Majstrštyk Beksy! A spasitel mistrů Gniadek

Pátému kolu skupiny A1 dominoval výsledek z Dašické, kde domácí Beksa i přes obří oslabení velkolepě otočila průběh s Ústím, a to až k triumfu 92-74. Nymburk až ve třetím vzájemném souboji sezony vyzrál na Brno (87-59), Děčín přemohl churavějící Sovy až po změně stran (69-60) a mistra zachraňoval ze sevření pouhých sedmi Medvědů trojkami v poslední čtvrtině sluneční expert Gniadek.

Beksa v oslabení vystřihla 2. půli snů

Třetí tým ligy ústecká SLUNETA propásla v Pardubicích víc než slibnou šanci navázat na svou formu před soutěžní pauzou a veleoslabené Bekse (bez Chatmana, Pekárka, Šafarčíka) po katastrofické druhé půli (56-28) podlehla 92-74.

Zápas přitom do půle rozjela velmi slibně. Ještě ve vyrovnané první čtvrtině domácí drželi nepředpokládaní bodonoši jako Lukeš, Švrdlík či Potoček, ale ve druhé (9-21) už po pěti minutách hosté zlepšenou obranou unikli na 27-36 a před půlí až na 31-43. Jenže domácí si o velké přestávce významně promluvili do duše a zareagovali velkou třetí čtvrtkou (28-8), v níž nejprve z útočných doskoků a také trojek Lukeše otočili na 50-46 a z 50-49 pak Švrdlík, Potoček a Burda získali lépe bránícímu pardubickému týmu rozhodný trhák 64-52.

37letý internacionál Kamil Švrdlík sezonním výkonem (24 bodů) málem inzultoval svůj kariérní rekord (28), přičemž mu v dresu domácích významně sekundovali i Potoček (18+8 doskoků), Škifič (14+12 doskoků), Lukeš (11) a Vyoral (10+13 asistencí). Za defenzivně příliš děravé Ústí (bez Váni, Rowana) marně odporovali Nichols (21) s Autreym (17). Bekse patřily trojky (12-6), body zpod koše (36-28), útočné doskoky (14-13, body z nich 19-8) i menší počet ztrát (5-14).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):
„Chtěl bych nejdřív moc pogratulovat svým hráčům, protože tahle výhra je pro nás opravdu hodně cenná, zvlášť s ohledem na sestavu, v níž jsme hráli. Myslím si, že dnes se všichni hráči ukázali jako hrdinové a já jsem na ně neskutečně pyšný. Veděli jsme, že utkání nebude vůbec jednoduché, jednak s ohledem na soupeřovu kvalitu a druhak proto, že nám chyběli čtyři klíčoví hráči. Určitě jsme nevstupovali do zápasu jako favorité. Utkání mělo dvě naprosto rozdílné poloviny. V té první jsme zaostávali v obraně a tolik jsme nebojovali. O přestávce jsem apeloval na hráče, že tyto dva atributy, tedy defenzívní fázi hry a bojovnost, nutně potřebujeme zlepšit. Ve druhé půli se ukázal charakter našeho týmu. Hráči ukázali, že chtějí hrát a chtějí vyhrát! Jsem nesmírně rád, že jsme utkání dotáhli do úspěšného konce.”

