Mistr nedotáhl obrat. Brno srazilo 8 minut

Nebyl to podařený večer pro mužský klubový basketbal.

Šampion NBL z Nymburka nevyužil v aréně euroligového Fenerbahce laufu po obratu z minus 15 na plus 6, když při ofenzivní vyprahlosti ve čtvrté čtvrtině tentokrát nepotrestal úzkou rotaci tureckého Bahcesehiru, jako to zvládl v pražském duelu. Porážka 88-80 při bilanci 1-3 znamená, že šance na postup ze skupiny Ligy mistrů se povážlivě ztenčily. V prvním utkání úvodního miniturnaje Severoevropské ligy zapsal porážku i Basket Brno, který v polském Štětíně podlehl místnímu celku 87-78.

24 bodů z druhých šancí nestačilo

Nymburk před hojnou kulisou v Istanbulu dlouho kopíroval průběh pražského duelu. Hned v úvodu dovolil soupeři rozjet se z trojek a zejména Baygül sypal do obruče jeden projektil za druhým. Hosté ale za stavu 15-5 spustili vlastní trojkostroj, a protože proti domácím obrům bylo složité se dostávat pod koš, ani jim moc jiných možností nezbývalo, neboť protiútoky turecký celek stíhal včas hasit.

Po nymburském snížení na 20-19 se ale domácí znovu rozjeli, na trojky vyhráli první čtvrtinu 6-5 a po pětiapůlminutových suchotách hostů s jejich chybným zakončováním zpod koše vystoupali do trháku 31-19. Pak Nymburk začal víc atakovat útočný doskok (do půle 13 bodů z druhých šancí) a Lockett s Ivanauskasem i přes nános dalších trojek domácích udrželi manko na úrovni deseti až dvanácti bodů. Přesto poločas 53-40 s trojkami 9 ku 7 a nymburskými dvojkami 20/7 nevěstil nic dobrého.

Český šampion ale i v Istanbulu věřil, že sedmičlennou domácí rotaci nakonec udolá, což se od stavu 55-40 začalo dařit víc než dobře. Soupeř ve třetí čtvrtině trefil jedinou trojku, Nymburk si dál pomáhal z druhých šancí, začal domácí nutit k chybám a hlavně veden guardem Simmonsem nasázel 7 trojek. Čtvrtinu ovládl 11-29 a po obratu na 64-69 si řekl o velkou naději.

Jenže pak přišel ofenzivních výbuch v posledním dějství (24-11), v němž se nedokázal trefit nikdo odnikud, hra ztratila kolektivní prvky a domácí se krok za krokem vraceli do vedení. Tlačili se pod koš, získávali šestky a útočný faul nymburského Locketta, po videu upgradovaný na nesportovní, už znamenal odskok Bahcesehiru na 83-75. A Nymburku se tak po tříbodové domácí výhře ztratila z dohledu i šance na lepší vzájemné skore.

