Kulomet Farský a hrozící Medvěd

ECHO PÁTKU V NBL Ve všech třech dnešních duelech restartu Kooperativa NBL se pokaždé rozhodovalo až v posledních čtvrtinách a vždy ve prospěch domácích. V dohrávkách druhého kola se tak radoval na rozehře notně oslabený Nymburk z vítězství nad Kolínem a Brno ze zlomení pod košem ztenčeného Olomoucka, v dohře šestého kola se pak Beksa rozohnila k 53 bodům ve druhé půli proti Děčínu.

Čížovi Medvědi hrozili do konce

Favorit v dohře 2. kola prakticky celý zápas setřásal únavu z dva dny starého výjezdu do Turecka a také se nesnadno vypořádával s chybějící energií tří zraněných guardů Hardinga, Obasohana a Šafarčíka. V posledních minutách se ale zkoncentroval natolik, aby doma proti Kolínu (bez Wallace) dobyl očekávanou 93. ligovou výhru v řadě (93-83).

Vítězný tým v polabském střetu vedli Prewitt, Kovář (po 15), Hruban (13+8 doskoků a 6f+) a Tůma (13+6 asistencí). Za hosty vzdáleně obhlížel triple double rozehrávač Číž (19+8 doskoků a 6 asistencí), následován Novotným (18), Skinnerem (13+8 doskoků) a Machačem (13). Domácí soupeře zničili útočným doskokem (21-10), díky němuž získali o 14 střel víc, nicméně body z druhých šancí (18-10) pro ně neskončily zcela přesvědčivě. Nymburk byl o dvě trefy lepší i z trojek (31/11 – 35/9).

Medvědi utkání zahájili odvážně a díky výborné střelbě, sedmi trestným hodům už v první čtvrtině, zakončením zpod koše i formě Číže utrhli průběžné vedení až o deset bodů. Nymburk se ale brzy začal kutat trojkami zpět a i díky trvalé převaze na útočném doskoku už v úvodu druhé čtvrtky otočil. Hosté se však opět roztrojkovali a půli vyhráli 42-44, přičemž se celý zápas dokázali favoritovi vyrovnat v produkci z brejků (po dvaceti bodech).

Díky zejména výborné dvojkové střelbě (61 procent) a bodům Machače, Skinnera, Novotného a Číže se Medvědi drželi natěsno až do stavu 80-76 3:20 do konce, ale pak šampion i pomocí útočných doskoků definitivně rozhodl třemi tříbodovými akcemi v řadě.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je třeba ocenit Kolín, který zahrál velmi dobře. Proměňoval střely, bojoval a rychle získal sebevědomí. My hledali sami sebe, protože jsme museli nasadit sestavu, kterou jsme ještě nepoužili. Museli jsme improvizovat, navíc přemýšlet o tom, jak rozložit síly. Šanci dostali mladí hráči, třeba František Rylich dělá velké pokroky a nebyl jsem nervozní z toho, že má hrát. Odvedl dobrou práci. Snažili jsme se Omara Prewitta a Vojtu Hrubana šetřit, co to jen šlo. Ale když bylo potřeba, oba dali důležité body.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Za výsledek i předvedenou hru mým klukům gratuluju a také musím pogratulovat soupeři k výhře. Bohužel se v závěru projevila jeho ohromná síla. Kdybych měl vypíchnout nějaký jeden základní prvek hry, pak je to útočný doskok. Nymburk nás jednoznačně přeskákal a to bylo pro vývoj zápasu nejdůležitější. Dvacet jedna útočných doskoků domácích proti našim deseti je při desetibodovém rozdílu znát. Ostudu jsme neudělali, bojovali jsme až do konce. Přinutili jsme Nymburk, aby celou dobu hrál. Věřím, že už nás nezastaví covid, protože ve čtyřech měsících sezony jsme hráli teprve třetí soutěžní zápas a to je hrozné. Potřebujeme herní praxi, aby to vypadalo ještě lépe. Kluci mají hlavu nastavenou velice dobře. Ale my vlastně začínáme letos třetí sezonu. Začali jsme v září, pak jsme „začínali“ v říjnu a v polovině listopadu máme třetí začátek a to není vůbec jednoduché. Věřím, že už bude jenom lépe.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Výsledek o deset v Nymburce vypadá dobře. Pro nás to byl po opravdu dlouhé době první zápas. Jinak si ale myslím, že to je škoda, protože jsme dneska mohli možná Nymburk nachytat, ačkoli tomu nikdo moc nevěřil. Domácí měli také díry v sestavě, hráli bez dvou zahraničních rozehrávačů, před pár dny hráli v Turecku a byli zatavenější. Mohli jsme toho využít trochu líp. To období bez basketbalu bylo strašné. Podle mě jsme měli ze všech týmů nejdelší „volno“. Vždyť máme odehrané s dnešním utkání pouze tři zápasy. Všichni jsme moc rádi, že už můžeme zase hrát. Dva týdny jsme byli zavření doma a pak jsme měsíc běhali v zimě po lese.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Začátek byl z naší strany úplně příšerný. Nevím, co se stalo. Vypadalo to, jako že se nám nechce hrát nebo že jsme hodně unavení. Postupně jsme se dostávali do tempa. Víc jsme běhali do protiútoků, dali nějaké koše a trochu soupeře přehrávali. Nakonec jsme sice stejně poločas prohráli, ale bylo vidět, že se hra trochu zlepšila. Do druhého poločasu jsme nastoupili zase o trochu lépe, vytvořili jsme si nějaký drobný náskok. Nedokážu říct proč, ale nedokázali jsme ho navýšit do vyšší hladiny. Za výhru jsme rádi, ale v obraně to nebylo dobré. Pro nás mladé to dnes byla příležitost ukázat se. Ti, kteří hráli více minut v Turecku, byli unavení. Naštěstí jsme je dokázali alespoň trochu nahradit a dopadlo to dobře.“

