Medvědi po trojkobití o sedm blíž

ECHO ZÁPASU 1 SÉRIE O BRONZ Patnáct minut do konce propásli Medvědi šanci na možný knockout už v prvním utkání na půdě soupeře. Mohutný pivot Petráš hrál zády pod košem do brněnského střízlíka Koziny, což při jeho fyzické výhodě měla být snadná práce. Svůj pokus však neproměnil, nenavýšil 13bodové vedení a domácí ”vybídl” k záchranářské jízdě, jež jim dala šanci se sérií o bronz ještě něco udělat.

Kozina povzbuzený úspěchem v obraně vzápětí udeřil trojkou, načež z lavičky povstal 17letý forward Nečas, který dvěma trojkami a dvojkou udržel krok s trojkujícími snajpry hostů. Jeho tým na závěr třetí čtvrtiny přešel do zóny, využil dočasného vyprahnutí Medvědů a nezadržitelný Blake non stop nájezdy i asistencemi dotlačil 8 minut do konce Brno k remíze 72-72.

Jenže z trojek většinu zápasu produktivní Medvědi dvakrát zamířili přesně z oblouku, v závěru i přes další erupce Blakea přidali i šestky a Pekárek s Čížem z trojek dovršili silný kolínský závěr. Tým si tak po vítězství 85-92 odváží do nedělního domácího duelu nadějný sedmibodový náskok.

Brno (bez pivota Puršla) mělo do prvního utkání silnější vstup (22-16 po 8 minutách), když hosty zaskočilo rychlými přechody, dravými vniky rozehrávače Půlpána, úderností zpod koše i útočnými doskoky. Ty ale v utkání dlouho téměř nevyužívalo, na Půlpána si Kolín dal brzy pozor a trojkami postupně začal obracet vývoj. Druhou čtvrtinu díky hned pěti projektilům vyhrál 18-27, do půle pálil z pole za 55 procent, a nemít domácí Blakea, mohlo s nimi být zle nedobře už po prvních 20 minutách.

Na míči disciplinované Brňany tu ale sytilo 24 bodů zpod koše a především 16bodový americký křídelník, což jim v součtu zajistilo téměř vyrovnaný poločas (44-47). Pak ale přišel kolínský vichr z úvodu třetí čtvrtiny, kdy po dvou zásazích z útočných doskoků a dvou trojkách Wallace z driblinku hosté utrhli 13bodový náskok.

Vítězové měli celou základní pětku bodově dvojcifernou, když se za sebe seřadili Číž (21+6 asistencí, trojky 10/4), fauly obtěžkávaný Jelínek (16), Wallace (14), Pekárek (13+7 doskoků) a Skinner (12). Hosté vládli z trojek (26/9 - 33/14), šestek (18/8 - 22/18) a přes manko na útočném doskoku (16-13) i z druhých šancí (13-18). Domácí korigovali zpod koše (44-18) a z brejků (19-4). Jejich top muži byli Blake (29), Nečas (11, s +7 za 21 minut z týmu jasně nejlepší) a Krakovič (10).

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín):
„Měli jsme dobré procento střelby v prvním poločase, zlepšili jsme obranu ve druhém a to byly příčiny naší výhry. Začali jsme vlažně, nebylo to podceněním, už jsme unavení. Na domácí utkání se musíme víc soustředit. Výsledek plus 7 je dobrý, je to náš nejlepší výsledek ze zápasů, které jsme tady v Brně odehráli. Brno je houževnatý tým, má mladé, talentované hráče, hrají ve velké rotaci, je to s nimi tempo basket a náročné zápasy.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Moje trojky nejsou podstatné, dnes jsme chtěli před našimi fanoušky vyhrát. Kolín byl ale v posledních minutách lepším týmem. Chceme vyhrát, chceme bronz, s tím pojedeme do Kolína.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Byl to další těžký zápas. Jsme rádi, že jsme zde poprvé v sezoně zvítězili. Vedeme v ”poločase” o 7, a pokud chceme medaili, musíme doma předvést minimálně stejný výkon. Zlepšili jsme obranný doskok ve druhé půli, dali jsme do toho víc vůle a o těch 7 bodů jsme byli lepší.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Je to poločas, odehráli jsme dobrý zápas, ale Kolín nám dal 14 trojek, s tím nemůžeme pomýšlet na vítězství. Víme, na čem zapracovat do druhého poločasu téhle série. Mix hráčů, který tu je, je velmi dobrý, máme na čem stavět i v budoucnu, je tu program Next Generation. V Kolíně to bude poslední zápas, dáme do toho všechno, není na co čekat, nějaké trumfy v rukávu ještě máme.“