Mistr kraloval zpod koše a na doskoku

ECHO ZÁPASU 1 SEMIFINÁLE Ač to nebylo drtivé vítězství způsobem start - cíl, Nymburk si na úvod semifinále se SLUNETOU poradil doma jednoznačně 93-70 a zvládl tak překlenout i téměř dvoutýdenní zápasovou pauzu.

Pandy na tom v prvním semifinálovém souboji svých dějin byly líp jen v první čtvrtině, v níž využily pěti ztrát domácích a v závěru třemi tříbodovými akcemi v řadě (dvě z rukou Faita) získaly vedení 17-19.

Zpod koše útočící Nymburk ale ve svém tlaku vytrval a především top skórer Harding jej sedmi body v řadě posunul v polovině druhé čtvrtiny na 31-21, když hosté tu přes pět minut neskórovali. Minimálně ztrácející Ústí se ale odmítlo vzdát a zejména z šestek se uchytilo na ještě hratelné půli 39-30. Už tady ale zaostávalo na doskoku (28-16) i z brejků (15-4).

V úvodních dvou minutách třetí čtvrtiny ovšem domácí znovu udeřili zpod koše a unikli na 49-30, načež hosté jen díky dvěma trojkám zažehnali to nejhorší a pak se až téměř do konce této části drželi opět díky trestným hodům na 11 bodech. Úvod poslední čtvrtiny ale patřil domácímu kapitánovi Hrubanovi, který osmi body v řadě nakopl pro Pandy již demoralizující odskok na dvacet bodů.

Vítěze táhl 16 body, Harding přidal 22, Hruban 16, Kříž 11 s 12 doskoky, Benda 10 se 14 doskoky a Ross 10. Hosté měli jen dva dvojciferné skórery Svejcara a Josepha (po 16). Mistr kraloval z pole (v procentech 47-32), zpod koše (50-24), z brejků (33-8) i na doskoku (60-29, útočné 21-8, body z nich 12-5).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Čekali jsme, že soupeř nepřijede s bílou vlajkou a vzdá se snadno. Určité části zápasu jsme hráli dobře hlavně v obraně. To bylo hlavně ve druhé čtvrtině a na začátku třetí, což nám dalo ten konečný rozdíl. V útoku to nebylo ono, nechci se vymlouvat na tu delší pauzu. Možná to bylo tím, že jsme se hodně soustředili na obranu a pak nebylo tolik sil do útoku. Také soupeř v obraně hodně přebírá a potřebovali jsme si na to zvyknout, i když jsme se na to připravovali. Naše zakončování nebylo tak přesné jako obvykle. Ale jejich přebírání v obraně nám zas pomohlo na doskoku, kde jsme dominovali a využili toho.  V dalším zápase už ale musíme být přesnější.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Dneska jsme donutili domácí hrát na sto procent, což je vidět i podle minutáže nymburských hráčů. Před zápasem jsem říkal, že bychom chtěli vyhrát první čtvrtinu a pak se uvidí. To se nám sice povedlo, ale od druhé čtvrtiny Nymburk nás přitlačil, my jsme opustili náš obranný koncept a domácí se dostali do menší bodové šňůry. Tu jsme dokázali ještě zastavit. Já bych chtěl pochválit svoje hráče, protože jsme byli důstojným soupeřem. Největší statistický rozdíl je v doskocích. Prohráli jsme o 31 doskoků, to je absolutní destrukce. Musím se podívat, z čeho to pramenilo. Asi tady zítra doskok nevyhrajeme, ale nemůže se nám stát, že prohrajeme pod košem o tolik. Na obrazu utkání bylo znát, že se určitou dobu nehrálo. My jsme po základní části a play-off udělali jako tým hodně práce a ukázali jsme to dnes i proti Nymburku. Devadesát bodů možná není nějaká super vizitka, ale naše obrana nebyla špatná. Když ale soupeř má 28 dalších šancí po útočném doskoku, je těžké to bránit. Útok nám od druhé čtvrtiny začal trochu drhnout tím, že Nymburk hraje hodně agresivní obranu. Všichni jsme si vědomi toho, že jsme překročili všechna předsezonní očekávání, ale přesto já osobně nemám rád věty typu, že jsme si to přišli užít. My jsme přijeli do Nymburka vyhrát. Chtěli jsme domácí překvapit výsledkem i hrou. Máme hlavy nahoře a celou sérii, ať se bude dít, co se bude dít. Každý i dílčí úspěch pro nás bude super. Myslím si, že ani ve druhém zápase nebudeme na tom fyzicky špatně. Jsme dobře připravení, náš kondiční trenér Pepa Pokorný odvedl dobrou práci a abychom byli zítra dobře připravení, čeká tvrdá práce našeho fyzioterapeuta.“

