Markusson se Šiřinou přemohli soví letku

ECHO 6. KOLA V hitu šestého ligového kola USK Praha v Opavě vzdoroval až téměř do konce, aby nakonec padl 80-73. Do ještě větších dramat se šlo u Vajgaru, kde v závěru rozhodl Kolín (79-84), a v Brně, kde domácí lopotně přemohli Novou huť (87-82). Snadnější práci měli díky středním čtvrtinám jen Sokoli v Děčíně (68-82) a Nymburk doma s oslabeným Ústím (101-74).

Infarktový konec pro Brno

Brňané se doma s NH nadřeli, víc než by čekali, ale to důležité nakonec získali. Ač stále bez křídla Maddena, už s pivotem Puršlem zvítězili v dramatické koncovce 87-82.

Úderný power forward Mickelson nakopl deseti body úvodní vedení Brna 24-12, jenže Bohačík se Šmídem ještě do konce první čtvrtiny ostravské krvácení zastavili (31-27) a při zeslábnutí domácího útoku se NH probila až k vítěznému poločasu. Ve druhé půli už se běželo celou dobu prsa na prsa, a to až do cílové rovinky.

Poslední minuta startovala za stavu 81-79, načež po dvou úspěšných šestkách domácího dirigenta Marka snížil za hosty Radukič trojkou na bod, aby Marko znovu z trestné linie upravil na 85-82 a trojka ostravského křídelníka Vanna na prodloužení už v posledních vteřinách minula cíl.

Vítěze tlačili za výhrou Mickelson (20+7 doskoků), Půlpán (18), Nečas (12) a Bálint (10), za NH produkovali Radukič (20, trojky 6/4), Vann (16+9 doskoků a 9 asistencí), Šmíd (16) a Petr Bohačík (12). Domácí si víc pomohli trojkami (9-7), šestkami (18-9) a body z brejků (21-7), hosté byli lepší zpod koše (30-44) a na doskoku (36-41, útočné 8-13, body z nich 7-13).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Jsme rádi za vítězství. Proti Opavě jsme hráli výborně a prohráli, dnes jsme podali náš nejhorší výkon v sezoně a vyhráli jsme, to jsou paradoxy. Mrzí mě, že po dobrém vstupu přijde propad. Byli jsme šťastnější, ne lepší. Nicméně výhra se počítá, my se musíme zlepšit v obraně i v útoku, připravit se dobře na středu.“

Richard Bálint (křídlo Basket Brno): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, s dobrou energií, vytvořili jsme si náskok. Po prostřídání se náš výkon změnil, nebránili jsme, nedoskakovali. V druhé půlce jsme se semkli a zvítězili.“

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „My jsme hráli tak, jak očekáváme v každém zápase, bojovali jsme, dobře jsme bránili. Řekli jsme si, že necháme střílet jejich dlouhé hráče, ze začátku se trefoval Mickelson. Myslím, že rozhodla jedna situace.“

Dominik Lukáč (křídlo NH Ostrava): „Do Brna jsme jeli vyhrát a být vyrovnaným soupeřem. I bez našeho ústředního rozehrávače jsme podali dobrý výkon. Bojovali jsme o každý míč, kromě první čtvrtiny, kdy jsme dostali 31 bodů. Rozhodovaly chyby, ztráty, maličkosti.

Mistr sfoukl SLUNETU rychle

Už ve střední čtyřminutovce první čtvrtiny udeřil mistr doma na oslabenou SLUNETU hromovou silou a z 8-7 tu odskočil na 26-10, čímž především z rukou svých perimetrových mužů rozhodl o celém následném dění. Pak už jen bez potíží směřoval k jednoznačné výhře 101-74.

Nymburk (nadále bez Kříže a Gibbse) dvojciferně sytili Harding (21), Ross (17+7 asistencí) a Gak (13+8 doskoků). Za z pole 38procentní hosty (bez Davida, Faita, Maděry) se stejně prosadili Pecka (19+10 doskoků), Svejcar (18, trojky 9/4) a Autrey (13+7 asistencí). Domácí dominovali zpod koše (50-26) a lepší byli i na doskoku (43-33, útočné 11-11, body z nich 14-4).

Polabané natáhli šňůru domácích výher v NBL už na 218 a bez rozdílu prostředí přidali 38. ligový úspěch v řadě.

