Medvědi povstali na Bekse! USK i přes 25 ztrát!

ECHO SOBOTY V NBL Velké věci se děly v sedmém kole nadstavby Kooperativa NBL. Kolínští Medvědi se po 10 porážkách v řadě vzchopili v nejneočekávanější chvíli a jako první v sezoně dobyli stánek Beksy! USK doma složil Opavu navzdory 25 ztrátám a má na ni teď na čtvrtém místě výhru náskoku i lepší vzájemné zápasy. A Nymburk duely v A1 doplnil jednoznačným vítězstvím nad Děčínem. V A2 Tuři udělali další krok k historickému sedmému místu a Ostrava i potřetí v sezoně vyloupila Brno, čímž znovu vylepšila svou šanci na play-off.

SKUPINA A1
Medvědí senzace na Dašické!

Kolín to se vzestupem své formy myslel vážně. A po 10 porážkách v řadě víc než překvapivě zlomil svou černou sérii v Pardubicích, kde v této sezoně triumfoval jako vůbec první tým (75-78)! Na Dašické držel celý zápas ohromně vyrovnané skore a udeřil v posledních pěti minutách.

Domácí v závěru netrefili řadu trojek, hosté se dostali do mírného vedení a to už udrželi, byť své poslední body vsítili 97 vteřin do konce. Jenže domácí na tom byli ještě hůř – za posledních 6 a půl minuty zvládli pouhých 5 bodů a poslední šanci na vyrovnání promrhal minutou trojkou Burnett půl minuty před koncem.

Bekse nepomohlo ani 17 střel z pole a 22 bodů zpod koše navíc, ani převaha na útočném doskoků 17-10. Vítěze vedli power forwardi Skinner (18+10 doskoků) a Kerr (15+10 doskoků), domácí táhli Burnett (24) se Švrdlíkem (13).

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Máme z vítězství v Pardubicích radost. Už dlouho jsme tady nevyhráli, vlastně obecně jsme už dlouho nevyhráli. (pousmání) Dneska jsme to zlomili a všichni máme opravdu radost. Nebylo to vůbec jednoduché, hráli jsme bez Bakiče a prakticky bez Ládi Horáka, proto je naše vítězství ještě cennější. Soustředili jsme se hlavně na dvě + jednu věc: první byl útočný doskok soupeře, což jsme nedokázali - Pardubice měly 17 útočných doskoků. Pak jsme chtěli ubránit rychlý protiútok domácích a myslím, že to jsme splnili, nedostávali jsme tolik lehkých bodů po ztracených míčích nebo po dobré obraně Pardubic. A to plus jedna bylo, že jsme se soustředili hlavně na Walla, protože kdykoli jsme prohráli s Pardubicemi, on byl jedním z nejlepších hráčů, dával nám hodně bodů. Dneska Lee Skinner odvedl obrovskou práci v pokrytí Walla, který nedal za první poločas ani bod a nechytl se ani ve druhém poločase. Když se k tomu přidalo, že svůj nejlepší zápas neodehrál ani Pandula, který vždycky Kolín zlobí, ať hraje za kterýkoli tým, tak se nám otevřela obrovská šance, abychom vyhráli. My jsme ji využili a na konci šťastně zvítězili. Pardubice měly poslední střelu a nedaly, ale já si myslím, že jsme si trochu štěstí zasloužili.“

