Michalova střela večera a Tony opět za 43!

ECHO 5. KOLA Jedno super drama na Folimance, kde domácí kapitán Michal Mareš, aktuálně 54procentní trojkařský snajpr, urval Sovám výhru nad Brnem trojranou necelé dvě vteřiny před koncem. Jedno polodrama na Dašické, kde se Olomoucko vrátilo do zápasu z minus 18 bodů, a musel tak zakročit až malý velký muž stále neporažené Beksy Richard Williams. Přetížená užší osa Turů podlehla v Opavě tempu domácích ve druhé půli a bylo z toho dokonce 25 ztrát. A pak tu byly tři jednoznačné průběhy – nadále dominantní mistr doma nedal „čichnout“ Pandám, Hradec v Kolíně utržil třetí stovku v řadě a „kilo“ si odvezla z Děčína i Nová huť. Statistickým králem pátého kola Kooperativa NBL byl opět kolínský Anthony Walton, jenž podruhé v řadě natočil rating nejméně 43 a je už druhým nejužitečnějším hráčem ligy, jen o vlas za pardubickým pánem účesů Dwaynem Benjaminem.

Pardubická hra s ohněm

Nejdřív téměř dominance a vedení 36-18 domácí Beksy tři minuty před poločasem, pak velká stíhačka Olomoucka a srovnání na 52-52 12 minut do konce a v posledních sedmi minutách už opět převaha nadále neporažených Pardubic, které dotáhly duel k výhře 82-70. K výhře, kterou si udělaly těžší, než musely.

Za první poločas Hanáky držel prakticky jediný muž, 13bodový Douglas, za nímž byl kdokoli nejbližší jen se čtyřmi body. Beksa si však na lídra hostů opakovaně nedávala dostatečný pozor a hlavně za vedení o 18 bodů, k němuž ji vytáhl především všeplatný Benjamin, útočné doskoky i řada trojek, nedokázala soupeře dorazit. A to měla za první půli dvakrát víc doskoků a na body z druhých šancí vedla 12-0.

Málo se ale dostávala do brejků, v postupném útoku i proti zóně příliš dribloval jeden hráč a málo létal míč. A hosté bohorovnějším přístupem soupeře a nabídnutou šancí nepohrdli. Po změně stran se rozehřáli trojkující Palyza s Močnikem a nedostatečně produktivní domácí rázem s údivem sledovali vyrovnání stavu. Chybovali v obraně, nechávali soupeři útočné doskoky a navíc se dopouštěli bolestných ztrát.

Závěrečné minuty si však vzal do ruky bundesligami ošlehaný rozehrávač JIP Williams, který ve čtvrté čtvrtině zajistil 11 bodů a 3 asistence, a prsty tak měl ve většině z 24 bodů týmu. K vítězství pomohl celkem 25 body, 7 doskoky a 6 asistencemi. Neméně výkonný Benjamin připojil 20 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí. Za hosty se činili Douglas (22+13 doskoků), Palyza (16) a Močnik (12+5 asistencí). Domácím patřily především útočné doskoky (17-9) a body z nich (15-8), k většině těchto čísel se ale propracovali už do poločasu.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Zápas se mi hodnotí o sto procent lépe než středeční pohárové utkání v Nizozemsku. Je fakt, že ve druhém poločase, konkrétně ve třetí čtvrtině, jsme trošku ztratili koncentraci, ale poté jsme zabojovali a dostali utkání znovu pod kontrolu. Před utkáním jsme se zaměřovali hlavně na obranu a s touto částí hry jsem spokojený. Ano, měli jsme v defenzivě i horší pasáže, ale celkově převažuje pozitivní hodnocení. Olomoucko je dobrý tým, takže si tohoto vítězství vážíme.“

