Malik Morgan zopakoval nezopakovatelné: 9/9!

ECHO 12. KOLA Schválně, řekněte, jaká byla pravděpodobnost, že dva hráči z jednoho týmu během necelého roku vyskládají v jednom utkání fenomenální trojkovou palbu 9/9? Přece se tak stalo, když na Františka Váňu navázal ve 12. kole letošního ročníku další neomylný Robin Hood z olomoucké družiny jménem Malik Morgan, který tak vyrovnal dosud historické představení svého spoluhráče. Jeho 38bodový super výkon byl součástí hanáckého trojkobití 29/20, jímž tým vyrovnal druhý nej výkon za posledních 20 let v NBL. 15 trojek domácího Hradce nestačilo a Olomoucko tak veze z návratového zápasu MVP NBL Javonteho Douglase výhru 97-112. A co se v sobotu stalo dál? 1391 fanoušků na pardubické Dašické vidělo 73. ligovou výhru v řadě v podání mistra (61-85), řízeného 12 asistencemi Roka Rogiče. 1005 diváků v Opavě si pochutnalo na osmé výhře v řadě Slezanů (99-71), 912 tifosi ve Svitavách dosvědčilo jasný triumf domácích Turů nad Děčínem (86-66) a USK doma těsně zdolal Novou huť (83-79) za šéfování autora 22 bodů Michala Mareše.

Svitavy lámaly Děčín k podlaze

Ofenzivní soužení Válečníků (bez dlouhých Landy a Grunta) stále nebere konce, což potvrdilo jen 66 bodů na kurtu svitavských Turů. Domácí tak neměli těžkou práci a o utkání rozhodli už během druhé čtvrtiny. Zápas odpálili sérií 15-4 z útočných doskoků, zisků a získaných faulů, aby ve druhém dějství, ovládnutém 34-20, naprosto dominovali a vedli až o 29 bodů. Po poločase 54-31 sice polevili a hosté se mezní bojovností protloukli až na 60-51 po 28 minutách, ale protože NBL není NBA, Tuři se stihli včas vzchopit, veteráni Jelínek s Markem posadili do obruče slepené trojky, a i když Děčín ještě 6 minut do konce přirazil na 11 bodů, na větší drama neměl prostředky a mušku. Padl 86-66 a zapsal čtvrtou porážku v řadě a také pátou ze šesti posledních zápasů.

Na aspoň 10 bodů se při jen 36procentní palbě týmu dostali jen Pomikálek, Feštr (po 11) a Vukosavljevič (10). Domácí flotilu (stále bez křídla Matěje Svobody) vedli Crandall (22+10 doskoků), Puršl (17), O´Brien (17+8 doskoků) a nebývale aktivní rezervista Jelínek (15). Domácí kralovali v procentuální úspěšnosti dvojek 72 ku 48, v bodech zpod koše 42-30, na doskoku 49-32 a měli i efektivnější šestky (24/16 – 29/15).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Zápas se z našeho pohledu hodnotí velmi těžce. V prvním poločase jsme de facto na hřišti neexistovali. Druhý poločas byl úplně jiný příběh, dokázali jsme se přiblížit na devět bodů, což byl dobrý počin, ale když budeme hrát jenom dvacet minut a ne celých čtyřicet, tak nemůžeme uspět. Problém s naší střeleckou potenci, respektive impotencí, pokračuje, nicméně věřím hráčům, že začnou střely trefovat. Potřebujeme předvádět po celé utkání takovou bojovnost, jakou jsme předváděli ve druhém poločase.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Začali jsme koncentrovaně a prvních osmnáct minut odváděli velmi dobrou práci. Plnili jsme, co jsme měli, tlačili soupeře do těžkých střel, vytvářeli tlak na míč, chodili do rychlých protiútoků. Nicméně poslední dvě minuty prvního poločasu nebyly vůbec ideální, dostali jsme šest bodů v řadě, nebojovali tak, jak do té doby, soupeř doskočil některé lehké míče. Přesto jsme šli se slušným bodovým polštářem do druhého poločasu. Řekli jsme si, že Děčín se určitě nevzdá a musíme se připravit na jeho velký tlak. To se také potvrdilo a my se s tím nedokázali vyrovnat. Za třetí čtvrtinu zaslouží soupeř velkou pochvalu. Stálo ho to však hodně sil a ve čtvrté čtvrtině jsme to byli zase my. Kromě třetí čtvrtiny jsme zahráli výborně na obranné polovině, udržet Děčín na 66 bodech je výborné číslo, Autrey dal jen šest bodů a neproměnil ani jednu střelu z pole. Další věcí je dominance o sedmnáct míčů na doskoku. Kaňkou na výsledku je opět naše střelecká impotence na čáře trestného hodu a trojkovém oblouku, kde máme doma 18 procent, což je špatné. Ale pozitivem je, že i tak jsme dali 86 bodů.“

