Lions už v baráži. Řada je na GBA

BOJE O BARÁŽ I O NBL Mílovými kroky se o víkendu přiblížilo vyvrcholení první ligy mužů, kde letos možná bude i víc než jen jeden zájemce o účast v Kooperativa NBL. Nabitý favorit na vítězství v první lize Fio basket Jindřichův Hradec dal v nejkratším možném čase semifinálový šach mat píseckým Sršňům, když po pátečním vítězství na domácí půdě uspěl i ve stánku soupeře, sérii vyhrál 2-0 a postoupil do finále soutěže a tím i do baráže o NBL, kde už čeká Kingspan Hradec Králové jako poslední celek NBL v této sezoně.

Zajímavostí tu je, že podle zástupců klubu by o účast v baráži, na niž mají z první ligy právo jen oba finalisté, měl v případě postupu zájem i Písek. A podle čerstvého vyjádření kouče Sršňů Miroslava Janovského by klub v případě úspěchu v baráži zvažoval i účast v nejvyšší soutěži. „V hlavách to máme,“ řekl i směrem k nejbližší budoucnosti, což je posun v přístupu Píseckých, jejichž ambice ještě loni tak vysoko nesahaly.

O tom, jak vážně myslí svůj návrat do NBL jindřichohradečtí „bankéři“, svědčí i fakt, že pro páteční i nedělní zápas si z Kolína, který už tak měl velice úzkou rotaci opěrnějších hráčů, stáhli svého kmenového hráče Jiřího Šoulu, jenž tak GEOSANU chyběl v obou utkáních předkola play-off. Stejně tak v neděli přišlo egoé Brno ve druhém duelu předkola na pražské Folimance o Stegbauera, dalšího hráče Jindřichova Hradce, jejž si Lions vzali na druhé utkání semifinále v Písku.

Ve druhé semifinálové dvojici je po prvních dvou utkáních stav 1-1. Basketbal Olomouc v koncovce Zápasu 1 zvládl doma lépe koncovku s GBA Europe. Ta se ovšem v neděli revanšovala i s úroky vysokým vítězstvím v Praze a rozhodne se tak až ve středu v Olomouci.

Zatímco GBA má o baráž a výhledově i o NBL zájem, Basketbal Olomouc podle svého manažera a trenéra Michala Pekárka, který je zároveň i sportovním manažerem BK Olomoucko, bude případnou účast v baráži řešit až po konci semifinále. O nejvyšší soutěži klub nicméně neuvažuje.

Kuriozitou této série je, že v dresu GBA je výraznou postavou série Pekárkův syn David, který po konci sezony na americké univerzitě Fordham svému bývalému celku už v pěti zápasech vypomohl.

Výsledky Zápasů 1 semifinále první ligy:

JINDŘICHŮV HRADEC – PÍSEK 108-86

Nejlepší hráči: Lipkins 23+9 asistencí, 7 doskoků, Zuzák 22, Tomanec a Hubálek po 15, Šoula 13 – Šlechta 22, Špičák 16, Procházka 13, body zpod koše 36-16, útočné doskoky 20-9, body z nich 20-12, ztráty 15-20, domácí o 15 střel víc, rozhodli 3. čtvrtinou vyhranou 33-18, 2. půli vyhráli 60-43.

BASKETBAL OLOMOUC – GBA EUROPE 82-77

Nejlepší hráči: Urbánek 34, trojky 9/6, Scripcaru 13 – Killeya-Jones 32+15 doskoků, TH 13/7, D-Pekárek 14, trojky týmů 12-3, útočné doskoky 5-17, body z nich 0-19, TH 4-18, za stavu 77-77 100 sekund do konce rozhodl trojkou Jančík a hosté už pak neskórovali.

Výsledky Zápasů 2:

PÍSEK – JINDŘICHŮV HRADEC 78-87

Nejlepší hráči: Šlechta 23, Pistulka 18, Duda 15 – Šoula 23+7 doskoků, TH 10/10 ze 7F+, Bašta 18, trojky 7/4, Hubálek 17+9 doskoků, Zuzák 13,... Stegbauer 2, TH týmů 11-23, hosté po 30 minutách vedli 51-72 a domácí se pod 10 bodů dostali až v poslední minutě, konečný stav série 0-2.

GBA EUROPE – BASKETBAL OLOMOUC 103-65

Nejlepší hráči: D-Pekárek 27+10 doskoků, Killeya-Jones 16+7 doskoků, Welsch a Filip Novotný (jmenovec guarda hájícího barvy Kolína) – Urbánek 18, Šmerda 13, Dedek 11+8 doskoků a 6 asistencí, TH týmů 20-5, trojky 11-8, body zpod koše 46-34, doskoky 51-35, domácí se začali trhat ve 2. čtvrtině, stav série 1-1.