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): "Začali jsme zápas, jak jsme chtěli. V obraně jsme jim nedovolili nic snadného. Ve druhé půli jsme ale v nasazení polevili a ve třetí čtvrtině jsme jim dovolili víc než za celý první poločas. Asi nás ukolébal vysoký rozdíl v poločase. Ale to se nám nesmí v dalších zápasech stávat. Filip Kábrt vypadá dobře v tréninku a větší šanci si zasloužil. Chtěli jsme vidět, jak bude vypadat v zápase. když si to mladí hráči zaslouží, tak jim rád dám šanci získávat zkušenosti v takových zápasech. A bránit Lamba Autreyho je pro něj dobrá zkušenost. Měl za úkol ho přibrzdit."

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
"Měli jsme sice úzkou rotaci, ale všichni hráči základní pětky jsem měl k dispozici, proto bych se na toto nevymlouval. S Nymburkem je těžké hrát i plné sestavě. Po 17 minutách jsme měli na kontě pouze 17 bodů. My se v této sezoně potýkáme s nízkou úspěšností střelby, a když se k tomu přidá obrana, jakou se prezentuje Nymburk, je jasné, proč jsme měli v prvním poločase tak málo bodů. Ve druhém poločase jsme se zlepšili a ukazujeme, že umíme hrát basket i s takovým týmem, jako je Nymburk. S druhým poločasem jsem spokojen. Důležité bylo, že jsme nesvěsili hlavy a šli do něj s novou energií. Třetí čtvrtinu jsme i vyhráli. Celkově jsme prohráli o 27 bodů a to je na zápas v Nymburce docela dobrý výsledek."

Filip Kábrt (křídlo ERA Basketball Nymburk): "Když jsem se ráno dozvěděl, že půjdu do základu, tak jsem byl dost překvapený. Ale jsem za to rád, že mi dal tu důvěru. Je to pro mě dobrá zkušenost bránit takového hráče, jako je Lamb Autrey. Přeci jen už tu má v lize hodně odehráno a patří k nejlepším hráčům. Jsem rád, že mi trenér dal důvěru ho bránit. Vždy je co zlepšovat, mohl jsem ho presovat ještě více, ale celkově jsme asi i spokojený s tím, jak jsem bránil a jak bránil tým. Teď to máme nabité, ve čtvrtek návrat z Turecka, včera zápas první ligy, dnes ústí, zítra zas cesta do Řecka. Já to zažívám poprvé a je to fyzicky i psychicky náročné, ale musíme to zvládnout. I proto bylo naším cílem dnes vstoupit do zápasu co nejaktivněji, abychom brzy odskočili a nemuseli se s nimi tahat celý zápas. Ve druhé půli už se ta únava projevila, ale pak jsme ve čtvrté čtvrtině zas zapnuli a dopadlo to jasným vítězstvím."

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): "Vizuálně nás bylo osm, člověk se rozcvičí jinak, než když nás je dvanáct. Myslím, že kromě prvního poločasu jsme se utkání zhostili docela dobře. První poločas nedopadl podle našich představ, Nymburk si udělal pohodlný náskok. Nymburk je velmi kvalitní tým, a když zaberou na sto procent, a někdy stačí i osmdesát, je to těžké. Mají dvanáct velmi kvalitních hráčů a jim stačí si v naší lize udělat takový polštářek dvacet, třicet bodů a pak už to doplácají. Ve druhém poločase jsme se rozhýbali a myslím si, že jsme hráli dobrý basket. Já jsem na náš tým na jednu stranu hrdý, že jsme to nevzdali. Pro nás je to výborná zkušenost."

Koncovka pro loupeživé Medvědy

Až v dramatické koncovce si Medvědi uzmuli výhru u Vajgaru (79-84), kde čelili stále se lepšící GBA, která ale nakonec i posedmé v sezoně vyšla naprázdno.

Hosté se prvních 14 minut opřeli především o svou slovenskou divizi, jež je vytáhla až do trháku 18-28. Náskok zhruba v této výši dovezli Medvědi až do poločasové přestávky. Domácí ale mocně kousali a nenechávali ani dál soupeře výrazněji utéct, když se jim celý zápas dařilo dělat z kolínského lídra Číže muže v pozadí (9+10 asistencí).

Rozhodovalo až čtvrté dějství, v němž se nejdřív hosté třemi slepenými trojkami dostali tři minuty do konce na 72-81, ale Gregorym a útočnými doskoky tažení domácí se stále odmítali vzdát a Linhart trojkou minutu do konce snížil na 79-81. Za Kolín ale vzápětí kontroval zpod koše Petráš a GBA z následného útoku ani nadvakrát neuspěla, čímž její naděje vyhasly docela.

Domácí šiky (bez Bzonka, Ngatseho, Smithe) vedli Gregory (23+13 doskoků), Dorn (23) a Stegbauer (13). Kolín se opřel o slovenské trio Petráš (17+9 doskoků), Lošonský (15+10 doskoků, 6 ztrát), Rožánek (14), doplněné o Novotného (10). Hostům patřily zejména trojky (25/5 - 26/11), přičemž domácím nakonec nestačila ani převaha z brejků (30-9), zpod koše (48-36) a ve ztrátách (10-15).

