Mistr už potřetí pokořen doma! A Svoboda for prezident!

Polabský trhák o čelo Kooperativa NBL naplnil očekávání vyrovnaností i dramatickou koncovkou, v níž byl pro Brno opět klíčem americký skórer Randy Culpepper, který rozhodl o už třetí domácí a celkově sedmé porážce Nymburka v základní části (79-83), kterou tuzemský hegemon nevyhraje poprvé za dvě dekády!

Venkovní lup získal v 21. kole i USK nejtěsnějším triumfem v Kolíně (86-87), který jej udržel ve hře o skupinu A1. O tu ale obratem na Slavii mocně zabojovala i NH, která dobyla Eden 64-68. Zásadně oslabený Děčín se opřel o kariérní výkon Matěje Svobody (40 bodů) a triple double Anthonyho Waltona při skolení Olomoucka (94-84) a Beksa po boji v derby před návštěvou sezony (2315) skolila Sokoly 71-65. Celé kolo dnes uzavře šlágr mezi SLUNETOU a Opavou (18:00).

Další loupež v Nymburce!

Brněnský lídr za deset sezon působení v NBL v 28 utkáních nedokázal ani jednou Nymburk porazit. Až v 21. kole základní části letošní sezony se dočkal, senzačně už jako třetí tým v tomto ročníku na palubovce obhájce trofeje. Díky zvládnuté koncovce - kým jiným než Randym Culpepperem - triumfoval 79-83 a při náskoku dvou výher už bude jistým výhercem základní části, v níž Nymburk nestane na první příčce poprvé za dvacet let, pokud se této fáze soutěže účastnil.

Domácím, kteří poprvé nasadili nové posily na křídle (Reeves 3 body za 9 minut) a pod košem (Boheim 8 bodů za 10 minut), výrazněji patřila jen první čtvrtina, kdy pivot Watson s trojkou Reevese odloučili mistra na 17-10. Pak ale Krakovič s Dáňou trojkami vrátili hosty zpět a do poloviny třetí čtvrtiny se jejich tým držel v těsném závěsu, aby poté dlouho neviditelný guard Culppeper spolu s Djuricicem nakopnuli šňůru 0-10 na 58-64. Ve čtvrté části hosté i díky druhým šancím vedli až o osm, aby domácí se zásluhou trojek vrátili až na bod, ale v posledních dvou minutách zásadně zaúřadoval šesti body v řadě Culpepper, jehož poslední trefa po útočném doskoku na 79-82 už měla 17 sekund před koncem rozhodnou hodnotu, neboť závěrečný útok Nymburka k ničemu nevedl.

