Lawrencův večer a Tomanec sestřelil lídra Slovinska!

POHÁROVÉ ECHO LM A AAC Někdejší houslista z Bronxu vložil všechnu svou dlouholetou evropskou zkušenost do šesté bitvy Ligy mistrů a jako generál držel pohromadě nymburské vojsko, které zatím nejkomplexnějším výkonem této sezony doma s jistotou přemohlo belgického mistra z Ostende (86-72), což zaznačilo jeho třetí výhru v soutěži. A chlapík s dirigentskou taktovkou Eugene Lawrence toho byl klíčovou součástí.

Za téměř 30 minut nastřádal 18 bodů a 5 asistencí, dvakrát přetavil zisk v obraně v okamžité body z brejku, najížděl do nejzranitelnějších míst defenzivy, trefoval se z dálky a hlavně týmu dával klid.

Pod košem fyzičtější a objemnější Ostende jen v úvodu zápasu vypadalo, že s touhle hrou bude dělat domácím větší problémy. Nymburk si postupně dokázal stále účinněji vypomáhat, rotoval i bránil zepředu a pak si také dobře hlídal doskok kolem vlastního koše. A když belgickému mistrovi postupně odpadala i střelba z dálky, neměl proti do brejkům tasícím domácím čím odpovídat.

Nymburk se po přestřelce první čtvrtiny, v níž už po 4 minutách musel se 2 fauly na lavičku Benda, a tým se s lehčí podkošovou váhou Baračem dočasně hledal v obraně, odpoutal díky Hrubanovi s Křížem až na poločasových 51-41, kdy 11 body tým vedl Barač. Domácí jen dvakrát ztratili, vedli na doskoku i v trojkách a neminuli ani jeden z 10 trestných hodů.

Hned v úvodu druhé půle opět nakopl motor Lawrence, slabé místo obrany soupeře našel několikrát hrou 1 na 1 i Bohačík a za stavu 66-49 už se hosté začali propadat do frustrace. Skvělý part pak předvedla exkluzivně česká pětice, která v útoku perfektně sdílela míč a v obraně se shlukovala kolem míče i ve všech pěti mužích.

Některé chyby domácích pak pomohly Ostende k příblížení na 11, ale návrat jisté ruky Lawrence už zavřel za zápasem vodu. Nymburk k výhře tlačili Barač (13), všeplatný Kříž (12, s +19 nejvíc v plusu), Benda (11) a také top rebounder Hruban, který k 9 bodům přidal na něj nebývalých 8 doskoků, navíc na sebe získal i dva útočné fauly. Tým si pomohl 17 body z brejků, dvojnásobně menším počtem ztrát (7-14) i 7 trojkami z 19 pokusů.

„Naším cílem je makat vždy víc než soupeř, což jsme většinu zápasu s výjimkou první čtvrtiny plnili. Musíme být ale ještě chytřejší, protože když se dostaneme to vedení, nejde zvolnit, ale naopak se musí na soupeře ještě víc zatlačit a zvýšit náskok. Celkově výsledek vzešel z obrany, kterou jsme ve třetí čtvrtině zlepšili a dalo nám to dost takzvaných „osmivteřinových zakončení,“ o která usilujeme. Naším dalším cílem bylo pokrýt soupeřovu pick-and-rollovou hru, což se většinu zápasu dařilo. Ostende se snažilo chodit dovnitř víc než obvykle a to pro nás bylo dobře,“ shrnul výkon svého týmu kouč Oren Amiel.

Brno zničilo lídra Slovinska!

Brněnský kapitán Jan Tomanec se na dnešek musel hodně dobře vyspat. Už v prvním poločase (47-39) domácího duelu Alpe Adria Cupu se spolulídrem slovinské ligy KK Šenčur zasypal koš soupeře 23 body. Celkem se vyšplhal až k famóznímu 35bodovému výkonu, který byl hlavním pramenem jednoznačného triumfu 95-79.

Brno mělo ještě čtyři další dvojcifery, jimiž byli Sullivan (20), Radek Pumprla (13), Mays (12) a triple double atakující Primorac (10+11 asistencí a 9 doskoků). Mmcité+ si ve třetím utkání připsalo druhou výhru, soupeř spadl na 3-2.