Richard Williams (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Předvedli jsme dobrý výkon. Po většinu zápasu se nám dařilo v obranné fázi, což bylo důležité pro naše vítězství. Největší rozdíl mezi prvním a druhým poločasem byl v tom, že jsme měli více ztrát, tím pádem mělo Olomoucko víc příležitostí dávat body, čímž zdramatizovalo utkání.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Myslím si, že to bylo dobré utkání pro diváky. I přesto, že jsme prohrávali o 15 bodů v poločase a nakonec prohráli o 12, bylo to vyrovnané. Kluci zabojovali, trochu jsme do druhé půle změnili naši hru. Diváci mohou být spokojeni, Pardubice také, my samozřejmě nejsme spokojeni s porážkou, viděl jsem spoustu věcí, které musíme do dalších zápasů změnit. Rozhodlo to, že jsme v prvním poločase nechali Pardubice doskočit pod naším košem 12 míčů, a celkově 17, a také jsme se v průběhu celého zápasu trápili z čáry trestného hodu. Kdybychom tyto dvě věci měli lepší, věřím, že by zápas byl ještě vyrovnanější, případně jsme mohli vyhrát. Koncovku bral na sebe Williams, my jsme neměli šanci ho bránit, on sám rozhodl.

Michal Norwa (power forward BK Olomoucko): „Do zápasu jsme vstoupili hodně namotivovaně, ale byli jsme nervozní. Prohráli jsme tím, že jsme špatně odstavovali hráče, domácí měli hodně útočných doskoků. Ve druhém poločase jsme zlepšili obranu i odstavování, měli jsme tah na bránu, ale ke konci to Pardubice zvrátily ve svůj prospěch a vyhrály. Jestli si z toho můžeme vzít něco pozitivního, tak to, že jsme v Pardubicích dostali pouze 82 bodů, což je poměrně nízké číslo a je to do budoucna pozitivní příslib.“

Lawrencův strhující nástup

Nemilosrdný dirigent a bývalý houslista Eugene Lawrence sehrál hned na úsvitu večerního představení ničivé takty ďábelské symfonie, v níž už po 4 a půl minutách jeho střelhbitý smyčec vykouzlil 5 bodů, 3 asistence a 2 zisky, a jím vedené mistrovské těleso uniklo hostujícím ústeckým hudebníkům do vedení 18-7. Do vedení, jež udalo ráz celému zápasu a udělalo z něj i přes už třetí utkání mistra za posledních 96 hodin poměrně snadnou záležitost favorita, který zvítězil 92-81.

Domácí měli už po 8 minutách trojkovou bilanci 7/6, a byť se SLUNETA i přes šest ztrát za první čtvrtinu udržela na stavu 30-20, když využívala nymburských defenzivních oken, po rychloerupci mistra z prvních tří minut druhé čtvrtky najednou zaostávala 42-22. A tak to šlo až do konce. Hosté se místy prokutali poblíž rozdílu deseti bodů, aby to za chvíli bylo zase skoro o dvacet.

Nymburským šikům velel Smith (16+7 doskoků, 6 asistencí), následován Křížem (11+7 doskoků), Bohačíkem (11), Bendou, Hrubanem a Wrightem (po 10). Z Pand, které dál zůstávají na jedné výhře, čněli Pecka (14), Houška (13), Svejcar a Stevanovič (po 12). Nový guard Wallace zaznamenal 7 bodů, 5 doskoků a 4 asistence za 19 minut. Hlavními statistikami byly trojky (30/16 – 30/9), body z brejků (32-15), body laviček (43-22) a také doskoky (40-28).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Věděli jsme, že to bude pro Nymburk třetí zápas v pěti dnech a měla z toho být alespoň na začátku výhoda pro nás. Bylo to ale přesně naopak. Nymburk do zápasu vlétl a na začátku si vybudoval jedenáctibodový náskok. My jsme se, jako v každém zápase, chtěli soustředit na tři věci. První z nich byla, že nepoztrácíme tolik balonů při tlaku, který domácí tým vytváří. To se nám podařilo. Za druhé jsme se chtěli soustředit na obranný doskok. S tím mohu být spokojen, Nymburk měl osm útočných doskoků. Za třetí jsme se chtěli soustředit na náš útočný doskok, bohužel jich bylo jen šest. Zápas rozhodla dvě čísla – body  z rychlého protiútoku a trojková úspěšnost soupeře.“