David Žikla (power forward BK ARMEX Děčín): „První poločas byl z naší strany odevzdaný, nebojovali jsme, jak jsme měli, druhý byl úplně jiný, nastoupili jsme jako jiný tým, všichni jsme bojovali, hráli jsme pospolu a bylo vidět, že dokážeme hrát s kýmkoli. Výkon, který jsme předvedli ve druhém poločase, musíme předvádět i v dalších utkáních.“

Šimon Puršl (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pro nás jsou zápasy s Děčínem ohromně důležité. Věděli jsme, do čeho jdeme, že tam bude hodně emocí, že to bude tvrdý zápas. Vstoupili jsme do utkání dobře, akorát pak ta třetí čtvrtina... Musíme být lépe připraveni na tlak, vědět, co chceme hrát, nesmíme ztrácet míče. Po dlouhé pauze je to pro nás cenné vítězství a bylo by super, kdyby nás to nakoplo a pokračovali jsme takto dál.“

Rogičův asistentský koncert

Mistrovi by zřejmě musela chybět ještě nějaká ta opora, aby se v aktuálním rozložení sil ocitl v domácí soutěži ve skutečném ohrožení. I bez dua Booker – Jaromír Bohačík, tedy bez dvou častých vodičů míče, totiž uspěl v Pardubicích rozdílem 24 bodů, byť výsledek 61-85 plně neodráží dění 40 minut ve stánku na Dašické.

Jako dočasný první rozehrávač se rozhodl vydobýt si větší prostor na nymburském výsluní playmaker Roko Rogič, který svých prvních sedm minut naplnil 6 body a 3 asistencemi a rozjel tak v hitu kola svůj velký part orámovaný 14 body a 12 asistencemi za 29 minut.

Jeho silný start ještě Beksa i přes několik ztrát vykryla aktivitou na útočném doskoku a po 10 minutách zaostávala jen 21-25, ale ve druhé části znovu Rogič rozesílal další neomylné zásilky, jimiž pomohl k vedení hostů 28-39 po 18 minutách. Beksa i dál střádala body z druhých šancí, ale hosté se přesto stále vraceli k naddesetibodovým vedením, a když domácím oporám ve čtvrtém dějství začala docházet pára, odpoutal se Nymburk k vysokému vítězství, značícímu už 73. ligovou výhru v řadě.

Vedle Rogiče tlačili nymburskou káru i Martin Peterka (18, trojky 5/4) a Hruban (15), jimž nestačili konkurovat domácí Pavlovič (18+7 doskoků), Vyoral (12) a Švrdlík (12+10 doskoků). Beksa, jíž chyběl power forward Slanina, zaostala v kulise 1394 diváků především v trojkách (22/3 – 25/10) a v bodech zpod koše (28-44).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Nymburk byl připravený, hlavně v obraně odvedl velmi dobrou práci. Vyvíjel velký tlak na míč, hrál velice koncentrovaně, nedovolil nám téměř žádné snadné koše. My jsme měli velké problémy udržet rytmus hry. Jak čas postupoval, bylo pro nás čím dál těžší připravit si dobrou střeleckou pozici, navíc jsme začali být trošku frustrovaní. Nemůžu říct, že bychom nebojovali a nedali do zápasu všechno - hodně jsme se snažili a bojovali jsme. Nymburk byl ale prostě lepší a my to musíme přijmout. V dalších zápasech je potřeba dělat všechno o něco lépe.“

Ozren Pavlovič (křídlo BK JIP Pardubice): „Byl to zápas dvou velmi kvalitních týmů. Měli jsme možnost vidět, proč je Nymburk v české lize zatím neporažený. Ze začátku nám to padalo, ale jak jsme začali více prohrávat, nebyli jsme už mentálně tak pozitivní a v útoku se nám přestalo dařit. Celkově jsme podali dobrý výkon, ale hosté zkrátka hráli lépe a zaslouženě vyhráli.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Hráli jsme hodně fyzicky, hodně agresivně. Klíč k vítězství byl v naší obraně, ale měli jsme hodně dobrých momentů i v útoku. Přestože až do třetí čtvrtiny to bylo hodně vyrovnané, nakonec se prokázala naše větší kvalita.“