Domácí (bez úderného guarda Smithe) potáhlo trio Arslan (22), Baygül (21), Bouteile (16), z hostů čněli jen Simmons (27, trojky 11/6) a Klassen (18). 10 bodů se 7 doskoky přidal Lockett. Nymburk fatálně zaostal v procentu z pole (49-36), navíc i z šestek (15-10) a z brejků (15-9). Lepší byl z trojek (11-14), útočných doskoků (13-16), bodů z druhých šancí (7-24) i ve ztrátách (15-10).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zápas se dá rozdělit na dvě části. V té první jsme nebyli v obraně tolik pozorní a soupeř dal ze 13 pokusů devět trojek. Musím se podívat, jestli jsme jim dávali moc prostoru, nebo jestli oni prostě měli svůj střelecký den. Ve třetí čtvrtině jsem ale ukázali srdce a to, na co tým má. Když jsme hráli rychle a pohybovali míčem, tak jsme volné pozice našli. Bohužel v poslední čtvrtině jsme pak nějaké otevřené střely netrefili a asi jsme také neudrželi koncentraci v obraně. Neodehráli jsem ale špatné utkání. Soupeř byl dobrý, měl velkou sílu pod košem. Hráči zápas odmakali a bojovali jsme až do konce. V poločase jsme kladli hráčům na srdce, aby více najížděli. Také jsme posunuli Erica Locketta na rozehrávku, protože na Marka Klassena byli nalepení a nemohl se rozjet do rychlých protiútoků. Naopak na Erica nebyl tak dobrý obránce. K obratu pak pomohlo i to, že jsme trefili pár střel, zatímco domácím to padat přestalo. Průběh utkání byl podobný jako u nás doma, ale byl to kvalitnější výkon od obou týmů. My jsme odehráli lepší zápas než doma, ale tentokráte to na výhru bohužel nestačilo, protože i soupeř byl lepší. Teď musíme vyhrát nad Igokeou. Pokud se to povede, tak při našem utkání v Bilbau budeme muset doufat, že Igokea nevyhraje nad Bahcesehirem. Ale Bahcesehir si tam nebude moci dovolit prohrát, aby nebyla minitabulka, takže naše šance stále žijí. Ale musíme doma vyhrát nad Igokeou.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „První poločas nebyl podle našich představ, navíc Bahcesehir trefil úplně všechno. Ale musím nám dát kredit, jak jsme se dokázali vrátit do zápasu. Z minus 15 jsme šli na plus šest, ale může nás hodně mrzet, že se pak udělalo pár chyb, neposouvali jsme tolik míč a k tomu přišlo sporné rozhodnutí okolo útočného faulu, ze kterého byl nakonec úmyslný. Tam se to zlomilo. Takže teď máme i horší vzájemnou bilanci. Ale nesmíme věšet hlavy, teď musíme zvládnout zápasy v české lize a následně porazit doma Igokeu. Ten zápas s Igokeou bude hrozně důležitý. Snad bude stačit ji porazit a nebudeme pod tlakem uspět i na Bilbau. Pod košem to bylo hodně zacpané, když jsme najížděli, tak se hodně stahovali a my tak měli otevřené střely. Jen škoda, že jsme pak nebyli schopni vedení udržet. když jsme šli do vedení, tak jsme se tam dostal do střetu se Savasem, který se po doskoku ohnal loktem a trefil mě do brady. Naštěstí to bylo pod dobrým úhlem, tak jsem se jen oklepal a nebylo z toho nic vážného.“

Osm minut, které rozhodly o všem

Zápas sice trval standardních 40 minut, ale první duel Brna v Severoevropské lize rozhodlo pouhých prvních osm minut druhé čtvrtiny.

Ve Štětíně proti místnímu celku, figurujícímu momentálně na čtvrté příčce polské ligy, Brňané výborně začali, když vedeni pivotem Puršlem vyhráli úvodní dějství 25 ku 17. Jenže od startu druhé části příliš inkasovali a také příliš ofenzivně strádali, kritickou osmiminutovku tu ztratili 9-24 a Štětín se z vedení 41-34 odrazil k poměrně klidnému zbytku utkání. V něm většinu času vedl rozdílem devíti až patnácti bodů a Brno už jej vážně nedokázalo ohrozit.

Za Brňany (bez Nečase) se bodově prosadili Puršl (15+7 doskoků), Mišula (14), Bálint (13) a Půlpán (12+7 asistencí). Jejich tým víc bodů vytěžil z trestných hodů (17-10), ale zaostal v trojkách (7-9), protiútocích (14-25) a ztrátách (16-9).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Do utkání jsme výborně vstoupili, v první čtvrtině byla naše obrana kompaktní, v útoku jsme hráli kolektivně. Bohužel ve druhé části hry jsme měli hluchou pasáž, měli jsme tam spoustu ztrát, což domácí využili. Navíc domácím vycházela střelba. My jsme se nevzdávali, ale Štětín zkušeně zápas kontroloval a zaslouženě zvítězil. Ve středu nás čeká Tartu a my se budeme snažit získat první vítězství v ENBL.”

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „Myslím, že jsme do zápasu vstoupili dobře. Možná jsme i domácí trochu zaskočili, hned od začátku jsme své střely proměňovali. Byli jsme koncentrovaní a hráli jsme dobrý basket. Bohužel slabší chvilka přišla ve druhé čtvrtině, kdy nás domácí začali přehrávat, my jsme špatně komunikovali v obraně. V druhém poločase jsme se zlepšili, ale vedení domácích už bylo příliš velké. Zápas jsme nakonec bohužel nezvládli.”