Landa umí i jako trenér!

ECHO SOBOTY V NBL Bývalý dlouholetý aktivní Válečník Robert Landa nezklamal ani v roli kouče, když jako záskok Tomáše Grepla oslavil vítěznou premiéru v Kooperativa NBL. Jím vedený Děčín v 9. kole skupiny A2 složil doma Olomoucko 85-66 a víceméně tak zaplašil i poslední jiskry hanáckých nadějí na dobytí bran předkola.

Ve stejném dějství A1 se Nymburk představil v Brně, kde i bez svého hlavního hnacího motoru Retina Obasohana uspěl v návratovém utkání z karantény 82-101.

Vítězná premiéra Roberta Landy

Bývalý Válečník Lukáš Feštr dělal, co mohl, ale ani jeho střelecký výkon sezony (22), jímž překonal své sezonní maximum (20) z prvního kola rovněž proti Děčínu, nestačil Olomoucku na severu Čech na lepší výsledek než 85-66. Zaskakující kouč Válečníků Robert Landa, který teprve nedávno definitivně ukončil hráčskou kariéru, tak mohl oslavit v trenérské premiéře v NBL i první úspěch, za nějž jistě dostane pochvalu od covidem skoleného hlavního trenéra Tomáše Grepla.

Jeho svěřenci v prvním utkání po třítýdenní korona pauze vypálili z bloků jako závodní koně, a ač jim chyběli Ježek, Ščekič i nový křídelník Bradley, ze stavu 9-9 se šňůrou 13-1 utrhli na 22-10 a po další trojce z ruky Žikly vládli po úvodní desetiminutovce 25-12 díky trojkám 6/4 a 10 bodům zpod koše.

Jenže pak zavelel ke zteči znalec děčínské haly Feštr a jeho tým šesti trojkami i útočnými doskoky vyhrál druhou čtvrtinu 23-28 a v půli držel díky 26 bodům Feštra s Pekárkem hratelné skore 48-40.

Ve třetí čtvrtině se Hanákům přidali i další bodonoši a hosté tlačili rozdíl pod 10 bodů, jenže domácí byli dál produktivní z trojek i útočných doskoků a i s přispěním nováčka Boyka už v úvodu čtvrté části udělali nad zápasem kříž.

Vítěze vedli Žikla (19+12 doskoků), Šiška (14+10 asistencí), Boyko (11) a Mach (10). U z pole 37procentních hostů se kromě Feštra do dvojciferných bodů dostal jen Pekárek (17). Děčín kraloval zpod koše (38-14), z trojek (28/11 - 26/8) i na doskoku (49-34, útočné 19-13, body z nich 23-9).

Michal Pešta (trenér BK Olomoucko): ”Dnes jsme totálně pohořeli na obranném doskoku, když soupeř měl devatenáct útočných doskoků a z toho pramenilo dvacet tři druhých šancí. V tomto jsme velice chybovali. Navíc v prvním poločase jsme nedokázali ubránit jednoduché situace jeden na jednoho. V závěru nám pak chyběla rotace a soupeř měl otevřené střely.”

Robert Landa (zastupující trenér BK ARMEX Děčín): „Jsem nadšený, strašně rád vyhrávám. Kluci to mně a Kubovi Houškovi dnes ohromně usnadnili, protože byli nastaveni tak, jak to bylo zapotřebí a přes zdravotní a kondiční problémy to správně uchopili. Za mě dnes výborné výkony Pomikálka a Kroutila, kteří sice nebyli bodovými tahouny, ale byli spolu s Ondrou Šiškou, který si po návratu z postele po lehkém průběhu covidu připsal double-double, lídry svého týmu. Zkušení hráči to dnes vzali na sebe a usnadnili to těm mladším. Jsem rád, že jsem mohl dát šanci všem hráčům a kromě Vlasáka se všichni bodově prosadili. Doufám, že to pro ně bude motivace do další práce.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK Olomoucko): ”Jsem hrozně zklamaný, protože inkasovat osmdesát pět bodů je strašně moc. Můžeme si sice říkat, že Děčín dával v prvním poločase všechno, ale to by byla jen výmluva. Byli jsme všude později a od začátku zápasu bylo vidět, že Děčín chce vyhrát víc, než my. To mě opravdu štve.”