Miroslav Sodoma (trenére BC GEOSAN Kolín): ”Za výhru v Jindřichově Hradci jsme velice rádi. Hradec se zlepšuje zápas od zápasu, což je vidět a na domácí palubovce bude určitě nebezpečný. Hraje klasický, rychlý basketbal, založený na individuálních dovednostech. Pokud si na to některý tým nedá pozor, mohou ho překvapit. Jsem rád, že jsme to v nějaké podobě zvládli, hrálo se nám proti nim těžko a nesmírně si této výhry vážíme.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín):
”Do Jindřichova Hradce jsme přijeli jako favoriti, ale věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého, což se potvrdilo. Nehráli jsme moc dobře, Hradec se naštěstí také celý zápas trápil. V koncovce jsme to dokázali urvat a důležité vítězství je naše.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Zlepšujeme se v obraně. Musíme na hřišti předvést maximum po celý zápas. Náš výkon se velmi zlepšil, ale pořád nejsme na úrovni, se kterou bych mohl být spokojený. Musíme se dál zlepšovat, abychom se dostali na vyšší úroveň a musíme začít proměňovat naše volné střely.”

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Bohužel jsme proti Kolínu prohráli o 5 bodů, ale myslím si, že jsme předvedli solidní výkon a máme na čem stavět. Věřím, že v dalších zápasech budeme lepší a dotáhneme to do vítězného konce.”

Třetí venkovní výhra Hradce!

Ve středních dvou čtvrtinách, ovládnutých 33-50, si Sokoli v Děčíně řekli o už třetí venkovní výhru (68-82) za šest dosavadních kol a s bilancí 4-2 se tak dělí o čtvrtou bilanci ligy.

Válečníci (bez Pomikálka) si mohli hýčkat naději na lepší výsledek zejména v prvním dějství (16-11), kde byli hosté v útoku neefektivní. Ve druhé čtvrtině se ale 27 body radikálně zvedli a domácí tu z 12 bodů jen dva dosáhli z pole.

Trojky, Šiška a Svoboda v úvodu třetí části dali ještě jeden obrat ARMEXU, ale zkušení hosté nezpanikařili a Pešakovič se Sedmákem při vyprahnutí útoku domácích vyhnali Sokoly do vedení 43-53 a po trojkách Ondřeje Peterky se Škrancem už hosté za stavu 45-61 založili na rozhodný únik utkání.

Lídry Hradce byli Pešakovič (28+7 doskoků, TH 11/9), Škranc (12+10 doskoků), Sedmák (12) a Vujovič (11). Jejich tým měl víc trojek (7-9), bodů zpod koše (28-38) a z druhých šancí (10-16). Za z pole 33procentní domácí, kterým zásadně nepomohlo ani vítězství z brejků (27-12), byli dvojciferní Matěj Svoboda (24+8 doskoků), Šiška a Kotásek (po 11).

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Chtěli jsme odčinit ostudnou prohru v Opavě a věděli jsme, že Děčín je momentálně pod tlakem. Jenže do zápasu jsme nevstoupili dobře, na druhou stranu jsem viděl, že dobře bráníme a jen neproměňujeme své šance. Postupem času jsme získávali nějaký rytmus také v útoku, a jakmile jsme se přes Děčínské dostali, měli jsme to pod kontrolou. Ve druhé půli vyšplhal náš náskok na dvacet bodů a závěr byl už jen o dohrání. Byla to myslím zasloužená výhra.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
”Začali jsme velice dobře. Vstup se nám opravdu povedl, což v minulých zápasech nebylo pravidlem. První čtvrtku jsme vyhráli 16:11, ale Hradec se pak zvednul, protože má zkušenou sestavu a my si nemůžeme myslet, že ho ubráníme na pětadvaceti bodech v prvním poločase. To se také naplnilo a Hradec nám trochu odskočil. Ve třetí čtvrtce jsme se však vrátili do zápasu a vedli jsme 43:40. Jenže hosté mají velmi dobrou útočnou kvalitu, udělali šňůru 0-13, a to nakonec rozhodlo o naší porážce. Pro nás to je veliké zklamání, protože na Hradec jsme si věřili a chtěli jsme ho zvládnout. Snažíme se hráče nabudit jak nejvíce to jde, protože umíme hrát agresivně, ale bohužel těch hluchých pasáží máme v utkání stále moc, a to nás stojí lepší výsledky.”