Martin David (křídlo SLUNETA Ústí): „Se soupeřem, jako je Nymburk, se nedá spoléhat na to, že se ubrání všechno a všude. Riskovali jsme spíš střely a snažili se bránit vnitřní prostor. To se docela dařilo, ale Nymburk dal 16 trojek a to nakonec zápas rozhodlo.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Konečně máme za sebou náročný týden, co se týče zápasového programu. Bylo na nás vidět, že to byl těžký týden. Udělali jsme jen to, co bylo potřeba, nic víc, nic míň. Ústí je nebezpečný tým zvlášť v ofenzivě, je to první celek v úspěšnosti trojkové střelby a myslím, že se nám to podařilo trochu srazit. Každopádně máme na čem pracovat, musíme zapracovat nové tváře do našeho týmu.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Ústí je těžký soupeř, nebyl to jednoduchý zápas. Je těžké proti němu hrát zpod koše nebo z větší vzdálenosti. Jeho úspěšnost v trojkové střelbě je velká, ať už to jsou podkošoví hráči nebo hráči na perimetru. Začali jsme zápas dobře, ve druhé a třetí čtvrtině jsme povolili, a to způsobilo zmenšení rozdílu. Vyhráli jsme, a jak je vidět, musíme ještě zapracovat nové hráče. Tohle byl zápas, který nám v tom pomohl.“

Šach mat z ruky kapitána

Je to v posledních vteřinách utkání vždy zapeklitá otázka – dát, mít o bod navíc, ale poslat soupeře po timeoutu až na jeho útočnou půlku, anebo šestku nahodit, jít na útočný doskok a nenechat už protivníkovi snadný rozjezd akce, případně povolit maximálně náhodný hod z půlky. Na Folimance hostující Brno zvolilo variantu A.

Nějakých pět vteřin do konce vedlo 74-75, a to poté, co rozehrávač USK Ondřej Sehnal najel do podkošové mlýnice, při zakončení marně žádal faul a k doskoku se dostal Brňan Stegbauer, jenž po získaném faulu zamířil na trestnou linii. První hod nedal a druhý – dal. Tím spasil Pražany a dal jim čas na poradu i klidný výhoz z autu. Kapitán USK Mareš si vyběhl za oblouk a prohnal obručí svou čtvrtou trojku v zápase. Vítěznou, na konečných 77-76. Do konce zbývalo 1,8 vteřiny a hosté už po timeoutu sotva stačili vhodit míč do hry.

Doslova mezi prsty jim tak profičel zápas, který dlouho pevně třímali v rukou. Po čtyřech trojkách v první čtvrtině (tři Geiger) vedli 13-22, o půli 27-40 (body zpod koše 6-16, střelba z pole v procentech 30 - 54), 14 minut do konce 40-58 a ještě 8 minut do závěru 51-64. Jenže pak 4 trojky USK (po dvou Mareš i Sehnal) i tři ztráty a nesportovní faul hostů přivodily nečekaný obrat na 68-66. A zbytek už znáte.

Brno ve čtvrté čtvrtině popravilo 7 z celkových 20 ztrát (USK 12). Jeho řady vedli Geiger (26, trojky 8/6), Keely (14+8F+) a Stegbauer (12). USK, který odehrál už čtvrtý zápas v řadě s výsledným rozdílem do 3 bodů, poprvé uspěl doma a stejně jako v Hradci otočil z dvojciferného manka v závěru, táhli Vukosavljevič (24, už do půle měl 3 fauly), Mareš (19, trojky 7/4) a Sehnal (12+7 doskoků, 7F+). Tým měl zpět guarda Applebyho, který přitom už v týdnu nenastoupil v Alpe Adria Cupu. Už tři ligová utkání v klubu naopak není v létě pořízený power forward Holden, který nenaplnil očekávání.

