Mistr uvařil i Válečníky. Brno odpovědělo

Tříchodové sobotní menu v NBL mělo zajímavé chutě. Nymburk na domácí půdě v 10. kole A1 přerušil spanilou jízdu Děčína triumfem 87-73 a získal tak i vzájemnou výhodu. Brněnský lídr však i přes oslabní nezůstal pozadu a i počtvté v sezoně, tentokrát venku, složil Novou huť (74-82). V jediném duelu 9. kola A2 si USK na poslední chvíli došel doma pro 11. výhru v řadě, a to proti Slavii (92-91).

Nymburk utrojkoval Děčín

Mistr na domácí půdě utnul rozlet Válečníků, zavřel je v obraně na 73 bodů a výhrou 87-73 nejenže získal plusové skore ze vzájemných zápasů po nadstavbě, ale také po dobytí vedoucího Brna skolil čerstvého šampiona Českého poháru a znovu zatlačil na ligového lídra.

Děčín, který do Polabí dorazil bez důležitého skórera Matěje Svoboy, měl sice lepší úvodní čtvrtinu, v níž po trojkách Nicholse a Žikly vedl až 15-24, ale už ve druhém dějství narazil do zdi. Ztratil jej 32-18, když nedokázal odolat erupci 8 trojek domácích, z nichž posledních pět v řadě posadil do koše během tří minut nový playmaker Gilyard, a jeho tým tak přešel do vedení 49-42.

Druhý poločas už na průbhu nic zásadního nezměnil, když domácí si po celou dobu drželi náskok kolem 10 bodů, a útočná síla bez snajpra Matěje Svobody nebyla dostatečná na dramatizaci utkání.

Vítěze (bez Stokese, Váni) před jednou z největších domácích návštěv sezony (850 fanoušků)
dvojciferně sytili Gilyard (20+5 asistencí za 20 minut), Watson (15), Lockett (14) a Kovář (12). Za Děčín korigovali Nichols (18), Pomikálek (15) a Anthony Walton (14+6 asistencí). Z pole přesnější mistr (v procentch 45-35) sklidil víc trojek (31/13 - 35/9), doskoků (45-35, útočné 12-11, body z nich 14-7) a zejména bodů laviček (57-16).

Pavel Budínský (asistent ERA Basketball Nymburk):
„Klíčem k výhře bylo, že se nám podařilo nalít sebedůvěru do týmu. Na počátku jsme vypadali trochu méně sebevědomě. Možná nás trochu ovlivňoval respekt vůči Děčínu, který aktuálně hraje ve skvělé formě a je to vítěz Českého poháru. Druhá čtvrtina hodně pomohla. Tým trefil nějaké trojky a dostali jsme se před Děčín, to nás malinko uklidnilo. Stejně to byla bitva, protože Děčín se nevzdává. Ve druhém poločase jsme měli dobré pasáže. Nabádali jsme hráče, aby více chodili na útočný doskok, lépe jsme četli hru a lépe jsme zakončovali. Vytvořili jsme si dílčí náskok a bylo vidět, že máme více zbraní než soupeř. Třeba energie v přechodové fázi. Exekuce byla nakonec dobrá i obrana byla dobrá. Jenže Válečníci prostě válčí … Věřím, že Evan Gilyard dokáže nahradit Marka Klassena a Gerella Simmonse v situacích, kdy se týmu nedaří střelecky. Na začátku druhé čtvrtiny nebyla hra špatná, ale neměli jsme body z těch střel. Evan ukázal přesně to, co bylo v ten okamžik potřeba. Nebál se vzít odpovědnost na sebe. To nás mentálně nastartovalo. Mně se líbí, že to všechno dělá s úsměvem. On není nijak svázán s vývojem tabulky ani dalšími letošními okolnostmi. Máme za sebou dvě cenná vítězství. Já doufám, že nám to zvedne sebevědomí. My jsme dnes byli v jiných pozicích. Děčín má za sebou vítězství v Českém poháru, což jim vlilo obrovskou energii do žil. Hlavně má i herní rytmus. My jsme deset dní jen trénovali a narazili jsme na oba finalisty poháru. To, že jsme oba zápasy zvládli výsledkově, se přenese do hlav našich hráčů a budou věřit procesu činností, budou věřit spoluhráčům, nastavenému trendu a budou se ještě zlepšovat. Jsem rád, že jsme schopni ovlivňovat vývoj utkání, když se zrovna někomu tolik nedaří.”

