Medvědi bez Ameriky, Pandy s postupem

ECHO ZÁPASU 3 PŘEDKOLA PLAY-OFF Jako Fénixové znovu a znovu vstávali z popela, než jim na perimetru zbyla už jen juniorka Novotný, Dlugoš, Vacek, doplněná „ultra veteránem“ Machačem pod košem. Přesto neúnavně najíždějící guard Novotný držel ještě 4 minuty do konce hostující Medvědy na stále hratelném rozdílu 75-67. Až pak vydechla sezona GEOSANU definitivně, s do kroniky zapsaným desátým místem.

Většinu zápasu se trápící domácí Pandy, které už po šesti odehraných minutách přišly ve třetím rozhodujícím duelu předkola play-off o zraněného rozehrávače Šotnara, se ještě nyní musí tetelit blahem, že soupeři padala ze hry jedna americká opora za druhou. Už po 11 minutách to byl kvůli zranění klíčový podkošový muž Thompson, což rotaci hostů snížilo na pět až šest opěrnějších hráčů. Trojky Bratčenkova s Novotným a šestky Machače s Waltonem ale do půle Medvědům zachránily alespoň devítibodový odstup (43-34).

Jak hostům, tak domácím vyhovoval trend, kdy se celý zápas mohly i otevřené brejkové situace beztrestně zastavovat fauly, aniž týmy musely mít obavy o nesportovní posouzení. A většina důležitého se tak až na občasné brejky SLUNETY odehrála ve hře 5 na 5.

Další klíčová situace zápasu nastala 16:26 do konce, kdy za stavu 48-40 tahoun hostů Walton sáhl do trojky Svejcara, pískal se faul a vzápětí i technická chyba protestujícího Američana, značící už jeho čtvrtou osobní chybu. Svejcar proměnil všechny 4 šestky, Walton vzápětí spáchal ztrátu a dočasně demoralizovaní hosté se propadli až na 56-40.

Zdánlivý knokaut však odmítla jedna z řady hvězdiček závěru letošní sezony Filip Novotný, který osmi body ještě do konce třetí čtvrtiny zvedl Medvědy z provazů a dotáhl je proti nadále matné SLUNETĚ na 59-55.

Už 13 minut do konce za stavu 56-45 byl však rozehrávači Waltonovi při průniku odpískán útočný faul, čímž jeho zápasová mise skončila. A když i tohle hosté přežili a na startu čtvrté části dál hrozili, přišla další pohroma – pátý faul, opět v útoku, forwarda Purifoye. Ten verdikt odmítl akceptovat, následovala technická a vzápětí i diskvalifikující chyba.

Už jen v zóně zuby nehty stojící Kolín tak byl 9 minut do konce minus 6 bodů a minus všichni tři Američané, a byť se pak 17letý Vacek s 19letým Novotným snažili, seč mohli, už to byl proti domácím nerovný boj.

SLUNETA tak po vítězství 83-72 vyhrála sérii 2-1 a postoupila do čtvrtfinále proti druhým Svitavám. A druhý postupující z předkola USK tak půjde na obhájce trofeje z Nymburka.

Pandy, jež měly o 14 střel víc, táhli Svejcar (19+7 doskoků), Šteffel (13), Šmíd, Houška (po 11) a Pecka (10+7 doskoků), hosty pak Machač (19+7F+, TH 7/7), Novotný (15) a Walton (14+9 doskoků). Rozdílovými disciplínami byly šestky (22-16), útočné doskoky (19-7, body z nich 19-10) a ztráty (11-17).