Mág Richard, drama na Hané i stovka nováčkovi

ECHO SOBOTY V NBL Nový rekord sezony v ratingu (39) v podání malého velkého dirigenta Richarda Williamse, který s kolegou Dwaynem Benjaminem ošéfoval pro nadále neporaženou Beksu rozhodující chvíle derby ve Svitavách. Televizní drama na Hané se šťastným koncem pro domácí Olomoucko, kdy proti USK rozhodovala každá jedna šestka. Nečekaně vyrovnaný duel v Opavě, kde však vítězní domácí nakonec nasázeli skvěle trojkujícímu hradeckému nováčkovi stovku. A na pohled snadná práce už téměř kompletního mistra v Ostravě. To jsou klíčové zprávy ze čtyř sobotních duelů 4. kola.

Richardova rekordní noc!

Při trvající absenci snajpra Jacksona na sebe vzal ve východočeském derby největší zodpovědnost v dresu Beksy jen 178 vysoký playmaker Richard Williams, který se rozohnil k top výkonu dosavadního průběhu sezony v celé lize, když pří vítězství Pardubic ve Svitavách (85-93) zazářil 31 body, 9 asistencemi, 8 doskoky a 8 získanými fauly, což mu dalo vysoký rating 39! Jeho dvorním sekundantem byl Benjamin (18+7 doskoků), nemalý podíl na nadále stoprocentní bilanci týmu měli i Kohout (13) a McGaughey (11). Hosté vládli zpod koše (32-48), lepší byli i na útočných doskocích (13-17) a v bodech z nich (13-22).

Domácí Tuři si po třech výhrách zapsali první porážku, a to i přes skvělé výkony kvartetu Slezák (23, trojky 6/4), Marko (20+11 asistencí), Puršl (15), Kovář (11+5 doskoků a 5 asistencí). Naopak v minusovém ratingu tentokrát skončil power forward Woods, který se vyfauloval už za 11 a půl minuty ve hře.

Zápas se začal výrazněji lámat v posledních 6 minutách první půle, kdy Williams 8 body nakopl únik z 30-30 na poločasových 40-51. Už tady měl na kontě 16 bodů, 5 asistencí a 5 doskoků. Když však Kohoutem tažená sekvence z úvodu druhé půle na 42-57 domácí stále nedokázala zlomit, začali se Tuři brodit zápasem zpátky a po řadě tříbodových akcí namnoze z dílny mládežníků, kdy Beksa zásadně chybovala v obraně, se dostali na 61-67 a po Markem pěti body využitém nesportovním faulu Švrdlíka, který už předtím fauloval i trojkujícího Kováře, se Tuři dostali na 75-76.

Jenže hosté měli Benjamina, který dvěma trojkami i dunkem v kritické závěrečné fázi pozvedl pardubický prapor, u nějž dvěma zisky vedoucím k brejkům stáli i dlouzí Nečas s Kohoutem. A z vedení 82-88 3:20 do konce už se Beksa odrazila k vítězství, protože většina dalších těžkých zakončení domácích nenašla cestu do obruče.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Domácí tým odehrál skutečně dobrý zápas, ale my také. Byla tu skutečně dobrá atmosféra, hodná derby, ale to jsme očekávali. Zejména v první polovině jsme hráli s velkou energií a získali jsme, tuším, 14 útočných doskoků, což bylo dobré, a k tomu pouze 4 ztráty. Na tohle jsme kladli důraz, abychom nedávali domácím šanci k přechodové fázi a aby z ní nemohli dávat jednoduché koše. Druhý poločas skutečný boj obou týmů. Oba hrály dobře, proměňovaly těžké střely. Ale nakonec v takových zápasech potřebujete hráče jako je Williams, který proměnil několik útoků sám, nebo Benjamin, který trefil těžké trojky, a také Kohout, který měl několik důležitých doskoků. Byla to zásluha celého týmu.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme prohráli, ale můžeme být spokojeni se svým výkonem ve třech čtvrtinách zápasu proti týmu, který bude hrát evropský pohár. Ukázali jsme dobrou tvář, bohužel jedna čtvrtina nám nevyšla. Dovolili jsme v ní soupeři 31 bodů a v první půli měli hosté 14 útočných doskoků. V první půli měli 45 střel z pole a ve druhé jen 31, což je obrovský rozdíl. Pak proti týmu jako Pardubice dotahujete, dostanete se na rozdíl bodu, ale soupeř má zkušené hráče, kteří si utkání pohlídali. Nám chyběly dvě střely, které neskončily košem, abychom skore překlopili na svoji stranu. V koncovce rozhodl Williams. My hlavu nevěšíme. Pokud budeme pokračovat v progresu naší hry, budu spokojený a pak docílíme našich předsevzetí, která jsme si dali před sezonou.“