Evan Gilyard (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Hodně jsme se semkli a hráli jsme jako tým, což nám přineslo výhru. Dát pět trojek v řadě pro mě zas tak speciální není. Jsem hodně sebevědomý, co se týče střelby, tak mě spíše překvapuje, když se mi střelecky nedaří. Na tohle jsem zvyklý. Ale já se hlavně snažím hrát tak, abych pomohl týmu k výhře. Jsem také hodně překvapený, když mě soupeř nechá volného a mohu v klidu vystřelit. Přijde mi bláznivé, když někdo ode mě vypomáhá někde jinde a nechá mě volného. Ale to je jejich chyba. Já si alespoň mohu dát koš. Já se vždy hrou bavím, proto se tolik směju. Basketbal je moje láska a moje vášeň. Když jsem na hřišti, tak se tím bavím a neřeším, jestli mi to padá nebo ne. Prostě hraju. A fanoušci rádi sledují hráče, který se baví a tím baví je. Atmosféra v hale se mi líbila. Byl to pro mě první domácí zápas, tak snad příště si to užiji ještě více. Rád komunikuji při hře s fanoušky. Oni nám dodávají energii, když už jí moc nemáme. Už se těším na další domácí zápas. A jsem rád, že jsme vyhráli pro Petra Bendu. Je mu dnes 41 let, ale přitom vypadá a hraje, jak když mu teprve táhne na třicítku. Je neuvěřitelné, jak se o sebe stará a jak se udržuje. Doufám, že také jednou budu moci hrát basketbal v takovém věku.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dneska to bylo o agresivitě, kterou jsme v první čtvrtině neměli a nechali jsme jim dělat, co chtějí. Děčín měl navrch. Neštěstí jsme to ve druhé čtvrtině prolomili, vrátili jsme se do utkání a vyrovnali stav. Ve druhém poločase jsme hráli naši hru, běhali jsme rychle dopředu a hráli tak, jak bychom se chtěli prezentovat. Dneska nás opět hnali naši fanoušci, věřím, že se jim zápas líbil. Když dával Evan Gilyard pět trojek v řadě, ukázalo se, co dělá sebevědomí. My už jsme za ten krátký čas poznali, že on tohle umí. Pokud mu nechá soupeř trochu prostoru, je nezastavitelný. Mělo to vliv i na mou hru. Obránci Děčína se museli k němu stahovat kvůli nájezdům do bedny a pak jsme byli venku volní. Párkrát jsem toho využil i já. Jsem rád, že jsem dokázal střely proměnit. Nebylo to zásluha jen Evana, ale všech mých spoluhráčů.  Myslím, že se každý trénink a každý zápas zlepšujeme, více si rozumíme. Divákům se náš styl může líbit, protože i z pozice, kdy můžeme střílet, nacházíme ještě lépe postaveného spoluhráče. Je to dobré nejen pro diváky, ale i nás to více baví. Pro Petra Bendu chceme vyhrát vždycky a nejen v den, kdy má narozeniny. Nikdo neví, jak dlouho ještě bude hrát, ani on sám to neví. My mu vždycky říkáme, že ještě deset minut vydrží. Bylo fajn, že na konci diváci skandovali jeho jméno a jsem rád, že tedy má tolik fanoušků.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Našel jsem jedno pozitivum na dnešním zápase. První čtvrtinu jsme vyhráli o sedm bodů a to se nám v Nymburce ještě nepovedlo. Ve druhé čtvrtině se Nymburk vrátil do hry, pomohl Gilyard, který ukázal, že je výborný střelec. My jsme trochu věděli, co od něho můžeme čekat, ale on dnes ukázal ještě o trochu lepší střeleckou úroveň než v Brně. Ve druhé čtvrtině jsme ho neuhlídali. Až ve druhém poločase jsme na něm odvedli trochu lepší obrannou práci. Jakmile ale byli domácí plus deset, neměli jsme sílu se vrátit. Možná se trochu projevila únava z náročného programu. Nebyl Matěj Svoboda, navíc za mnou přišel Martin Mach před zápasem, že nemůže hrát. Asi nám v týmu létá nějaké viróza. Kvůli tomu nebylo do rotace tolik hráčů. Odehráli jsme v Nymburce relativně slušný zápas. Škoda, že nám nepadlo trochu více. Hráči, jako je Gilyard, jsou složití na bránění, zvlášť pro české hráče. Když dal čtvrtou trojku v řadě, měl jsem na lavičce Ty Nicholse, který je na nohách jediný schopný ho stíhat. Mohl jsem se po první, druhé trojce zlobit na hráče, protože jsme stále od něho ustupovali. To je špatně. Když se takový hráč trefí, pak už nemůže mít ani centimetr místa, a to se stalo. On svými trojkami otočil zápas na nymburskou stranu. Je otázkou, co by se stalo, kdyby ty trojky nedal. No, ale na kdyby se nehraje… Pro nás je to velké ponaučení, my jsme se s takovým hráčem ještě letos nepotkali. Hodně mi připomíná Hardinga z minulé sezony. Uvidíme, jak se mu bude dařit dál.”

