Lvi Francii nepřemohli, končí třetí

Přišel do hry už po osmi minutách, za nepříznivého stavu 16-11 pro domácí Francii. Přesto od začátku svého pobytu na kurtu působil jako zjevení. Okamžitě vynutil ztrátu protivníka na půlce a asistoval na podkošové zakončení křídla Hrubana. Na startu druhé čtvrtiny doskočil při svém ohromném výskoku v obraně, vzápětí i v útoku se získaným faulem, vynutil další ztrátu domácích, získal další faul, doskočil v obraně, svým pravým "teleskopem" vypíchl zezadu míč už do koše unikajícímu soupeři a byl u šňůry 0-14 na 16-25. Až ztráta z výhozu zpod koše, která pomohla vracet soupeře do hry, byla jeho prvním minusem v utkání. Přesto ještě vypíchl soupeři míč na půlce a získal ho tím pro svůj tým, aby jej ze hry po sedmi minutách vyřadil až druhý faul, po videozásahu nepochopitelně vyhodnocený jako nesportovní.

Přišel do hry už po osmi minutách, za nepříznivého stavu 16-11 pro domácí Francii. Přesto od začátku svého pobytu na kurtu působil jako zjevení. Okamžitě vynutil ztrátu protivníka na půlce a asistoval na podkošové zakončení křídla Hrubana. Na startu druhé čtvrtiny doskočil při svém ohromném výskoku v obraně, vzápětí i v útoku se získaným faulem, vynutil další ztrátu domácích, získal další faul, doskočil v obraně, svým pravým "teleskopem" vypíchl zezadu míč už do koše unikajícímu soupeři a byl u šňůry 0-14 na 16-25. Až ztráta z výhozu zpod koše, která pomohla vracet soupeře do hry, byla jeho prvním minusem v utkání. Přesto ještě vypíchl soupeři míč na půlce a získal ho tím pro svůj tým, aby jej ze hry po sedmi minutách vyřadil až druhý faul, po videozásahu nepochopitelně vyhodnocený jako nesportovní.

Byl to nespravedlivý závěr jeho zatím nepochybně kariérní zápasové sekvence, jíž ve druhém reprezentačním duelu chyběl pouze vstřelený bod. Toho se nakonec 18letý guard Vít Krejčí přesto dočkal. Při svém vstupu ve druhé půli najel po odvážném prohození míče za zády a po získaných šestkách tu druhou proměnil. Čtyři minuty do konce tak snížil na 74-62.

Lvi po houpačce ze 16-11 na 16-25 a pak zase na 28-25 odehráli v Nantes za závěr světové kvalifikace velmi nadějný první poločas (37-32), v němž je soupeř ničil především z trojek a pak přes své dlouhé. Česi se hodně tlačili do koše, ale ve druhé i třetí čtvrtině se po řadě vniků opět marně ohlíželi po sudích, kteří jen odmítavě kroutili hlavami.

Podkošovému duu ze základu Křížovi i Audovi ve druhé a třetí části přibývaly fauly, stejně jako druhému skórerovi týmu Hrubanovi, autorovi 16 bodů. Tím prvním a jediným dalším dvojciferou byl power forward Auda (20, TH 16/14 z 10F+), který od začátku proti méně pohyblivým obráncům nekompromisně vynucoval fauly domácích a z šestek přidával body. Ani při jeho velké aktivitě i po změně stran se však lvi už do vedení znovu nepodívali, a protože nikdo další se v útoku výrazněji netrefoval, domácí se přes další a další akce pod koš, útočné doskoky a aktivitu dua Chassang (13) – Lessort (18+10 doskoků) postupně dostali až do dvojciferného vedení, z nějž už se odrazili k výhře 82-66 a vítězství ve skupině. Lvi skončili třetí s bilancí 8 výher a 4 porážek.

V zápase zaostali zpod koše (42-26) i z trojek (23/9 – 21/4) a nezachránila je ani převaha z šestek a mírně lepší čísla na útočném doskoku (15 ku 12).

Patrik Auda o obratu domácích z 16-25
"Nám v určitém momentu trochu došly síly, protože domácí měli velký a vysoký tým, hráli hodně fyzicky a nám chyběli typičtí vysocí pivoti. Ještě na začátku se nám to podařilo nějak vykrývat, ale postupem času bojování s takovým soupeřem vzalo hodně sil a v tom byl trochu problém.“

O třetím místu
"Určitě bychom byli rádi první, ale ten cíl postupu už jsme dávno splnili a to, z jakého místa, už roli nehrálo.“

O roli přibývajících faulů hráčů základu
"Určitě proti takovému soupeři, kdy jsme věděli, že to bude od začátku plné fyzických soubojů, si je v určitých situacích třeba dopomoct i faulem. Rozhodčí ale dnes pískali víceméně spravedlivě, a když jsme potřebovali rotaci vyměnit, nebyl to takový problém. Máme tým, kdy všichni hráči mohou nastoupit a není to tak, že by nám chyběl někdo klíčový, když zrovna nebude hrát."

O výkonu Víta Krejčího s 6 doskoky, 1 bodem, 1 asistencí, 1 ziskem a 4 získanými fauly a 0 v +/- za 15:27
"Pro Vítka jako mladého hráče to byla super zkušenost. Každou minutu na hřišti se musí snažit využít ve svůj prospěch, aby do příštích let měl zkušeností co nejvíc. Už může týmu i pomoct a může se zařadit do zápasové rotace, ale i bylo vidět, že je ještě mladší a na takové úrovni v mužích nemá takovou zkušenost. Líbí se mi na něm, že se snaží s balonem něco udělat, neodevzdá ho kamkoli a hru se snaží opravdu organizovat. Je hodně enrgický a to přenáší i na tým. Navíc mu může pomoct v rychlém protiútoku, kdy všechny hráče tlačí na útočnou půlku."