Richard Williams (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Do zápasu jsme dali hodně energie. Byli jsme soustředění, pohlídali si doskok a neztráceli míče. Jenže druhý poločas už jsme tak koncentrovaní nebyli, jak v obraně, tak v útoku. Dostali jsme mnoho laciných košů a také jsme měli zbytečné ztráty. Nehráli jsme v tu chvíli tak dobře. V závěru jsme ale zvládli několik důležitých akcí. Před koncovkou utkání Svitavy daly snad 12 těžkých bodů v řadě, ale v úplné koncovce už minuly pár střel a to rozhodlo.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Škoda je, že nedokážeme hrát všechny čtvrtiny stejně. Bohužel ve druhé čtvrtině měl soupeř velké množství doskoků. My jsme hosty nedokázali odstavit, a to rozhodlo, proč jsme v poločase prohrávali o 11 bodů. V šatně jsme si řekli, že půjdeme krok po kroku. Začali jsme náskok stahovat. Dotáhli jsme se na nějaké tři body. Do vedení jsme se bohužel nedostali, protože jsme minuly ty nejdůležitější střely a soupeř si koncovku pohlídal.“

Nymburk měl raketový start

Mistr už vyztužen o rozehrávače Lawrence a oproti předpokladům i o power forwarda Davise v Ostravě zvednul kotvy od úvodního rozskoku a za čtyři minuty se na vlně čtyř ztrát domácích vynesl do trháku 0-10. Po prostřídání hostů ještě NH prvotní krvácení zastavila snížením na 11-12, ale to už americké duo Kendall Smith – Davis soustružilo nový nápor favorita, zazátkovaný v úvodu druhé čtvrtky Bendou. Stav 17-28 už byl příliš i na zahraniční legii domácích, 3:20 do poločasu Nymburk vedl 26-42 a od té doby zápas jen kontroloval. Z poločasových 48 bodů vysázel hned 20 z brejků.

Na vítězství 73-94 mělo dvojciferný bodový podíl hned 6 mužů: Benda (15), Kendall Smith (13+8 asistencí, 7 doskoků), Hruban, Jaromír Bohačík (po 13), Martin Peterka (10+11 doskoků) a Kříž (10+7 doskoků). Za domácí kontrovali Petr Bohačík (15+10 doskoků, 7F+), Stanojevič (15), Boggs, Alleyn (po 12) a Nick Smith (10). Mistr dominoval body zpod koše (22-56) i z brejků (24-39), stejně jako o třídu lepšími doskoky (35-53).

Druhá stovka pro Sokoly

Na první pohled se porážka o 11 bodů po vyrovnaném průběhu na palubovce účastníka Ligy mistrů jeví jako solidní výsledek. Ovšem jen do chvíle, než se do něj dosadí jednotlivá čísla. Hradecký nováček odjel z Opavy s náloží už druhé stovky za čtyři zápasy nové sezony (102-91) a jeho průměr inkasovaných bodů se tak udržel na monumentálních 101 bodech.

V propadlišti dějin tak zůstane zapomenuto, že v první čtvrtině obdržel od favorita jen dvě trojky, díky třem trojkám Panduly s Candou se vyhrabal z manka 13-5 a stejně tak před poločasem třemi trojkami Sedmáka s Rikalem téměř smazal propad ze 42-30. A i po změně stran dál tlačil deficit pod deset bodů rozdílu. Ještě tři minuty do konce se po slepených 8 bodech Candy (včetně dvou trojek) dostal na 89-85. Po následné trojce domácího Šiřiny už však hradecké naděje vyhasly.

Hradec celou dobu držely v zápase trojky, vrhané se skvělým procentem (27/13, domácí jen 32/10). Prakticky ve všem ostatním ale byl pozadu – v bodech zpod koše (42-28), útočných doskocích (17-6) i bodech z nich (25-9). Slezané měli o plných 15 střel víc.

Jejich armádu sytili Bujnoch (23+11 doskoků), Šiřina (22, trojky 8/4, 6 asistencí), Gniadek (13), Klečka (12+8 doskoků, 5 asistencí), Kvapil (11) a Kouřil (10), u hostů byli dvojciferní Rikalo (20+8F+), Canda (20, TH 10/9), Sedmák (19) a Pandula (12).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Vítězství nebylo lehké, Hradec ukázal svou ofenzivní sílu a donutil nás hrát až do konce v nejsilnějším složení. Hosté zaznamenali 13 trojek s úspěšností téměř padesát procent. Nás drželo ve vedení útočné doskakování, kde jsme soupeře převyšovali. Liga je vyrovnaná a nebude lehkého soupeře. Už teď přemýšlím, jak budeme hrát o Vánocích v Hradci. Soupeři děkuji za to, že si s námi prohodil pořadatelství utkání a umožnil nám před náročným cestováním do Fribourgu hrát doma.“

