Lvi na World Tour nevyužili situační výhody

Českým barvám nebyla sobota souzena jako vítězný den. Po vypadnutí ženského reprezentačního celku ve čtvrtfinále prestižního turnaje Women´s Series se v basketbalových bitvách 3 na 3 nedařilo ve večerních hodinách u pražského Rudolfina ani týmu mužů.

Ten ve složení Martin Svoboda, Dominik Žák, Michal Svojanovský a Matěj Snopek - a tedy s bohatým zastoupením z NBL - prohrál ve tříčlenné základní skupině oba zápasy při své premiéře v nabité World Tour, která tak pro něj skončila už po základní fázi. Čtvrtfinálové brány mladým lvům zůstaly zavřené.

V prvním duelu se před zaplněnými tribunami utkali s tím nejlepším, co aktuální světová scéna 3x3 nabízí. Čekaly je světové jedničky ze Srbska, celek Ub, na čele s bývalými oporami z české ligy pětkového basketbalu Strahinjou Stojačičem (NH Ostrava) a Nemanjou Baračem (Hradec Králové).

Český tým, vystupující pod hlavičkou Ostrava Victoria, byl sice ve skore od začátku pozadu, ale prvních pět minut se srdnatě držel na rozdílu do dvou bodů. Pak už ale Ub dokázal uplatňovat své velké zkušenosti, odskočil na pět bodů a souboj ukončil dosažením 21 bodů už 85 sekund před uplynutím desetiminutového času utkání.

Český celek, hrající ve srovnání s většinou soupeřů na turnaji ve velmi mladé sestavě, pak všechny své naděje vkládal do druhého utkání proti izaelskému Tel Avivu, který postoupil z dopolední kvalifikace, kdy se mu ale hned v prvním duelu zranil jeden hráč, a většinu dne tak jeho tři parťáci museli odehrát bez střídání. Bohužel pro domácí celek to ale zvládli až k postupu do nedělního čtvrtfinále, když po bojovném výkonu přemohli Čechy 20-13.

Ostravě se od prvních minut nevedlo v útoku, kde tým nedokázal plnit připravenou strategii, a další ofenzivní neúspěchy byly pak znát na klesající sebedůvěře i horším výběru střeleckých pozic, kdy si celek prakticky nepomohl dvojkami zpoza oblouku. Soupeři tak stačil občas umně sehraný pick-and-roll či seběh pro míč, aby dál držel vyrovnané skore.

Také mu ale rychle přibývaly fauly a to jej potenciálně mohlo dostat do kolen. Už po pěti minutách tak došlo při sedmém telavivském faulu za českého manka 5-7 na první dvě šestky (házejí se při každém faulu od sedmé osobní chyby dál bez ohledu na to, zda jde o koš s faulem, od desátého faulu týmu se pak ke dvěma šestkám soupeře přidává i bonusové držení míče), které ale Svoboda neproměnil, a týmu se nevedlo smazat ztrátu ani v dalších minutách.

Soupeř ani pak nejevil zásadní známky únavy, odskočil do náskoku čtyř bodů a tím bylo po českých nadějích definitivně.

„I přes vypadnutí to nehodnotím tak, že bychom měli být nějak moc smutní nebo se za něco stydět. Pořád jsme mladí, byl to náš první takový turnaj, sbíráme zkušenosti, a i když Ub je nejlepší na světě, my jsme tu podali velice dobré výkony a tyhle zápasy nás posouvají dál. Rozhodně ale zamrzí, že to s postupem ze skupiny nevyšlo a že jsme Tel Aviv neporazili,” shrnul 20letý power forward Dominik Žák, který v uplynulé sezoně odehrál 115 minut v utkáních Kooperativa NBL v dresu Olomoucka.

Autor: CZ BASKETBALL