Pavel Harčár (power forward BC GEOSAN Kolín): „Chtěl bych zdůraznit, že jsme sice nesplnili první úkol - eliminovat útočný doskok Pardubic -, ale na druhou stranu konečně bylo na naší straně štěstí, které jsme už potřebovali. Měli jsme šňůru deseti porážek v řadě a snad jsme si ho zasloužili. Podařilo se nám zastavit pardubický protiútok a řekněme, že na konci jsme měli více štěstí.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Dnes si Kolín zasloužil vyhrát, protože hrál lépe než my. Jak už jsme slyšeli od trenéra soupeře, hosté dělali všechno, co potřebovali udělat. Zastavili naše skórování z rychlých protiútoků a útočný doskok. Snažil jsem se apelovat na tým, abychom se rychleji rozbíhali a skórovali častěji z protiútoků, ale to se nepodařilo. Kolín velice dobře zpomaloval hru. Také měnil obranu a nám se moc nedařilo to číst. Častokrát jsme měnili to, co budeme hrát a trošku to dělalo náš útok statickým. Jednou z hlavních věcí ale bylo to, že se nám nedařilo skórovat tolik bodů z protiútoků. Rozhodně ne tolik, na kolik jsme doma zvyklí. A také jsme netrefovali spoustu otevřených střel. Většinou v domácích zápasech dáváme více než 80 bodů, často se dostáváme přes 90, ale tahle útočná produkce nám dnes chyběla. Soupeř říká, že měl štěstí, ale já si nemyslím, že měl štěstí - prostě hrál dost dobře na to, aby nás porazil.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Hlavní důvod porážky je, že jsme se nedokázali dostat do naší rychlé hry. Nemyslím si, že to bylo až tak dobrou obranou Kolína, ale hlavně tím, že trefoval své střely a my jsme neměli co doskakovat, a jak se dostat do rychlého protiútoku. Tím nás hosté ze začátku dost zabrzdili a my jsme se do naší rychlé hry nedokázali dostat. Je to naše první domácí porážka v sezoně a mrzí nás o to víc, že jsme hráli pod své možnosti.“

Sovy nezastavilo ani 25 ztrát

Vysokoškoláci urvali na svou stranu veledůležitou výhru, když po boji a skvělé poslední čtvrtině zdolali Opavu 79-73 a posunuli se na čtvrtou příčku tabulky. Díky současné prohře Děčína mají stále šanci i na třetí místo po nadstavbě.

Sovy nezastavil ani děsivý vstup do zápasu, po kterém prohrávaly brzy 1-13 a domácí kouč Alilovič při timeoutu hodně běsnil. Nejdříve domácí podržel Michal Mareš a ve druhé čtvrtině Jaromír Bohačík s Primoracem pomohli vyrovnat skore. Hosté ale i poté drželi mírný náskok, který si přenesli i do čtvrté čtvrtiny.

Klíčové momenty tak přišly až v závěrečné čtvrtině. Domácí po dvou rychlých trojkách otočili skore a sedm minut před koncem šli poprvé ve druhém poločase do vedení. Šiřina na druhé straně po timeoutu svou trojkou srovnal. Pak se však hosté na tři minuty odmlčeli a USK deseti body utekl do vedení. Nejlepší ligový střelec Bohačík se na šňůře podílel pěti body. Pak se zase dvě minuty trápili domácí a hosté osmi body zápas zdramatizovali. Jurečka v krátkém sledu trefil trojku, získal míč a nabil Blažkovi na koš, čímž se hosté dostali půl minuty před koncem na 75-73. Pak však trefili své šestky Šafarčík i Bohačík a hosté už se neprosadili.

