Michal Svoboda trojkou snů přiblížil revoluci v NBL!

Liga má už po pár dnech play-off story, jakou nikdo nepředvídal ani v nejbujnějších snech. Nová huť se rozhodla setrojit povstání, jaké tu dlouho nebylo, a po obratovém domácím triumfu v prodloužení nad obhájci trofeje z Opavy (100-93) stojí za vedení 3-1 jedinou výhru od semifinále! V něm už po dnešku je nasazená jednička Nymburk, který v Olomouci i počtvrté zničil domácí REDSTONE (72-107) a má tak před sebou nekrátké volno.

Nymburk s další stovkou do semifinále

Vítěz dlouhodobé části neměl na Hané problém ani ve druhém díle dvoudenního dvojboje a druhou nastřílenou stovkou v řadě složil Olomoucko opět třicetibodovým rozdílem (72-107), čímž si zajistil postupové čtvrté vítězství a čtvrtfinálovou sérii ovládl stejně jako Děčín bez jediné ztráty.

Olomoucko končí sezonu na osmé příčce, což je zřetelný upgrade po sérii tří jedenáctých příček.

Nymburk (bez  Svejcara, Sanderse) vystřelil do zápasu čtyřmi trojkami v řadě a vedením 5-12. Po páté trojce byl vpředu už 10-22 a po 12 minutách byl rozdíl 21-38, o což se už zasloužil i navrátilec do sestavy Gordon. Jeho tým náskok v této výši udržel až do poločasu (37-54) a naplno domácím utekl drtivou třetí čtvrtinou (19-36).

Půltucet nymburských dvojciferů tvořili Sehnal (17), Kovář (15), Kříž (14), Gordon (12), Mathon (11+13 doskoků) a Stephens (11). Hosté byli napřed zpod koše (34-46), z brejků (14-29), v produkci laviček (0-57), v trojkách (5-17) i ve ztrátách (17-4) a k tomu měli o 17 střel víc. Za domácí (bez Townsenda, Klepače) se se sezonou nejlíp rozloučili McBrayer (21+7 doskoků), Vogt (16+13 doskoků), Bailey (14), Adamu (11) a Feštr (10).

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Nepodařilo se nám navázat na první dva zápasy. Soupeř se připravil na naši zónovou obranu a v mezihře nás rozběhal. Bylo to pro nás hodně náročné, únava se stupňovala a tomu odpovídá i poslední výsledek. Celková porážka 0-4 na zápasy je hodně těžká, ale musíme se s ní smířit. Konečně se nám podařilo postoupit do play-off, s tím jsme spokojení.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dokončili jsme naši práci a to byl dnes hlavní záměr. Začali jsme přesnými střelami a to vždy hodně pomůže. Hráli jsme i solidně v obraně, využívali jsme výhody širší rotace. Olomoucko to mělo složité. Před sérií přišlo o klíčového hráče, dnes nemělo k dispozici ani Klepače, který sehrál důležitou roli v předkole. Ale domácí odvedli dobrou práci, v prvních dvou zápasech nám to ztížili, a jestli se nepletu, tak poprvé za poslední dobu postoupili do play-off. Zaslouží si ocenit. A já jsme rád, jaký jsme proti nim uhráli dobrý výsledek. Všichni jsme velmi motivovaní a chceme uspět. A budeme se snažit, jak to jen bude možné, abychom vyhráli všechny zápasy. Uvidíme, jestli nám to naši soupeři dovolí.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Jedním z cílů bylo uzavřít tu sérii co nejrychleji. Ukázali jsme si, že když plníme pokyny po celých 40 minut, tak pak jsme schopní vyhrávat i vyšším rozdílem. Konečně jsme zase všichni zdraví, máme teď nějakých 12 dní, abychom ještě něco potrénovali a byli jsme co nejlépe připraveni na semifinále. V útoku to bylo dobré, ale my klademe větší důraz na obranu a tam to ve dvou z těch čtyř zápasů nebylo ideální. Zvláště ve hře jeden na jednoho. To musíme zlepšit. V útoku to ale funguje, když posouváme míč a nejsme sobečtí. Snad nám to takhle bude padat i v semifinále. Máme to hodně založené na týmovém pojetí . Vždy se najdou dva, kteří bodově vyletí, a pak je tam hodně kluků kolem deseti bodů, jako tomu bylo dnes. Na tomhle my stavíme a každý zápas může bodově táhnout tým někdo jiný.”

Nová huť se po zázračném obratu dotýká nebeské brány!

Ač se ostravská pevnost Tatran pomalu blíží k naplnění svých dnů, zaslouží si pohostit ještě alespoň jednu velkou jízdu. A tu chtějí téhle sedmdesátileté pamětinici velkých sportovních událostí dopřát nepravděpodobní hrdinové na čele s chlapíkem, který do sezony vstupoval se zlomenou nohou, aby ji končil jako možný ostravský král.

Křídelník Michal Svoboda se z řadového nosiče vody v Pardubicích po přestupu do NH vypracoval v jednu z opor a nyní už i v klíčového muže. Muže, který velkou trojkou přes opavského doyena Luďka Jurečku završil už zcela nečekanou stíhačku NH z minus 11 bodů v posledních třech a půl minutách čtvrté čtvrtiny na 87-87. V tu chvíli zbývaly do konce základní hrací doby tři vteřiny, hosté z Opavy už pak nezakončili v přesně a v prodloužení je zahraniční opory domácích před opět přepěchovaným Tatranem (1200) přejely 13-6 a zajistily týmu triumf 100-93. Víc než senzační třetí výhrou v řadě ve čtvrtfinálové sérii se NH ocitla za vedení 3-1 na dotyk od postupu do prvního ligového semifinále od roku 2013. A obhájce trofeje musí v řádu desítek hodin posbírat všechny síly, aby jako dvojka letošní sezony neskončil na štítě čísla 9, které se do čtvrtfinále muselo prokousat přes předkolo z nadstavbové skupiny A2.

NH do zápasu vlétla zostra a trojkami se ujala za pět minut vedení 19-10. Po vyhrané úvodní čtvrtině (25-18) ale ta druhá patřila hostům (13-23), kteří se před půlí zlepšenou obranou i ataky koše probili na 38-41. V posledních pěti minutách třetího dějství pak trojkami unikli na 56-67 a náskok 11 bodů drželi i 3:30 do konce. Tam si ale vzali slovo domácí guardi Madden s Majerčákem, jejichž horečnou aktivitu korunoval vyrovnávací trojkou Michal Svoboda.

Ten vedl NH jako top skórer 21 body a 7 doskoky, Madden přidal 21 bodů, Majerčák (TH 10/8) a Elyjah Williams po 15, Heinzl 13 s 10 doskoky a Rhodes také 13 bodů. Za mistra (bez Kvapila) dvojciferně odpovídali jen Šiřina (25), Puršl (12) a Švandrlík (10). Z pole přesnější NH (v procentech 49-38) dala víc bodů zpod koše (38-30) i trojek (31/12 - 44/10) a také líp doskakovala (46-40), přičemž přežila i dvojnásobně vyšší počet ztrát (15-8).