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): „V obraně jsme dokázali soupeře zastavovat, ale v útoku jsme byli špatní. Oni hodně přebírají v obraně, my se na to v trénincích připravovali, ale stejně nám to pak v zápase nešlo. Ale hlavní je, že se vyhrálo a to je to, na čem záleží. Moje body nám dnes pomohly. Hlavně ty ve druhé čtvrtině, kdy jsme se trochu trápili v útoku, tak jsem věděl, že já musím být ten, kdo to vezme na sebe. To je moje práce. Vysoké číslo na doskoku je i proto, že jsme minuli hodně střel včetně těch jednoduchých z pod koše, z trestných hodů. Doskoky Petra Bendy a Martina Kříže nám proto hodně pomohly. Doufejme, že v dalším zápase budeme střílet mnohem lépe než dneska. Trenér byl hodně naštvaný, ale to vlastně všichni v kabině, takže zítra to bude určitě lepší.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dnešní utkání bylo do jisté míry podobné tomu prvnímu čtvrtfinálovému proti Děčínu. Rozhodovaly obrany, v útoku jsme se trochu hledali a trápili. Pauza v zápasovém rytmu je velká a musí se s ním poprat každý sám. I když se v tréninku snažíme takovým situacím předejít, je pravdou, že zápas tréninkem nenahradíš.  Na útočné polovině nám chyběl pohyb míče a taková lehkost. Prostě jsme se nemohli dostat do tempa. Věřím, že se to zápas od zápasu bude zlepšovat. Pro vývoj zápasu byly hodně důležité doskoky na obranné i útočné polovině. Moc jsme soupeři pod naším košem nenechávali druhých šancí na skórování, což nám v utkání pomáhalo držet deseti až patnáctibodový rozdíl. Dneska jsem doskočil 14 míčů, což se mi dlouho nepovedlo. Částečně to bylo dáno přebíráním soupeře a také tím, že se nám nedařilo tolik ve střelbě z delší vzdálenosti. Snažil jsem se odražené míče doskakovat a proti menším hráčům, kteří přeci jen o doskok tolik nebojují, je to snazší. Myslím si, že bojovnost je důležitý faktor, když se týmu v útoku tolik nedaří. Musí se to vybojovat na palubovce, snažit se mít všechny odražené míče, pokud je míč na zemi, být u toho první, získat ho. Krůček po krůčku, bod po bodu získávat nad soupeřem výhodu.“

Delano Spencer (guard SLUNETA Ústí): „Hodně jsme zapracovali na obraně a dokud jsme dodržovali detaily, tak jsme se drželi, ale pak nám to ve druhé půli už trochu uteklo. V útoku by to mělo být lepší. Ale celkově jsme makali jako tým a věřím, že to v dalších zápasech bude lepší. Trenér nám dal dobrý herní plán a toho jsme se drželi. Věděli jsme, na koho se jak připravit. Zítra budeme ještě připravenější a přijedeme bojovat. Věříme v naše schopnosti a určitě ještě něco ukážeme.“