Adam Lukeš (guard BK KVIS Pardubice): „V první čtvrtině jsme nastříleli 27 bodů, což je super, ale soupeř nastřílel 25. Takovýto průběh by výrazně více seděli Ústí, které je velmi ofenzivně laděným týmem. Po nevydařené druhé čtvrtině, v níž nás soupeř navíc dost přeskákal, jsme ve druhém poločase o poznání zlepšili obranu, k tomu jsme přidali právě zlepšený doskok a ostatní věci už pak přišly samy. První domácí výhra v nadstavbě je pro nás hrozně cenná, kor po reprezentační přestávce. Věřím, že to bude ten nejlepší možný impuls do dalších zápasů.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Moc pozitiv najít nemůžu. My jsme sem dneska přijeli a viděli jsme, že Pardubice jsou v okleštěné sestavě. Byl to souboj v hlavách a my jsme ho nezvládli. Hráli jsme jenom ve druhé čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 12 bodů, jinak jsme nebyli dobří ani na jedné polovině hřiště. Druhý poločas jsme absolutně podcenili, byl to náš nejhorší výkon, jaký jsme předvedli v letošní sezoně. Z naší strany to ve třetí a čtvrté čtvrtině byla absolutní nemohoucnost. Musíme se z toho oklepat a soustředit se na nedělní domácí zápas s Opavou.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Utkání se hodnotí těžko, protože to asi byl náš nejhorší výkon v celé sezoně. Už do prvního poločasu jsme vstoupili hrozně. Ve druhé čtvrtině jsme hráli docela slušně, ale měli jsme naprosto tragický vstup do třetí čtvrtiny a pak už se to s námi jenom vezlo. Obrana neexistovala, rotace v obraně vůbec ne, v útoku jsme si vybírali těžké střelecké pozice... Pardubice nás i v okleštěné sestavě dokázaly porazit. Nemyslím si, že nás sestava domácích až tak ovlivnila. Řekl bych, že celkově jsme nebyli na tento zápas dostatečně koncentrovaní. Teď nezbývá, než se z toho poučit, hodit to za hlavu a soustředit se na další zápasy.”

Sedm statečných v Opavě nakonec padlo

Mistr si na domácí půdě v kulise 1507 věrných hodně hrál s ohněm, když velmi dlouho nedokázal zlomit sedmičku ultra oslabených Medvědů. Včas jej však vzpamatoval podkošový veterán Gniadek, který v poslední čtvrtině rozhodl o výhře 92-80. Pro Kolín, který nastoupil v sedmi (bez Číže, Smithe, Burnse, Halady, Boškoviče), tento výsledek znamená devátou porážku z deseti posledních ligových utkání.

V zápase se přitom favorita (bez Šiřiny, Zbránka, Kvapila) statečně držel po dlouhých 34 minut, až do stavu 77-72, když soupeře nutil do spousty minutých trojek, těžil i z jeho podkošových selhání a k tomu tým nemálo sytil třeba i doprovodný křídelník Merta. Jenže už v úvodu posledního dějství pod kotel mistra začal přitápět osmi body v řadě křídelník Slavík (74-66), na nějž vzápětí navázal power forward Gniadek, který třemi trojkami a celkem 11 body utrhl klíčový náskok Opavy (88-77 dvě minuty před koncem).

Celkem zaknihoval 14 bodů a 7 doskoků a jako dvojciferní střelci se k němu přidali Mokráň (22+8 doskoků), Slavík (18) a Pecháček (10). Za hosty se činili Veljkovič (23+16 doskoků), Novotný (15), Stegbauer (14+8 doskoků) a Merta (10). Domácí dali víc trojek (48/13 - 29/9), bodů zpod koše (36-28) i z brejků (12-5) a díky převaze na útočném doskoku (24-14) vyslali na koš i o 15 střel víc.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Tak my jsme za výhru velmi rádi, ale pro opavského diváka to nemuselo být hezké utkání, protože po té dlouhé zápasové pauze nám hodně věcí nešlo, ať střelba z dálky, nebo i hloupé ztráty jsme měli a Kolín v té sestavě, v jaké přijel, neměl co ztratit a hrál úplně v pohodě. Ve čtvrté čtvrtině nám ale pomohl Martin Gniadek a konec jsme si už pohlídali.”

Radek Farský (guard BK Opava): „Do zápasu jsme vstoupili celkem slušně, bylo to 8-0, ale poté jsme bohužel polevili v hlavách mentálně, protože jich bylo jen sedm. Toto byl zápas vhodný spíš do skupiny A2, ale za výhru jsme každopádně velmi rádi.”

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Gratuluju Opavě k výhře, nedali jsme jí nic zadarmo, jak jsme říkali už před zápasem, ale jsem za svoje hráče rád, že se drželi 35 minut, ale bohužel rozhodla poslední čtvrtina, ve které dal Martin Gniadek tři trojky, a to rozhodlo zápas.”

