Lions po dvou měsících! Šok v orlím hnízdě!

ECHO SOBOTY V NBL Jedno obrovské překvapení přinesl kvartet sobotních bitev 36. kola Kooperativa NBL. Postaraly se o něj ústecké Pandy senzačním vyloupením orlího hnízda. Z role vypadla i pardubická Beksa, jež se nechala přetlačit v ostravském Tatranu Novou hutí, a její šance na 4. místo se tak výrazně ztenčily. USK se doma nebývale rozohnil v útoku a skolil svitavské Tury. Další událostí je pak ukončení nekonečné jindřichohradecké šňůry porážek, a to v přímém souboji o vyhnutí se baráži.

Bosák 27 body složil Orly!

Fenomenální střelecká show Pavla Bosáka rozhodla velkolepou bitvu na Hané, odkud si Pandy odvážejí nečekané vítězství 76-80. Jeho lesk však trochu kalí výhra Nové huti, s níž se Severočeši ještě pokoušejí prát o místo v play-off. Ex-Orel Bosák se v duelu sedmi proti sedmi hlavní měrou podílel na nebeské trojkové bilanci hostů (18/11 – 61 procent), když zpoza oblouku trefil do černého 6 ze svých 7 ran, a 27 bodů vyčaroval při pouhých 14 střelách z pole. Na dálku navíc pomohl svému bývalému týmu, když Ariete sebral možnost dorovnat bilanci Válečníků.

Prostějov ztratil už dva z posledních 3 domácích zápasů a celkově 3 z posledních 5 utkání.

Sluneta překvapila už nástupem a vedením v první čtvrtině, v níž přitom spáchala 8 ztrát! Jenže bídně střílející Orli tohoto handicapu hostů nedokázali využít, na přelomu čtvrtin zůstali 4,5 minuty bez bodu a Bosák s Anthonym vysunuli náskok Pand na 17-31. Před poločasem už to bylo dokonce 27-45!

Domácí však nesložili zbraně a 5 trojkami (Palyza 4) ve třetí čtvrtce se dostali na 52-60. Jenže Ústí tu kontrovalo třemi projektily a v poslední části tři trojky domácích dorovnalo třemi vlastními. Orel Slezák ještě v posledních pěti minutách vedl nápor z 60-72 na 74-75, hosté ale kontrovali na 74-79, a když za stavu 76-79 Orli nevyužili dva útoky na další přiblížení, 11 vteřin před koncem šestka Barhama už uklidila skore na dostatečný rozdíl.

Hráče utkání Bosáka, který v druhé půli zajistil 15 z 35 bodů hostů, doplnil Abercrombie (16), Čarnecký (10+8 asistencí) a Pecka (9+13 doskoků).

Domácí měli v kulise 427 diváků jen tři výrazné muže v Palyzovi (24), Slezákovi (20) a Roseboroovi (11+12 doskoků). Jejich tým měl díky 15 útočným doskokům a také 19 ústeckým ztrátám (po nichž získal 22 bodů) o 12 střel z pole víc, ale pranic mu to nepomohlo. I když dal 12 trojek, bylo to z 35 pokusů, navíc Ústí dosáhlo nečekaně o 6 bodů víc zpod koše.

Martin Stavěl (asistent  Sluneta Ústí): „My jsme si před pár zápasy řekli, že nebudeme koukat na tabulku a půjdeme utkání od utkání, což se děje. Minule se nám povedl zápas s Ostravou, teď fantastické vítězství v Prostějově. Sešly se některé věci, nám extrémně vyšel první poločas, Prostějov naopak v první půli netrefoval otevřené střely, které většinou v sezoně dává. To nám vytvořilo dostatečný bodový polštář. V druhé půli Prostějov kousek po kousku ukrajoval z našeho náskoku, trefoval se především Palyza. Ale domácí nešli ani jednou do vedení a my jsme se ten tlak za pomocí timeoutů snažili zastavit. Když už bylo nejhůř, tak se trefil Pavel Bosák, který je Hráčem utkání.“

