu se špatně hraje. A nechali jsme jim příliš jednoduchých košů, když jsme si nevážili míče. Máme před sebou spoustu práce, máme talentovaný mladý tým a trenér nám pomůže připravit se do dalších zápasů.“

Eugene Crandall (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme měli velmi dobrý start. Zápas pro nás byl důležitý a po úvodních dvou prohrách se začínáme dostávat do agresivního tempa, které chceme hrát, což se nám předtím nedařilo, a to byl klíč k dnešnímu utkání. A bude to i klíč k tomu, abychom se posunuli dopředu. Pokud jsme schopni udržet své tempo, můžeme udělat bodovou šňůru za krátkou dobu. Chceme hrát hodně rychle dopředu a věnujeme se tomu na tréninku, ale i tomu, abychom si pohlídali obranný doskok a zakončovali co nejrychleji na útočné polovině, což je velmi důležité. Pokud nás týmy donutí ke zpomalení a donutí nás hrát 5 na 5, tak i na to jsme připraveni. A snažíme se každý den pracovat na tom, abychom den ode dne byli lepší a lepší.“

Sehnalův rekord při výhře No.3

Bývá až podezřelé, když v posledních sezonách skončí rozehrávač USK Ondřej Sehnal utkání na 4 bodech. Tentokrát to ale přebohatě nahradil svým novým kariérním osobákem v asistencích (zároveň rekord ligy v této sezoně a jeden z nejlepších individuálních výkonů za posledních 20 let v NBL). Počtem 16 finálních přihrávek (za 22 minut při jediné ztrátě) překonal o čtyři své dosavadní maximum a nemálo se tak podílel na třetí výhře sezony, která přišla doma proti Hradci Králové (82-74). A nerodila se úplně lehce, neboť dosud bezvítězní hosté nechtěli na Folimance prodat kůži lacino.

Jenže už během tři minut na přelomu první a druhé čtvrtiny se domácí guard Appleby podílel 5 body, 2 asistencemi a jedním ziskem na všech sovích koších při úniku z 21-17 na 33-17. Když pak domácí snajpři přidali tři trojky, před půlí vedl USK bezpečně 50-34, veden 13 body Mareše a také dokonalou palbou z pole 24/18 včetně 7 trojek!

Sokoli však od třetí čtvrtiny začali víc kousat, o což se nejvíc starali Lošonský se Stamenkovičem. Když však srazili manko pod deset, našli domácí nového tahouna Štěrbu a Hradec dál marně bušil na zdi domácí pevnosti. Až v závěru využil marnosti domácího útoku a ze 75-59 přirazil půl minuty do konce – opět díky Lošonskému se Stamenkovičem - až na 79-74. Víc už ale nešlo stihnout.

Sovám lídrovali Mareš (18, trojky 6/4), Appleby (16+7 asistencí), Štěrba a Proleta (po 11), hostům Lošonský (27+9 doskoků, z pole 15/13), Stamenkovič (15+6 asistencí) a Tresač (12). USK byl lepší z trojek (9-5), šestek (17-9) a vůbec nejvíc v bodech laviček (29-7).

Lubomír Peterka (trenér Kingspan Hradec Králové): „Jsem rozpolcený, byl to zápas dvou poločasů. My jsme první poločas hráli ve stejném duchu jako poslední tři zápasy. Nedůrazná obrana, vysoké skore na soupeřově straně. Tohle se nám podařilo změnit po poločase, začali jsme agresivněji a dostali USK pod tlak. Pomaličku jsme se přibližovali a nebýt zbrklých zakončení, mohlo to být ještě zajímavější. Za ten prospaný první poločas jsme si nezasloužili vyhrát. To, co jsme hráli ve druhém, je to, jak jsme se chtěli prezentovat a za to si hráči zaslouží kredit.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Jediné pozitivum na tomto utkání je to, že jsme získali výhru a nikdo se nezranil. Tohle utkání je varování a buďme k sobě upřímní – byl to náš nejhorší výkon od začátku sezony včetně přípravy. Budeme se společně na zápas dívat a analyzovat ty chyby, které jsme udělali. Naneštěstí to není dost, když vedete o 16 bodů. Nesmíme proto přestat hrát. Teď nás čekají tři utkání v řadě na půdě soupeřů: v Nymburce, Ústí a Opavě. Musíme jednoznačně zvýšit naše obranné úsilí, pokud chceme aspoň jednou zvítězit.“

Zkáza Beksy po 26 ztrátách

Počeštěná pardubická eskadra zatím stále neví, z jakého je těsta. Slabší soupeře zvládá, ale stačit špičce – na to si ještě nějaký čas nejspíš počká. Jakmile se soupeř zaměří na reprezentační rozehrávačské duo Vyroal – Půlpán, a tomu se navíc ještě nedaří ani střelecky, má tým velký problém. Doma s Olomouckem z toho vypadlo jen 63 bodů v útoku a 20bodová porážka (63-83).