Oslabení proti kulometu Farského

Hanáci během soutěžní odstávky kdesi přišli o své podkošové duo Bezbradica – Šantelj, bez nějž ve druhé půli (38-26) dohrávky 2. kola už nedokázali vzdorovat mladické energii domácích Brňanů. Ti výrazným utažením šroubů v obraně navázali na své zápasy z úvodu sezony a zvítězili 87-74, vedeni i přes potíže s fauly reprezentantem Farským, jenž svých 22 bodů s trojkami 10/5 vysázel za 23 minut.

Vítězové do utkání vtrhli jako velká voda a při spoustě pohybu v útoku body centra Puršla i trojkami vystoupali za pět minut k vedení 20-10, když se snadno prosazovali k zakončením zpod koše, kde v utkání dokázali bleskově kombinovat i na malém prostoru. Pak zvedli prapor hostů Palyza, Kouřil i nečekaní muži z druhé vlny Štěpán se Sychrou a tou dobou ještě prostupná domácí obrana dostala už do půle 22 bodů zpod koše.

Po vyrovnané půli (49-48) se Hanáci s Brnem přetlačovali až do konce 33. minuty, od stavu 65-65 ale za zbylý čas ztratili zejména rozehrávači 8 míčů a tým při zjevně vyprchaných zásobách pohonných hmot tento úsek prohrál 22-9.

Za Farským se v dresu domácích jako dvojciferní střelci prosadili i Půlpán (13+8 doskoků a 4 zisky), Puršl (12+9 doskoků) a Nehyba (11). Za pošesté v řadě poražené Olomoucko byli podobně výkonní Váňa (17), Štěpán (15+7 doskoků), Palyza (15) a Sychra (11). Brno dominovalo z oblouku (37/11 – 13/4), mělo 14 zisků i o 14 střel víc a také méně ztrácelo (13-20).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Brnu vyhrálo zaslouženě, vedlo 35 minut. Smekám před svými hráči, dokázali se držet 33 minut v zápase a být vyrovnaným soupeřem, protože opravdu všichni hráči prošli koronavirovou nákazou, trénovali jsme jen šest až sedm dní a síly nám nakonec v posledních šesti minutách došly. Toho Brno využilo. Měli jsme celkem 20 ztrát, z toho 13 ve druhém poločase, a právě ty pramenily z nedostatku sil, a taky z dobré obrany Brna, jehož hráči tlačili na naše rozehrávače a z toho pak pramenily jejich lehké koše.“

Dominik Štěpán (pivot BK Olomoucko): „Hráli jsme po dlouhé pauze, chuť jsme měli, ale fyzicky jsme odpadli v koncovce, kdy jsme byli nesoustředění. Tam jsme zápas ztratili. Trápily nás hlavně ztráty při přechodu na útočnou polovinu a to nás stálo utkání.“