Lídry vítězů byli Puršl (15), Půlpán (14+9 doskoků), Bálint (14), Culpepper (11). Hosté víc vytěžili z šestek (15/8 - 18/15) a dvojek (41/19 - 47/25). Domácí drželi Watson, Palyza (po 14) a Sehnal (13). Jejich tým víc získal od svých body náhradníků (34-21) i z trojkového oblouku (11-6).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Na konci jsme udělali více takových malých chyb, které rozhodly. Dvakrát, třikrát jsme nedoskočili pod vlastním košem míč. To se stalo i ve chvíli, kdy t bylo jen o bod a mohli jsme jít do útoku, ale nedoskočili jsme a soupeř dal koš. V útoku si pak musíme více půjčovat míč a najít volnou střelu, což Brno dělalo po celý zápas lépe. Ale nemyslím si, že bychom byli horší tým než Brno. Oba týmy tam měly lepší a slabší momenty a na konci mělo Brno více štěstí, které jsme mu trochu věnovali. Na konci jsme nechali Culpeppera rozhodnout. Zbytečně jsme tam propadali.  My dnes nasadili dva nové hráče. Jimmy Boeheim ukázal, že je velký bojovník, doskočil, c měl. Jen škoda, že neproměnil ještě o jednu trojku více. Ale to přijde, až získá jistotu a s týmem se sehraje. U Coryho Reevese je třeba zapracovat na obraně, protože se tam párkrát zasekl. U poslední akce jsem věřil hráčům, které jsem tam poslal. Chtěl jsem tam Erica Locketta kvůli nájezdu, proto jsem tam nedal Lukáše Palyzu, který jinak hrál dobrý zápas. Dejme tomu, že jsem se rozhodl špatně.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Brno přijelo s velmi dobrým defenzivním plánem. Udrželi nás na 79 bodech, což je na nás málo a měli jsme být efektivnější. V některých úsecích hry nás nutili do těžkých zakončení, my nehráli tak rychle a hůře jsme se prosazovali. Oni pak měli silnou hru jeden na jednoho a proměňovali i těžké pozice. My tam byli s rukama nahoře, ale oni to přesto trefili. Měli hru pestrou a hlavně v obraně hráli to, co chtěli. Nás to mrzí, protože vrátit se na první místo bylo velké lákadlo, ale dnes prostě přijelo velmi dobře připravené Brno, které nám bylo vyrovnaným soupeřem, který na konci měl více štěstí a vyhrál. Ve druhé půli mi to padalo a cítil jsem, že kluci mi věří, ale i když jsme tam dali nějaké trojky po sobě, tak Brno odolávalo a pořád s námi drželo krok. Nám se nedařila nějaká větší šňůra. To nás provází celou sezonu, že tam nemáme ty silné desetiminutovky jako v minulých sezonách, kdy bychom zápas rozhodli už v první půli. Náš tým se hodně mění teď zas zapracováváme dva nové hráče, musíme pracovat a věřím, že do play off se zvedneme.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Je to první krůček v rámci historie, první vítězství nad Nymburkem a první triumf v základní části. Ale zítra je zas nový den a stále je to jen prostředek sezony. Do play off ještě zbývá 15 zápasů. Teď musíme zapracovat nové hráče a snažit se o to, abychom hráli jako dnes ve třetí čtvrtině. To byl náš basketbal. V první půlce jsme měli spoustu střel, ale neproměňovali jsme je. Jsem strašně rád za výhru, protože nám dá elán do další práce. Hodně nám pomohl ten výjezd do Lotyšska, kde jsme mohli strávit tři dny pohromadě, koukali jsme na hodně videí a měli jsme tam i dobrý zápas. Mohli jsme si vyzkoušet hru se třemi guardy, kluci se stále poznávají. Mám z toho dobrý pocit a vůbec mi nevadí ten náročnější program, protože já bych byl nejraději v hale pořád. Poté, co jsme měli problémy s Watsonem, jsme na něj od začátku druhé půle nasadili Kubu Krakoviče. ten si sice udělal fauly, ale odvedl dobrou práci a věděli jsme, že Šimon Puršl nám tam pak zas pomůže z lavičky. Toto rozhodnutí nám vyšlo. Culpepper byl už trochu frustrovaný, ale je to velký hráč a i když nedává, tak si další pozice vzal a začalo mu to padat. Puršl s Culpepperem za nás dali ve druhé půli 25 bodů a to bylo rozhodující.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Byl to hodně vyrovnaný zápas a náročný. Jsem rád, že jsme to urvali, i když jsme tam měli hlušší místa. Ale udrželi jsme se v kontaktu, což bylo klíčové, abychom to pak na konci urvali. V první půli nám to tolik nepadalo, zvláště některým, ale těm to pak zase padalo ve druhé půli jako třeba Šimonovi Puršlovi a Randymu Culpepperovi. Máme tým dobře poskládaný, že se o ty body dokážeme všichni podělit. Právě proto to mají týmy proti nám těžké, protože to není jen o jednom či dvou hráčích. Teď byl program náročný, ale poprali jsme se s tím dobře a dokázali jsme to dnes zlomit, což je pro nás důležité do dalších zápasů. Ve druhé půli jsme začali lépe plnit pokyny, se kterými jsme šli do zápasu. nedovolili jsme Watsonovi jednoduché koše jako v první půli. Dobře jsme bránili.”

USK zlomil temno v Kolíně

O novou naději na A1 i o zlomení série pěti duelů ztracených v koncovkách bojující Sovy měly v Kolíně větší zdroje touhy uspět a velkým posledním útokem rozehrávače Vyroubala nakonec došly k vykoupení. Zdravotními limity stíhaný playmaker odmítl nechat poslední akci hlavním hvězdám týmu a úspěšným nájezdem s faulem i bez využité dodatkové šestky rozhodl osm vteřin před koncem o nejtěsnějším sovím vítězství  86-87, které týmu udrželo šanci na elitní nadstavbovou skupinu.

Domácí se po zaspání na startu (0-8) vrátili zpod koše zpět, když je hned od první čtvrtiny sytil křídelník Mareš. Díky trojkám pak Kolín vyhrál o deset bodů druhou čtvrtinu a v půli vedl 43-35. Za stavu 60-48 ve třetí desítce ale zapnuli naplno Pražané Pipes s Okauruem, kteří při vyschnutí medvědí ofenzivy otočili na 68-71 šest minut před koncem. Domácí ještě v závěru obrátili ze 75-82 na 84-82, jenže Pipes kontroval trojkou po útočném doskoku, aby Lošonský dvěma trestnými hody dal poslední vedení Kolínu. Pak už ale přišlo sólo pro Vyroubala, který přitom do té doby měl u pasu jen pět bodů.