Vyoral s Půlpánem spolu nastřádali jen 9 bodů při palbě 17/3, a k tomu nabrali 12 ztrát z týmových 26. Po 23 chybách v Nymburce na úvod ligy tak Beksa ještě navýšila své negativní maximum a její aktuální průměr činí 18,5.

Půltucet ztrát nabrala už v prvních třech a půl minutách, kde udržela přijatelné skore jen díky 4 ztrátám hostů. V závěru první čtvrtiny ale Hanákům zabrali Josipovič s Douglasem, jejich celek snadno odskočil na 16-23, a i když se domácí ve druhé části dostali na 24-28, pak následoval další příval jejich ztrát (za poločas 13) a minutých trojek, což nemohl vynahradit ani velký počet útočných doskoků. Po 18 minutách tak hosté vedli 25-42, a jakmile Beksa zahájila i druhou půli čtyřmi ztrátami, za dvacetibodového rozdílu dál nebylo co řešit.

Olomoucko vedli Palyza (19), Morgan (14), Josipovič (12) a Kouřil (10+7 asistencí). Jejich tým dvakrát méně ztrácel, lépe trojkoval (6-9) a víc bodoval zpod koše (28-40) a z brejků (7-18). Základní pětka vítězů kralovala 25-59. Za z pole 37procentní domácí se dvojciferně zapsali jen Potoček (13) se Škrancem (10).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Když se po zápase díváte na čísla, tak někdy nelžou, a dnes to jednoznačně platilo. Olomoucko hrálo výborně, koncentrovaně a chytře v obraně, našich 26 ztrát přeměnilo na svých 34 lehkých bodů - to vám řekne příběh dnešního zápasu. My jsme se celé utkání snažili najít svůj rytmus, ale vždycky, když jsme se nadechovali, hosté udělali znovu něco pozitivního. Ukázali svou kvalitu jako tým. Když takhle vysoko prohrajete, vrátí vás to zpátky na zem. Tenhle zápas je za námi, už ho nemůžeme změnit. Musíme se od pondělí vrátit k tvrdému tréninku a připravit se na příští zápasy. Chtěl bych ještě velice poděkovat fanouškům za jejich podporu.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Olomoucko nás od začátku nepustilo do naší hry a kvůli tomu jsme začali vymýšlet. Udělali jsme neuvěřitelný počet ztrát, s kterými se nedá vyhrát. Mohli jsme dělat cokoliv, mohli jsme je přeskákat, ale pokud ztratíme tolik míčů a oni z toho dají tolik jednoduchých košů, nejde vyhrát s žádným soupeřem.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Musím říct, že jsme nečekali, že utkání bude mít takový průběh, že povedeme o 20 a pět minut před koncem skoro o 30 bodů. Hráli jsme výborně v obraně, přinutili jsme hráče Pardubic k 26 ztrátám - to je hodně, s tím se těžko hraje, takže výsledek ani nemohl být jiný. Radek Kouřil udělal obrovskou práci v obraně na Tomášovi Vyoralovi - říkali jsme si, že on a Švrdlík nám nesmějí dát kolem 40 bodů, což se podařilo. Týmová obrana byla skvělá.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Olomoucko): „Hned na začátku jsme ukázali, že budeme hrát hodně koncentrovaně v obraně a o tom to všechno bylo - jak dokážeme pokrýt jejich hlavní zbraně. Pardubice mají dva reprezentační rozehrávače, od kterých se očekává, že budou hodně dobře dirigovat a organizovat hru a my jsme dneska soupeře přinutili k 26 ztrátám, což je hodně neobvyklé. Od toho se všechno odráželo. My jsme taky měli v útoku občas problém trefit volné střely, ale udrželi jsme Pardubice na 63 bodech, což nevím, komu se ještě podaří. To byl klíč k úspěchu.“

NH má první, Kolín dál čeká

Čtyři domácí zápasy na úvod ligy a čtyři porážky, to už je pro kolínské Medvědy hodně nepříjemná výchozí situace. Naopak v létě opět výrazně obměněný tým Nové huti si po loupeži v pěkné rovině (82-89) může ulevit – konečně dokázal zvítězit.