Lukáš Stegbauer (forward BC GEOSAN Kolín): „Do zápasu jsme vstoupili velmi slušně, i když jsme přijeli jen v sedmi lidech, tak jsme nechtěli dát kůži lacino, bojovali jsme do poslední vteřiny, ale myslím si, že za výsledek se nemusíme stydět a máme do budoucna na čem stavět.”

Nymburk i bez řady opor poprvé složil Brno

Šampion česko-slovenského FINAL 8 věděl, že nesmí selhat s Brnem i potřetí v sezoně, a přestože nastoupil bez tří opor Kříže, Bohačíka a Svejcara, nedal doma soupeři nejmenší šanci. Po devátém vítězství (87-59) z posledních deseti ligových duelů si udržel nejtěsnější náskok před Opavou.

V souboji dvou z nejlepších obran soutěže se Nymburk poprvé utrhl už v první čtvrtině, kdy zpod koše odskočil na 16-8. V úvodu druhého dějství navýšil náskok díky rozehrávačům až na 28-14, ale v závěru poločasu hosté z minus 15 přitáhli díky svým podkošovým mužům na 41-32. Třetí čtvrtina už však byla plně v režii favorita a Mathon, Stephens a Rylich jej odloučili po pěti minutách na už rozhodných 56-35, když Brňané tu vůbec nedokázali produkovat v útoku.

Za Nymburk šéfovali Gordon (18), Stephens (14+9 doskoků), Sanders (11+9 doskoků) a Sehnal (11). Hosté měli jen dva skromné dvojciferné střelce v Brown-Soaresovi a Viktoru Půlpánovi (po 10). Z pole lepší vítězové (v procentech 42-31) vytěžili víc zpod koše (42-24), z šestek (18-9) i na doskoku (58-35, útočné 19-8, body z nich 17-1).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Jsem rád za výhru, protože dosud jsme proti Brnu moc úspěšní nebyli, ale teď jsme konečně bilanci z 0-2 vylepšili na 1-2, což je mnohem lepší. Zápas jsme začali ne úplně nejlépe, ale odpovídalo to tomu, že jsme teď nemohli trénovat pohromadě a byla tam pauza a vypadli jsme z rytmu. Ale to platilo i pro soupeře. První půli jsme byli trochu měkčí v útoku i v obraně. Ve druhé půli nám ale dali jen dva body z pod koše oproti 22 bodům ze první poločas, takže tam je jasné zlepšení. Také měli jen dva útočné doskoky. Tam byl velký rozdíl.  Rozhodnutí šetřit Martina Kříže a Jaromíra Bohačíka bylo nutné. Hráli velmi důležitou roli v národním týmu, a jelikož liga začala hned dva dny poté a navíc předtím měli zápasy v poháru, takže si nemohli odpočinout, museli jsme je pošetřit. Máme široký kádr, máme další dobré hráče, kteří dnes odvedli dobrou práci. Hodně nám v tom pomohli naši mladí hráči z akademie, kteří s námi trénovali přes reprezentační přestávku a pomohli hráče připravit v době, kdy většina českých hráčů byla pryč. Vedli si velmi dobře a i naše hráče bavilo s nimi trénovat, protože byli konkurenceschopní. Nebylo to pro ně jednoduché, museli se rychle naučit sety a zapracovat se, ale zvládli to velmi dobře. Ukázali, že máme v budoucnu kde brát. A tahle výhra je i jejich zásluha.”