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): „Ústí bylo lepší, ani jednou jsme přes něj nešli a to byla chyba, protože jsme hráli doma. Tlak vyvíjelo Ústí, ale pak jsme sami na sebe vyvíjeli tlak my tím, že jsme prohrávali. Byť známe Pavla Bosáka velmi dobře, tak jsme ho nechali střílet. Bylo to tím, že soupeř je velmi silný pod košem, tam jsme museli na chvíli pomoct a venku už se to pak nestíhalo. Hosté měli přes 60 procent úspěšnost z trojek a to nás také stálo vítězství, bohužel 27 bodů Pavla Bosáka je strašně moc, tam jsme měli být rychlejší a bránit agresivněji. Agresivněji jsme měli hrát už první půlku, tam jsme jen chodili, nehráli jsme ani v obraně, ani v útoku, tam to bylo špatné a za to jsme si zasloužili prohrát.“

6 statečných zlomilo Beksu zpod koše

Bez zraněného centra Oluiče deklasovala NH v pouhých šesti mužích (Kerr a Bohačík 40 minut) Beksu zpod koše (50-26), nejlepší doskakovače ligy s průměrem 41,6 zavřela na 28 a také je donutila ke 20 ztrátám (12 do poločasu), na čemž mohla mít podíl i absence pardubického tvůrce Půlpána (hosté navíc pod košem postrádali Kohouta). Domácí po chybách soupeře, jejž výrazněji podrželo jen 10 trojek, dosáhli téměř třetiny svých bodů.

Osmá NH výhrou 77-74 minimálně dočasně odrazila nápor Turů, kteří padli na USK. Bekse se na 2 výhry vzdálila čtvrtá Opava a 7 kol do konce při horších vzájemných zápasech se Východočeši už pomalu loučí s výhodou domácího prostředí pro čtvrtfinále.

Povánoční ostravský lídr Igrutinovič otevřel duel košem a 3 asistencemi (9-0) a jeho tým vedl ve ztrátově divoké (6-7) úvodní čtvrtině až o 10. Beksa v této části házela pět ze svých pouhých 9 šestek v utkání.

Ve druhé čtvrtce byla NH vpředu do deseti bodů a ve třetí po 4 ztrátách Pardubic a technické chybě Švrdlíka vyskočila až na 55-41. Právě pardubický výškový muž neměl dobrý den, když se vyfauloval už za 21 minut ve hře s pouhými 2 body (-13), aniž získal faul.

Beksa přestala ztrácet až v poslední čtvrtině, kdy se z 67-55 po 9 bodech Panduly dostala 90 vteřin do konce na 71-71. Jenže Kerr s Igrutinovičem kontrovali na 75-71. Wall ještě trojkou snížil, ale Bohačík 18 vteřin do konce upravil na 77-74. Autrey pak potenciálně vyrovnávací trojku minul.

Domácí v kulise 1000 diváků vedli Kerr (20+10 doskoků a 6 asistencí), Bohačík (20+12 doskoků), kteří zastavili dlouhé soupeře, dále Igrutinovič (18+7 asistencí) a Bratčenkov (11). Křídelník Novák při premiéře za NH odehrál 19 minut se 4 body a 5 ztrátami. Hosté se opírali pouze o Pandulu (28, trojky 6/5), Autreyho (17) a Walla (15, trojky 7/4).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Vstoupili jsme do zápasu velice koncentrovaně, běhali jsme do protiútoku, slušně jsme bránili. Dostali jsme se do vedení 9 bodů, což je důležité proti týmu, jako jsou Pardubice, aby se nedostaly do sebedůvěry a vedení, protože mají kvalitní kádr. Do poločasu to hosté stáhli na pár bodů, ale ve druhém poločase jsme si udělali náskok 12 bodů a bylo otázkou, zda vydržíme hrát v úzké rotaci, nebo ne. Pardubice se vrátily do zápasu trojkami Walla a Panduly, což víme, a upozorňovali jsme na to naše hráče, ale nedokázali jsme to ubránit. Dostali jsme Pardubice zpátky do zápasu, nicméně jsme to už potom dohráli do vítězného konce.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Ráz utkání dal náš hrozný začátek, kdy to bylo absolutně bez energie, bez odporu. My jsme byli zřejmě asi ještě v autobuse někde u Olomouce, protože to bylo 9-0, domácí dostali hru pod kontrolu, začali si věřit a dostali se do tempa. My jsme dělali hrozné chyby a ztráty, které nepramenily ani z tlaku. Sami jsme tam házeli míče do autu. Domácí dobře organizovali hru v útoku, kde výsledek kontrolovali. Nás držela v zápase vysoká úspěšnost za 3 body, čímž jsme se dokázali soupeři vyrovnat, ale myslím, že zcela spravedlivě zvítězili domácí. My jsme nepodali vůbec kvalitní výkon.“