Dejan Jakara (trenér egoé Basket Brno): „Je to těžká porážka, musíme si zanalyzovat, co se stalo v poslední čtvrtině. Bylo tam příliš ztrát i od zkušených hráčů. Nemám moc co hráčům vytknout, opravdu bojovali celé utkání. Před tou poslední čtvrtinou byli dominantní. USK se stalo něco podobného a také takto prohrál už letos. Myslím, že nakonec je fér, že vyhrál.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Brno kontrolovalo utkání 35 minut. My jsme konečně předvedli to, jak bráníme na tréninku, ale pouze v poslední čtvrtině. Z této obranné aktivity jsme dali několik lehkých košů a to nás nakoplo. V útoku 5 na 5 jsme se totiž střelecky trápili. Tak jako jsme hráli posledních 10 minut, musíme hrát po celou dobu. Může se nám stát, že nedáme volné střely jako dnes, ale ta obrana nás musí podržet a vrátit nás do hry. Doufám, že nás čeká vítězná šňůra i v úterý v Alpe Adria Cupu a v sobotu v Děčíně.“

Walton je nezastavitelný!

Jen prvních pár minut mohl hradecký nováček doufat ve vyrovnanější průběh duelu. Od stavu 7-11 si totiž vzal slovo nový kolínský lídr Walton, který 11 body v řadě obrátil sám na 18-13, minutu před koncem prvního dějství dunkoval už na 26-15, stejný rozdíl byl v poločase (50-39 s 30 body domácích zpod koše a 13 z šestek) a 15 minut do konce už Medvědi vedli 65-44. Nakonec to dopadlo třetí inkasovanou stovkou Hradce v řadě (104-78) a defenzivní průměr týmu se posunul už na neuvěřitelných 102 bodů!

Medvědům při druhé výhře za sebou velel Walton (24+9 zisků, 8 doskoků, 5 asistencí, 6F+, z pole 12/10 bez vystřelené trojky, druhý zápas v řadě měl rating nejméně 43), následován Pajovičem (19+8F+), Purifoyem (16), Machačem (14+7 doskoků), Šafarčíkem (12) a Thompsonem (10+11 doskoků). Za hosty kontrovali Sedmák (13+10 doskoků, 6F+), Rikalo (12+7F+), Pandula (11) a Canda (10). Kolín vládl v bodech zpod koše (64-44), z brejků (34-8) i v trestných hodech (25-15).

Lubomír Peterka (asistent Královští sokoli): „Mrzí mě, že domácí se na výhru moc nenadřeli, protože my jsme jim kromě úvodních 4 minut, kdy jsme proměnili nějaké střely, již nedokázali v ničem konkurovat. Byl to zápas, kdy nás domácí předčili prakticky ve všem. I když se poločas o 11 může zdát, že jsme byli vyrovnaným soupeřem, tak tomu tak nebylo. I přes první čtyři porážky, které jsme na začátku utrpěli, jsem ze zápasů měl dobrý pocit, protože jsme se dobře prezentovali. Dnes tomu tak nebylo a Kolínu jsme vítězství svým výkonem hodně ulehčili. Na druhou stranu musím uznat, že domácí předvedli výborný výkon. Evidentně je nakoplo vítězství proti Ústí. Dnes proměňovali těžké střely a věděli o sobě.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „My jsme věděli, že v prvních čtyřech kolech odehrál Hradec velmi dobrá utkání. Většinou dal kolem 90 bodů a většinou zakončovali i s vysokou úspěšností z dlouhé vzdálenosti. My jsme chtěli pokrýt jeho střelce z dálky, což se povedlo, svědčí o tom úspěšnost soupeře, která byla zpoza tříbodového oblouku pouze 18 procent. Takže z naší strany jednoznačně dobrá obrana. Hradec jsme jasně předčili v rychlém protiútoku, jelikož jsme věděli, že je na všech postech vyšší než my, tak jsme chtěli těžit právě z toho. Podařilo se nám také zakončovat z vymezeného území, což jsme také chtěli. Naopak nepodařilo se nám dostatečně pokrýt obranný doskok. Hradec měl 14 útočných doskoků, což je strašně moc. Jsme moc rádi, že jsme vyhráli, ale teď se již musíme začít připravovat na Svitavy.“