Myles Stephens (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byl to od nás dobrý zápas. první půle ještě nebyla taková, ale ve druhé půli už jsem se pořádně rozjeli, přidali se k nám fanoušci a bylo to jasné vítězství. Pro mě to byl navíc první domácí zápas za Nymburk, tak jsem rád, že jsme to takto zvládli. Už jsem za těch pár týdnů poznal, jak kvalitní máme tým. Především jak širokou máme soupisku. Dnes nám chyběli dva hráči z reprezentace, a přesto jsme zápas zvládli velmi dobře. Každý, kdo jde z lavičky do hry, je přínosem. Můžeme střídat a kvalita zůstává stejná. A věřím, že budeme ještě lepší, protože já a Nakye jsme v týmu stále noví a ještě se zapracováváme. Teď jsme neměli možnost trénovat pohromadě celý tým, byli jsme na trénincích jen v šesti doplnění o mladé hráče z akademie. A dnes jsme byli od poháru pohromadě, ale tento tým je tak zkušený, že jsme si s tím poradili. Je důležité, že můžeme jeden druhému věřit.”

Ty Gordon (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Byl to dobrý zápas. Věděli jsme, že Brno nás dvakrát porazilo, proto jsme do toho dali hodně energie, abychom jim to vrátili. Byli jsme schopni udělat další krok dopředu a zvládnout zápas velmi dobře. Pracovali jsme na nových věcech a možná jsme Brno i překvapili. Změny, které jsme udělali v obraně, byly určitě velkou součástí naší výhry. Znovu jsme si hodně pomohli obranou, která opět byla velmi dobrá. trenér odvedl dobrou práci, pomohli nám mladí kluci z akademie, kteří s námi trénovali, abychom zvládli tu delší přestávku. A povedlo se navázat tam, kde jsme na poháru skončili. A to jsme neměli k dispozici naše klíčové hráče, kteří se vrátili z reprezentace. Věřím, že jsme připraveni na další velké zápasy, ale musíme jít krok po kroku. Teď se všichni soustředíme jen na sobotu a na Děčín.”

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Dneska se na nás hodně podepsala ta dlouhá pauza. Vypadli jsme z rytmu, nemohli jsme najít rytmus v útoku. Nymburk je zkušený a fyzický tým, aby nás za naši hru bez absolutního odhodlání trestal. Trestal nás útočnými doskoky a rychlým protiútokem. Na druhou stranu, vyhrát v Nymburce je těžké pro každý tým. Věřím, že nám tenhle zápas dal facku. Takto se prezentovat nemůžeme a věřím, že se rychle vrátíme do stavu, ve kterém jsme byli před reprezentační pauzou. V sobotu se hraje další zápas. Musíme dobře potrénovat, něco si říct u videa. Nymburk nás překvapil zónovým presem do zóny, takovou match up zónou. Nebyli jsme připraveni. V posledních zápasech to takto nehráli. Na to se nemůžeme vymlouvat. Mně více vadí, že naši hráči nebojovali a že nešli za doskokem. V prvním poločase jsme domácí dlouho drželi na uzdě na to, jak špatně jsme hráli. Do druhého poločasu jsem chtěl, aby hráči vstoupili agresivněji. Říkal jsem svým hráčům, že to je otevřený zápas a stalo se opačné. My jsme byli ti, kteří si nechali naložit. Udělili jsme tři fauly za minutu a z prvních tří útoků, měl Nymburk šest útočných doskoků. Tak hrát nemůžeme. Možná jediným pozitivem zápasu je, že jsem mohl dát prostor hodně mladým hráčům. Zapojili jsme Nikose Koulisianise. Je to další produkt naší akademie, který si svůj dnešní debut zasloužil svými výkony v mládežnických kategoriích.”

Nikos Koulisianis (křídlo Basket Brno): „První trénink s týmem jsem absolvoval včera a už dneska jsem dostal tolik minut na hřišti. Ještě proti tabulkově nejlepšímu týmu v lize. Já jsem si zápas užil znamenitě. Jsem moc rád, že mi trenér Martin Vaněk dal v závěru tolik minut. I když jsem hrál proti Nymburku, nebál jsem se jeho hráčů. Pokud se člověk bojí, nezahraje nic. Vždycky je to v hlavě. Jít do zápasu v nejvyšší lize mužů je docela velký rozdíl ve srovnání s mládežnickými soutěžemi, které obvykle hraji. Největší rozdíly jsou v rychlosti i v síle hráčů. V Nymburce jsme chtěli vyhrát, je to škoda. V prvním poločase se soupeř dostával hodně lehce dovnitř, padlo hodně košů s faulem, nechávali jsme jim lehčí střely. Ve druhém poločase jsme špatně začali. Soupeř měl snad osm útočných doskoků ve třetí čtvrtině a to se pak špatně hrálo.”