Pavel Pumprla (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byl to takový náš letos už klasický zápas, kdy dvě tři čtvrtiny je to vyrovnané, držíme náskok okolo deseti bodů, ale zatím nám to fungovalo a zafungovalo to i dnes. Držíme se svojí hry, konzistentní hrou a dobrou obranou rozdíl ve skore natáhneme a často to skončí o 20 a víc bodů, což se podařilo i dneska. I když by bylo samozřejmě jednodušší rozhodnout zápas už v první půlce, tak když to dopadne takto, myslím, že nám to nevadí.“

USK ušestkoval výhru

Soví křídelník a věčný reprezentační čekatel Michal Mareš nezažil produkčně silný listopad a měl o to větší motivaci se po ligové pauze ukázat v tom nejlepším světle. Koš Ostravy zasypal 6 trojkami z 9 pokusů a celkem 22 body a USK dovedl k domácímu triumfu nad lepšící se Novou hutí, jež měla zpět i křídelníka Šmída. Přes vyhraný doskok (26-38) ale krutě doplatila na dvojciferný rozdíl ve ztrátách (9-19), a tak po Ústí i z pražské Folimanky odjíždí s mrzutou porážkou (83-79).

Ostrava i přes pět ztrát za prvních 4 a půl minuty vedla 4-11, ale pak poprvé z oblouku zahřměl Mareš a dotlačil USK k vedení po první čtvrtině (25-19). Americké duo NH Newkirk - Holsey ale poté z -9 otočilo na 42-48, aby přišla třetí čtvrtina, již domácí díky šestkám vyhráli 20-7, a hostům se tu naopak nevedlo vůbec nic. Navzdory 10bodovému manku ale znovu zabrali a trojkami ještě otočili na 67-68. Pak se ještě vrátili ze 75-68 na 2 body 25 sekund do konce, ale Sovy si závěr pohlídaly z šestek.

Ty nakonec při vyrovnané palbě z pole měly klíčovou váhu (29/22 – 26/18), stejně jako body laviček (37-15). USK vedle Mareše sytili i Appleby (16) se Stevanovičem (13), který však utkání pro zranění nedokončil. NH při páté porážce v řadě drželi Newkirk (22, TH 12/9 z 9F+), Holsey (19+12 doskoků, 6F+), Palenik (17, trojky 5/4) a Nábělek (10).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „My jsme nepředvedli špatný výkon. Trochu nám chyběla zkušenost v závěru a možná disciplína. To, co jsme hráli 25 minut, jsme chtěli hrát i těch zbylých 15. Hodně nám v té fázi stál míč. Útoky byly statické a nedostávali jsme se do otevřených střel. Mrzí mě třetí čtvrtina, protože vyzněla velmi špatně. Dali jsme sedm bodů, což je strašně málo. Je vidět pokrok v naší hře, jsme schopni lépe bránit, než v prvním zápase s USK. Tohle vidím pozitivně, jediné negativní je, že jsme nevyhráli.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Říkali jsme před utkáním, že Ostrava se zlepšuje. Soutěžní přestávku jsme využili k tvrdým tréninkům, což na nás dnes bylo vidět, protože nám chyběla taková ta ladnost a dynamika. To nás limitovalo v přechodu do rychlého protiútoku. Petr Bohačík a Holsey jsou dominantní na doskoku a to jsme dnes nezvládli zastavit. Pozitivní je, že jsme vyhráli. Uvidíme, jak bude vypadat Stevanovič a jeho koleno. Cítil bolest, a proto jsme omezili jeho rotaci. Chyběl nám pak v přechodu do útoku a některých situacích pick and pop. V Brně to nebude nic jednoduchého.“

26 ztrát Kolína a Opava 21-0!

Medvědi v Opavě zkusili absenci klíčového rozehrávače Číže alespoň částečně zalátat čerstvým pořízením dirigenta Dlugoše z Nymburka, ale výpadek bezmála 40minutové opory přece jen nakonec znát byl a tým i přes vyrovnané tři čtvrtiny v té poslední (35-12) při jen sedmičlenné rotaci docela odpadl a po výsledku 99-71 v Opavě registruje už šestou porážku v řadě. Naopak Slezané počítají již osmou výhru za sebou.

