Mistr popatnácté v řadě a demolice Medvědů!

ECHO PÁTEČNÍCH ČTVRTFINÁLE 3 S průměrem 107 nastřílených bodů postoupil do svého 15. ligového semifinále v řadě ČEZ Basketball Nymburk, který ani ve třetím čtvrtfinálovém duelu nedal šanci Svitavám. Orli po čase provedli svou tradiční bleskovou válku a Kolín se nestačil divit, jak to na prostějovské palubovce létalo. Výsledkem bylo vedení 2-1 v sérii, jež značí, že Ariete stojí výhru od svého 12. semifinále v řadě, v němž tým od svého vstupu do NBL ještě nechyběl.

Medvědi rozpáráni o 46!

Stav série:
2-1

Jako by zcela propadli zrádné šalbě, že po prvních dvou ultra vyrovnaných bitvách takový bude i zbytek série. Do Zápasu 3 vstoupili Polabané nepřipraveni na hanácký orkán, který od stavu 6-8 nabral hrozivou sílu, už po 9 minutách znamenal trhák Orlů 29-14, v poločase přivedl domácí k parníkovému náskoku 66-33 a na konci z osudí vypadl výsledek téměř kopírující skore posledního vzájemného duelu základní části – 108-62. Ariete tak chybí jediná výhra k semifinále, v němž je už od vstupu do ligy pravidelným hostem.

Kouč Geosanu Benáček zkusil velkou změnu a oproti druhému utkání na perimetr poslal místo Hunta, Bakiče a Vocetky trio Ličartovský, McEachin, Glover, který díky své hbitosti měl za úkol co nejčastěji se dostávat po clonách Prostějova za ústředním playmakerem Marko. Nebyl v tom ale vždy důsledný, a i kdyby byl tím nejlepším ohařem na světě, v tomhle utkání by to nejspíš neudělalo velký rozdíl.

Jako první z domácích zalehl do palebných bloků Slezák, který svou druhou trojkou obracel na 9-8, a načal tak bleskovou válku Orlů. Právě v tu dobu přišel do hry 31bodový kolínský hrdina Utkání 2 Bakič. Tentokrát ale nedostal ani píď prostoru, jeho nájezdy byly až ztrojovány a přihrávky v nouzi nenacházely adresáty. Do poločasu končil na 5 bodech a 4 ztrátách za necelých 12 minut a do druhé půle už nezasáhl. Stejně jako Skinner, Hunt, Vocetka a Horák, který zkusil prověřit stav své kostrče na 3 minuty během první půle. Navíc jen pár minutek ve druhém poločase absolvoval Machač.

Domácí střelci už v rané fázi utkání zůstávali na oblouku osamoceni, Kolín navíc sbíral jeden faul za druhým (8 v první čtvrtině) a už v první čtvrtině nabral z většinou beznadějných průniků i 5 ztrát. Hanáci se dostávali ke snadným střelám či zakončením zpod koše z rychlého přechodu, nejednou chodili i tři na jednoho, a pokud se k této hře dostanou zejména doma ve větší míře, už nebývají k zastavení.

Palyza před 1036 diváky několikrát trefil cíl i z driblingu, Šteffel i další dlouzí využívali mismatche a sbírali doskoky v útoku. A Kolín nevěděl, jak zastavovat průniky a pick-and-rollové kombinace soupeře. Když rozehrávač Marko bez problémů obešel rychlíka Glovera, a zakončil i přes dva obránce, byla to už známka rezignace hostů, které podobné situace v základní části potkaly v halách soupeřů vícekrát.

Jen pro dokreslení – už v poločase měli Orli dvojky 20/14 (na konci 42/26) a trojky 17/10 (29/14). Z šesti dvojciferných střelců byli po 40 minutách nejlepší Slezák (23, trojky 7/5), Marko (16) a Palyza (14, vše v první půli). Za Kolín (22 ztrát) zajistil 15 bodů McEachin a 12 Ličartovský.

A možná to nejzajímavější – domácím vedle rozehrávače Kouřila chyběl i power forward Tomanec, MVP Utkání 1, který měl v prvních dvou zápasech průměry 18 bodů a 8,5 doskoku.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Prostějov byl lepší než my, skore o tom i vypovídá. Nedokázali jsme zastavit trojkovou smršť hráčů z perimetru Slezáka, Palyzy a Marko. Bylo rozhodnuto už ve druhé čtvrtině. Ve druhém poločase jsme již šetřili síly.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Utkání se nám povedlo, výborně jsme začali a hlavně v obraně jsme byli koncentrovaní a rychlí. Koncentraci jsme udrželi až do konce a současně jsme mohli pošetřit síly. Na to, že jsme hráli bez Kouřila a Tomance, jsme to zvládli velmi dobře. Dobře jsme stříleli, dobře jsme si posílali balon. Hráčem utkání si dnes zaslouží být více hráčů, ale zvolím Michala Norwu, který využil prostoru, když nastoupil do základu. Výborně doskakoval, byl tvrdý v obraně, byl bojovný a navíc k tomu přidal i střelbu.“

Stovka pro Tury i potřetí

Konečný stav série: 3-0

Ne. Tuři ani na třetí pokus nestlačili útok mistra pod 100 bodů. A první play-off sérii klubových dějin tak završili s průměrem 107 inkasovaných bodů. Tak či tak, už nikdo jim nevezme nejlepší umístění v NBL, jímž je letošní osmá příčka.

Svitavy v Nymburce posbíraly už za prvních pět minut tři útočné doskoky. Jenže ty proložily i 4 ztrátami a při jediné trefě Doakse skore ukazovalo pro ně nijak příznivá čísla: 15-2.  A když se 10 vteřin před koncem prvního dějství rozohnil křídelník Špaček, který na ztrátu navázal nesportovní faul a vzápětí i technickou chybu, což mu hodilo už 4. faul, domácí se utrhli na 27-10 a pak už pro mlékaře nebylo cesty zpět.

Turům se přes porážku 107-70 povedl i jeden pozitivní zápis – po 13 ztrátách z první půle už přidali jen 3 za zbylých 20 minut. Jejich top střelci byli s 22 body Bruinsma a se 14 Jones. První stejně jako Doaks (7F+) nefauloval za 32 minut, druhý měl 1 faul za 38 minut.

Za domácí (s Dixonem jen na lavičce) v kulise 460 diváků 20 bodů zajistil Randle (trojky 5/4), 14 De Zeeuw a 13 Sant-Roos.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Neřeknu žádné tajemství, když povím, že záleželo na tom, jak koncentrovaně vstoupíme do zápasu. Od začátku jsme kontrolovali hru a zakončili sérii tak, jak jsme očekávali. Ale pořád říkám, že respektujeme Svitavy a jejich kouče za to, jak dobrou sezonu měli. Byla asi nejlepší za jejich působení v lize a přeju jim úspěch i v té další.“

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK Tuři Svitavy): „V této sérii byl Nymburk jednoznačný favorit a to na palubovce potvrdil. Gratuluju mu k jednoznačnému postupu do další fáze play-off. Jsem spokojený s nasazením a bojovností našich hráčů, ale hráči Nymburka dynamicky, rychlostně i výškově náš tým převyšují. V tom je to jednoznačně dané. My jsme proti Nymburku v situaci, jako když Nymburk hraje s CSKA. Větší rozpočet, kvalitnější hráči. Přistoupili jsme k tomu zodpovědně, jak nejlépe jsme mohli, ale jak se ukázalo, na takový tým nemáme.“