David Žikla (pivot BK ARMEX Děčín): ”Důležité vítězství po návratu z dvoutýdenní karantény. A cenné, když si uvědomíme, že nehráli Šimon Ježek, Eda Kotásek ani naše nová posila ze zámoří. Je to super, musíme makat dál a připravit se na další utkání. Dnes rozhodla naše větší chuť po výhře a našich devatenáct útočných doskoků. Také se nám dařilo vcelku v obraně, byť to nebylo úplně ono, ale po dvoutýdenní tréninkové pauze to bylo dobré. Proti dalšímu soupeři, Hradci, to musí být ale ještě lepší. Za své body jsem samozřejmě rád, ale podstatnější je, že jsme vyhráli.”

Dominantní návrat mistra z karantény

Favorizovaný Nymburk v Brně šetřil rozehrávače Obasohana (po nemoci), ale protože domácím chyběl ústřední playmaker Půlpán, bylo na absentující šéfdirigenty 1-1. Hosté ovšem své oslabení ani nepoznali a mladý domácí tým sfoukli i po návratu z karantény 82-101 bez větších problémů.

Než se domácí ultra zelenáči, kteří už od začátku dostávali velký herní prostor a jen v první půli dohromady odehráli přes 40 minut ze 100 možných, rozkoukali, po 14bodové šňůře hostů ztráceli 3-14. Brňané neměli v útoku ani centimetr prostoru a Nymburk navíc ze všeho pálil do protiútoků a nekompromisně napadal koš i v postupném útoku včetně útočného doskoku. Od stavu 11-23 ale po prostřídání tempo Polabanů i kvůli ztrátám a minutým střelám opadlo a neohrožení domácí včetně poločasového lídra Ondřeje Hustáka (8+6 doskoků), sbírajícího útočné doskoky nad hlavami soupeřů, začali stahovat.

Jenže jakmile Brňané jen na chvíli propadli nebo minuli v útoku, z nadějného skore 30-36 se stalo poločasové manko 39-55, k němuž se hosté prodrali ve dvou vlnách tažených Hrubanem (do půle 17 bodů), za nemalé pomoci ve velkém ztrácejících a šestky marnících soupeřů.

Ve třetí čtvrtině hosté vysunuli náskok až nad 20 bodů, a byť domácí na přelomu třetího a čtvrtého dějství dokázali trojkami ještě dočasně obtesávat rozdíl deseti bodů, bylo to z jejich strany maximum.

Pod vítězství Nymburka se nejvíc podepsali Hruban (24, trojky 9/4,) Harding (18), (Prewitt 14+8 asistencí), Palyza (13) a Zimmerman (10+15 doskoků). Za Brno kontrovali Farský (17, trojky 6/5), Blake (13) a Husták (12+8 doskoků). Vítězům patřily body zpod koše (24-50), dané šestky (11-21), body z brejků (7-21), z druhých šancí (7-13) a také útočné doskoky (7-18).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„My jsme nezvládli první poločas, ztráceli jsme na doskoku, dostávali jsme jednoduché koše, obrana byla děravá, dostali jsme 55 bodů. Ve třetí čtvrtině jsme najednou začali hrát rychle, dávali jsme lehké koše, dostali jsme se zpět do zápasu, ale vlastními chybami, ať už na útočném doskoku, v obraně nebo to byly chyby mentální, jsme dovolili Nymburku znovu si udělat bodový polštář. Absolutně jsme nezvládli doskok, Nymburk měl 18 útočných doskoků a s tím nemůžeme pomýšlet na výhru nad Nymburkem.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to těžký zápas, nevěděli jsme, co po tak dlouhé pauze čekat, ale jsem rád, jak chlapci zareagovali, hráli tvrdě, hráli dobře. Je to dobré vítězství proti dobrému týmu a nyní nás čekají výzvy v Lize mistrů.“

Jan Kozina (rozehrávač Basket Brno): „Nemůžeme být s naší hrou dnes spokojeni, byli jsme málo agresivní, nechali jsme se přetlačit na doskoku. Některé dobré pasáže jsme měli ve druhém poločase. Byli jsme měkčí než soupeř a na tom musíme zapracovat. Každý takový zápas nám hodně dá, hrát proti jedněm z nejlepších hráčů v Evropě. Naše výkony směrem k play-off musíme rozhodně zlepšit.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu, měli jsme i na to, uhrát lepší výsledek, Brno vždy kontrovalo zpátky. Bude spousta věcí, na které se zaměřit, protože nás v rychlém sledu teď čekají 4 zápasy CHL. Brno je v KNBL právě jeden z těch soupeřů, kteří nás mohou na utkání v Evropě připravit. My nepodceňujeme v naší lize žádný zápas, máme to nastavené tak, že v lize neprohráváme, pokud máme hrát dobře v Evropě, musíme se k tomu odpíchnout z naší ligy. Nemůžeme tady hrát na půl plynu, ale naplno a od toho se odrazit dál.“