Tomáš Mahler (křídlo Královští sokoli): „Utkání jsme začali dobře, ale pak se nám přestalo dařit střelecky. Dělali jsme spoustu chyb a domácí se dostali do vedení. Dnes jsme nebyli dostatečně agresivní, musíme spolu víc komunikovat v obraně a tím se zlepšit v dalších utkáních.“

Tomáš Merta (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Bylo to zasloužené vítězství a užili jsme si to jak my hráči, tak i naši fanoušci, protože jsme předvedli spoustu krásných akcí a určitě se všichni dobře bavili.“

Sebezničení Turů 25 ztrátami

Tuři v pátém kole předvedli učebnicový příklad toho, jak se porazit sami. Ačkoli ovládli doskok 33-50, v útoku pak 10-17, a ač na půdě soupeře dali 12 trojek, tak nebývalých 25 ztrát je naprosto popravilo. A domácí Opava, jež mohla být zranitelná po svém prvním výjezdu v Lize mistrů, při pouhých 6 ztrátách, 13 trojkách a také díky 14 střelám navíc triumfovala 88-73, když rozhodnou druhou půli vyhrála 46-33.

Ve vyrovnané první půli, v níž domácí dlouzí Gniadek a Kvapil nachytali po třech faulech, Svitavy hodně sytili mladíci na čele s Puršlem, ale 10 ztrát hostů ve třetí čtvrtině (včetně dvou nepřejití půlky do 8 vteřin) posadilo domácí Slezany do sedla (63-50, za poslední dvě minuty z 54-50) a pak už pro „kameníky“ nebylo cesty zpět.

Domácí tým táhli Šiřina (18+6 asistencí, 6 doskoků), Jurečka, Bujnoch (po 12), Kvapil (11) a Klečka (10+6 doskoků). U Turů, kteří po čtvrtečním duelu v Nymburce výrazněji rotovali jen sedm mužů, se nejvíc zviditelnil pod košem stále zručnější Puršl (20+6 doskoků, 6F+), dále se předvedly mladé pušky Kovář (13) se Svobodou (11) a nemelý výkon přidal i O´Brien (11+14 doskoků, 5 asistencí). Opavě hodně pomohla převaha náhradníků (48-20) a také lepší body zpod koše (36-26).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pro nás hodně důležité vítězství, zejména proto, že jsme nezačali dobře. Věděli jsme, že Svitavy mají v nohách čtvrteční těžké utkání v Nymburce, a že když budeme soustavně tlačit na klíčového rozehrávače Marka, přinese to úspěch. Dostali jsme se do více než dvacetibodového vedení a to i přes některé hloupé chyby v závěru stačilo na vítězství. Naší slabinou byly opět doskoky, ale to je bez vysokého pivota realita.“

Jan Švandrlík (forward BK Opava): „Dnes jsme soupeře přestříleli a uběhali. I když zpočátku Svitavy měly navrch, věřili jsme si a asi zaslouženě vyhráli. V úterý nás čeká další pohárové utkání a věřím, že Benátky potrápíme.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Opavské vítězství bylo zasloužené. My jsme vypadli z role zejména ve třetí čtvrtině, kdy jsme nebyli dlouhou dobu schopni skórovat. O vítězství domácích rozhodly naše ztráty, kterých jsme napáchali pětadvacet proti šesti domácích.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Naše hloupé ztráty posadily Opavu do sedla. Po dobrém začátku jsme ve druhé půli na domácí nestačili a umožnili jim získávat náskok. Celkově si myslím, že utkání se muselo divákům líbit a že svižné tempo vydrželo po celou dobu.“

Děčínský úder ve 2. čtvrtině

Jako by Nová huť po vyrovnané první čtvrtce podlehla zrádné šalbě, že tu nejtěžší část zápasu poměrně úspěšně ustála. Opak byl však temnou pravdou. To nejhorší totiž čekalo až v dějství druhém. Domácí Děčín jej po pěti trojkách a jen 6 minelách z pole opanoval 33-12, když hned o 14 bodů se tu postaral rozehrávač Šiška! Po poločase 56-35 už se zbylých 20 minut jen dohrávalo.

