Mistr opět balancuje na hraně

Nymburk i ve druhém kole Ligy mistrů potvrdil svou aktuální matnost a nevýraznost z domácí soutěže. Nepůsobil soudržně ani na jednom konci hřiště a nedokázal slepit delší solidní úseky v obraně i útoku, což vyústilo v marné nahánění domácího Aleksandrovace.

Při závěrečných hektických pokusech ještě se skore něco udělat navíc manko Polabanů narostlo až na konečných 17 bodů (91-74), což nedává ani trochu dobré vyhlídky na překlopení vzájemného skore. Tým navíc po druhé porážce už má z hlediska postupu alespoň do hry o další fázi už velmi ostrý nůž na krku, zejména po loňském uvíznutí v základní skupině.

Většina první půle pro hosty nevypadala tak zle, když zprvu dokázali po bídné střelbě bosenského soupeře solidně čistit obranný doskok a i přes trojky 4/0 uhrát první čtvrtku na 18-15, v útoku zejména díky 4 bodům a 3 asistencím nového dirigenta Klassena.

Po 13 minutách guard Simmons odšpuntoval i trojkové zřídlo a třemi ze čtyř obloukových tref ve druhé čtvrtině držel svůj tým až téměř do půle na dostřel. Nymburk se ale také dopouštěl laciných a zejména bolestných ztrát, neboť domácí nejen ze zisků, ale prakticky z čehokoli podnikali nebezpečné kontry, jimž český šampion nedokázal čelit. A když se přidala menší aktivita na útočném doskoku, rostoucí nedůraz na tom obranném a jen 33procentní palba z pole, utrhli se domácí na poločasových 39-32, přičemž 23 body je tu sytilo duo Crawford (14) a ex-nymburský Ray (9).

Hosté pak nevstoupili pravou nohou ani do druhé půle a po chybách na obou koncích hřiště se rychle propadli na 46-32, což završilo kritickou pětiminutovku z přelomu poločasů (14-2). Nymburk pak sice navázal snížením na 46-40 z koše s faulem po útočném doskoku, dalšího zakončení zpod koše i z trojky, jenže vzápětí se hráči snažili dorovnat skore až příliš individuální snahou a domácí z trojek odskočili na 12 bodů.

Český mistr ještě trojkovým finišem ve třetí části srážel na 61-56, ale trvající doskakovací slabost i ponechávání zcela volných pozic domácímu lídrovi na rozehře Crawfordovi (33+8 asistencí, trojky 7/5) znamenalo už smrtící odskok bosenského Aleksandrovace (75-61). Návrat na osm bodů tři minuty před koncem už pak byl jen kosmetickou úpravou.

Úderné trio domácích doplnili Ray (16) a forward Tanaskovič (16+15 doskoků). Za Nymburk bodovali dvojciferně Simmons (18), Klassen (14+10 asistencí), Watson (12) a Palyza (10). Z pole ani ne 37procentní a dvakrát víc ztrácející hosté (7-14, po ztrátách inkasovali 21 bodů) dali o jednu trojku víc (9-10), ale z druhých šancí zaostali 15-9 a zpod koše propastně 44-24.

Gerel Simmons (guard ERA Basketball Nymburk): „Dopustili jsme se některých kritických ztrát v momentech, kdy jsme se snažili udělat větší bodovou šňůru. Některými ztrátami jsme domácím nabíjeli do protiútoků a ke snadným bodům. Věřím ale, že pořád máme šanci na postup a že se postupně budeme zlepšovat.”

Roberts Štelmahers (kouč ERA Basketball Nymburk): „Měli jsme v utkání dva úkoly - zastavit brejky a útočné doskoky fyzického domácího týmu. Přesně z toho ale dosáhl spousty bodů, moc na to, abychom mohli uspět. Musíme být silnější fyzicky a lépe chápat basketbal.”