Minus 22 ran! I tak má Ústí po dramatu A1!

ECHO DERBY 22. KOLA Kouč Děčína Tomáš Grepl už předem avizoval, že ústecký soupeř má výhodu v jednom rozdílovém hráči pro zápasy o všechno. A ex-děčínský rozehrávač Lamb Autrey SLUNETU ve žhnoucím severním derby skutečně zachránil, když jí bylo nejhůř, a po 16bodovém vedení z první půle se v úvodu čtvrtého dějství propadla do pětibodového manka. Nakonec to ale byl úplně jiný ústecký Američan, který doručil akci, jež dala hostům definitivní šach mat.

Ústí po dvou šestkách Autreyho necelých dvacet sekund do konce vedlo 75-70, ale Nichols divokou trojkou přes obranu ještě dal Děčínu naději. Autrey pak navíc dvakrát minul z trestné linie a Šiška se hnal přes celé hřiště za vyrovnáním. Když už naskakoval do vymezeného území ke dvojtaktu, náhle však přišel o míč, o nějž jej zákrokem zápasu obral guard Brandon Alston.

Ten vzápětí - dvě sekundy do konce - se štěstím proměnil první šestku, ale minul druhou. Děčín už se chtěl po doskoku hrnout do brejku, když se ozval hvizd sudích, kteří viděli brzké vběhnutí hostů do vymezeného území a nechali šestku zopakovat. Tentokrát už Alston nezaváhal a svému kouči Janu Šotnarovi vyhrál zápas dosavadní trenérské kariéry. Ústí zvítězilo 77-73 a na úkor právě Děčína získalo v duelu posledního kola základní části poslední volné místo v elitní nadstavbové skupině.

Poražený ARMEX bude po tomhle zápase ještě dlouho skřípat zuby. Nevyhrál, ačkoli měl z pole o 22 střel víc!

Na maximální tisíc fanoušků z obou táborů naplněná a bouřící hala SLUNETY sledovala od prvních minut strhující bitvu, do níž o stupeň větší šťávu dávali Válečníci, na rozdíl od domácích atakující takřka každý útočný doskok. Jenže do půle ještě domácí dokázali svůj koš před druhými šancemi soupeře solidně uhájit.

A sami díky ofenzivní chladnokrevnosti a proměňování i těžkých nájezdů svých zámořských hráčů postupně získávali stále pevnější půdu pod nohama. Po třech trojkách vyhráli úvodní čtvrtinu 23-18. A po řadě ran z jumpů se tři minuty do půle utrhli za oslavného ryku svých fanoušků až na 39-23. V tu dobu byl poměr trojek 5 ku 1 (z 11 pokusů) a Děčín zoufale hledal nějakého střelce.

Až v samém závěru půle, prakticky s klaksonem druhé čtvrtiny, Šiška z odskoku poslal do obruče přetěžkou trojku na 43-32, byť těsně předtím nedal samostatný nájezd. Byl to jeden z řídkých brejků hostů, kteří už do půle zásadně zaostali v úspěšnosti z pole (51-38).

Do třetí čtvrtiny ale Válečníci vstoupili úplně jinak, cpali se do koše, už i lépe proměňovali trojky, jež jim domácí nechávali dost otevřené, sytit je hodně začal forward Pomikálek, ovšem tou klíčovou ingrediencí, jež týmu dočasně otočila zápas, byl útočný doskok.

Za ním se na čele s jedním ze svých nejmenších hráčů Kroutilem (6) Válečníci vrhali doslova po hlavě, míče z koše sbírali i proti přesile, ba dokonce je brali soupeřům z rukou po jejich úspěšných doskocích. A sluneťané se pak marně otáčeli za rozhodčími s žádostmi o faul. Zápas jim při chřadnoucím odhodlání na doskoku po třetí čtvrtině ztracené 10-24 (trojky po ní byly už 6 ku 7 a body z druhých šancí 5 ku 17) začal zdánlivě ujíždět.

Když však hosté v úvodu poslední čtvrtky za stavu 54-58 zakončili útočný pobyt po třech útočných doskocích ztrátou místo další rány do pandího vazu, pochopil to domácí předák Autrey jako pobídku k návratu. A asistencemi, šestkami i těžkými jumpy nakopl obrat na 71-66 2:20 do konce. Hostům ve čtvrtém dějství už fatálně chyběla produkce z druhých šancí (jediný bod) a posledních 7 minut už i jakýkoli útočný doskok.