Josef Příhonský (křídlo BK JIP Pardubice): „My jsme měli strašný vstup do zápasu, řekli jsme si, že nechceme dovolit útočný doskok, dát si pozor hlavně na Kerra. Tohle vše jsme si řekli v šatně a udělali jsme pravý opak. Pak se to odrazilo i na výsledku. Ke konci jsme se sice přitáhli, ale Ostrava vyhrála zaslouženě.“

Pavel Novák (křídlo NH Ostrava): „Já jsem tu sice krátce, ale když jsem viděl zápas v Ústí a dnes, tak jsme strašně zlepšili obranu, což byl základ pro vítězství. Za sebe můžu říct, že jsem rád, že jsem dostal šanci hrát v Ostravě, kde je nesobecký tým. Krásně jsme v útoku přehráli Pardubice a konec jsme zvládli.“

Rozkvět Sov odnesli Tuři

Napočítat pět dvojciferných Sov v jednom zápase, to už není při 70bodovém útoku týmu jen tak. A když už se to povede, nemůže z toho být při 69bodové obraně porážka. Přesně to platilo i v domácím duelu USK se Svitavami (78-69), a to dokonce členem úspěšného kvintetu nebyl potentní křídelník Michal Mareš.

Možná to ale při 6. výhře z 9 posledních zápasů všechno mělo svůj důvod – Pražané se právě tímto utkáním připojili k charitě KKP, kdy se pro dobrou věc hodí každý bod…

Lídrem vítězů, kteří 17 výhrami dorovnali Kolín, byl s 20 body a 8 doskoky centr Josipovič, 14 body jej stíhal Šafarčík, 11 Bohačík s Aličem a 10 Feštr. V obraně se USK nepovedlo eliminovat pouze Bruinsmu (24, +8 za 25 minut, limitován 4 fauly) a Doakse (15).

Tuři na tom byli lépe jen jeden a půl čtvrtiny (až o 8 bodů). Ve druhé části jim ale vyschl i Bruinsmův bodovod, nabalili dvě technické chyby a v půli už se těšili z náskoku 32-25 zpod koše zakončující domácí.

Ve třetí části se znovu probral Bruinsma a podržel tu hosty 12 body (10 v řadě). Jenže domácí si i dál hýčkali náskok, který v posledním dějství vyskočil až nad 10 bodů. USK si k 46 bodům v druhé půli pomohl nebývalým přívalem 7 trojek!

Pražané vyhráli v kulise 350 diváků doskok, dosáhli 22 bodů z druhých šancí a 20 po 14 ztrátách soupeře. 9 trojkami z 21 pokusů přetlačili 8 soupeřových. A zpod koše dominovali 38-16.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): „Zápas dobré úrovně z obou stran. Bylo vidět, že domácí nechtějí s námi padnout na domácí půdě. My jsme se snažili také, protože nám jde o play-off. Zásadní věci, které rozhodovaly, byly úspěšnost střelby domácích v potřebných chvílích a bojovnost a agresivita na útočném doskoku. Prohrávali jsme souboje, dávali domácím druhé střely a ti z toho těžili. Nemohu svým hráčům vytknout, že do zápasu nešli naplno, ale kromě začátku byl USK o krůček lepší.“

Pavel Miloš (asistent USK Praha): „Jsem rád, že kluci tento těžký zápas, který měli v hlavách, zvládli. Vítězství se nerodilo vůbec jednoduše, vstoupili jsme do utkání takovým nervózním způsobem. Nebyl problém v obraně, ale v útoku. Tam byl zádrhel, ale pak se kluci nastartovali, věřili v ten systém, který mají. Začali se chytat v útoku, dávat otevřené střely a Svitavy nepustili do většího náskoku. Asi rozhodující byla druhá čtvrtina, kdy jsme hosty dotáhli, šli přes ně a pak ten náskok udržovali až do konce.“

Po 9 konečně!