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Jsem rád za vítězství, protože pauza byla dlouhá, i když stejná pro oba týmy. Olomoucku mohlo uškodit, že si nákazou prošlo právě během pauzy a bylo otázkou, jak obě družstva vydrží fyzicky. Na obou stranách byla vidět nerozehranost, bylo tam spousta nepřesností na obou koncích hřiště. Nechci být přehnaně kritický, ale tohle nebyl z naší strany výkon, kterým bychom se chtěli prezentovat, což bylo zapříčiněno i velice chytrou hrou Olomoucka, kde trenér Benáček naordinoval zesílené krytí vymezeného území, kde jim chyběl Bezbradica. My jsme se nemohli dlouho trefit z dálky, pak nás zvedly trojky Radka Farského.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Jsme rádi, že jsme se mohli vrátit na palubovku. Vstup jsme měli dobrý, pak jsme udělali několik ztrát, hosté párkrát útočně doskočili a utkání se vyrovnalo. Vyšel nám úvod druhého poločasu, zrychlili jsme hru, zvýšili tempo, což přineslo jak lehké koše, tak i střelbu za tři body, třeba právě od Radka Farského, čímž jsme se zvedli. Ještě bych vyzdvihl Honzu Kozinu, který přinesl na hřiště spoustu energie, pozvedl tím celý tým. Když takhle budeme pokračovat, věřím, že jsme na dobré cestě.“

Smršť druhé půle na Dašické

53 body ve druhé půli Beksa doma zaskočila Děčín, jemuž do poločasu dohrávky 6. kola zvládla nastřílet pouhých 34 bodů. Po výsledku 87-75 srovnala svou bilanci v tabulce na 4-4, soupeř se propadl na 1-3.

Do půle Východočeši (bez power forwarda Merešše) zle tápali, a to na obou koncích hřiště. V obraně ze 40 bodů inkasovali 28 zpod koše a dalších 9 z trestné linie, takže Děčín tažen 26 body Ježka (dal prvních 12 bodů týmu a za 8,5 minuty sám prohrával s Beksou 18-12) s Pomikálkem ani nepotřeboval trojky, jež naopak aspoň trochu držely domácí.

Ty pak nakopla úvodní šňůra ze třetí čtvrtiny (12-0) se sedmi body Švrdlíka, a byť ještě sedm minut do konce bylo skore pro Válečníky hratelné (63-59), blíž už je rozjetí domácí nepustili.

Vedli je Vyoral (18+10 asistencí a 8f+), Dunans (17+8 doskoků), Švrdlík (16+8 doskoků), Slanina (12+8 doskoků) a Michal Svoboda (10). Za hosty odpovídali Ježek (20), Šiška (18+10 asistencí) a Pomikálek (18+7 doskoků). Domácí byli lepší z trojek (30/8 – 23/6), šestek (25/17 – 15/11) i z brejků (23-16).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Jsem moc rád, že jsme vyhráli, i proto, že je to naše první domácí vítězství v letošním ročníku NBL. Na obou týmech byla znát herní pauza, ani jeden tým nehrál tak dobře jako obvykle, ale troufám si říct, že jsme přece jen byli o něco lepší a vítězství si zasloužili. Kdybych měl specifikovat, proč jsme vyhráli, tak bych zmínil velký rozdíl mezi první a druhou polovinou. V první jsme nehráli tak agresivně, jak bychom měli, ve druhém poločase už jsme hráli mnohem vyváženěji. Měli jsme v útoku dobrý balanc mezi hrou z vnitřního a vnějšího prostoru, zvýšili jsme agresivitu, ale velice důležitým faktorem bylo i to, jak jsme vstoupili do třetí čtvrtiny, kdy jsme výborně bránili.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Můžeme být rádi, že jsme zápas zvládli a vyhráli. V prvním poločase jsme dobře nebránili: po 8 minutách, kdy jsme Děčín dokázali udržet na 12 bodech, jsme ho pak nechali rozjet. O přestávce jsme si něco řekli, naše hra se zlepšila, přestali jsme ztrácet a lépe jsme si míč pouštěli z ruky. Střelba sice nebyla optimální, ale to je pochopitelné po měsíci bez zápasu. S Děčínem je to vždycky hodně fyzické, ale v druhém poločase jsme jasně ukázali, že hrajeme na domácím hřišti a tahali jsme za delší konec. Díky tomu jsme vyhráli.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Začali jsme velmi dobře, vedli jsme o 6 bodů, ale nevyšel nám začátek druhého poločasu. Dostali jsme tuším 10 bodů v řadě, než se nám povedlo šňůru domácích přerušit. Ve druhém poločase jsme bohužel zaostávali pod košem. Fyzičnost domácích hráčů byla tak velká, že nás dokázali přetlačit, a to nás stálo zápas.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „První půlka byla super. Hráli jsme jednoduše - dobrý obranný doskok, rychlé protiútoky, z toho se generoval nějaký náš náskok. To, co nás zdobilo v první půlce, jsme ale nedokázali zopakovat v té druhé. Věděli jsme, že Pardubice přijdou silnější a tvrdší, než byly v první půlce. My jsme se netrefili zpod koše, začali jsme to ostřelovat z venku a až na výjimky jsme míjeli. Trošku nám chyběl pohyb a nakonec to sklouzlo k dvanáctibodovému rozdílu.“