Defenzivně nadále nevýkonným Medvědům začala Nová huť, čerstvě posílená o nového amerického power forwarda Holseyho, unikat už na konci první čtvrtiny a po doháněcí erupci srbského dua domácích Vukosavljevič – Igrutinovič pak ještě jednou ve druhé půlce druhé čtvrtiny za vedení Newkirka s Koloničným.

NH se potom na úrovni získaného náskoku deseti bodů držela až do konce třetí čtvrtky, než se domácí ve 4. části z -14 bodů dostali za produkce Vukosavljeviče, Číže a Richardsona až na 75-77. To zbývaly do konce tři minuty. Jenže pak za hosty uspěl ze šestek Nábělek a jeho tým následně na rozdíl od domácích přetavil v body útočný doskok a za vedení o 6 už Medvědy udržel pod sebou.

Vítěze sytili Petr Bohačík (17+12 doskoků), Radek Pumprla, Palenik (po 13), Holsey (12 za 19 minut) a Šmíd 11+8 doskoků. NH (bez power forwarda Carrolla) byla díky hrozivé trestné nepřesnosti domácích lepší ze šestek (27/13 – 20/16) a také v bodech laviček (20-41). Domácí dominovali na útočném doskoku 15-4, ale nic z toho nevytěžili (body z druhých šancí 9-8). Jejch šiky vedli Igrutinovič (20+10 doskoků, 6 asistencí, 7F+), Vukosavljevič (18), Richardson (17), Číž (13) a Granič (10).

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Jsme velice rádi, že se nám tu povedlo vyhrát. Toto byl pro nás důležitý a těžký zápas. Věděli jsme, kde je síla Kolína, a snažili jsme se ji eliminovat, ne vždy se nám to však podařilo. Nedařil se nám doskok, což nás mohlo v závěru hodně mrzet. Když se Kolín dokázal vrátit do hry, bylo to právě doskokem a přesnými otevřenými střelami, což jsme řekli, že nechceme. Pro nás velmi cenné vítězství, družstvo to potřebovalo, my hodně trénujeme a někdy hráči musí pocítit pocit vítězství. Musím poděkovat celému týmu, který dnes podal kolektivní výkon.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Chtěl bych se omluvit všem kolínským divákům, kteří dorazili do haly, za první polovinu utkání, kde byl náš výkon ostudný. Naši hráči zde neplnili pokyny, nebránili a nechali Ostravu se rozehrát. Hráči Ostravy odvedli na palubovce maximum a zasloužili si to vítězství, byli 33 minut ve vedení. My jsme ve druhém poločase zvýšili aktivitu, jelikož hráči si uvědomili, že toto utkání můžeme i prohrát, bohužel už to nestačilo. Doufám, že je to pro ně poučení do dalších zápasů.“

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): „My jsme moc rádi za výhru. Potkaly se dva týmy, které ještě nevyhrály. Pro nás to bylo o to těžší, že jsme hráli venku. Já doufám, že nás tato výhra nakopne k další práci a budeme pokračovat v podobných výkonech.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Pro nás to bylo utkání, které jsme chtěli vyhrát. To se nám nepovedlo zejména kvůli propadu v obraně, kdy Ostrava dala hodně bodů. My jako tým myslíme především na útok, kde si ovšem každý dělá co chce, což je těžké.“

Šiřinova one-man-show!

Po takovém zápase bude SLUNETA ještě dlouho přemýšlet, jak se to mohlo stát. Jak se mohlo přihodit, že když ještě 7:30 do konce ztrácela jen 67-59, padla na palubovce stále nepokořené Opavy o propastných 24 bodů (94-70).

Nejvíc se o to v dresu domácích zasloužil nebranitelný playmaker Jakub Šiřina, který už do půle shromáždil 19 bodů s 8 získanými fauly, když ve spoustě útoků pronikal obranou jeden na jednoho jako nůž máslem až k exekuci trestných hodů. Zápas končil na 25 bodech, 8 asistencích, 8 doskocích a 9 získaných faulech, přičemž ratingem 41 vyrovnal rekord sezony Pavla Houšky a s užitečností 31 na utkání už o mnoho nezaostává za lídrem NBL Douglasem. Svým představením také víc než nahradil absenci dvou členů užší rotace Klečky a Zbránka.

Druhým dvouciferným střecem týmu byl se 14 body Gniadek. Ústí (bez křídla Davise) mělo takové borce tři - Pecku (16), Houšku (14) a Šotnara (10+8 asistencí). Opava si víc pomohla z trestné linie (dané šestky 23-15), zpod koše (40-24), na doskoku (44-27, útočné 13-2, body z nich 17-2), produkcí lavičky (34-17) i menším počtem ztrát (9-15).