Děčín Ostravu složil 106-78 a doma po 99 bodech Hradci a rovné stovce Olomoucku drží dechberoucí útočný průměr 101,6, který nebývale ostře kontrastuje s venkovní produkcí (68,5). O palbu proti NH se starali Šiška (22, 18 do půle), Feštr (16, trojky 6/4), Kroutil (12+6F+), Pomikálek (11+6 doskoků) a Landa (10), z hostů se nejvíc prosadili Alleyn (20+6F+), Boggs (13) a Petr Bohačík (12+6 doskoků). Válečníci měli lepší trojky (11-9), body zpod koše (50-30), z druhých šancí (21-13) i z brejků (25-11) a naprosto dominovala jejich lavička (49-17).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme se připravovali na Děčín dost důkladně a věděli jsme o jeho hráčích všechno. Přesto hned první nájezd Pomikálka doprava přinesl úvodní body Děčína, i když jsme to našim borcům ukazovali. Přišlo mi, jako bychom se na video vůbec nedívali. Úvod byl vyrovnaný, protože Děčín byl nervózní, ale pak přišla katastrofální druhá čtvrtka, kdy se Děčín dostal do laufu, a my jsme byli až tragikomičtí a sesypali se jako domeček z karet. Vzal jsem si dva timeouty, ale nic nepomohlo. Hráli jsme individualisticky a naopak Děčín trefoval trojky a udělal si dvojtaktové cvičení. A tím bylo po zápase, který se hrál v báječné kulise. Pak už se jen dohrávalo a výsledek je pro mě zklamání.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Po dvou venkovních porážkách jsme si potřebovali srovnat hlavu, a to se nám povedlo. První čtvrtina byla z naší strany možná o nervozitě, ale chyběla hlavně exekuce střelby zpod koše i z dálky a především disciplína. Ve druhé čtvrtce jsme se však srovnali a předvedli náš nejlepší výkon. Hráli jsme disciplinovaně, solidně jsme bránili, hráli rychle dopředu a měli dobrou selekci střel, když jsme zakončovali z dvojtaktu či z volných pozic. Soupeř se dostal pod tlak a těžko hledal protizbraň. Diváci se bavili a vytvořili nám to správné domácí prostředí. Po přestávce jsme se snažili navázat na náš výkon, ale spíš už to byla jen taková kontrolovaná hra. Zahráli si všichni, s výsledkem jsem spokojen a ukázali jsme, čeho jsme doma schopni. Tohle musíme zkusit přenést do venkovních zápasů.“

Adam Choleva (křídlo NH Ostrava): „Děčín rozhodl ve druhé čtvrtině. Nevím, jestli to byla naše nekoncentrovanost, ale začali jsme propadat v obraně a Děčín toho využil. Napichoval naši obranu a vytvářel si volné střely. A když mu to nešlo pět na pět, přebíjel nás rychlým protiútokem.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsme rádi, že jsme se zvedli před domácím publikem po ostudě v Brně. Týden na přípravu byl hodně dlouhý, srovnali jsme si několik věcí, kdy jsme se především věnovali taktice. A dnes se nám to vrátilo tímto výsledkem. Ve druhé čtvrtině jsme předvedli skvělý výkon, dostali jsme se do trháku a ten pak udrželi až do konce. Musíme ale zapracovat na odstavování, protože jedenáct útočných doskoků Ostravy je pořád hodně. Celkově to byl povedený výkon a k pondělnímu zápasu v Pardubicích pojedeme se vztyčenou hlavou a chutí porvat se o vítězství.“