Medvědi i bez Číže podruhé v semifinále!

ECHO ZÁPASŮ 3 ČTVRTFINÁLE I bez ústředního dirigenta Adama Číže dokázal Kolín v Pardubicích po obratu v koncovce dotáhnout svou čtvrtfinálovou jízdu už ve třetím zápase a po vydřené třetí výhře 79-81 si zajistil druhé ligové semifinále klubových dějin, když více než polovinou bodů přispěli jeho náhradníci. Semifinále má v kapse i Nymburk, který ve třetím utkání v Ústí podřadil ve druhé půli a odfrčel za vítězstvím 69-93.

Medvědi po 9 letech v semifinále!

Byl to nejpodivnější zápas celé série. Ač Beksa hrála zády ke zdi a proti konci sezony, poločas to téměř nebylo vidět a oslabení domácí (bez potrestaného Dunanse a zraněného Heřmana) se po dvou čtvrtinách propadli až na 24-39, ač hosté nastoupili bez zraněného lídra Číže.

Medvědi i v nové situaci působili mnohem hladověji, což bylo znát na útočném doskoku i v obraně. A příliš chybující domácí tak aspoň do půle držel 12 body - jako jediný výraznější hráč - Vyoral. Po změně stran se však téměř odmlčel i on, málo byl vidět i Burnett (v utkání 6 bodů), místy využívaný jako Vyoralův záskok na rozehře, a kromě 11 doskoků se střelecky téměř neprosadil ani ústřední podkošový muž Švrdlík. Na celém týmu jako by ještě dlouho ležela ”deka” z divoké situace následující po vyloučení Dunanse v předchozím utkání.

Medvědi si v první čtvrtině pomohli třemi trojkami rovnou z deseti pokusů a hlavně skórovali z útočných doskoků, což je při řádění siláka Petráše vyneslo až k vedení 17-30 po 15 minutách. Bekse nevyšla ani sázka na zónu, v půli měla dvojnásob méně bodů zpod koše, dvakrát víc ztrát, jen tři útočné doskoky a při míjení spousty střel (trojky 10/0) ji srážela úspěšnost pouhých 29 procent.

Až na druhý pokus vyrazili domácí ze šatny v nastavení, v jakém chtěli být už od první čtvrtiny. Třetí část začali o dvě patra aktivněji, nedávali soupeři druhé střely a chycením se v obraně přišlo i střelecké sebevědomí. Rázem začaly padat trojky a ve třetí části dlouho lehkovážní Medvědi se po obratu soupeře na 50-46 nestačili divit. I proto, že se belgickému playmakerovi Torreborremu příliš nedařilo řídit útočné manévry.

Kolín dokonce po sedmi minutách přistoupil k zóně. V nouzi jej vzápětí osmi body podržel Pekárek, jenže v úvodu posledního dějství si vzal utkání do správy domácí muž druhé půle Michal Svoboda, který tu 10 body v řadě, útočným doskokem i ziskem nakopl únik na 70-61.

Hosté se však pět minut do konce opřeli 4 body o získaný nesportovní faul Petráše a vzápětí i o tři trojky (dvě Dlugoše), aby 90 sekund před koncem vedli 73-78.

Za stavu 77-79 pak byl kolínskému Petrášovi odpískán faul na útočném doskoku a Merešš z následných trestných hodů srovnal. To už si ale vzal slovo v roli rozehrávače Medvěd Skinner, který akcí zpod koše uvolnil Petráše a ten 12 sekund do konce rozhodl na 79-81, neboť Potočkova tísněná trojka už poté v kolínské obruči neskončila.

Hosté vzápětí mohli propuknout v radostný jásot, neboť v nejkratším možném čase ukončili čtvrtfinálovou sérii a po výsledku 3-0 postoupili do semifinále, podruhé v dějinách klubu. Stejně jako dnes u toho i před 9 lety byli podkošoví veteráni Machač s Jelínkem.

Jejich tým sytili Wallace (16, trojky 9/4), Pekárek (15), Petráš (14) a Skinner (12+10 doskoků a 6 asistencí). Medvědi byli lepší z trojek (23/5 - 32/9), v produkci laviček (18-43) i ve ztrátách (16-14). Domácí si pomáhali z brejků (22-10) a šestek (18-12). Jejich hlavními střelci byli Vyoral, Svoboda (po 18), Merešš (13) a Potoček (12).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Řekl bych, že jsme si tenhle zápas prohráli sami, protože jsme odehráli šílenou první půlku. Sice jsme naši výraznou ztrátu stáhli hned během šesti minut druhého poločasu, ale nemít takové manko a hrát trošku v klidu hned od začátku, mohli jsme vyhrát. Místo toho jsme toho soupeři strašně moc darovali, posadili jsme ho na koně a Kolín nakonec asi zaslouženě vyhrál.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Od nás to byl hodně špatný první poločas, byli jsme odevzdaní. O přestávce jsme si řekli, že i kdybychom měli prohrát, tak ne tímhle stylem: měli jsme hodně ztrát a různých nedorozumění. Jsem rád, že jsme se v druhé půlce nakopli a stáhli 16bodovou ztrátu, jen škoda, že jsme to nedotáhli úplně do konce. Samozřejmě nás prohra moc mrzí, když už jsme dotáhli takové manko a ještě měli střelu na vítězství, ale určitě nemůžeme říct, že jsme prohráli sérii jenom dneska. V celé sérii jsme hráli solidně jen v určitých pasážích, ovšem vždycky nám utekl nějaký úsek, asi naší nekoncentrovaností, kdy se Kolín dostal do vedení, které jsme se sice ve všech zápasech snažili stahovat, ale ani jednou se nám to nepodařilo přetlačit na naši stranu.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Máme ohromnou radost, postoupit do semifinále přes Pardubice, které patří k jednomu z největších klubů v České republice, je pro nás velký úspěch a strašně moc si toho vážíme. Před sérií asi nikdo nevěřil, že to bude 3-0. Dnes nehrál Adam Číž, bez kterého si do té doby nikdo neuměl naši hru představit, ale všichni ostatní to zvládli a hlavně Francis Torreborre a Theodor Dlugoš naprosto perfektně. Myslím si, že kromě nějakých 10 minut jsme my byli lepší týmem. Škoda, že jsme si nepohlídali náskok z prvního poločasu. V druhém poločase to s námi vypadalo hodně bledě, ale ukázala se síla týmu, síla kolektivu a dokázali jsme se vrátit zpátky. Se štěstím, ale na druhou stranu i zkušeně jsme zvítězili o dva bodíky.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”První poločas jsme začali dobře, bohužel vstup do druhého poločasu se nám vůbec nepodařil a zbytečně jsme si zápas zkomplikovali. Jsme rádi, že jsme to nakonec dokázali a získali třetí vítězství. Hráli jsme týmově, energie, s kterou jsme vstoupili do zápasu, podle mě rozhodla.”