37 minut točící Autrey nakonec stál jen kousek od triple doublu (18+12 doskoků a 8 asistencí), Svejcar pro domácí vyskládal 17 bodů, Johnson 11 s 10 doskoky a Alston 10. Za hosty, jež před utkáním náhle opustil power forward Prahl (z rodinných důvodů se vrátil domů) a naopak je čerstvě posílil jiný americký forward Andrew Eudy, byli nejvíc vidět Pomikálek (19+9 doskoků), Nichols (16+7 asistencí a 7 doskoků), Šiška, Svoboda a Osaikhwuwuomwan (po 10). Domácí byli lepší z pole (v procentech 49-36) a z šestek (24/16 - 13/8), naopak zaostali z trojek (20/7 - 32/9), zpod koše (20-34), na útočném doskoku (5-19) a z druhých šancí (7-18).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Třetí čtvrtina byla výborná, trefili jsme se zvenku, v 75 procentech zápasu bylo ale naše procento střelby tragické a ve čtvrté čtvrtině jsme na tu třetí nedokázali navázat a obrovsky nám chyběl Prahl, který musel odcestovat z rodinných důvodů. A v tu chvíli, kdy jsme chtěli urvat zápas pro nás, nám chyběla hra ve vymezeném území. Pak samozřejmě faktor Lamb Autrey, který se nebojí vzít koncovky na sebe a tentokrát mu to vyšlo. My chceme chodit na útočný doskok vždycky, tím, že se nám nedařila střelba z dálky, tak jsme v poločase kladli důraz právě na útočný doskok. My máme v letošní sezoně obrovské problémy, ať už to je zdraví nebo jiné záležitosti, a tím, že jsme museli začít vyměňovat hráče, tak se nám povedlo přivést za stejný peníz daleko vyšší kvalitu a tým, jak si postupně sedal, tak se zlepšovaly i výkony, pomohlo nám k tomu trochu šťastné vítězství v Brně a teď jsme mohli hrát s kýmkoli. O to víc ta dnešní prohra bolí, protože za ty výkony by si hráči zasloužili A1, ale za tu první polovinu soutěže asi spíš ne.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Nevím, co se nám podařilo zlepšit do poslední čtvrtiny, ale do zápasu jsme šli s tím, že chceme mít pohlídanou transition defense, což se podařilo skvěle. Ve třetí čtvrtině jsme od toho upustili, nechali hrát Děčín jeho hru, hosté začali běhat, bláznit, trefovat těžké střely. Myslím, že náš plán byl dobrý, první poločas vycházel, druhý poločas jsme od toho bohužel upustili. Doskok nás trápí celou sezonu, ale nějakým speciálním způsobem jsme se na to nepřipravovali, chtěli jsme se soustředit na transition defense a obranu celkově. Odnáším si jen skvělé pocity, bylo to neskutečné, hráči bojovali, toto vítězství pro nás má cenu zlata, protože kdybychom prohráli, hrajeme skupinu A2 a ještě je to v derby s takovou kulisou. Nevím, kde je můj druhý nejlepší zápas, ale je někde hodně hluboko pod tímto.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Zklamání je určitě veliké, sezona pro nás ale samozřejmě nekončí, i když to teď bude hodně hořké. Musíme se nastavit tak, že se do play-off chceme dostat na co nejlepším místě. Ústí hrálo opravdu skvěle, domácí byli na nás výborně připraveni, nedali nám ani jeden koš zadarmo, vyhráli dnes zaslouženě, vyhrál ten lepší.“

Ladislav Pecka (forward SLUNETA Ústí): „Bylo to zase klasické derby, boj až do poslední minuty a asi jsme měli štěstí. Diváci byli úžasní, atmosféra byla neskutečná, zase po dlouhé době, což není úplně běžné v této době, takže si toho vážím a vážím si hodně této výhry. Náš největší problém v celé sezoně je návrat do obrany, takže jsme věděli, že se na to musíme soustředit víc, ne vždy se to však daří. Děčín dával neskutečný střely. Tím se držel v zápase, ale štěstí bylo dnes na naší straně.“