USK kraloval ve všech statistických ukazatelích kromě jediného, a to ve ztracených míčích. Tam předvedli domácí děsivý výkon, když si připsali hned 25 ztrát oproti pouhým jedenácti chybám Opavy. Slezané ale jinak ztráceli ve střelbě i v doskakování. Opava se nedostala ani na 40 procent úspěšnosti z pole, přičemž měla o 23 pokusů více než domácí. Vysokoškoláci byli lepší na doskoku (39-24) i ve střelbě trojek, kde obávané střelce z Opavy dorovnali na 8-8, ale vypálili o deset pokusů méně. Střeleckým lídrem domácích byl tradičně s 15 body aktuální MVP měsíce Jaromír Bohačík, který přidal i osm doskoků, ale také pět ztrát. V bodech ho dorovnal i Michal Mareš, po dvanácti přihodili Šafarčík a Primorac. Hosté měli nejlepších střelců hned pět a všichni dali deset bodů. K Šiřinovi a Jurečkovi se přidala ještě trojice Kvapil, Blažek a Zbránek.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Byl to dobrý zápas. Šlo o hodně. Šlo o lepší postavení v tabulce pro play-off a bylo to vidět. My jsme velice dobře začali, dali jsme 27 bodů, což tady na USK se za čtvrtinu málokomu podaří. Hráli jsme uvolněně, balon šel z ruky a byla to jedna z nejlepších čtvrtin z naší strany. Bohužel jsme neudrželi náskok a podobně jako předešlé utkání rozhodla poslední čtvrtina. My jsme nenašli sílu překonat soupeře 1 na 1. Hlavně 25 bodů za druhou půlku je hodně málo. Koncovku jsme ještě zdramatizovali, ale soupeř si to už pohlídal trestnými hody. Bohužel jsme nevyužili 25 ztrát soupeře, ten velmi dobře bránil a nenechal nás dát lehký koš. Opět dvakrát víc vystřelených trestných hodů svědčí o tom, že ta naše aktivita jít dovnitř a hrát je prostě menší než u soupeře. Pro nás dobré utkání. Počkáme, jak se to vyvrbí, zda se potkáme v play-off, či ne. Myslím, že oba trenéři si z toho vezmou hodně. A pokud dojde k této sérii, bude dlouhá a vyrovnaná.“

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Říkal jsem hráčům už před utkáním, že to bude podobné utkání jako v minulosti s Opavou. Nechápu, z čeho jsme byli tak nervózní. V prvním poločase jsme se kvůli tomu nedrželi herního plánu a vše se nám zbortilo. V útoku jsme byli nejistí a Opava dobře bránila a díky tomu nás nutila do ztrát. Měli jsme jich 25 a Opava z toho dala 30 bodů. V koncovce jsme měli štěstí. Opava nám sebrala dva míče a měla šanci využít naší paniky. Naštěstí minula a my doskočili. Bylo to hodně vyrovnané, jako předešlá utkání. Je těžké vybrat hráče utkání po takovémto zápase.“

Mistr zapsal 13. stovku

13 ztrát Válečníků za prvních 15 minut utkání jednoznačně určilo ráz duelu mistra s vicemistrem. Skore v tu chvíli bylo 49-23, ale o zápase bylo rozhodnuto už hodnou chvíli předtím. Nymburk již první poločas ovládl 63-33 a třetí Válečníci jsou po porážce 111-75 už jen jedinou výhru před čtvrtým USK.