Třetí čtvrtina rozhodla o všem

O senzaci bojující SLUNETA předvedla doma v sezonní derniéře srdnatý výkon. I při absenci prvního pivota Rakočeviče vyhrála díky Haymondovi a několika trojkám první čtvrtku (25-23), v půli ztrácela jen šest bodů (47-41), ale po třech minutách třetí čtvrtiny už její akcie začaly rychle padat. Za posledních 7 minut tohoto dějství vsítila už jen 5 bodů, prohrála jej 9-23 a za stavu 50-70 po produkci nymburského tria Hruban, Palyza, Harding se již mohla loučit se sezonou, v níž končí na osmém místě.

Naopak tuzemský hegemon se po třetí výhře v sérii (69-93) mohl radovat z postupu do semifinále a především ze spousty času na přípravu na Final-8 Ligy mistrů.

K téměř vyrovnanému poločasu domácím pomohlo to, že měli stejné procento střelby, počet ztrát i bodů z druhých šancí jako soupeř, dokonce dali o trojku víc (5-4) a zpět je stáhlo až manko z protiútoků (3-14) a šestek (4-11).

Zejména třetí čtvrtina už však jejich kvalitní statistiky ponížila (domácí celkově z pole 36 procent) a rozevřely se nůžky v produkci zpod koše (celkově 18-42) i ve ztrátách (16-12). Na druhé straně poměr útočných doskoků 19-22 i bez Rakočeviče byl plusem pro SLUNETU.

Ta měla čtyři dvojciferné střelce v Haymondovi, Hanesovi (po 13), Autreym (11+7 doskoků a 6 asistencí) a Davidovi (10). Za hosty (bez Kříže) byli vidět Hruban (16), Harding (14), Dalton (13), Obasohan (12), Palyza (11) a Prewitt (10).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Jak už to v utkáních s Nymburkem bývá, ať odehrajete špatný, nebo dobrý zápas, většinou to nekončí vítězstvím. My ale dnes odehráli dobré utkání, kluci hráli s obrovskou energií. Ačkoli nám chyběl Gligorije Rakočevič, neprohráli jsme nijak výrazně na doskoku, což byl klíč k tomu, že v první půli jsme drželi se soupeřem krok. Já bych chtěl poděkovat hráčům i realizačnímu týmu a vedení za ty tři měsíce, které jsem tu mohl být, a doufám, že se budeme vídat i nadále.”

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): ”Nepovedl se nám úvod, v prvních dvou minutách jsme zaostávali v útoku a především v obraně. Pak jsme ale zabrali a hráli mnohem lépe než v předchozích dvou zápasech. Více jsme běhali, pouštěli si míč a bojovali na doskoku, což bylo klíčové. Myslím, že aspoň do začátku druhé půle jsme hráli vyrovnané utkání a můžeme být se svým výkonem spokojení.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Ústí hrálo dobře, byla to pro nás výzva, což je dobře, byl to dobrý souboj. Když jsme zvýšili tempo a agresivitu, tak jsme se ujali vedení, ale myslím, že to byl dobrý basketbal pro všechny. Přeji trenérovi Šotnarovi hodně štěstí do další sezony, dle mého názoru si vede velmi dobře. Doufám, že se uvidíme příští sezonu.“

Petr Šafarčík (guard ERA Basketball Nymburk): ”My jsme dneska chtěli navázat na předchozí dvě utkání, kdy jsme dobře začali, dokázali jsme si vybudovat rozdílový náskok už do poločasu. To se nám dnes ale nepodařilo, Ústí začalo velmi dobře a zaslouží si pochvalu, protože první poločas nám hodně zatápělo, ale my jsme si srovnali nějaké detaily v poločase a pak ten nástup do druhé půle byl dobrý a rozhodující. Jak jsme utekli na dvacet bodů, tak šlo vidět i na domácích hráčích, že nemají moc síly na to vzdorovat. Jsem rád, že jsme si to takhle pohlídali a dokázali to dotáhnout.“