Mistr vystoupil z horské dráhy s +11 body

ECHO DUELU 1 FINÁLE Jako v nejhorším snu začalo pro domácí Válečníky první finále před stojícím děčínským publikem, marně prvních 191 vteřin utkání čekajícím na první bod svých miláčků. Když jej z šestek po oddechovém čase konečně vsítil rozehrávač Vyoral, měl už do brejků bleskově pálící Nymburk náskok 13 bodů!

Osmi body se v tomhle trháku zaskvěl rozehrávač Sant-Roos, hrající v play-off s každou botou jiné barvy a nyní i s červenou dekorací ve vlasech. Víc než módní výstřelky však za něj mluvily jeho činy na hřišti. Aniž za svých 6 minut v první čtvrtině minul, vysázel zejména díky 4 trojkám 16 bodů a hosty vytáhl k náskoku 19-31. Když vedení po 12 minutách nastavil až na 23-40, měl na kontě už 21 ze svých 26 bodů.

Za ohromného manka 23-42 se ale ve stavu klinické smrti domácí vzpamatovali a posíleni trojkou nečekaného pomocníka Ježka tu zahájili svůj těžký návrat do zápasu.Ten se jim z velké části podařil přes řadu vzniklých mismatchů z podkošového prostoru. V poločase byl náskok mistra už jen 39-46 a soustředěnou hrou dolů při solidní obraně pak Válečníci přirazili ještě blíž, až je Palyza trojkou přiblížil za obrovského řevu většiny z 3350 diváků na 60-61.

Nažhavené děčínské publikum se však velkolepého obratu nedočkalo. Nymburský kouč Ginzburg už za vedení 50-60 začal zmenšovat sestavu na jednoho dlouhého a 4 perimetrové hráče, kdy se na pozici power forwarda postupně vyměnili Benda, Meier a Kříž. Mistr od stavu 60-61 proměnil několik těžkých střel a využil i děčínské zóny k další šňůře 0-13 na 60-74. Velké věci tu ukázal Hruban a jeho malá pětka se paradoxně prosazovala i na útočném doskoku. A to hostům, kteří ve druhé půli udrželi na pouhých 5 bodech děčínského lídra Vyorala (toho navíc už 5 minut před koncem zatížil 4. faul), stačilo.

Středočechy při vítězství 71-82 vedle Sant-Roose (trojky 7/5), který k bodům přidal i 10 doskoků, drželi také Allen (13) a Meier (11), domácí, jimž polovinou bodů přispěla lavička, se opírali o nečekaně aktivního Krakoviče (15), dále o Vyorala (13), Pavla Houšku (11+9 doskoků) a Palyzu (10). Mistr vyhrál doskok (41-44, v útoku 6-10), méně ztrácel (14-9, Nymburk jen 3 ve druhé půli) a trefil víc trojek (7-9).

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Nejprve bych vyzdvihl skvělou atmosféru zde v Děčíně. Pro někoho je možná překvapením, že ve finále je Děčín místo Pardubic, ale pro mě osobně to žádné překvapení není. Děčín má skvělý tým, dobrého trenéra a více zkušeností s play-off. Dnes to byl velmi těžký zápas. Nám se povedl začátek, velmi dobře jsme stříleli, ale pak jsme neudrželi konstantní výkon, což nás trápí při venkovních zápasech, a Děčín se vrátil do zápasu.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluji Nymburku k vítězství a ke hře, našim fanouškům děkuji za podporu. Byla to krásná atmosféra velmi důstojná pro první finálový zápas. Nymburk měl raketový nástup a za stavu 0-13 jsem si musel vzít první timeout. Svoji extratřídu ukázal Sant-Roos, který dal pět trojek z pěti pokusů a byl rozdílovým hráčem. Ale musím pochválit všechny své hráče, že i když jsme byli v deficitu o devatenáct bodů, vrátili jsme se do zápasu a v poločase jsme prohrávali o sedm, což nám dalo energii. Moc krásně se pak dívalo, když jsme snížili na jediný bod a dali zápasu zápletku. Jenže pak mě mrzelo, že jsme přestali hrát účelně, začali jsme hrát trochu alibisticky, chaoticky. Také se ukázaly naše limity a některé šance zpod koše jsme měli zakončit jinak. Rozdíl jedenácti bodů je přesto přijatelný, i když mě samozřejmě mrzí, že to není méně. Věřím, že dalších čtyřicet minut v Nymburce můžeme bojovat o svou šanci. Z dnešního výkonu mám dobrý pocit, protože jsme ukázali vůli a houževnatost. Byla to porážka se ctí.“

Martin Kříž (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Byla tady skvělá atmosféra, my začali sérií 0-13, ale pak Děčín trochu přitlačil a zápas se začal tahat. Ve třetí čtvrtině byl rozdíl jediný bod, ale pak jsme zastavili soupeře agresivnější obranou, trefili jsme některé těžké střely a odskočili na rozdíl jedenácti bodů. První utkání jsme tedy zvládli, ale doma musíme předvést znovu kvalitní výkon.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Nezachytili jsme začátek, kdy si Nymburk udělal dvojtaktové cvičení. Pak jsme ale ukázali charakter a naši bojovnost, kterou jsme předváděli v play-off. Sice jsme prohráli, ale je to jen polovina našeho vzájemného souboje a určitě nepojedeme do Nymburka to jen odehrát a převzít si stříbrné medaile. Jedenáctibodový náskok soupeře není zase tak veliký.“