Domácí nebyli na zásadně oslabený Kolín v úvodu příliš koncentrovaní a propadli se až na 12-19. První dějství pak sice vyhráli a v posledních šesti minutách druhého se na vlně kolínských ztrát z 29-29 vyvezli za řízení Šiřiny až k 11bodovému trháku, jenže ve třetí části po nabytí 13bodového vedení přestali stíhat produkci zahraniční legie Medvědů a Richardson trojkou v 31. minutě snižoval už na 64-62. Ovšem právě tam už také jeho týmu docházel „benzin“ a dalších 5 minut prohrál fatálně 21-0.

V utkání ztratil nebývalých 26 míčů (potřetí v sezoně nejméně 24 a v posledních třech kolech průměr téměř 20) a Opava při jen 10 ztrátách a o pět lepším útočném doskoku měla o 23 střel z pole víc! Jejím lídrem byl Šiřina (27+7 asistencí), následován Bujnochem (18) a Gniadkem (13). Oproti původní předpovědi už nastoupil rozehrávač Klečka, který si po zlomenině zánártní kůstky odkroutil prvních 15 minut od letošního 1. kola. Za Kolín se prosadili Richardson (15), Igrutinovič (12, 7 ztrát), Krefft, Brožek a Machač (po 11).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Z  našeho výkonu jsem zklamaný. Výsledek neodpovídá poměru sil na hřišti. Naši hráči přistoupili k utkání laxně a proti oslabenému Kolínu, který rotoval v sedmi hráčích, byli horší v rychlých protiútocích. S takovým výkonem nemůžeme porážet silné týmy. Vysoký standard si opět udržel Jakub Šiřina a dotáhl nás k vítězství.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Přijeli jsme do Opavy se záměrem nehrát nahoru - dolů a to se nám dařilo. Posledních šest minut utkání jsme sice nezvládli, ale nehráli jsme špatné utkání.“

Lukáš Brožek (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Škoda nepovedeného závěru utkání, kdy nám domácí odskočili do výrazného náskoku. Více než dvě třetiny utkání jsme byli Opavě vyrovnaným soupeřem.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Vysoké vítězství proti Kolínu , které se nerodilo lehce, jsme nutně potřebovali. Musíme se poučit z množství chyb, které nás srážely dolů. Mentální nastavení na utkání, to byl náš největší problém.“

Je Třebeš místem zázraků?

Za měsíc tomu bude rok, co tehdy takřka bezejmenný hanácký křídelník František Váňa šokoval celou ligu dosud nepoznaným trojkovým představením 9/9 doma proti Kolínu. A je tomu necelé tři týdny, co Opava v Hradci 20 trojkami stanovila druhý nejlepší výkon NBL za posledních 20 let. Díky zřejmě mysterióznímu charakteru hradecké haly Třebeš se oba neuvěřitelné výkony podařilo ve 12. kole zreplikovat hráčům Olomoucka! Ti nejenže na kurtu Sokolů vysázeli 20 trojek z pouhých 29 pokusů, ale jejich křídlo Malik Morgan dokonce neminul ani jednou z 9 trojkových ran! Stejně jako jeho český spoluhráč na začátku letošního roku s Kolínem.

Stalo se to navíc v duelu, kdy i domácí Hradec z oblouku exceloval, a to nástřelem 29/15. A jak vlastně tohle trojkové divadlo dopadlo? Po 32 minut bylo ukrutně vyrovnané, pak ale jen v sedmi rotující domácí vypadli z tempa a hosté trojkami i využitými útočnými doskoky unikli během 2,5 minuty z 80-81 na rozhodných 81-97. Čtvrtou čtvrtinu ovládli 23-36 a to k tomu vůbec nemohli využít svého lídra Douglase. Ten se sice po osmizápasové absenci vrátil do akce, ale na kurtu vydržel do vyfaulování jen něco přes 14 minut, v nichž stihl 8 bodů.

Činit se tak při výhře 97-112 museli jiní. Morgan řádil 38 body, 6 doskoky a 10 asistencemi (na 7 ztrát), když palbu z pole měl 17/14. Palyza přidal 25 bodů, 8 asistencí a 7 doskoků s trojkami 10/5 a Josipovič přispěl 21 body. Za domácí se ukázali Tresač (21+7 asistencí, trojky 7/4), Stamenkovič (21+7 asistencí na 7 ztrát), Sedmák (18, trojky 8/4), Lošonský (16+9 doskoků, 7 asistencí, +7 za 31:25) a Pekárek (12). Domácím patřily útočné doskoky (16-10), ale na body z nich je zcela přestříleli hosté (12-26), kteří dali i o pět trojek víc.