Sovy (bez Švece) se mocně opřely o Pipese (25, trojky 12/6), Okaurua (20+6 asistencí), Böhma (15) a Samouru (11). Daly víc trojek (12-13), šestek (23/14 - 21/18) i bodů základních pětek (61-71). Za domácí marně kontrovali Mareš (20, trojky 10/6), Lošonský (16), Petráš (14+8 doskoků) a Šiška (12+12 asistencí). Kolín si víc pomohl zpod koše (34-22) a z druhých šancí (16-10).

Adam Konvalinka (kouč BC GEOSAN Kolín): „Dnes gratuluji soupeři, protože ve druhé půli chtěl o dost víc než my. My jsme zatáhli ruční brzdu, hráli jsme vyplašeně jak v obraně, tak i v útoku. Dle statistik jsme, nechci říct, byli lepší, ale byli jsme lepší na doskoku a i celková validita nahoře, ale liga je vyrovnaná a možná je tohle ta správná facka, jak si uvědomit, že nedostaneme nic zadarmo a že musíme předvádět kvalitní výkon v každém kole.”

Theodor Dlugoš (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Dneska těžká prohra, chtěli jsme určitě vyhrát a vykročit do tohoto dvojzápasu úspěšněji, to se nám nepovedlo. Tři čtvrtiny se nám dařilo být lepším týmem, bohužel, v koncovce jsme utkání nezvládli a myslím si, že dnes vyhrát šťastnější tým.”

Francesco Tabellini (kouč USK Praha): „Já jsem opravdu moc rád za to, co jsme tu dnes v Kolíně předvedli. Za prvé, po tom, co se stalo v předchozích asi dvou týdnech, po tom všem, jsme si opravdu zasloužili vyhrát. Za všechno co jsme dělali, jak tvrdě jsme pracovali a jak tvrdě jsme trénovali. To je pro nás teď největší odměna. Za druhé, Kolín je velmi dobrý tým, velmi dobře trénovaný, má velmi dobrý, chytré a zkušené hráče, odehráli dnes opravdu velmi dobré utkání, ale my jsme tu byli schopni vyhrát a to právě proti takto kvalitnímu týmu, takže jsem opravdu moc šťastný a gratuluji svým hráčům, protože odvedli skvělou práci!”

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „My jsme hrozně rádi, že jsme konečně vyhráli utkání v koncovce, měli jsme to asi 0-6 v zápasech, které jsme dostali do koncovky, ale vždycky jsme prohráli. Potřebovali jsme trošku štěstí, což jsme dnes měli. Měli jsme výpadek ve 2. čtvrtině, kdy nás Kolín porazil asi o 10 bodů a proto jsme šli minus 8 bodů do druhého poločasu, ale potom jsme výborně měnili obrany, dobře jsme rotovali a mohli jsme vyrážet do rychlého protiútoku a těžit z něj. Ve středu máme znovu Kolín a my se zase musíme připravit a bude to si myslím ještě těžší zápas než dnes.”

Svoboda for prezident! Děčín bez 2 opor dorovnal druhý Nymburk

Křídelník Matěj Svoboda se před domácím duelem s posledním Olomouckem, bojujícím o každé záchytné stéblo, rozhlédl po kabině a bylo mu jasné, že pokud nepodá extrémní kariérní výkon, Děčínu bude po Hradci hrozit další domácí nepříjemnost. Tým si sice už zvykl na absenci forwardů Pomikálka s Macháčem, ale bez mračen bodů a nebezpečné prezence guarda Nicholse už se zdál být poloviční. Někdejší lídr mládežnických reprezentací ale nezklamal nikoho z 1040 fanoušků a 40bodovým kariérním maximem - i rekordem této sezony NBL - dovedl válečnickou karavelu do vítězného přístavu (94-84) a tím i k dorovnání druhého Nymburka - i s bonusem 7 doskoků a výstavních trojek 9/6.

Děčín ale potřeboval ještě jeden super výkon. A ten sestrojil naplněním triple doublu Anthony Walton (22+12 asistencí a 10 doskoků). A pokud přidáte tucet bodů pivota Josipoviče, celý tým Hanáků dal dohromady jen o deset víc.