David Škranc (křídlo Královští sokoli): ”Začali jsme blbě, domácí měli šňůru 7:0 a museli jsme se z toho oklepat. Také jsme se museli přizpůsobit hře domácích, protože Děčín hraje hodně fyzickou a tvrdou hru. V tomhle se se jim vyrovnali, a ve druhém poločase jsme šli přes ně. Na konci pak domácí hodně zkoušeli hrát jeden na jednoho, což byla voda na náš mlýn, protože stříleli těžké střely a nedávali je. To nám na konci pomohlo, že jsme je dokázali ubránit. Také nám pomohlo to, že máme zkušený tým, zkušené třicátníky, kteří umí uklidnit naši hru. Zbytečně jsme neplašili, hráli jsme svoji hru.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Strašně těžce se mi dnes hodnotí, protože je to stále stejný příběh. Máme dobrý nástup, vypadá to dobře, ale druhá čtvrtina je úplně tragická - spousta zbytečných ztrát, lehkých útočných doskoků soupeře a obdržených košů. Pak si něco v poločase řekneme, ale nevím jestli jsme to ve třetí čtvrtině všechno splnili. V poslední čtvrtině už jsme byli v úzkých, protože náskok soupeře vyrostl na dvacet bodů. Je fajn, že jsme se v posledních pěti minutách pokusili o tlak, ale pokud chceme něco vyhrát, musíme tohle předvádět celých čtyřicet minut. Nechápu, proč takhle nehrajeme celý zápas, proč jen poslední minuty. Štve mě to a spoustu chyb beru na sebe. Musíme trénovat, trénovat a trénovat, zvednout hlavu a začít vyhrávat, pokud chceme v této sezoně něčeho dosáhnout.”

Slezané zlomili USK zpod koše

Pražané i na půdě vicemistra naplno prezentovali svůj přístup, který jim nedovolí se vzdát za žádného stavu, nicméně soustředěná sázka domácích Slezanů na využití své podkošové převahy nakonec slavila úspěch, který jim přinesl pátou výhru v řadě (80-73).

USK demonstroval svou schopnost vstávání z popela už v první čtvrtině, kdy se nejdřív osmi ztrátami potopil do díry 19-4, aby vzápětí nepravděpodobní střelci Švec s Bátovským dvěma trojkami nakopli snížení na 19-16. Až pak se domácí opět vrátili k vedení o deset bodů. Ve třetí části se z 39-36 vyhoupli díky tažení centra Markussona na 56-38, jenže guard Mangas kontroval za USK, který začal víc využívat množství svých útočných doskoků a pět minut do konce snížil na 67-62. Domácí šéfové Šiřina s Markussonem už ale v závěru nepustili hosty k bližšímu přitažení než na pět bodů.

Hvězdami Opavy (bez Gniadka) byli Markusson (24+15 doskoků, TH 14/8) a Šiřina (23+7 asistencí). Za z pole 32procentní USK odpovídali Mangas (23) s Kyzlinkem (18, trojky 10/4). Domácím ve festivalu útočných doskoků (23-22) jasně patřily body zpod koše (46-26), z brejků (16-8) a také šestky (34/23 - 17/11) a celkové doskoky (56-43). USK kontroval jen trojkami (21/3 - 43/10), ale s bídným procentem.

David Zach (asistent BK Opava): ”Věděli jsme, že USK je tým, který se nevzdává, i když prohrává. To se potvrdilo hned v první čtvrtině, když se soupeř dostal z dvanáctibodového manka na téměř vyrovnaný stav. USK hraje velmi rychlý basketbal, ale dne jsme se prosazovali ve hře jeden na jednoho a utkání dovedli do vítězného konce. Ani jednou jsme dnes neprohrávali.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava):
”Není umění vyhrávat, když se vám vše daří. Nám dnes nešla střelba z delších vzdáleností, míč se vždy nějak vykroutil z obroučky ven. Podali jsme však poctivý výkon v obraně a udržely útočné USK na, pro ně, nízkém skore.”

Joshua King (trenér USK Praha): ”Po vítězství v Brně jsme se chtěli pokusit zaskočit Opavské. Bylo to vyrovnané utkání. Víme, že Opava je doma velmi silná. Dnes byli domácí lepší na doskoku a platila na nás jejich zónová obrana.”

Ondřej Švec (křídlo USK Praha): ”Jeli jsme do Opavy s cílem zvítězit. Měli jsme za úkol pokrýt Šiřinu a Markussona. U opavského pivota se nám to dařilo v první polovině. Ve druhé si však s námi dělal, co chtěl. Šiřina odvedl svůj standard a Opava zvítězila. Jedem dál, nehráli jsme špatně.”