SLUNETA si drtivou většinu první půle budovala solidní pozici do půle druhé. Už od druhé čtvtiny s pouhými 10 body jí ale začalo slábnout útočné zřídlo a 34 bodů ve druhé půli proti 51 soupeře jí srazilo vaz definitivně. Nejdřív jí unikl závěr poločasu, o což se postaral především Šiřina, a když se pak zuby nehty až do 33. minuty držela na hraně deseti bodů, Šiřina ji v závěru dorazil svými asistencemi i body.

Pandám tak skončila série pěti soutěžních výher na úvod sezony.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme se drželi pouze v první čtvrtině. Potom Opava zpřísnila obranu a my jsme nebyli schopni reagovat. Naši hráči se zbavovali odpovědnosti, nenajížděli pod koš a tak usnadnili domácím výhru. Zaznamenali jsme pouze dva útočné doskoky a s tím se vyhrát utkání nedá. Rozdíl ve skore neodpovídá průběhu utkání, ale to je basket.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Za toto vítězství jsem velmi rád. Ústí mělo v lize tři výhry v řadě a my jsme měli patřičný respekt. První čtvrtina byla z naší strany špatná, ale naštěstí jsme dobrou obranou a větší rotací hráčů utkání dotáhli k vítězství. Na našich hráčích, kteří pro zranění v týdnu netrénovali, byla tato absence znát. Když se utkání lámalo, byla znát forma Jakuba Šiřiny. Souhlasím, že tak vysoký rozdíl ve skore neodpovídá poměru sil obou týmů.“

Vojtěch Bratčenkov (křídlo BK Opava): „Začali jsme hodně špatně, ale postupem času jsme soupeře přehrávali a nakonec zvítězili jasným rozdílem.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Začátek nebyl špatný, ale postupem času jsme kupili hloupé ztráty a výsledek byl, jaký byl.“

Jistý nymburský lup

Válečníci dali vše, co měli, ale lepší výsledek než domácí porážka 69-86 s mistrem z toho nebyla. Repríza posledního finále neměla výraznější zápletku, když Nymburk zejména trefami Bookera s Hrubanem už v prvních minutách unikl na 15-26. Feštr s Kroutilem pak domácím krátce vrátili naději snížením na 28-30, jenže hosté se novým defenzivním tlakem vzápětí protlačili k téměř čtyřminutové šňůře 0-13.

I za už zdánlivě jasného stavu Děčín postavil ještě jedno hnutí odporu a ve třetí čtvrtině se z 32-50 prostřílel a prodoskakoval na 51-60 ve 30. minutě. Víc už nesvedl. V utkání měl dva dvojciferné střelce v Pomikálkovi (14+11 doskoků) a Autreym (11). Za mistra (bez nového křídla Almeidy) byli vidět Hruban (18), Jaromír Bohačík, Dalton (po 11), Booker a Rogič (po 10). Hosté si víc pomohli z trojek (26/4 – 22/8) a také danými šestkami (11-18).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme bojovali celý zápas, netrefili jsme vůbec nic, ale aspoň jsme nepřecházeli pozice. Měli jsme dobré pasáže, tam byl vidět pokrok oproti posledním zápasům. Teď se rozjela sezona naplno, v úterý máme zápas proti Osijeku, za což jsme rádi, a soustředíme se na něj.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jako vždy to tady bylo těžké utkání. Domácí bojovali, my jsme bojovali. Oni hráli tvrdě, my jsme hráli tvrdě. Dohráli jsme bez zranění, což je pro nás důležité. Soustředíme se na Ligu mistrů. Vyhráli jsme, splnili jsme úkol a koukáme dál.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „My jsme dali do zápasu spoustu energie, ale nehráli jsme moc chytře. Skore nakonec bylo poměrně vyrovnané, Děčín si zaslouží kredit, protože nás přinutil hrát naplno celý zápas. Myslím, že to byl zápas, který se musel divákům líbit. Hrál se rychlý basket a byla spousta pěkných akcí, takže myslím, že spokojenost na všech stranách.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Na všech stranách spokojenost není. Z naší strany je to pořád prohra. K zápasu jsme ale přistoupili, jak jsme chtěli. To, že jsme nedávali, to k nám patří - proti takové obraně žádná střela není jednoduchá. Myslím, že jsme odvedli slušnou práci, ne výbornou, protože ta by byla na vítězství. Ale slušná byla.“