Hosté přitom měli velmi nadějný start (6-17 po 5 minutách s produkcí zpod koše). Jenže pak zabrali děčínští králové a druhá čtvrtina už patřila jasně jejich týmu (27-10), který tu obrátil z minus 11 na poločasových 47-37, i díky záplavě olomouckých ztrát. Hosté se ale odmítli vzdát a ve třetím dějství z 54-39 stáhli hrozivé manko na 67-64. V úvodu čtvrté části ale znovu zapnuli Svoboda s Waltonem a uklidili zápas do děčínského bezpečí.

Za hosty byli vidět Williams (18), Vučičevič, Feštr (po 11) a Friday (10). Jejich tým zaostal z brejků (25-12), z trojek (10-7) a při rovnosti útočných doskoků 10-10 i z druhých šancí (12-5).

Filip Halada (křídlo BK REDSTONE Olomoucko):
„Je mi celkem smutno, protože si myslím, že jsme dnes na Děčín měli, když jim chyběli důležití hráči jako Nichols a Pomikálek. Hrál jsem tady, vím, jaká je tu atmosféra. A geniální výkon Matěje Svobody nás sundal dolů. Velká gratulace Děčínu a klobouk dolů fanouškům Děčínu, atmosféra byla skvělá.”

Tihomir Bujan (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Domácí byli lepší. My jsme dobře začali, získali jsme náskok a vedli, ale pak jsme se přestali soustředit, Děčín se vrátil do zápasu a šel přes nás. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali zpět, ale nedali jsme nějaké šoupáky a dobré střely, Matěj Svoboda podal skvělý výkon, a proto jsme dnes prohráli. Hodně zápasů jsme prohráli těsně a neumíme pořádně dotáhnout výhru. Hrajeme třeba dobré minuty, ale pak prohrajeme.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Katastrofální začátek, pomalý rozjezd, ale naštěstí jsme se zvládli vzpamatovat. Měli jsme výbornou druhou čtvrtinu, tam jsme si řekli, že to půjde. Byli jsme asi trochu rozhození kvůli několika chybějícím hráčům, ale nakonec jsme to zvldádli. Jsem hrozně moc rád za výhru.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme byli dnes hodně oslabení, celý týden jsme skoro netrénovali. V hodně okleštěné sestavě jsem moc nevěděl, co od toho zápasu čekat. Ve chvíli, kdy jsme začali běhat, pochopili jsme, že při basketu je to potřeba, tak jsme to zvládli. Spadly nám tam nějaké trojky, zvládli jsme to utrhnout a vyhrát. Je třeba dát kredit Olomoucku, které začalo velmi dobře, a já musel dneska ten tým hodně probouzet, proto ten vyřvaný hlas.”

NH o krok blíž k A1

O premiérovou účast ve skupině A1 usilující NH se v pražském Edenu po poločasové bídě s 23 body vyhecovala k velkému obratu a po druhé půli zmáknuté 32-45 se před 732 diváky radovala z vítězství 64-68, jež jí na osmé příčce udrželo kritický náskok před dotírajícími Sovami.

Domácí slávisté měli lepší nástup, když na 17-9 zvyšoval trojkou v závěru úvodní čtvrtiny nově pořízený americký guard John. Rozehrávačem Dworskym do půle umně řízená Slavia se ale z poločasového vedení 32-23 už výš neodrazila a NH se i pomocí trojek a produkce Majerčáka po 30 minutách přitáhla na 46-44. Domácí se ještě po dvou trojkách Brunera a odskokem na 62-58 pokusili tři minuty do konce o šach mat, jenže hosté kontrovali šňůrou 0-8 za minutu dvacet, a byť Pavel Pumprla ještě dvěma šestkami snížil na dva body, Radukič už minutu do konce dával razítko na ostravskou loupež.

Sám byl top skórerem hostů (22+7 doskoků), když jej až s odstupem následovali Belikov (12), Mathon (11+12 doskoků) a Majerčák (10). NH těžila víc zpod koše (26-32), šestek (4-11) i útočných doskoků (15-8, body z nich 7-9). Za domácí (bez Rožánka), kterým nepomohly lepší trojky (10-7), korigovali Dworsky (14), Bruner (13+8 doskoků) a David Jelínek (12+7 doskoků). Nový guard John stihl 8 bodů a 6 doskoků za 21 minut.

Pavel Beneš (kouč SK Slavia Praha): „Myslím, že dneska vyhrál spíš šťastnější než lepší. O 4 body to není úplně moc, my jsme samozřejmě prohráli toto utkání v druhém poločasu, kde jsme inkasovali 45 bodů, což je samozřejmě strašně moc, jako dostat za poločas to je sebevražda. My jsme první poločas odehráli velice dobře, kluci bohužel do té druhé půlky nenastoupili v takové koncentraci, v jaké bych si představoval. Moc tomu nepomohli ani střídání, timeouty... je to škoda, my jsme byli v tom utkání po delší dobu lepší než soupeř, ale opět jsme nedotáhli do vítězství. Takových utkání už byla nějaká spousta. Musíme se zaměřit na to, abychom vydrželi v tom našem výkonu po celých 40 minut.”

