Málem deja vu, ale další prodloužení pro Brno!

ECHO ZÁPASU 2 O BRONZ Pandy i podruhé prokázaly neuvěřitelnou schopnost povstat z popela, ač už se snad ani nemohly nacházet ve složitější situaci. A Brno znovu předvedlo nestabilitu a křehkost i za sebevyššího vedení.

Jeho hráči možná stále netuší, jak se jim nakonec v prodloužení druhé bitvy o bronz podařilo na horké ústecké palubovce vyváznout s kýženou vyrovnávací výhrou (77-82). I přes 25 ztrát a hrůzyplnou čtvrtou čtvrtinu prohospodařenou 29-7! Série, kdy žádný stav neznamená vůbec nic, dokud není úplný konec, se rozhodne v pondělí pod Špilberkem. A už teď je jisté, že tým, který získá svou první ligovou medaili, na okolnosti jejího dobytí nikdy nezapomene.

Brno i podruhé vstoupilo do stejné řeky jako v prvním duelu a dokonce v ní plulo ještě o třetí čtvrtinu déle než doma. A v té čtvrté se minutu po minutě blížilo k postupně stále neodvratnějšímu deja vu, v nějž věřil i napěchovaný ústecký stánek s 1350 fanoušky, což byla jednoznačná domácí návštěva sezony.

Ale pojďme od začátku, který byl v podání hostů naprosto skvostný. Totální demolicí SLUNETY z podkošového prostoru (26 bodů) se už po první čtvrtině vyhoupli do trháku 13-27, a to díky dokonalé bilanci dvojek 13/13! Brňané překvapovali soupeře vniky i seběhy a domácí nestíhali včas vypomáhat, navíc sami už v první desítce pětkrát ztratili v útoku.

Stejně jako v Brně se sluneťané dlouho nedostávali pod koš, z dálky nebyli přesní a při pohlídaném obranném doskoku hosté už po 13 minutách vedli 20-37. Pak sice od svého tahu pod koš ustoupili, ale dál dobře bránili, a tak i když za dalších pět minut jen dvakrát skórovali z pole, dvě trojky Krakoviče je posouvaly už na 25-45. Po 18 minutách tak jen o minutu nestihli zopakovat dosažení 20bodového vedení z domácího utkání.

V poločase (27-45) Brno dominovalo o 20 procent z pole (v dvojkách skoro o 40), zpod koše 30 ku 6 bodům, z druhých šancí 11 k nule a v trojkách 4 ku 1.

Tentokrát ale nepokleslo ve výkonu ani ve třetí čtvrtině, po níž vedlo 45-67, když dál o 22 procent kralovalo z pole, navíc i na doskoku (20-33) a dál se mu dařilo v útoku. To všechno se ale přetočilo ve čtvrtém dějství, kdy ruce Brňanů stejně jako doma ovládl strach, což tu vyústilo v devět ztrát za posledních 6 minut. A SLUNETA pochopitelně zavětřila krev.

Zejména Spencer s Autreym začali ztékat brněnskou obranu a v útoku jen na čas hrající Brňané, kteří navíc v rozhodné fázi fungovali se třemi dlouhými a jen se dvěma vodiči míčů, hodně spoléhali na 19letého Bálinta, který měl v rukou nejvíc balonů. Mladý guard sice míjel trojky a ztrácel, zároveň byl ale spoluhráči stále podporován. A tak po další minuté trojce si z útočného doskoku týmu vzal okamžitě další z driblinku a po úspěšném zásahu za stavu 65-74 80 sekund do konce čtvrté části se to zdálo být jako rozhodný úder.

Jenže ne pro Pandy. Brno vzápětí nedokázalo dvakrát vyvézt míč z vlastní půlky a bylo to jen o pět a po další ztrátě Brna už Autrey trojkou snižoval na 72-74. A když se Bálint vzápětí sám udribloval, dostalo Ústí ještě jeden život. A po timeoutu 4 sekundy do konce zahrálo na Autreyho, který s pomocí obroučky se sirénou hracího období a za mohutného otřesu celé haly poslal zápas - stejně jako v Brně - do prodloužení. Za identického stavu 74-74!

Mocným dotahováním, druhým ve třech dnech, se ale šestičlenná ústecká rotace také notně vyčerpala a v nastavení už jí v útoku chyběla střelecká muška (3 body). Na straně hostů už tu byl na rozdíl od většiny koncovky čtvrté části ve hře Mišula, který dvěma šestkami a trojkou získal týmu vedení 75-79. A Krakovič po ztrátě Autreyho už půl minuty do konce pečetil výhru.

Právě on byl nejúdernějším hráčem vítězů (bez Maddena, Půlpána), když nastřádal 16 bodů a 10 doskoků. Následovali jej Mišula (14), Bálint (13, 6 ztrát), Mickelson a Puršl (po 10). Brňané vládli zpod koše (26-42), z trojek (5-9), body laviček (10-35) i doskoky (35-53, útočné 12-18, body z nich 7-21). Za domácí se činili Autrey (25+9 doskoků), Spencer (22), Pecka (10+13 doskoků) a Joseph (10). Jejich tým dal víc šestek (16-11) a také výrazně méně ztrácel (15-25).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Gratulace Brnu. Ve mně se mísí pozitivní i negativní pocity z tohoto utkání. Negativní z toho, jak jsme do utkání vstoupili, opět, jako v každém letošním zápase, jsme jim dovolili vybudovat si bodový polštář. Pozitivní pak samozřejmě z toho, jak jsme se dokázali do zápasu vrátit. Jinak ale pochopitelně cítím obrovské zklamání, protože před zápasem a poté i v prodloužení jsem nám věřil, ale bohužel to nedopadlo. Musíme se dát dohromady a v pondělí zabojovat v posledním zápase.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Jsme rádi hlavně za vítězství, jelikož jsme zde potřebovali vyhrát. Myslím ale, že celé utkání, až na poslední čtvrtinu, jsme byli lepší. V závěrečné desetiminutovce SLUNETA zapnula, my jsme udělali spoustu strašně velkých ztrát a bohužel jsme došli až do prodloužení. Nejdůležitější ale je, že jsme to zvládli. Strašně se těším na Vodovku na pondělí, doufám, že bude naprosto zaplněná, pro Basket Brno je tohle zápas desetiletí. Věřím, že to bude skvělé.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Když prohráváme doma o 20 bodů a dokážeme se takhle vrátit, tak holt nám v závěru nezbyla síla, nestal se zázrak. Rozhodne se v pondělí.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Myslím, že tři čtvrtiny jsme byli lepším týmem, plnili jsme to, co jsme si řekli v obraně, bránili jsme velmi dobře, což se odráželo i v útoku. Ve čtvrté čtvrtině nám to ale vůbec nevyšlo. SLUNETA se dostala trojkami a rychlými koši do hry a presinkem na konci, který nám působil problémy, a dělali jsme při něm hloupé ztráty, posunula zápas do prodloužení. V tom nám přálo více štěstí, to se holt tentokrát přiklonilo k nám, v prvním zápase zase hrálo pro Ústí. Myslím, že ani třetí zápas nebude o moc jiný, očekávám opět vyrovnanou koncovku, kterou, doufám, překlopíme na naši stranu.“