Ty Nichols (guard BK ARMEX Děčín): „Po minulém týdnu, kdy jsme měli v poháru dva zápasy a pak hned derby s Ústím nás toho samozřejmě více bolí a někteří hráči ani nemohli nastoupit, ale to není omluva. Je třeba ocenit Nymburk, který dnes odehrál dobrý zápas. Měl svůj plán, přeskákal nás na doskoku a vyhrál. Já osobně byl dost unavený, ale jak říkám, já nemám rád tyhle omluvy. Začali jsme dobře, ale pak Nymburk začal hrát svou hru a my se jim přizpůsobili. Soupeř v tomto odvedl dobrou práci. Dá se říci, že rozhodla ta druhá čtvrtina. My se pak ještě drželi, ale Nymburk pak byl prostě lepší než my.”

Oslabené Brno i počtvrté složilo NH

Brňanům na Tatranu dál chyběl ústřední dirigent Viktor Půlpán a nově i osový forward Chatman, ale pokud je zelenáč jako 19letý Petr Křivánek schopný v takové situaci vystřihnout výkon sezony, bude mít kouč Růžička pořád kde brát. Jeho tým díky precizní defenzivě i počtvrté v sezoně skolil Novou huť (74-82) a dál v čele soutěže odolává dobyvatelům ztraceného umístění z Polabí.

Už v úvodu se mocně nadechl pivot Puršl, který hosty vystřelil do vedení 6-15. Domácí dokázali v úvodu druhé čtvrtiny před osmisethlavou masou kontrovat obratem, ale na přelomu poločasů Křivánek s trojkou Puršla s faulem vynesli hosty k rozhodnému desetibodovému náskoku, který už pak Brno vezlo až do cíle utkání.

Vedli jej Puršl (22+10 doskoků), Křivánek (13+8 doskoků a 6 asistencí), Nečas (11) a Djuricic (10+9 doskoků), nový pivot Smith stihl 5 bodů a 3 asistence za 12 minut. Brno si nejvíc pomohlo zpod koše (24-40) a z brejků (0-12). Za domácí (bez Belikova a Štěpána Svobody) byli vidět Radukič (21), Morgan, Michal Svoboda (po 15) a Majerčák (10).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„V první řadě jsme rádi za výhru, jelikož jsme prohráli ve finále poháru, ale dnes jsme se odpíchli od obrany, pomohli jsme si rychlými protiútoky a hlavně obranným doskokem,což byl hlavní problém posledních zápasů. Naši mladí hráči dnes zastoupili Chatmana s Pulpánem a za výhru jsme rádi. Máme se zase od čeho odpíchnout.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Po dlouhé době jsme podlehli doma. Ale své hráče musím pochválit, dnes do toho šli po hlavě. Dřeli, chtěli ale dnes nás chytil špatný den. Malik Morgan se nedokázal dlouho chytit, stejně jako celý tým se nedokázal trefit zvenčí, což ve výsledku bylo vidět. Nakonec jsme padli o 8 bodů. Brno sice nehrálo v plné sestavě, ale to my také a navíc nás to postihlo trochu víc, tím, že jsme zvyklí hrát v méně lidech a teď bez Belikova se Štěpánem Svobodou nás to trochu dohání. Musíme odpočinout, ale také stále na čem pracovat. Když budeme dále dobře pracovat v obraně, tak se dočkáme světlejších zítřků.”