Jordan Bruner (power forward SK Slavia Praha): „Je to těžká porážka, i když zápas začal tak dobře, a šlo to tak až do poloviny, ale nakonec vyhráli hosté. Ale musíte to přijmout a poučit se z toho a zlepšit se do další části sezony.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Já jsem strašně rád, že jsme vyhráli, bylo to ubojované utkání, myslím si, že nepěkné, ani jednomu týmu to nešlo, nepadali střely, ale opět říkám – ubojované, byl to zápas obran a vůle a myslím, že tu jsme měli větší, stejně jako štěstí. Na konci jsme dali důležité trojky, domácí ne a my jsme vyhráli... takže za tady to jsem rád. Musíme ještě vyhrát doma s Hradcem a snad budeme v A1.”

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): „Jsem strašně šťastný, že jsme tady dokázali zvítězit, protože to vítězství se vůbec nerodilo lehce. Slavia hraje velmi dobře, hlavně na domácí palubovce a dali nám těžký boj a my jsme se dneska trefit zaboha v prvním poločase, v druhém to už bylo lepší, dali jsme nějakých 40 bodů, což je slušné, ale byl to boj a vyhrál šťastnější tým.”

Beksa vydřela derby před návštěvou sezony

Oč dietnější basketbal, o to větší návštěva. O tuto atypickou nepřímou úměru se v enteria aréně postaral už devátý ročník unikáního projektu Hrajeme spolu za Pardubice, kdy hudební část akce tentokrát ozdobila kapela Sto zvířat.

Pak už se do sebe před rekordní návštěvou letošního ročníku NBL (2315 diváků) zakousla ve východním derby Beksa se Sokoly, aby nakonec vyšli z líté řeže jako vítězové domácí (71-65), kteří po čtvrté výhře v řadě už od Medvědů převzali čtvrté místo v tabulce.

Enormně vyrovnaný duel se začal lámat až šest minut před koncem, kdy Pekárek s Rikičem odloupli Beksu na 63-56, a ta i přes dvě odbojové trojky hostů už pak dovezla minináskok až do cílové pásky.

KVIS dvojciferně táhnuli Pekárek (21) s Rikičem (16+10 doskoků), nadále nemálo oslabené Sokoly (bez Mandaliniče, Autreyho, Svojanovského, Kábrta) sytili Solevič (15+10 asistencí), Šturanovič (15) a Prskalo (15+10 doskoků). Beksa si pomohla z trestné linie (20-7), útočnými doskoky (13-6, body z nich 16-4), produkcí lavičky (18-7) i mnohem efektivnějšími dvojkami (24/15 - 44/17).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
„Měli jsme určitě lepší zápasy v sezoně, ale tak to je. V minulé sezoně bychom podobný zápas prohráli, teď jsme ho vyhráli, protože jsme ve druhém poločase o dost lépe bránili. Měli jsme také o 12 doskoků víc. Tým bojoval, měli jsme energii pod košem. Škoda, že jsme stříleli tolik trojek, navíc jsme měli tragické procento. Na selekci střel v útoku musíme dál pracovat.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „Z naší strany to určitě nebyl ideální výkon, bylo to utrápené utkání po celých 40 minut. Tyhle zápasy je ale hrozně důležité zvládat a nám se to naštěstí povedlo, takže s výhrou jsem spokojený, ale výkon byl špatný. Myslím, že rozhodla naše zónová obrana.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Těžko se mi to hodnotí, myslím, že ten zápas se dal vyhrát. Celý první poločas byl vyrovnaný, hráli jsme dobře, ale ve druhém poločase nás Pardubice zaskočily zónou. Nejsme ještě sehraní, nebyli jsme na to úplně připraveni. Tam se utkání trošku zlomilo, mírně nám uteklo a pak už si to Pardubice hlídaly. Při trošce štěstí to pro nás bylo hratelné.”

Tomáš Dvořák (guard Královští sokoli): „Zápas hodnotím velice kladně, protože jsme se dokázali vyrovnat jednomu z nejlepších týmů naší soutěže. Ve druhém poločase nás ale domácí zaskočili zónou, s níž jsme se nebyli schopni vyrovnat a bohužel jsme prohráli.”