Domácí dominovali v bodech zpod koše 54-26, téměř dvojnásobně lepší byli ve ztrátách (14-26) a z jejich šesti dvojciferných střelců byl při 13. stovce sezony (z 29 zápasů) nejlepší 18bodový křídelník Hruban (trojky 7/4). Za hosty (bez centra Jakuba Houšky) kontrovali 18 body Palyza a patnácti Pomikálek.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkání s Nymburkem v módu, kdy Nymburk nepolevuje, zvedne tempo utkání nad úroveň, kterou v Čechách ostatní týmy produkují, to je obrovský rychlík, fyzično, důraz, kreativita zahraničních hráčů i chytrost a zkušenosti českých hráčů. Po prvním poločase bylo jasné, že nevyhrajeme, dostali jsme 63 bodů. Bohužel jsme nenašli sestavu, která by hrála tvrdě, důrazně a trochu pochopila, že je nutné vsadit na nějakou jednu kartu. Po poločasové přestávce jsme se trochu zmobilizovali, rozhodně jsme nechtěli působit jako v posledním utkání tady. Jsem rád, že jsme zápas opticky dohráli tak, jak jsme chtěli. Raději bych s Nymburkem každý týden prohrával o třicet, o čtyřicet, protože pro hráče jako jsou Kroutil, Ježek nebo Šiška je to velká škola, dostávají se do složitostí a potíží, do kterých se jinde nedostanou.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Utkání jsme kontrolovali od první minuty, protože Děčín měl spoustu ztrát. Některé byly zapříčiněny naší obranou, jiné chybami soupeře. Hráli jsme rychle dopředu, v prvním poločase jsme i dobře bránili. Ve druhém poločase hrál Děčín o mnoho lépe, zlepšil střelbu, nám se nedařilo proti jeho zónové obraně. Pro nás to nebyl špatný zápas, když se na něj podívám optikou posledních dvou tří utkání po vypadnutí z Ligy mistrů. Tým už se dokázal přizpůsobit současné situaci.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dostat o čtyřicet je prostě rychta. My jsme si nechali utéct začátek, i když za stavu 20-17 to ještě vypadalo nadějně. Jenže nám tam padly nějaké střely, díky kterým jsme se drželi. Bylo jasné, že takové střely nemůžeme dávat celý zápas. Na vlastní oči jsme viděli, jak se běhá do rychlého protiútoku a jak bychom to chtěli také hrát. Neměli bychom si nechávat dávat tak snadné koše. Od poločasu už to bylo rozhodnuté utkání.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Po dlouhé době se nám povedl první poločas. Hráli jsme rychle, dokázali jsme si pomoct střelbou z dálky. Děčín to měl velice těžké bránit. Ať udělal cokoliv, byli jsme schopni na to zareagovat. V prvním poločase už byl rozdíl značný. Ve druhém jsme trochu ztratili tempo, Děčín vyzkoušel jiné varianty hry a my jsme se nedokázali přizpůsobit. Útočný výkon ve druhé půlce nebyl ideální. Tolik bodů jsme dali jen proto, že jsme se dokázali individuálně prosadit ve hře jeden na jednoho. Skore je velké, ale druhý poločas nám ukázal, že máme co zlepšovat.“

SKUPINA A2
Brno vyhořelo v poslední čtvrtině

Brno i potřetí v této sezoně ztratilo domácí zápas s Ostravou, když mmcité nestačilo v defenzivním zápase 59-69.

V prvním poločase žádný z týmů soupeři neutekl do většího vedení, ale mírný náskok si i přes absenci Tomance drželi domácí. Po poločase šli hosté dokonce do dvouciferného náskoku, vedli až o dvanáct, ale vedení neudrželi a před poslední čtvrtinou bylo zase vše otevřené. Poté se skore převracelo ze strany na stranu až přišel necelých šest minut před koncem koš domácího Turmana. Ten jedním trestným hodem poslal domácí do vedení 59-57, ale pak už se trefovali jen hosté. Brno předvedlo šest ztrát a čtyři minuté střely z pole a hosté dvanácti body v řadě dokráčeli k výhře.

NH se dopustila o pět méně ztrát, trefila jedenáct trojek a přeskákala Brno 42-51 hlavně díky sedmnácti útočným doskokům. Vítěze protáhla k výhře dvojice střelců. Jedenadvacet bodů nasázel Vojtěch Bratčenkov (pět trojek) a devatenáct Petr Bohačík. Brno vedl s 19 body a deseti doskoky Kevin Ware, ale spotřeboval na své body 20 střeleckých pokusů. Patnáct bodů přidal pivot Jazvin.

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): „Jsme rádi, že jsme tady vyhráli. Náš předvedený výkon byl velmi špatný. V první půli jsme nehráli do koše, stříleli jsme vše za tři body, ve druhé půli jsme se zlepšili, hráli jsme tvrdě do koše po každé cloně, s čímž měli domácí velké problémy. Zejména Bratčenkov s Bohačíkem ukázali svoji sílu, za což jim patří dík.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Hodnotit zápas nebudu, protože se stydím za předvedenou hru, a stydět by se měli i hráči. Soupeř nám ukázal, jak se hraje takticky vyzrálý basketbal. Omlouvám se divákům, kteří se dnes přišli podívat, byla to ostuda. Udělali jsme krok zpátky v naší snaze o play-off.“

Tuři zničili Lions

Tuři ze Svitav potvrdili výbornou formu z posledních týdnů, když zvítězili v osmém z posledních devíti duelů a jasně zdolali Lions 94-75. Domácí nakročili k výhře hned v první desetiminutovce, kterou ovládli 28-16, a od té doby měli zápas pod kontrolou. Ve druhé čtvrtině náskok vzrostl na sedmnáct bodů, po přestávce nad dvacet, domácí točili sestavou a v pohodě drželi náskok.