Švec pod děčínskou skálou sám vzdoroval marně

Vicemistr doma po nepřesvědčivém prvním poločase (37-44) zavřel oslabené Sovy (bez Matta Johnsona, Vyroubala a Bátovského) v tom druhém na pouhých 16 bodech (32-16 ) a výhrou 69-60 nejenže se v tabulce odlepil od Brna, ale také se na rozdíl výhry přisál ke třetím Pandám.

Domácí hned v úvodu zaskočil zkušený soví power forward Mbida, který sedmi body v řadě získal hostům vedení 9-19. Válečníci se pak převážně zpod koše prokutali do vedení, ale Švec s Vlkem v závěru poločasu ukázali neproduktivnímu Děčínu záda (37-44). Ve třetí čtvrtině ale po průvanu v domácí kabině nastala v duelu pronikavá změna a Walton, Matěj Svoboda a Kroutil si vzali na starosti sedmiminutový orkán s obratem na 55-45 při sedmi ztrátách hostů. Ti se pak ještě vrátili na rozdíl tří bodů, ale při velebídné produkci v útoku neměli šanci se ani na střídmě úspěšné domácí dotáhnout a padli tak v lize už podesáté z 12 posledních zápasů.

Vítěze nejvíc tlačili Svoboda (13) s Kroutilem (10), hosty jako osamělý jezdec Švec (19+7 doskoků a 7 asistencí). Děčín deklasoval Sovy zpod koše (40-20) a z brejků (21-2).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Do zápasu jsme vstoupili z plného tréninku, takže borci měli trochu těžší nohy. Naši hru stavíme na fyzické kondici, kterou teď nemáme na úrovni, na které bychom ji chtěli mít. Takže holt teď nás to stojí těžší nohy, ale doufáme, že z toho budeme profitovat později. Dnešní zápas jsme urvali bojovností a obranou. Ve druhém poločase nám pomohla zóna. Za výhru jsme samozřejmě moc rádi, protože pro nás to byl důležitý zápas.”

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Bylo překvapivé, že jsme byli tak konkurenceschopní, tudíž trochu překvapení bylo naše poločasové vedení. Očekával jsem, že budou hrát víc zkušeně ve druhé půli, bylo těžké odolávat s naším mladým týmem. Celkově jsem spokojený s lavičkou, ale potřebuju víc od základní pětky. Abychom dnes vyhráli, potřebovali jsme, aby základ zahrál lépe.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Zápasy s USK jsou vždy takové, je to o bojovnosti, o obranách. Dnes se k tomu přidala oboustranná střelecká impotence, takže na nízkém výsledku se podílely jak obrany, tak útoky. První poločas se nám nepovedl, ale přestávka nám pomohla v tom, že jsme se nabudili na druhý poločas. Pomohlo nám také to, že soupeř přijel v úzké rotaci a jejich stěžejní hráči už to v závěru neudýchali. Bylo na nich vidět, že jim dochází energie. Situace s fauly jsme neřešili, máme náhradu za každého.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Do zápasu jsme šli s tím, že jsme věděli, že domácí nám budou chtít vrátit prohru z Česko-Slovenského poháru. Věděli jsme, že budou agresivní, že se musíme vyrovnat jejich tlaku v obraně a zároveň jsme chtěli, aby si Walton, jako jejich nejdůležitější hráč, brzy udělal nějaké fauly, protože bez něj není Děčín na rozehře tak kvalitní. To se nám povedlo a první poločas jsme vyhráli. Ve druhém se to zlomilo, když Děčín začal hrát zónu, my na to neměli žádnou odpověď a přestali jsme si půjčovat míč. V závěru jsme to zkusili zvrátit, ale nepodařilo se nám to.”