Miroslav Kvapil (power forward BK Opava): „Museli jsme si v hlavách přehodit výhybku z Ligy mistrů na domácí soutěž. Jsou to hodně rozdílné úrovně ve všech směrech. Před utkáním jsme si říkali, že nesmíme soupeře podcenit, ale když jsme šli ve druhé čtvrtině do dvouciferného náskoku, tak jsme trochu polevili a to se nám nemuselo vyplatit. Naštěstí to dobře dopadlo.“

Lubomír Peterka (asistent Královští sokoli): „Myslím, že jsme přispěli velkou měrou k vysoké úrovni utkání. Zaznamenali jsme ale patnáct ztrát a to nás porazilo. Rovněž na doskoku byli Opavští lepší.“

Dušan Pandula (křídlo Královští sokoli): „Od začátku ligy to je zatím stejná písnička - v útoku super, ale v obraně to skřípe. Až zlepšíme obranu, budeme schopni vyhrávat a věřím, že to přijde brzy.“

Drama na Hané pro domácí

Televizní duel nabídl ohromnou vyrovnanost, parádní drama, kontroverze i úžasné individuální výkony a také spektakulární kousky. A ukázal i stále výbojnější letku pražkých Sov, jež většinu utkání mírně vedly, přesto odjížděly z Hané s nepořízenou. Padly stejně jako doma s Tury o pouhé dva body (79-77), když jejich poločasový lídr a dlouho neomylný střelec Appleby k 19 bodům z první půlky přidal po změně stran, kdy jej navíc hodně tížily fauly (už po 28 minutách měl 4), už jen jediný.

S domácím Olomouckem přitom ještě 8 minut do konce bylo zle nedobře. Ztrácelo 63-68 a útok se snažilo hodně řešit individuálními akcemi a střelami těžkými a ještě těžšími. Trojky Pelka a Douglase, který se už dříve blýskl i alley-oopem s hlavou až u obruče, ovšem domácí vrátily do osudí o hlavní výhru. Nakopl je na doskoku i ze šestek platný power forward Norwa a pak i driblérskými kouzly a zakončeními z ataků koše zápasový lídr týmu Dunans, který rovněž dohrával se 4 fauly.

38 vteřin do konce byl za stavu 77-74 při trojce Palyzou faulován Pražan Mareš, ale ten proměnil jen dvě šestky. Po minuté trojce na každé straně pak už Sovy musely faulovat a Palyza na trestné linii dvakrát trefil, byť dvě vteřiny do konce měl podle kouče druhý pokus jen nahodit, aby si hosté nemohli vzít timeout a přesunout se na útočnou polovinu. Přesně to se za stavu 79-76 stalo, ale pohotový faul Douglase nedovolil Applebymu zvednout potenciálně vyrovnávací trojku.

Právě Appleby byl s 20 body top skórerem hostů, následován opět nejužitečnějším hráčem týmu Vukosavljevičem (16), rozehrávačem Ondřejem Sehnalem (11+7 asistencí), ve třetí čtvrtině důležitým Marešem (11) a rovněž dvojciferným Tůmou (10). Domácím veleli Dunans (26, trojky 4/4, 19 do půle) s Palyzou (14). Olomoucko bylo o trefu lepší z trojek (10-9) a USK přetlačilo i o deset doskoků. Sovám naopak patřily body laviček (19-30).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „První poločas byla bodová přestřelka. Po přestávce se oba týmy výrazně zlepšily v obraně. Po dvou porážkách jsme už potřebovali zvítězit, myslím, že to bylo i zasloužené, protože prakticky ve všech statistických ukazatelích jsme byli lepší. Někdy se stane, že přesto vyhrajete jenom o koš. Závěr byl pochopitelně i se štěstím, to se však obvykle přikloní k lepšímu.“

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Potřetí v řadě jsme těsně prohráli zápas, ve kterém jsme dlouho vedli (včetně Alpe Adria Cupu). To je pochopitelně nepříjemné. Máme ale hodně mladý tým a to je jeden z důvodů takto ztracených zápasů. Hráči se z toho určitě poučí a získají potřebné zkušenosti. Hlavně první poločas vnímáme pozitivně. Stále čekáme, až budeme kompletní. Ve chvíli, kdy se připojí guard Whack, bude všechno lepší.“

Filip Vukosavljevič (power forward USK Praha): „Náš tým je hodně mladý, s velkou budoucností. Hrajeme dobrý basketbal. Těsné porážky pochopitelně zabolí, snažíme se je ale vždy hodit za hlavu a dívat se dopředu. Budeme se lepšit, přijdou i lepší výsledky.“

Lukáš Palyza (forward BK Olomoucko): „Po dvou porážkách to byl pro nás hodně náročný zápas. Rozhodly dva faktory. Především se nám poprvé výrazně podařilo uspět na doskoku, což bylo hodně důležité. K tomu se přidala zlepšená intenzita v obraně ve druhém poločase.“