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Do zápasu jsme měli výborný vstup, výborná energie z naší strany a Ostravu jsme dokázali udržet na uzdě. Vítězství jsme urvali díky doskoku navzdory špatným trojkám a šestkám.”

Michal Svoboda (křídlo NH Ostrava): „Utkání rozhodla první perioda, kdy nám soupeř utekl, a nám se to po celou dobu nepovedlo stáhnout.”

Sovy v trojkových přeborech opět zdolaly Slavii

Zásadně oslabený pražský USK (bez Okaurua, Bátovského, Fuxy) tentokrát musel přestát notné drama, ale nakonec získal i 11. výhru v řadě, čímž vyrovnal letošní unikátní sérii ústecké SLUNETY. Jeho obětí se na Folimance stali slávisté, kteří s metropolním sokem padli i popáté v sezoně (92-91).

Zápas odpálilla velkolepá první čtvrtina s trojkami 6-8 a skore 38-32! V závěru té druhé už si řekli o vedení i hosté, kteří po čtyřech trojkách převzali vedení 52-57. Po dalších dvou trojkách vedli v úvodu třetího dějství 54-63, ale od stavu 64-71 už zapnuly Sovy, které otočily na 75-71. Až do konce duelu se pak hrálo prsa na prsa, až minutu do konce poslal Vyroubal dvěma šestkami domácí do vedení 92-89. Dantez Walton rovněž z trestné linie snížil na bod, ale víc už jeho druzi nezvládli.

USK v kulise 800 fanoušků napájeli Pipes (29, trojky 8/5), Böhm (16), Švec (15) a Samoura (10+8 doskoků, 8 asistencí). Slavie se opřela o Danteze Waltona (33+7 doskoků, trojky 10/5) a Johna (25, trojky 9/7). Domácí byli napřed zpod koše (36-28), při útočných doskocích 11-10 i z druhých šancí (19-10), navíc i z brejků (13-4) a šestek (15-8) a zaostali jen z trojek (26/13 - 27/17).

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha):
„Domácí opravdu kralují skupině A2. Dnes to mohlo být na obě strany. Myslím si, že utkání bylo velmi útočné. Pro diváka tedy velmi pohledné, pro trenéry už méně. Já dnes nemůžu svým hráčům krom pár věcí v obraně nic vytknout. Hráli jsme pěkné utkání, asi nejlepší s USK v této sezoně.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Jsme za tu výhru rádi. Když váš soupeř dá 17 trojek s úspěšností 62 procent, a i tak vyhrajete, pak to něco znamená. Chyběli nám někteří hráči, ale zůstali jsme i tak ve hře. Byli jsme solidní a konzistentní. V závěru nás podržela intenzita naší hry a doskakování. Měli jsme tam tři útočné doskoky v závěru, které rozhodly. Slavia si zaslouží kredit stejně jako naši hráči.”

Dantez Walton (power forward SK Slavia Praha): „Bylo to těžké utkání, které došlo do závěrečných sekund, kdy se rozhodlo. Oba týmy nechali na hřišti vše a my z toho vyšli hůř. Byli jsme o něco slabší v obraně hlavně v první čtvrtině, ale pak jsme to dohnali.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Byl to zajímavý zápas. Moc se nebránilo a za první poločas padlo přes sto bodů, což je nadprůměr. V druhé polovině se obrany trochu zlepšily. Myslím, že k výhře vedly naše útočné doskoky. To byly důležité momenty v závěru.“