V rybníku Vajgar už nemohla zůstat žádná voda. Úlevný kámen, co do něj po vítězství nad Brnem spadl všem Lions, po tom obrovském žbluňknutí nemohl nechat na dně ani kapku. Od 9. ledna, tedy takřka skoro dva měsíce, čekali Jihočeši na slastný pocit vítězství. Pětkrát za tu dobu padli před svými fanoušky, 9krát v řadě celkově - a sklesali až na samé dno ligy. První březnová sobota ale v přímém souboji dvou aktuálně nejhorších týmů patřila jim. Mmcité skolili 90-80, přeskočili jej zpět do prvního podpalubí a dál tak mohou doufat ve vyhnutí se baráži.

Lions konečně našli soupeře, který překonal jejich střeleckou mizérii posledních kol. Zápas pro ně v první čtvrtině načal rozehrávač Lamar, který za stavu 10-9 11 body v řadě za pouhé 4 minuty posunul skore na 24-13.

Podobný rozdíl domácí v kulise 780 diváků drželi až do startu třetí čtvrtky, aby se pak za šest minut proztráceli a promíjeli z 55-41 na 57-57. Pak ale povstal mladý Lion Šoula a nastartoval nový trhák domácích, kteří už se z něj odrazili k celkovému triumfu.

Jihočeši proti 11 brněnským trojkám postavili vodopád svých 26 dvojek a především 48 bodů lavičky. Lídry týmu byli tři muži z pozic 1 a 2 White (20), Lamar (19) a Šoula (13). Za hosty produkovali především Ojo (20), Zachrla (18), Zeigler (17+9 doskoků) a Egwuonwu (11+11 doskoků).

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): „Nemyslím, že vyhrál lepší tým. Vyhrál tým, který prostě vyhrál. Bylo to specifické utkání, oba týmy věděly, o co jde. Bylo to v hlavách hráčů a já jsem strašně šťastný z toho, jak k zápasu naši hráči přistoupili. V první čtvrtině jsme se nadechli k rozhodujícímu náskoku, zápas se však vyvíjel ve vlnách. Ve 3. čtvrtině se Brno dotáhlo, získalo zónou půdu pod nohama. My jsme přecházeli pozice, špatně volili střely a vlastními chybami jsme se dostali dolů. Potom jsme prostřídali, ukázalo se, že američtí hráči moc do zóny hrát neumí a česká sestava odskočila na 6 bodů po 30 minutách. Děkuju hráčům za bojovnost. Děkuju publiku, které bylo naším šestým hráčem a ve 3. čtvrtině nás dokázalo dostat zpátky do hry. Za to mu patří strašně velký dík. Jsem rád, že jsme zlomili prokletí trojek. Hráli jsme s ohromnou energií, a kdybychom si pohlídali obranný doskok, tak to mohlo být jinak. Hráči to ubojovali, my jdeme dál a tohle je pouhý první střípek v tom, co chceme. Jdeme zápas od zápasu, máme pauzu a poté přijede Děčín, který možná přijede se 4 prohrami. Je to otevřené a je to náš další cíl – konečně porazit Děčín.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Nemohu říct, že to domácí chtěli víc. My jsme také chtěli, ale přijde mi, že domácí hráli jednoduše a víc zabojovali. Dostali jsme 90 bodů a to zápas těžko vyhrává. Měli jsme náročný zápas v úterý, emotivně i fyzicky. Poté jsme pokračovali v dost náročném tréninkovém rytmu a myslím, že jsem trošku udělal chybu. Měl jsem dát hráčům víc odpočinku a to se projevilo únavou a nekoncentrovaností v útoku. Jedeme dále, máme svůj cíl a budeme o něj bojovat. Děkuji hráčům, že to nevzdali a bojovali až do konce.“