Mikrovlnný Američan a hradecký válec

ECHO STŘEDY V NBL Nový americký křídelník ústecké SLUNETY Tucker Haymond zažil parádní premiéru v Kooperativa NBL, když v přeloženém duelu 7. kola A2 16 body za 18 minut pomohl svému novému týmu k jasné domácí výhře nad Novou hutí 108-74. Ve stejném oddělení se hrál i jeden zápas 6. kola, v němž Hradec Králové na domácí půdě sfoukl Olomoucko 90-67 a dál prochází nadstavbou bez jediné ztráty.

Hradec dál bez zakolísání

Královští sokoli i s řadou absencí zažívají královský vstup do nadstavby. V té jsou zatím i po třech zápasech stoprocentní a dál dýchají z odstupu jedné výhry na záda ústeckému lídrovi skupiny A2, který má o zápas víc. V duelu 6. kola Hradec doma i bez Lošonského se Šoulou jasně přejel Olomoucko (90-67), jež bez ústředního pivota Bezbradici nemělo velkou šanci na úspěch a 6 zápasů do konce s třemi výhrami manka na desátý Děčín, který má dva zápasy k dobru, už je jeho šance na předkolo play-off velice skromná.

Sokoli dali hostům šach mat hned v úvodu partie. Hanáci se v prvním dějství omezili na pouhých 8 bodů, naopak domácí trefovali jump za jumpem a po deseti minutách vedli 22-8. Ve druhé čtvrtině z útočných doskoků navýšili rychle náskok na hranu dvaceti bodů a v poločase kralovali 49-22, přičemž hosté za prvních 25 minut zvládli jedinou trojku.

Vítěze tlačili Barač (20+8 doskoků), Sedmák (17) Ondřej Peterka (13+9 doskoků), Halada a Brožek (po 11), u z pole jen 36procentních hostů výrazněji odpovídali jen Pekárek (20+7f+), Štěpán (16+9 doskoků) a Kouřil (14). Sokoli soupeře předčili zpod koše (46-34), z brejků (21-9), v trojkách (34/10 - 25/4), dvojkách (36/26 - 43/21) i na doskoku (43-34).

Lukáš Brožek (rozehrávač Královští sokoli): ”My jsme se trochu poučili z předešlého utkání s Ostravou, kdy jsme do utkání vstoupili trochu vlažně a nekoncentrovaně, takže ten zápas nebyl úplně pohledný. Dneska to bylo o něco lepší. Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně, hráli jsme tvrdě, běhali rychle dopředu, přesně co jsme chtěli.”

Adam Klepač (křídlo BK Olomoucko): ”Už od začátku jsme nebyli hlavou připraveni a to bylo vidět v poločase, když to bylo o 30. Pak jsme sklopili hlavy a tak to šlo celý zápas. Budeme doufat, že v sobotu to bude lepší. Teď na to musíme zapomenout a jet domů.”

Michal Pešta (kouč BK Olomoucko): ”Od nás to byl přesně ten výkon, který jsme nechtěli. V prvním poločase prakticky všechno, co jsme si řekli před zápasem, že chceme dodržovat, že chceme být agresivní v obraně, chceme hrát rychle dopředu a chceme doskakovat míče, se nedělo a to byl jeden z těch rozhodujících faktorů, kdy nám prakticky soupeř udělal 10 útočných doskoků a automaticky to znamenalo 10 druhých střel, které využil. Nám chyběla energie, který by nás nakopla. Zlepšilo se to po poločase trochu, ale zápas už se nezměnil.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Jsem spokojený, protože zápas se odvíjel způsobem start - cíl. Jsem rád, že jsem mohl dát šanci všem hráčům, kteří méně hrají, abychom ušetřili síly, protože máme zdravotní problémy a doufám, že odveta se nám taky povede.”

Úspěšná premiéra nového Ústečana

Pandy s výjimkou křídla Davida takřka zkompletovaly akceschopnou soupisku, na niž přidaly už i covidové rekonvalescenty Pecku a nového amerického křídelníka Haymonda, a oslabená Nová huť (zejména bez Heinzla a Nábělka) tak na severu Čech neměla nárok. Padla pošesté za sebou, naopak SLUNETA po vítězství 108-74 slaví čtvrtý úspěch v řadě a dál velí skupině A2.

NH byla výrazněji ve hře jen prvních šest minut. Od stavu 13-10 ale začala vršit ztráty, domácí pokračovali ve ztékání koše a těžbě trestných hodů, po 14 minutách překonali kótu desetibodového náskoku a kvitovali další minuté šestky soupeře. Už v závěru poločasu vyskočilo jejich vedení na 49-29 a dál už jen kormidlovali zápas k vysázené stovce.

O tu se nejvíc zasloužili Rakočevič (23+10 doskoků), Hanes (19), Pecka (18+9 doskoků), debutující Haymond (16+7f+ za 18 minut) a Fait (10+9 doskoků). Ostrava se opírala o Alleyna (21), Pumprlu (17) a Šmída (13). SLUNETA dominovala zpod koše (56-28), z trestné linie (31/26 - 24/12) i na doskoku (51-27, útočné 17-3, body z nich 18-1). Také méně ztrácela (13-17) a měla o 18 střel z pole víc.

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Domácí vyhráli zaslouženě. Chtěli jsme Ústí potrápit, což se nám dařilo v první čtvrtině. Pak přišlo několik hloupých chyb a ztrát, čehož Ústí chytře a rychle využilo a v poločase vedlo o 20 bodů. My se po změně stran ještě snažili a měli jsme tam nějaké dobré úseky, ale v sestavě prakticky bez pivotů jsme trpěli pod košem. Co Ústí nedalo, si doskočilo a jednoduché koše domácích nás srážely od toho, abychom tu uhráli lepší výsledek.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Jsme rádi za další vítězství, dneska to bylo hlavně o nás. My jsme se zkoncentrovali, protože jsme věděli, že u soupeře jsme vyhráli relativně vysokým rozdílem, což se nám dařilo, ale na druhou stranu jsme nechali rozehrát nejlepšího hráče soupeře Alleyna, který trápil naši obranu, ale celkově můžeme být s výkonem spokojení. Máme vítězství, minuty si rozdělili všichni hráči a teď se musíme připravit na Hradec Králové, to bude stěžejní zápas.“

Gligorije Rakočevič (pivot SLUNETA Ústí): „Dnes jsme odvedli dobrou práci, sdíleli jsme míč a dělali jsme přesně to, co po nás kouč chtěl, a sice hrát po doskoku rychle dopředu. Tohle je pro nás velmi dobrá výhra a máme teď několik dní na to se připravit na další zápas.“

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): „Nemáme pivoty, takže to pro nás bylo hodně těžké. Ústí bylo pod košem silnější, přeskákalo nás, dalším aspektem byla i naše úzká rotace, která hrála velkou roli. Máme pár hráčů mimo, ve druhé půli už to od nás byla taková bezmoc.“