Lions spáchali osmnáct ztrát oproti pouhým deseti chybám domácích a hosté byli i výrazně horší ve střelbě. Nestačili hlavně při střelbě za dva body, kde dovolili Turům proměnit dvě třetiny pokusů a sami se dostali jen na 45 procent. Tuři kralovali i v brejcích, kde získali dvacet bodů.

Top střelcem vítězů byl rozehrávač Marko s 19 body a deseti asistencemi, Mickelson přidal také double-double za 16 bodů a dvanáct doskoků. Lions nestačilo 23 bodů Brookse, k němu a dvojici Tawiah – Zuzák (11 a 10 bodů) se už nikdo další nepřidal.

Karel Forejt (trenér LIONS Jindřichův Hradec): „Kdo tady byl, viděl, že snad kromě jednoho momentu, kdy jsme se dostali na rozdíl pro nás sympatických osm bodů, kde jsem trošku věřil, že bychom mohli domácím znepříjemnit život, nám soupeř prakticky po celý zápas nedal šanci myslet na vítězství. Aspoň já jsem to tak cítil, i když jsem věřil na nějaký zázrak. Jsem zklamaný z našeho výkonu, protože jsme nehráli jako tým. Začali jsme naprosto tragicky. Udělali jsme hned na začátku dvě ztráty. My nejsme tým, který ztrácí moc míču, ale dneska? Hned na začátku během 2 a půl minut 4 ztráty, do poločasu 9. Špatné! Ten tým působil, jak když spolu hraje krátkou dobu. Dokonce se tam udělali nějaké skupinky. Z toho jsem opravdu rozčarovaný. Máme velmi krátkou dobu na to se opět dát dohromady. Vrátím se k tomu, co je dneska realita. Svitavy jsou někde jinde, než jsme my. My pokud s nimi hrajeme vyrovnaný zápas, tak to je jenom doma. Při té naší venkovní neúspěšnosti si myslím, že momentálně na Svitavy nemáme.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Musím říct, že sice venkovní bilance Lions není příznivá, protože vyhráli jenom jedno venkovní utkání v sezoně, ale to, co říkal trenér hostí, já na těch videích nevidím. Naopak vidím tým, který má jeden z nejlepších týmových duchů. Jsou týmy, které se při skore minus 12 složí, a nedokážou čelit tlaku, a to Lions nejsou. Já jsem na to apeloval. Apeloval jsem na to v poločase, apeloval jsem na to po třetí čtvrtině, a jsem za to rád, že hráči si to vzali k srdci. Dneska na obranné polovině odvedli výbornou práci Roman Marko a Pavel Slezák, protože Brooks dal sice 23 bodů, ale to bylo v době, kdy bylo všechno rozhodnuto. To mě už ani nijak netížilo na srdci. Pavel Slezák na něm odvedl dobrou práci. Pokud se nepletu, tak po třech čtvrtinách byl na 6 nebo 7 bodech. Dneska byl zásadní rozdíl na pozici rozehrávače. Roman Marko jednoznačně táhl tým a vymazal Lipkinse. V útoku byl kreativní, dal 19 bodů, měl 10 asistencí, zapojil všechny obvodové hráče a pivoty. Výborně jsme běželi do rychlého protiútoku. Po dlouhé době jsme na 10 ztrátách. My jsme v přechodové fázi dělali spoustu laciných chyb, takže dneska si asi všichni zasloužíme dobrou večeři, protože jsme udělali jenom 10 ztrát. A to si nepamatuju u družstva od listopadu, co jsem u něj.“